Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Metodologia privind organizarea programului ”A doua șansă”, învățământ primar
Dana Vladoiu
Trimis: 7 Oct 2005, 03:47 PM

SIVECO România - Training Project Coordinator

Grup: SIVECO Romania

Dragi colegi,

A fost publicată metodologia privind organizarea programului ”A doua șansă”.

http://www.edu.ro/download/2ndchance1.pdf

Toate cele bune,

--------------------
prof. Dana Vlădoiu
SIVECO România
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
narativitate
Trimis: 15 Jun 2006, 02:10 PM

La prima intervenție

Grup: Members

Mult succes pentru A doua sansa! cursantilor si, mai ales, scolilor!
Mesaj personal
hexchen206
Trimis: 20 Jul 2006, 12:14 AM

Utilizator
**

sper ca se vede la televizor tot circul care a iesit astazi la unul din centrele clujene, liceul n balcescu
cat de normal vi se pare sa asteptam 480 oameni de la 8 dimineata pana la ora 14.00 sosirea subiectelor la 10 discipline de stidiu, intr-un anume liceu clujean - centru pilot de organizare a examenului???

de la ora 10 trebuia sa inceapa examenul

in intervalul de 4 ore de la 10 pana la ora 14.00 cand au sosit subiectele....

S-AU AFLAT SUBIECTELE!!!

LA ORA 14.00, CAND A INCEPUT ABUZIV PROCEDURA DE EXAMINARE,
SE STIAU MAJORITATEA SUBIECTELOR!

dupa ora 14. 00, am primit in repetate randuri de la colegii nostri foi cu subiecte si rezolvari....

si cu toate astea, de-a lungul protestelor de strada a 250 de candidati obositi, care fusesera chemati de la 8 dimineata, si carora nu li se parea Normal

ca, la ora 14.00,
sa intre in salile de examene si sa dea un EXAMEN FRAUDAT

ALE CARUI SUBIECTE SE CUNOSTEAU DEJA!

dealtfel, reporterii locali ai realitatea tv si antena 1
au reusit sa filmeze cateva foi cu subiecte,
chiar in timp ce presedintele de comisie
si Inspectoarea generala Titiana Zlatior incercau
sa ne "mai dea O SANSA" de a intra la examen!!

nu se mai dadea sansa sa intram in sala de examen, daca doream,
CHIAR DUPA O ORA DE LA INCEPEREA EXAMENULUI!!!!

SI ASTA, IN PREZENTA REPORTERILOR DE TELEVIZIUNE!!!

avem inregistrarea video cu declaratia unei d-ne profesor, Important lider de sindicat,
care a transmis MESAJUL D-NEI INSPECTOR SCOLAR GENERAL, la aproximativ ora 15:

examenul de azi, 19 iulie, se INVALIDEAZA,
iar PROCEDURA DE EXAMEINARE
SE VA RELUA,
VINEREA ACESTA,
LA ORA 9.00 AM.

la aproape o ora,
contactata telefonic, d-na inspector general zlatior isi infirma aceasta declaratie
si confirma validarea examenului de azi

in cida a 250 protestatari care au depus o sesizare scrisa
la sediul inspectoratului,
cerand invalidarea acestui examen clar viciat si Fraudat.
Mesaj personal
grigoregrigore
  Trimis: 6 Jan 2007, 06:10 PM

Utilizator activ

O întrebare pentru doamna prof. Dana Vlădoiu: este adevărat că elevii înscriși în programul " A doua șansă" beneficiază de alocație și că trebuie să li se elibereze carnete de alocație de către unitățile de învățământ? Am citit undeva asta în urmă cu ceva timp și nu mai știu unde. Dacă puteți, vă rog să-mi dați trimitere la un suport legislativ în acest sens. Vă mulțumesc.
Mesaj personal
violettissima
Trimis: 12 Jan 2007, 09:38 PM

Utilizator
**

Mai oameni buni, am fost doua luni la un penitenciar swi am participat activ...logic, nu? la acest program cu 25 detinuti. Dupa ce am fost plimbata cu vb si nici macar nu am fost platita , m-am trezit zilele trecute cu banii, respectiv , fara nici un spor de risc, fara nici un spor de ...mediu special...etc! Vreau sa spun ca decizia de numire in acest post mi-a venit ....dupa ce am luat retributia! Ca sa nu mai vb de ore! Adica eu am stat zilnic acolo 4 si chiar 5 ore pe zi si calculul mi-a fost facut la...17 ore saptamanal!
Si ...ce sa mai spun...
Voi ati merge acolo la 4 mil pe luna , cand dai aproape doua juma pe transport?
Voi ati merge acolo stiind ca plecati dimineata si mai ajungeti sera pe la 6-7 acasa?
PENTRU CAM DOUA , DOUA JUMA IN PLUS????
Mesaj personal
rdaretzu
Trimis: 20 Feb 2007, 11:02 PM

Utilizator
**

QUOTE (grigoregrigore @ 6 Jan 2007, 07:10 PM)
O întrebare pentru doamna prof. Dana Vlădoiu: este adevărat că elevii înscriși în programul " A doua șansă" beneficiază de alocație și că trebuie să li se elibereze carnete de alocație de către unitățile de învățământ? Am citit undeva asta în urmă cu ceva timp și nu mai știu unde. Dacă puteți, vă rog să-mi dați  trimitere la un suport legislativ în acest sens. Vă mulțumesc.

Ce răspuns a fost dat la această întrebare?
Mesaj personal
dorally
Trimis: 6 Jun 2007, 09:51 AM

Utilizator avansat

tinerii inscrisi in forma de invatamant <a doua sansa > cu varsta pana la 18 ani primesc carnete de alocatie de stat pentru elevi.la noi la scoala am eliberat deja aceste carnete.au avut dosarele depuse la protectia copilului de unde primesc toti tinerii pana la 18 ani alocatie de stat chiar daca nu frecvebnteaza o forma de invatamant si au fost directionati catre scolile unde urmeaza aceasta forma de invatamant.am si eu o intrebare:stie cineva cate ore trebuiesc alocate la nivelul IV ?multumesc!
Mesaj personal
GETARO
Trimis: 28 Dec 2007, 04:29 PM

Utilizator activ

Ma intereseaza cum sunt platiti invatatorii care predau la " a doua sansa"?
Dar cei care participa la programul " scoala dupa scoala"?
Va multumesc si va doresc mult bine.
Mesaj personal
GETARO
Trimis: 6 Feb 2008, 06:40 PM

Utilizator activ

QUOTE (GETARO @ 28 Dec 2007, 05:29 PM)
Ma intereseaza cum sunt platiti invatatorii care predau la " a doua sansa"?
Dar cei care participa la programul " scoala dupa scoala"?
Va multumesc si va doresc mult bine.

Pot primi un raspuns, va rog ??? sign67.gif sign67.gif sign67.gif
Mesaj personal
gabriela_19652002@ yahoo.com
Trimis: 16 Mar 2008, 08:29 AM

Utilizator activ

Draga,,GETARO,, ,
Noi am fost informati(sau dezinformati,cine mai stie...) k pt programul,,a doua sansa,, vom fi inclusi la plata cu ora...Eu sunt in jud.Constanta,asa k nu te orienta dupa raspunsul meu,doar se stie k Legea nu-i universal valabila pe intreg cuprinsul patriei... rolleyes.gif
Chiar si-n judet la noi sunt scoli care au primit bonuri si altele(k cea la care functionez) NU.
Traim in Romania si asta nu-i inca suficient...
O primavara cat mai frumoasa!
Gabriela sign28.gif
Mesaj personal
GETARO
Trimis: 16 Mar 2008, 11:58 AM

Utilizator activ

Iti multumesc, Gabriela, pentru raspuns. Intre timp, cele doua programe, "Scoala dupa scoala" si "A doua sansa" au inceput si la scoala noastra. Cea care raspunde de aceste programe ne-a spus ca pentru invatatori plata acestor ore sa se faca in regim de cumul iar pentru profesori, plata cu ora. Programele au inceput de mai bine de o luna, dar nu ne-am ales inca cu niciun ban. Asteptam ...........si incercam sa nu clacam dupa 9 sau 10 ore lucrate pe zi.
O primavara cat mai frumoasa. sign28.gif
Mesaj personal
disper2009
Trimis: 29 Jan 2010, 09:08 PM

Utilizator avansat

Cine poate sa-mi spuna care scoli din Iasi organizeaza inscrieri pentru programul "A doua sansa" - invatamant secundar inferior?
Am fost intrebata de cineva care are doar 7 clase si ar vrea sa-si continue studiile.
Nu am gasit nimic pe net!

--------------------
"O lupta-i viata, deci te lupta!"
Mesaj personal
nc1209fc
Trimis: 8 Oct 2010, 04:28 PM

Utilizator
**

Vi se pare normal ca in acest program sa fie cooptati invatatori si profesori pensionari, in conditiile in care cadrele didactice titulare ale scolii nici macar nu au fost intrebate daca doresc sa participe?
Mesaj personal
stiricaremerita
Trimis: 21 Jan 2011, 08:35 PM

Utilizator
**

[***]

[Nota moderatorului: SPAM]

Acest mesaj a fost modificat de către Ionuț Airinei la data 20 Jun 2011, 12:00 PM
Mesaj personal
blanitza
Trimis: 23 Aug 2013, 11:15 PM

Utilizator avansat

Referitor la programul "A doua sansa", as vrea sa stiu daca in Ploiesti functioneaza, si la care dintre scoli anume. La fel, ce acte trebuie sa aiba un elev pentru a se putea inscrie, si cand incep cursurile, presupun ca la 16 septembrie, odata cu inceperea scolii. Va multumesc frumos pentru orice informatie imi puteti da.

--------------------
Originalitatea, independența gândirii noastre, cere în primul rând Existența unei Gândiri. (Grigore Moisil)
Limitele limbajului meu semnifică limitele lumii mele.(Wittgenstein)
Mesaj personal
carla64
Trimis: 20 Oct 2017, 12:30 PM

Utilizator activ

Buna ziua,
Daca o persoana ,din anumite motive,a absolvit doar doar 7 clasein invatamantul de masa, cum trebuie sa procedeze pentru a se putea inscrie,la seral,la liceu?Mentionez ca a mai facut in programul "a doua sansa",anul I,II,III.
Cei trei ani cum se echivaleaza?
Multumesc!
Mesaj personal
liceul_meu
Trimis: 27 Oct 2017, 12:21 PM

Utilizator activ

Referitor la procesul de evaluare a competentelor dobandoite anterior:

- as dori un model de cerere folosit de elevii care doresc sa li se echivaleze/recunoasca documentele scolare/actelor de studii si respectiv adeverinta de modul in care se consemneaza modulul echivalat, nr de credite si media
Intrebare: cum se realizeaza concret stabilirea modulelor pentru care elevul, prin echivalare, obtone scutirea de frecventa? Se ia in calcul doar ultimul an absolvit? Se tine cont de media de absolvire (e vorba de invatamant secundar inferior) etc

Multumesc anticipat!

Acest mesaj a fost modificat de către liceul_meu la data 27 Oct 2017, 12:23 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved