Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (39) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PARUL LUNG IN SCOLI, Discriminare privind parul lung la baieti
dora^
Trimis: 28 Feb 2010, 10:34 AM

Mentor

Grup: Members

QUOTE (schmic_schmac @ 26 Feb 2010, 10:42 PM)
Am si eu o problema legata tot de... par. Cum spune si @stingray, regulamentul scolar (si, de altfel, nici contractul de parteneriat semnat de parinti in fiecare an) nu prevede nimic la acest aspect.
In baza carui regulament sau a carui act sunt elevele obligate sa nu-si vopseasca parul deloc? In clasa mea, de ex., sunt doua fete blonde (ambele la origini au parul saten deschis, acum sunt vopsite spre blond, dar un blond f. dragut, nimic sfidator sau saritor in ochi). Si totusi, elevele au fost obligate de scoala sa se vopseasca la loc, sa nu mai fie blonde. De ce? Si cum sa se vopseasca? De ce e o probl. blondul cat timp ele au medii generale peste 9,50?
Am avut eleve blonde, roscate-foc, satene, brunete... Nu m-a interesat niciodata acest aspect, eu nu am treaba decat cu invatatura si comportamentul lor, nu cu parul.
Pur si simplu, mintea mea nu pricepe de ce trebuie sa scape de acel blond (bun, ma supun, ca diriginte, cerintelor, dar o motivatie exista?), si nu pricepe nici de ce un negru-pana corbului si intunecat e mai bun decat un blond copilaros.
Poate ma ajutati.

ohmy.gif

Io-s curioasă... cum le-a obligat școala? adică... cu ce le-a amenințat directorul sau cine le-a obligat...??? Mai ales dacă sunt copii cu medii mari, cu ce au fost... șantajate, până la urmă?

A, ca să-mi spun părerea: din partea mea, copiii pot purta și coarne în cap, câtă vreme sunt pregătiți pentru oră. Dar dacă-i prind în "off side", am obiceiul de-a face mișto de zorzoanele și preocupările lor "stilistice".
Mesaj personal
Lady Rúna
Trimis: 28 Feb 2010, 10:50 AM

Utilizator avansat

QUOTE (dora^ @ 28 Feb 2010, 11:34 AM)
A, ca să-mi spun părerea: din partea mea, copiii pot purta și coarne în cap, câtă vreme sunt pregătiți pentru oră. Dar dacă-i prind în "off side", am obiceiul de-a face mișto de zorzoanele și preocupările lor "stilistice".

Nu mi se pare normal, sa fiu sincera. Copilul intelege ca este judecat datorita modului in care arata (si asa se si intampla uneori). Nu inteleg de ce un elev nu poate, la fel ca un profesor, sa se imbrace cum vrea fara ca cineva sa faca misto de asta. Cand un profesor se balbaie la ora, nu comenteaza nimeni in legatura cu hainele pe care le poarta, ci in legatura cu cunostintele sale. Obiectivitatea asta ar fi bine sa existe si reciproc.

--------------------
"Every thawing heart plays your theme with care..."

user posted image
- Jeff Buckley

Part of TAGOTAGC*

QUOTE (squishycookie)
Mi'am dat seama ca esti a naibii.

Blog

*The Awesome Group Of The Awesome Grammar Checkers
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
outside4
Trimis: 28 Feb 2010, 02:59 PM

Mentor

Io-s curioasă... cum le-a obligat școala? adică... cu ce le-a amenințat directorul sau cine le-a obligat...??? Mai ales dacă sunt copii cu medii mari, cu ce au fost... șantajate, până la urmă?

Li s-a spus ca nu au ce cauta vopsite si in cateva zile sa-si schimbe culoarea, altfel sa se duca in alta scoala. S-au conformat deja, nu mai sunt blonde (sunt copii cuminti, lipsiti de conflicte si nu au vrut sa aiba probleme si sa li se reproseze in fiecare zi ca sunt blonde).
Dar de ce nu pot fi blonde? unsure.gif

Acest mesaj a fost modificat de către schmic_schmac la data 28 Feb 2010, 03:02 PM

--------------------
It's nothing personal. It's just business.
My degree of sarcasm depends on your degree of stupidity.
There is a place, like no place on Earth. Some say, to survive it, you need to be as mad as a hatter. Which, luckily, I am.

"The problem is not the problem. The problem is your attitude about the problem. Do you understand?"
"When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar, you're only telling the world that you fear what he might say."
"Everyone is in favor of free speech. Hardly a day passes without its being extolled, but some people's idea of it is that they are free to say what they like, but if anyone else says anything back, that is an outrage."
Mesaj personal
dora^
Trimis: 28 Feb 2010, 09:00 PM

Mentor

QUOTE (Lady Rúna @ 28 Feb 2010, 10:50 AM)

Nu mi se pare normal, sa fiu sincera. Copilul intelege ca este judecat datorita modului in care arata (si asa se si intampla uneori). Nu inteleg de ce un elev nu poate, la fel ca un profesor, sa se imbrace cum vrea fara ca cineva sa faca misto de asta. Cand un profesor se balbaie la ora, nu comenteaza nimeni in legatura cu hainele pe care le poarta, ci in legatura cu cunostintele sale. Obiectivitatea asta ar fi bine sa existe si reciproc.

Eh, tocmai de-asta, că eu nu mă bâlbâi la ore. Nu e o falsă modestie, pur și simplu sunt bine pregătită și elevii mei știu în același timp că nu-s enciclopedie cu picioare; dacă se întâmplă să nu știu ceva le promit că mă documentez și le răspund. Dar acel "ceva" n-a fost niciodată din programa școlară.

Și-apoi, slavă cerului, nu comentează elevii despre profesori? În ce galaxie??? laugh.gif

Cât despre
Nu inteleg de ce un elev nu poate, la fel ca un profesor, sa se imbrace cum vrea fara ca cineva sa faca misto de asta.
... îți spun eu de ce, pt. că greșești: profesorii nu se îmbracă așa cum vor, meseria impune o anumită ținută; referitor la haine, eu încerc să-i învăț pe elevii mei că îmbrăcămintea este element al comunicării. Comunicarea prin aspectul exterior trebuie să difere la școală, la discotecă, la ștrand... nu?

Cât despre obiceiul meu, poate prost, de a-i ironiza pe cei preocupați mai mult cu buclele decât cu studiul... ce să fac, fiecare cu vanitățile lui, nu? Unii cu o carte, alții cu oglinda...

cool20.gif

Acest mesaj a fost modificat de către dora^ la data 28 Feb 2010, 09:00 PM
Mesaj personal
Lady Rúna
Trimis: 28 Feb 2010, 09:59 PM

Utilizator avansat

Repet: Cand un profesor se balbaie la ore, copiii nu comenteaza nimic in legatura cu hainele. Nu am spus "copiii nu comenteaza nimic in leg. cu hainele" si atat. smile.gif

Nu stiu unde predati dvoastra, dar la mine in liceu nu exista o tinuta obligatorie pentru profesori. Nu e ca si cum profii vin in costum de baie, dar, pe de alta parte, nu e ca si cum elevii ar veni in costum de baie. Am profesori foarte buni care nu tin cont de asa-zisa tinuta impunatoare; asta nu altereaza cu nimic cunostintele pe care le au si respectul pe care il impun prin ele.

Unii pot sa fie si cu cartea, si cu oglinda.

--------------------
"Every thawing heart plays your theme with care..."

user posted image
- Jeff Buckley

Part of TAGOTAGC*

QUOTE (squishycookie)
Mi'am dat seama ca esti a naibii.

Blog

*The Awesome Group Of The Awesome Grammar Checkers
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
ynaiasi
Trimis: 1 Mar 2010, 05:50 PM

Utilizator avansat

"Natia ar fi OK, daca n-ar exista unii indivizi cu probleme de perceptie, de educatie civica si democratica."
Aveti impresia ca parintii si elevii au numai drepturi...Dar de obligatii ati auzit??Sau alea sunt numai pentru cadre... confused06.gif

Acest mesaj a fost modificat de către ynaiasi la data 1 Mar 2010, 05:51 PM

--------------------
„EDUCATIA ESTE CEEA CE RAMANE DUPA CE AI UITAT TOT CEEA CE AI INVATAT IN SCOALA.” Albert Einstein
Mesaj personal
stingray
Trimis: 2 Mar 2010, 04:42 PM

Utilizator avansat

Iata si postarea unui elev pe un alt forum:
"La mine in liceu amenintarile astea nu au fost prezente decat in clasa a 9a si f putin in clasa a 10a.Dar in acea perioada profesorii erau de-a dreptul stresanti. Intr-adevar aveam niste rockeri in clasa care aveau ganduri marete sa isi lase parul lung, insa nici unul nu ajunsese sa aibe parul nici macar pana la umeri pt ca ei aveau parul ondulat. Si totusi...venea cate o profesoara ramolita:"ori va tundeti, ori nu mai veniti la orele mele si daca nu aveti prezente, atunci nu am cum sa va inchei media etc". Dupa ce nu mai veneau la profa asta, aparea alta nebuna : "eu sunt directoarea adjuncta, si la mine la ora de informatica nu veniti cu pletele astea " . S-au decis baietii si nu au mai venit nici la orele astea. Si logic ca intr-un final au dat de diriga care le-a spus ca au prea multe absente si ca tb sa faca ceva - au ajuns in consiliu si pana la urma i-au doborat . Si dupa aia aratau de-a dreptul naspa tunsi scurt . Saracii de ei. In fine.... important e ca, acuma in clasa a 12a, au toti pletele dorite si nu le mai face nimeni nimic.

Cred ca de fapt si de drept se iau toti de boboci sau de cei din generala pt ca stiu ca intr-un fel sau altul au cum sa ii oblige sa se tunda.Pt ca la aceste varste se implica mult mai mult si parintii ... in fine,probabil ca profesorii duc lipsa de activitate asa ca isi gasesc si ei ceva de facut ."

Cum vi se pare ?
Mesaj personalTrimite email
dora^
Trimis: 2 Mar 2010, 06:01 PM

Mentor

QUOTE (stingray @ 1 Mar 2010, 10:34 PM)
Recititi mesajele mele, poate imi spuneti si mie de unde ati scos-o ca as avea vreun fiu, sau ca ar avea ce tunde, respectiv plete.

"E copilul la o școală particulară??? Doar acolo se pot negocia diferite aspecte ale contractului de parteneriat dintre elev, părinte și școală. În învățământul public, nu!"

Sinteti complet pe dinafara!!! Mai cititi regulamentul elaborat de minister, legea invatamintului, statutul cadrului didactic si veti vedea ca regulamentul de ordine interioara al scolii se elaboreaza impreuna cu reprezentantii parintilor si ai elevilor din clasele mari.

"Regulamentul școlar nu încalcă nicio regulă democratică"
In sfirsit ceva adevarat : asa este, dar numai daca nu mentioneaza nimic referitor la lungimea parului. Altfel e ilegal. Cu atit mai mare este abuzul cadrelor didactice care pretind par scurt, din moment ce nici macar pe regulament nu se pot sprijini.

"Te pomenești că nici în Armată n-au voie să le ceară soldaților să se tundă, că nu-i democratic!!! "
Nu uitati ca armata este prin definitie o institutie nedemocratica. Asa ca nu mai comparati scoala cu armata. Vad ca v-ar place sa dati ordine ca la armata.

"Draguta" nici acum n-a inteles ca faceam referire la modul ei de adresare la persoana a doua singular, cu cineva pe care nici macar nu-l cunoaste.

@stingray: încă un atac la persoană și îți iei adio de la postările libere! Raport la moderatori scrie pe tine! Aici se discută idei, nu se toacă "persoane pe care nu lecunoști". Cât despre respect, acesta nu stă în persoana a 2-a plural, că doar nu sunteți "mai mulți", și nici nu se cerșește la capra podului, ci se câștigă.

Îmi pare rău, așa am dedus eu, că aveți un fiu cu plete, de vreme ce sunteți atât de vehement în această privință!!! V-am rănit cu ceva orgoliul? Sper că nu.

regulamentul de ordine interioara al scolii se elaboreaza impreuna cu reprezentantii parintilor si ai elevilor din clasele mari.

Așa, tocmai de-asta nu înțeleg de ce sunteți atât de revoltat, doar singur spuneți că ROI-ul nu e elaborat unilateral...

Cât despre școală și armată, comparam ideea de regulament, nu instituțiile. Ar fi trebuit să vedeți asta, doar sunteți adult, nu copil. tongue.gif

Pe final, revin cu ideea să vă controlați limbajul și să vă câștigați respectul. Vă încălzește cu ceva că v-am vorbit la pers. a 2-a plural? Îmi este extrem de simplu, dar NU vine din suflet. Doar așa, că m-ați rugat. A, ba nu, că ați cerut, pardon. Poftim! În comparație cu această exprimare, de care sunteți tare mândru lopri.GIF
"Draguta" nici acum n-a inteles ca faceam referire la modul ei de adresare la persoana a doua singular, cu cineva pe care nici macar nu-l cunoaste.
cred că trebuie întâi să respecți, și apoi să pretinzi să fii respectat. Faptul că nu vă cunosc nu-mi impune respect.

Cu bine!

Acest mesaj a fost modificat de către dora^ la data 2 Mar 2010, 06:02 PM
Mesaj personal
misha26
Trimis: 5 Mar 2010, 01:23 PM

Utilizator activ

Acum sunt profesor si nu ma deranjeaza tinuta sau parul elevilor mei decat atunci cand nu-i avantajeaza sau le confera un aspect vulgar, dar incerc sa le explic acest lucru.Majoritatea inteleg si renunta singuri.
As vrea sa va povestesc insa o intamplare de pe vremea cand eram eleva la un colegiu vestit din oras , unde majoritatea elevilor erau fete. Se intampla prin 1997. Directoarea a vazut in pauza , pe coridor , o fata cu parul roscat. A prins-o de par si a tarat-o pana la toaleta , unde a bagat-o cu capul sub robinet sa verifice dacaare parul vopsit sau nu. Fata sustinuse sus si tare ca parul ei e natural. Ceea ce se vedea cu ochiul liber , ea fiind alba ca branza si plina de pistrui. Aveti impresia ca si-a cerut cel putin scuze directoarea vazand ca din parul fetei nu curge pic de vopsea? Aiurea. Si atunci mi s-a parut un abuz nesimtit , si acum mi se pare la fel. Daca eram parintele fetei , luam masuri severe impotriva directoarei tembele.
Mesaj personal
alex777
Trimis: 5 Mar 2010, 01:32 PM

Utilizator
**

Sunt curat la trup, curat la suflet,
Vreau sa-i inteleg si sa-i iubesc.
Nu conteaza cat de lung am parul,
Important e cat de mult gandesc.

Simt in trup pletosii daci, comati,
Firea mea e saltul omenesc.
Important e cat si cum gandesc.

Lume, lume, sora lume,
Lume, lume, sora lume,
De ce esti rea, rea de gura,
De ce ne privesti cu ura?
Vinovatii fara vina
Cer sa se faca lumina.

Vrea sa-nalt castele de gandire,
Vreau sa fiu lasat sa simt cum cresc.
Important e cat si cum gandesc.

Nu e loc de noi in lumea voastra,
Nu-s din noi acei ce ne muncesc
Si tin cont de cat de lung am parul,
Nu de cum si cat de mult gandesc.

Lume, lume, sora lume,
Lume, lume, sora lume,
Vinovatii fara vina
Cer sa se faca lumina.

Hei, voi, neatenti la viata noatra,
Hei, voi, ce ne credeti pui de drac!
Gandurile voastr-s si-ale noastre,
Gusturile insa nu ne plac.

Hei, voi, care-ati fost odata tineri,
Hei, voi, care stiti ce-i omenesc!
Mai presus e cat si cum gandesc.

Lume, lume, sora lume,
Lume, lume, sora lume,
Vinovatii fara vina
Cer sa se faca lumina.

Mesaj personal
misha26
Trimis: 5 Mar 2010, 01:57 PM

Utilizator activ

Bine ca mai sunt si oameni care-si mai aduc aminte de bietul Pittis. rolleyes.gif
Mesaj personal
bastilia
Trimis: 5 Mar 2010, 02:24 PM

Utilizator activ

Alex777 cool20.gif , exact la versurile acestea ma gandeam.
Mesaj personal
bastilia
Trimis: 5 Mar 2010, 02:31 PM

Utilizator activ

QUOTE (stingray @ 5 Mar 2010, 09:53 AM)

(2) Idealul educational al scolii romanesti consta in dezvoltarea libera, integrala si armonioasa a individualitatii umane, in formarea personalitatii autonome si creative.
ART. 4
(1) Invatamintul, are ca finalitate formarea personalitatii umane, prin:
d) educarea in spiritul respectarii drepturilor si libertatilor fundamentale ale omului, al demnitatii si al tolerantei, al schimbului liber de opinii;

Vise.
Mesaj personal
stingray
Trimis: 7 Mar 2010, 07:56 AM

Utilizator avansat

Este foarte adevarat. Dar aceste vise ale parintilor, vor trebui sa devina realitati crude pentru profesori. Daca pana acum parintii nu se implicau, n-au avut decit de pierdut, lasaind mana libera profesorilor. Atat timp cat legea o cere, din pacate pentru unii (multi), va trebui sa pretindem sa fie aplicata.
lusi2010
Trimis: 7 Mar 2010, 10:57 AM

Utilizator
**

Stimate domn Stingray, raspunsurile la toate intrebarile puse pe acest forum cred ca le gasiti in ROFUIP (Regulamentul de Organizare si Functionare a Unitatilor din Invatamantul Preuniversitar) pe baza caruia fiecare scoala isi intocmeste Regulamentul de ordine interioara. Si mai cred ca dvs. si Dusile ati scapa de toate problemele daca v-ati asocia si ati deschide o scoala particulara in care sa va angajati profesorii care sa faca ceea ce vreti si sa va educe copii asa cum vreti. Sunt curioasa daca o sa gasiti pe cineva dispus. Fiecare om a facut o scoala, a invatat o meserie pe care o practica mai bine sau mai putin bine (dupa parea unora) si asta, din punctul meu de vedere, nu ne da dreptul niciunuia sa dam lectii altora cand nu avem pregatirea necesara. Nu cred ca daca se imbolnaveste copilul o sa cereti medicului sa-i dea un anumit tratament numai pt. ca asa vreti dvs. Si in ceea ce priveste scoala problemele se pun tot asa.
Mesaj personal
tyta
Trimis: 7 Mar 2010, 05:33 PM

Mentor

Imi amintesc de o discutie simpatica de pe vremea cand am intrat in invatamant intr-o scoala in care secretara era experta in toate(ca, de altfel, mai toate secretarele de acum). Dupa ce m-am casatorit, la revenirea la scoala, m-a poftit sa-i dau informatii despre ce si cum, ca sa-mi faca modificarile cuvenite in cartea de munca. Ii spun numele sotului, ea il scrie, apoi zice, cu nasul in scrpte:"si-i doctor, nu?", la care eu ii raspund repede(ca sa nu apuce sa completeze aiurea): "nu, e inginer." La care tipa(avea vreo 60 de ani) isi trage ochelarii pana pe varful nasului, se uita la mine lung si compatimitor si ma intreaba: "Da' un intelectual n-ai gasit?"
Nu mai continui, ca si acu' imi vine sa rad...

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
maryjane003
Trimis: 22 Mar 2010, 11:53 PM

Utilizator avansat

Adevarul e ca seriozitatea nu sta in nuanta de "Londa" si tinuta bizara a unora...E mult mai important sa stie ca la scoala se vine ca sa se invete carte.O atitudine de bun-simt fata de proprii colegi si de profesori,este in folosul lor.
crisstyanna1
Trimis: 7 Apr 2010, 11:58 AM

Utilizator activ

QUOTE (stingray @ 20 Feb 2010, 07:54 PM)
Daca cineva mai are dubii, parul scurt la barbati s-a impus intr-o anumita perioada ca o necesitate. Dar pe atunci omenirea era marcata de saracie datorata razboaielor -asa se explica de ce numai barbatii au inceput sa se tunda.
Pentru cei care invoca motivul curateniei, ii anunt ca in unele tari se practica circumcizia. Tot din motive de curatenie-daca nu stiati. Ce parere aveti ? haideti sa introducem in regulament obligatia circumciziei.
Ca veni vorba: regulamentul mult invocat vorbeste de "tinuta decenta" si nicidecum de lungimea parului. Cei care au facut regulamentul cadru, nu si-au permis sa scrie explicit ce inseamna decent, pentru ca ar putea fi ILEGAL. Orice regulament trebuie sa respecte legile interne, acordurile europene si internationale la care am aderat odata cu intrarea in democratie (voi reveni pe tema asta). Iar cei care pretind ca sint aparatorii regulamentului, dar de fapt interpreteaza dupa bunul plac un termen incert, nu fac decit sa abuzeze de functia pe care o detin (vremelnic). Stie cineva unitatea de masura pentru decenta ? Sa inteleg ca "decent" inseamna "scurt" ? Cit de scurt ? Si de ce trebuie sa fie "decenti" numai baietii ? Au fetele oare ceva in plus? Sau la ele decenta inseamna altceva ? Umblam cu doua unitati de masura ? Seamana a discriminare. Iar discriminarea de orice fel ,inclusiv cea sexuala, se pedepseste !!!! Tot discriminare se cheama si atunci cind cei cu parul lung sint tratati altfel decit ceilalti.
Voi reveni deoarece sint multe de spus: abuzuri, persecutie, hartuire, ignoranta, toate pe tema parului lung.

Altele sunt problemele.Chiar s-au epuizat subiectele cu adevarat importante?Am ajuns sa ne impiedicam in "cat de lung au parul"elevii.Despre ce persecutii tot vorbiti?Sa fim seriosi, cred ca profesorii sunt cei persecutati.Ocupati-va mai mult de educatia copiilor decat sa va impiedicati in "par" si in barfe. love28.gif
Mesaj personal
lumih
Trimis: 10 Apr 2010, 11:14 AM

Utilizator activ

QUOTE (maryjane003 @ 23 Mar 2010, 12:53 AM)
Adevarul e ca seriozitatea nu sta in nuanta de "Londa" si tinuta bizara a unora...E mult mai important sa stie ca la scoala se vine ca sa se invete carte.O atitudine de bun-simt fata de proprii colegi si de profesori,este in folosul lor.

happy30.gif
Mesaj personal
Mercha
Trimis: 10 Apr 2010, 05:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (lusi2010 @ 7 Mar 2010, 11:57 AM)
Fiecare om a facut o scoala, a invatat o meserie pe care o practica mai bine sau mai putin bine ....

Cum o practica este treaba lui atata vreme cat isi asuma responsabilitatea consecintelor in plan financiar.
In orice domeniu cel care are ceva de vanzare ( produse, servicii) trebuie sa obtina acceptul clientului pentru a vinde si a incasa banii. Asa trebuie sa se intample si in invatamant, fie el public sau privat.
Parintii nu au pregatirea necesara pentru o educatie specializata, dar ei sunt cei care platesc invatamantul ( public sau privat ) si fara a le da lectii profesorilor, ei pot pretinde explicatii celor care incaseaza banii. Asta este o chestiune de judecata de bun simt.Chiar si medicilor trebuie sa li se ceara explicatii ca sa se inteleaga rostul tratamentului, pentru ca la mijloc este viata copiilor nostri. Cine nu o face dovedeste lipsa de responsabilitate pentru viata copiilor sai si nimic altceva.

Acest mesaj a fost modificat de către Mercha la data 10 Apr 2010, 05:48 PM
Mesaj personal
crisstyanna1
Trimis: 11 Apr 2010, 10:24 AM

Utilizator activ

QUOTE (Mercha @ 10 Apr 2010, 06:36 PM)
QUOTE (lusi2010 @ 7 Mar 2010, 11:57 AM)
Fiecare om a facut o scoala, a invatat o meserie pe care o practica mai bine sau mai putin bine ....

Cum o practica este treaba lui atata vreme cat isi asuma responsabilitatea consecintelor in plan financiar.
In orice domeniu cel care are ceva de vanzare ( produse, servicii) trebuie sa obtina acceptul clientului pentru a vinde si a incasa banii. Asa trebuie sa se intample si in invatamant, fie el public sau privat.
Parintii nu au pregatirea necesara pentru o educatie specializata, dar ei sunt cei care platesc invatamantul ( public sau privat ) si fara a le da lectii profesorilor, ei pot pretinde explicatii celor care incaseaza banii. Asta este o chestiune de judecata de bun simt.Chiar si medicilor trebuie sa li se ceara explicatii ca sa se inteleaga rostul tratamentului, pentru ca la mijloc este viata copiilor nostri. Cine nu o face dovedeste lipsa de responsabilitate pentru viata copiilor sai si nimic altceva.

Cei 7 ani de-acasa cine trebuie sa-i dea?Educatoarea?Cat platiti pe luna la invatamant?Ce salariu are un profesor?CREDETI CA ASTA VA SCUTESTE DE EDUCATIA PE CARE AR TREBUI SA I-O DATI CA PARINTE???
Sincer, ganditi primitiv! ph34r.gif
Mesaj personal
tyta
Trimis: 11 Apr 2010, 12:51 PM

Mentor

QUOTE (crisstyanna1 @ 11 Apr 2010, 11:24 AM)

Cei 7 ani de-acasa cine trebuie sa-i dea?Educatoarea?Cat platiti pe luna la invatamant?Ce salariu are un profesor?CREDETI CA ASTA VA SCUTESTE DE EDUCATIA PE CARE AR TREBUI SA I-O DATI CA PARINTE???
Sincer, ganditi primitiv! ph34r.gif

cool20.gif happy30.gif happy30.gif happy30.gif

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
si inca ceva
Mesaj personal
Magnolie
Trimis: 12 Apr 2010, 11:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (outside4 @ 26 Feb 2010, 11:42 PM)
(bun, ma supun, ca diriginte, cerintelor, dar o motivatie exista?)

ca diriginte imi apar elveii de cerintele aberate si ma supun regulametului doar
Mesaj personal
Cosmin1235
Trimis: 14 Apr 2010, 08:19 PM

Începător
*

QUOTE (iuliaiulia1973 @ 23 Feb 2010, 11:23 PM)
Sa mi se raspunda si mie, apropos de discriminare, care ar fi atunci diferenta intre sexul feminin si cel masculin? Doar organele sexuale?
Atunci sa mergem cu ele la vedere! biggrin.gif
Dar pana atunci sa facem o diferentiere intre feminin si masculin: lungimea parului, alegerea unei vestimentatii diferite, s.a.m.d. ca doar le cunoasteti!
Unii dintre parinti au probele cu scoala pentru ca ei insisi au fost cu probleme la scoala cand erau elevi! dry.gif
Sa se mai termine cu par lung la baieti, cu tatuaje, cu buricele la vedere, cu haine mulate, cu piercing-uri in diferite parti ale corpului, cu mobile la scoala, cu multe si multe alte iesiri de golan. Scoala e scoala si nu parada vestimentara. Priviti la tari civilizate si cu o moralitate demna de urmat unde sunt reguli fixe in scoli de ani buni pe care nimeni nu s-a gandit sa le schimbe in virtutea democratiei! wink.gif

Priviti la tari civilizate si cu o moralitate demna de urmat unde sunt reguli fixe in scoli de ani buni pe care nimeni nu s-a gandit sa le schimbe in virtutea democratiei!

stai tu calma...in tarile alea civilizate de care spui tu profesorul e prieten cu elevul, stie sa se poarte cu un copil si nu se simte superior...nu mai spun de problema cu tunsul, sunt a X-a si dirigintele meu ma tot bate la cap toata ziua sa ma tund, sa dau barba jos....dar care e problema lui, nu vad nimica rau in a avea barba si plete...regula asta cred ca a ramas in capul oamenilor din cauza regimului comunist, poate dupa vreo 2-3 generatii nu v'a mai fi asa.... mi se pare absurd sa obligi pe cineva sa arate cum vrei tu, atata timp cat are o tinuta decenda si nu isi "expune" nimic..
Mesaj personal
tyta
Trimis: 16 Apr 2010, 08:21 PM

Mentor

QUOTE (Cosmin1235 @ 14 Apr 2010, 09:19 PM)

stai tu calma...in tarile alea civilizate de care spui tu profesorul e prieten cu elevul,

Serios? Ai vazut tu?
Eu, iertare sa-mi fie, am vazut cateva dintre tarile civilizate si nic vorba de ...prietenia de care vorbesti. Respect reciproc-da. Respectarea unor norme-da. Aspect in conformitate cu regulamentul scolii-da. Disciplina-da. ...Dar prietenie- nici vorba. Nici un profesor din lumea civilizata nu se trage de sireturi cu elevii sai. Asa ca...las-o mai incet cu imaginatia!

--------------------
si inca ceva
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (39) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved