Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Doctorat = Gradul 1 + Gradul 2 + Definitivat?
catatec
Trimis: 6 Dec 2011, 09:40 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Stimate domnule Kotai, stimati colegi,

Am nevoie de niste pareri avizate in legatura cu doctoratul.

Obtinerea titlului stiintific de doctor in specializarea pe care sunt titular atrage dupa sine echivalarea (in urma unei inspectii) cu gradul didactic 1, fara a mai fi nevoie de gradul 2 sau de definitivat? Exista si pareri conform carora nu se poate trece peste gradul 2 in aceasta echivalare, deoarece in metodolgie este specificata doar posibilitatea echivalarii gradului 1.

Atasez si cererea de anul acesta pentru echivalarea titlului stiintific de doctor cu gradul didactic 1, in care veti vedea ca se cere anul obtinerii definitivarii, respectiv a gradului 2.

Va multumesc anticipat.
Toate cele bune!

Acest mesaj a fost modificat de către catatec la data 6 Dec 2011, 09:41 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 508 )
Fișier atașat  4_Cerere_de_inscriere_inspectie_speciala_echivalare_doctorat.doc
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 6 Dec 2011, 09:47 PM

Mentor

Grup: Moderatori

Puteti echivala titlul stiintific de doctor cu gradul I fara sa aveti definitivatul sau gradul II.
Nici acum, nici inainte nu au fost asemenea cerinte. Vedeti imaginea atasata privind
continutul dosarului. Este din OMECTS nr.5561/2011

O zi buna,
Prof. Kótai

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
catatec
Trimis: 6 Dec 2011, 10:01 PM

Utilizator
**

Va multumesc din suflet pentru raspunsul prompt. Mai am o singura intrebare: daca, totusi, nu dau definitivatul in maximum 5 ani de la obtinerea postului de titular, in ciuda echivalarii doctoratului cu gradul 1, imi pastrez postul sau il pierd conform legislatiei in vigoare?

Va multumesc inca o data.
Toate cele bune!
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 6 Dec 2011, 10:21 PM

Mentor

Si legislatia anterioara prevedea pierderea titulaturii dupa 7 ani de la titularizare
daca nu se dadea definitivatul. Dar echivaland gradul I cu doctoratul, conditia
de definitivat se considera indeplinita.
Nu cred ca in actuala legislatie s-a modificat ceva in acest sens.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
Hristina
Trimis: 6 Dec 2011, 10:48 PM

Utilizator activ

SI eu vreau sa imi echivalez gradul I, astept inca diploma in original sa pot depune dosarul, dar...cererea asta de o vad postata imi pare gresita, precizand acolo...calificativul obtinut la nu stiu ce inspectie curenta!
PAI..IN CAZUL echivalarii...se mai sustine o singura inspectie...FINALA!...nah...nu mai pricep nimic.
Am amica de a facut echivalarea saptamana trecuta si a sustinut doar inspectia finala!

Eu stiam ca e obligatoriu sa ai definitivatul, peste gradul II se poate trece...
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 7 Dec 2011, 12:10 PM

Mentor

Colega dvs. a echivalat pe baza metodologiei vechi, care nu prevedea inspectie curenta
doar inspectia speciala.
Daca dvs. acum faceti dosarul, se aplica deja noua metodologie - vedeti OMECTS nr.
5561/2011 care prevede si o inspectie curenta ca si conditie pentru inscriere la
inspectia speciala. Vedeti Art.42 al.2 - postat mai sus.

Legat de cerere, nu mi se pare gresit, pot sa existe cazuri care au definitivatul sau
chiar gradul II in momentul echivalarii. Doar ca intr-adevar, aceste informatii
nu sunt relevante pentru echivalare, puteau lipsi din formular.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
Hristina
Trimis: 7 Dec 2011, 04:40 PM

Utilizator activ

Domnule profesor, eu am sunat la ISJ in oct sa intreb daca trebuie sa fac ceva ..decat ceea ce stiam si scria prin metodologii...si dna inpsectoare mi-a spus sa astept linistita diploma in original si apoi sa depun dosarul!

Colega mea si-a depus ptr echivalare in sept sau oct, ca atunci a primit diploma si a facut inspectia saptamana trecuta!

Eu cand trebuia sa fac acea inspectie curenta, cf noii metodologii? Ca daca am fost dezinformata, fac iures...!

Astept raspuns! Multumesc!
Mesaj personal
Hristina
Trimis: 7 Dec 2011, 07:12 PM

Utilizator activ

Am citit si eu aici http://www.bzi.ro/public/pdf/procedura_aco..._unu_doctor.pdf
si am vazut ce scrie...doar ca...acum sunt atat de nervoasa incat nu stiu la gatul cui sa sar intai si intai!

Cand sa fac eu curenta? acu? inainte de vacanta cu doua saptamani?...ii omor cu mana mea...

Daca ma duc la isj si imi spune ca trebuia facuta in oct. sau in nov. sau ...si apoi...de asa incompetenti...chiar ca mi s-a luat!!!
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 7 Dec 2011, 09:51 PM

Mentor

Nu cred ca trebuie sa cautati vinovatul in aceasta problema.
Ordinul nou a aparut in monitorul oficial in data de 7 octombrie 2011 si a intrat in
vigoare dupa 30 de zile. In momentul cand ati dat telefon probabil nu aparuse
sau daca a aprut ordinul, numarul bis inca nu a aparut.
Ati fi putut depune dosarul dupa vechea metodologie pana in 7 noiembrie.
O inspectie curenta se poate realiza oricand de comun acord cu inspectorul de
specialitate.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 7 Dec 2011, 09:53 PM

--------------------
Lucretia.Borgia
Trimis: 6 Jan 2012, 09:45 PM

Utilizator activ

QUOTE (Kótai Csaba @ 7 Dec 2011, 12:10 PM)
Colega dvs. a echivalat pe baza metodologiei vechi, care nu prevedea inspectie curenta
doar inspectia speciala.
Daca dvs. acum faceti dosarul, se aplica deja noua metodologie - vedeti OMECTS nr.
5561/2011 care prevede si o inspectie curenta ca si conditie pentru inscriere la
inspectia speciala. Vedeti Art.42 al.2 - postat mai sus.

Legat de cerere, nu mi se pare gresit, pot sa existe cazuri care au definitivatul sau
chiar gradul II in momentul echivalarii. Doar ca intr-adevar, aceste informatii
nu sunt relevante pentru echivalare, puteau lipsi din formular.

O zi buna,
Prof. Kótai

Iata o veste buna care incurajeaza cadrele didactice sa obtina prin cercetare ceea ce in mod normal ar dura ani si ani .
Din punct de vedere financiar ,gradele sunt mai ieftine(1500 euro incluzand orice protocol,drumuri pana la examene,florile si ce se mai obisnuieste) decat un doctorat(3000 de euro pentru 3 ani si inca 1500 pentru publicare de carti,articole).
Prin sporul la salariu ,pe termen lung,amortizam investitia in doctorat.
Bunele practici romanesti ne lasa sa luam un doctorat fiindca putem astfel evita ,cu gratie,gradele didactice.

--------------------
“Fight,Love, Live”
Mesaj personal
Hristina
Trimis: 6 Jan 2012, 11:59 PM

Utilizator activ

Doamna Borgia,
la care spor va referiti? la ala care nu mai exista de 2 ani?...nu vom amortiza nimic...vom privi infranti diploma din rama si ne vom simti umiliti continuu!

Mesaj personal
exasperat
Trimis: 7 Jan 2012, 11:08 AM

Utilizator avansat

decat nimic pentru doctorat,sporul pentru gradul I ! biggrin.gif laugh.gif mad.gif
Mesaj personal
ANCA75
Trimis: 7 Jan 2012, 01:11 PM

Utilizator avansat

Angajatii din TVR cu doctorat au spor de 10% ..... cool.gif
Mesaj personal
Lucretia.Borgia
Trimis: 7 Jan 2012, 06:13 PM

Utilizator activ

QUOTE (Hristina @ 6 Jan 2012, 10:59 PM)
Doamna Borgia,
la care spor va referiti? la ala care nu mai exista de 2 ani?...nu vom amortiza nimic...vom privi infranti diploma din rama si ne vom simti umiliti continuu!

Ce dezamagire!
Privind partea buna a lucrurilor,cu un doctorat ai o sansa dubla:poti lucra si in preuniversitar si in universitar.

--------------------
“Fight,Love, Live”
Mesaj personal
Hristina
Trimis: 7 Jan 2012, 11:28 PM

Utilizator activ

QUOTE (ANCA75 @ 7 Jan 2012, 01:11 PM)
Angajatii din TVR cu doctorat au spor de 10% ..... cool.gif

Pai...ei nu sunt in invatamant...numai noi suntem privati de spor, si preuniversitarii si universitarii...ceilalti doctori, ma refer la cei din sistemul de cercetare, primesc in continuare sporul de 10 sau 15 %...
Acu, ma gandesc ca si TVR...cerceteaza...bravo lor!
Mesaj personal
lucianmarian
Trimis: 3 Oct 2013, 03:10 PM

Utilizator
**

QUOTE (Kótai Csaba @ 6 Dec 2011, 10:47 PM)
Puteti echivala titlul stiintific de doctor cu gradul I fara sa aveti definitivatul sau gradul II.
Nici acum, nici inainte nu au fost asemenea cerinte. Vedeti imaginea atasata privind
continutul dosarului. Este din OMECTS nr.5561/2011

O zi buna,
Prof. Kótai

Categoric nu se poate echivala doctoratul fara a avea definitivat sau un grad didactic.
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 3 Oct 2013, 03:16 PM

Mentor

Trebuie sa va dezamagesc - se poate.
Am avut cazuri concrete.
Spuneti-mi, la Art.42 care litera cere dovada de obtinere a definitivatului sau a gradelor?

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 3 Oct 2013, 04:35 PM

--------------------
a. mihai
Trimis: 3 Oct 2013, 03:32 PM

Utilizator avansat

A = B+C+D
însă B+C+D nu-i egal cu A.
Nu-i taman în regulă chestia asta.
Mesaj personal
voxanimae
Trimis: 3 Oct 2013, 03:36 PM

Utilizator avansat

Un amic de-al meu a picat deful anul acesta, s-a supărat și s-a înscris la doctorat. Probabil că la un moment dat își va echivala doctoratul cu gradul 1. El nu știa că poate avea gradul 1 pe filiera universitară fără a mai trece prin def și gradul 2.
Mesaj personal
Sorina Florescu
Trimis: 3 Oct 2013, 03:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Kótai Csaba @ 3 Oct 2013, 04:16 PM)
Trebuie sa va dezamagesc - se poate.
Am avut cazuri concrete.
Spuneti-mi la Art.42 care litera cere dovada de obtinere a definitivatului sau a gradelor?

O zi buna,
Prof. Kótai

Eu am obtinut aceasta echivalare anul scolar anterior (ordinul de ministru a fost emis in luna august 2013) fara a avea definitivatul.
Exista zvonuri, nu cunosc concret situatia, ca anul acesta scolar nu te poti inscrie pentru echivalare in absenta definitivatului.
A aparut cumva o noua metodologie?

--------------------

Doua lucruri sunt infinite:Universul si prostia omeneasca si inca nu sunt sigur de primul. Albert Einstein.
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 3 Oct 2013, 03:37 PM

Mentor

Eu eram de sase ani doctor in matematica cand am intrat in invatamant in "85 cu grad didactic I fara a avea sau a da ulterior definitivatul sau vreun alt grad didactic. Atentie, chestia asta s-a petrecut inainte de "89 in care atat intrarea cat si examenele si sustinerea tezei de doctorat constituiau o adevarata competitie. De exemplu la mine din sapte candidati la interviul initial au fost acceptati doar doi. Doctorii in specialitate erau recunoscuti si respectati de toata lumea. Astazi nu mai stiu cum este decat din vorbele vecinilor care mi-au spus odata ca numarul cainilor maidanezi din cartier nu depaseste numarul celor cu doctorat care locuiesc in acelasi cartier ... O zi buna !

--------------------
93795 203.440 19999 Inv RAN COD Word FWGTDPGM Weekend VN Atenție It's time to say goodbye.

user posted image user posted image user posted image user posted image.

Gândește: Între ceea ce știi și ceea ce nu știi este ceea ce presupui ? • Nu e de părerea ta cel ce te aprobă, ci cel ce te imită

The word without Romania • Ce epocă îngrozitoare, aceea în care idioții îi conduc pe orbi • W. Shakespeare

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ DDOP SUSPENDAREA
---------------------------------------------------------
Zece negri mititei ... și a rămas doar unu : 19.999
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 3 Oct 2013, 03:41 PM

Utilizator avansat

Un individ cu o pregătire științifică exemplară nu-i în mod obligatoriu un bun profesor. Din perspectiva aceasta doctoratul nu are nicio legătură cu gradul I și nici măcar cu definitivatul.
Poți fi doctor în mate fără să ai habar cum să le predai mate copiilor de la gimnaziu.
Mesaj personal
voxanimae
Trimis: 3 Oct 2013, 03:43 PM

Utilizator avansat

Stați un pic: nu se știa de multă vreme că poți avea gradul 1 fără def și gradul 2 strict pe filiera universitară (doctoratul)? Vă agitați ca și cum ar fi apărut o cometă rău-prevestitoare... Eu știam treaba asta, dar n-am vrut/putut să mă înscriu la doctorat ca să scap de def, cel puțin.
Mesaj personal
max24
Trimis: 3 Oct 2013, 03:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (a. mihai @ 3 Oct 2013, 04:41 PM)
Un individ cu o pregătire științifică exemplară nu-i în mod obligatoriu un bun profesor. Din perspectiva aceasta doctoratul nu are nicio legătură cu gradul I și nici măcar cu definitivatul.
Poți fi doctor în mate fără să ai habar cum să le predai mate copiilor de la gimnaziu.

Asta asa este, dar se presupune ca daca ai reusit sa-ti iei doctoratul, ceea ce presupune un nivel intelectual destul de inalt, o sa te "prinzi" tu si cum se preda mate la gimnaziu, mai repede decat un debutant.
Dar, de aceea exista si inspectia de echivalare.
Si oricum, pana iti iei doctoratul, ai predat ceva ani deci ai o anumita experienta.

Acest mesaj a fost modificat de către max24 la data 3 Oct 2013, 03:48 PM
Mesaj personal
Sorina Florescu
Trimis: 3 Oct 2013, 03:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (a. mihai @ 3 Oct 2013, 04:41 PM)

Pentru a echivala gradul I nu este suficient sa ai o buna pregatire stiintifica, se sutin doua inspectii, una curenta (4 ore) si cealalta finala (4 ore) cu o comisie desemnata de catre Ministerul Educatiei (de obicei, inspectorul de specialitate si un profesor universitar).

--------------------

Doua lucruri sunt infinite:Universul si prostia omeneasca si inca nu sunt sigur de primul. Albert Einstein.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved