Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (39) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PARUL LUNG IN SCOLI, Discriminare privind parul lung la baieti
Cosmin1235
Trimis: 19 Apr 2010, 03:35 PM

Începător
*

Grup: Members

QUOTE (tyta @ 16 Apr 2010, 09:21 PM)
QUOTE (Cosmin1235 @ 14 Apr 2010, 09:19 PM)

stai tu calma...in tarile alea civilizate de care spui tu profesorul e prieten cu elevul,

Serios? Ai vazut tu?
Eu, iertare sa-mi fie, am vazut cateva dintre tarile civilizate si nic vorba de ...prietenia de care vorbesti. Respect reciproc-da. Respectarea unor norme-da. Aspect in conformitate cu regulamentul scolii-da. Disciplina-da. ...Dar prietenie- nici vorba. Nici un profesor din lumea civilizata nu se trage de sireturi cu elevii sai. Asa ca...las-o mai incet cu imaginatia!

personal am avut un profesor la scoala venit din america printr'un proiect sa predea engleza...nu vorbea romana, dar toti se intelegeau mai bine cu el decat cu alti profesor...in timpul liber se juca pur si simplu cu noi(ieseam la fotbal, basket si alte chestii dinastea),nu a ridicat vocea niciodata la cineva si avea mai mult respect pt elev in degetul mic decat au unii profesori....crede'ma, daca te porti urat cu elevii nu vei avea parte de respect, deloc!poate ca daca ai noroc o sa prinda o frica fata de tine...asta in cel mai rau caz
Mesaj personal
tyta
Trimis: 15 May 2010, 10:39 PM

Mentor

Clasa a VIII a. Baiat. Foarte bun la invatatura. Excelent la IT. Par lung, ingrijit. Profesorul de istorie, impreuna cu doua eleve, ii pun parul pe bigudiuri. Si ii fac poze. Si rad de el.Copilul nu reactioneaza dar sufera interior. Undeva in Romania anului 2010.Ce parere aveti?

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
kryp
Trimis: 16 May 2010, 08:20 AM

Utilizator avansat

QUOTE (tyta @ 15 May 2010, 11:39 PM)
Clasa a VIII a. Baiat. Foarte bun la invatatura. Excelent la IT. Par lung, ingrijit. Profesorul de istorie, impreuna cu doua eleve, ii pun parul pe bigudiuri. Si ii fac poze. Si rad de el.Copilul nu reactioneaza dar sufera interior. Undeva in Romania anului 2010.Ce parere aveti?

Probabil ca acel profesor s-a aflat printre protestatari si este unul din cei care vor sa inghete anul scolar ca sa-i fie dumnealui mai bine. Sa-i fie iertat....

--------------------
Rocku' sfinteste locu'.

Sunt membru al TAGOTAGC

Colegiul National "Mihai Viteazul" Bucuresti, matematica-informatica engleza intensiv

Give me the liberty to know, to utter, and to argue freely according to conscience, above all liberties.
Mesaj personalYahooMSN
tyta
Trimis: 16 May 2010, 11:19 AM

Mentor

Eu, daca eram elevul cu pricina sau parintele lui, nu l-as fi iertat!

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
si inca ceva
Mesaj personal
sidmihaela
Trimis: 22 Jun 2010, 02:25 PM

Utilizator avansat

Asa cum eu, cadru didactic fiind, respect un regulament, poate si tu, elev fiind (inca), ar trebui sa respecti un regulament sau niste norme...
Sau e o idee invechita?
Asa cum a spus cineva mai devreme: de ce scolile bune din strainatate au reguli stricte si clare si totusi, parintii isi duc acolo copiii pe bani grei?
Mesaj personal
tyta
Trimis: 22 Jun 2010, 08:58 PM

Mentor

QUOTE (sidmihaela @ 22 Jun 2010, 03:25 PM)

Asa cum a spus cineva mai devreme: de ce scolile bune din strainatate au reguli stricte si clare si totusi, parintii isi duc acolo copiii pe bani grei?

Pentru ca acolo exista consecventa, rigurozitate si civism. Ceea ce la noi lipseste cu desavarsire.

--------------------
si inca ceva
Mesaj personal
Florin N
Trimis: 30 Aug 2010, 11:40 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Stefania_el @ 25 Feb 2010, 12:14 AM)
Am citit toate mesajele din acest topic (atat in calitate de parinte, cat si in calitate de profesor). Nu pot decat sa-l intreb pe parintele atat de contrariat de legile pe care le incalca profesorii : " asta este cea mai grava problema a d-voastra ?"
Va felicit ! Daca singura problema a d-voastra este faptul ca podoaba capilara a fiului nu este acceptata de invatatoare, sunteti cel mai fericit !.
Sunt mama a doi copii (unul in clasa I si unul in clasa a V-a). NICIODATA nu am "ripostat" la regulile impuse de invatatoare; motivul a fost urmatorul: copilul trebuie sa invete ca in viata exista reguli pe care trebuie sa le respecte. Si cu siguranta nici o invatatoare nu impune reguli absurde.
Lasati-l pe copil cu parul lung in scoala primara, la gimnaziu poate il "accesorizati" cu un cercel in ureche si eventual un piercing, iar cand ajunge la liceu nu puteti sa-i refuzati placerea de a se imbraca numai cu haine "de firma", de a avea cel mai "cool" telefon, de a-l injura pe profesor pt. ca "asa vrea el", de a-si scutura pletele crescute intre timp, s.a.m.d.

P.S.1. Daca doriti sa va angajati intr-o institutie care impune o tinuta obligatorie (sa zicem, de exemplu, costum si cravata ) - acelasi scandal veti face ? ( Va incalca DREPTUL de a va imbraca cum doriti, va lezeaza psihic, etc)
2. Cunosc cazul unui baietel care in clasa I a mers cu "plete" la scoala. Colegii lui l-au numit rapid "fetita". Copilul s-a suparat, a plans, le-a cerut parintilor sa-l tunda "periuta". Numai ca porecla i-a ramas: colegii tot asa il striga, desi a trecut ceva timp de atunci. Concluzia o trageti singur.

stimata doamna profesoara,
cand nu vrem sa discutam un subiect inducem ideea ca nu este cea mai importanta problema.
Am mai spus-o si cu alte ocazii, fiecare dintre noi poate sa considera cea ce crede de cuviinta important. Evident ca nu este cea mai importanta problema din invatamant, aceasta cu parul lung la baieti, dar este una din cele , hai sa le spunem neimportante, care merita tratata. DAtorita faptului ca exista profesori care isi permit sa stabileasca reguli personale, merita tratat subiectul.
Nu ai dreptul ca profesor (plecand de la gusturile tale personale) sa imi spui mie elev ca nu e bine sa vin cu pantofi ticlam sau cu camasa rosie (exagerez acum) ideea este ca trebuie reglementate aceste aspecte printr-un regulament intern; iar cea ce nu este reglementat sau interzis - evident este permis ! Bineinteles ca la ora de dirigentie poti sa tratezi aspecte cate tin de par , buric, haine sau ce altceva ti se pare interesant ca diriginte sa tratezi daca consideri ca ajuta la formarea sanatoasa a copilului.
Mesaj personal
Leone-71
Trimis: 2 Sep 2010, 11:30 AM

Mentor

QUOTE (Cosmin1235 @ 14 Apr 2010, 07:19 PM)

stai tu calma...in tarile alea civilizate de care spui tu profesorul e prieten cu elevul

laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif Daaaa! E asa de ''prieten'' cu elevul incat ii da detentie cate o ora dupa programul scolar daca tinuta tip uniforma nu e corespunzatoare , daca nu-si incheie camasa pana la ultimul nasture si nu poarta cravata corect, daca poarta machiaj si refuza sa si-l stearga si tot asa.. wink.gif

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
Leone-71
Trimis: 2 Sep 2010, 11:32 AM

Mentor

QUOTE (Florin N @ 30 Aug 2010, 10:40 AM)
ideea este ca trebuie reglementate aceste aspecte printr-un regulament intern; iar cea ce nu este reglementat sau interzis - evident este permis ! Bineinteles ca la ora de dirigentie poti sa tratezi aspecte cate tin de par , buric, haine sau ce altceva ti se pare interesant ca diriginte sa tratezi daca consideri ca ajuta la formarea sanatoasa a copilului.

Asta e problema! Un regulament clar cu drepturi , responsabilitati si consecinte in cazul incalcarii regulamentului cool20.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Leone-71 la data 2 Sep 2010, 11:32 AM

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
sofitel
Trimis: 17 Sep 2010, 07:44 AM

Utilizator avansat

O idee ar fi ca parintii copiilor afectati de gandirea ingusta a unor profesori sau directori referitoare la lungimea parului (sa ne aducem aminte ca in 1989 a fost o revolutie si pentru asa ceva!) sa faca o cerere, atat la directiunea scolii (mai tarziu si la minister daca nu se intelege gravitatea problemei). Aceasta cerere trebuie facuta la inceputul scolii, tocmai pentru a nu pune in dificultate profesorii dupa mai multe luni de scoala in care isi alimenteaza singuri o parere gresita despre un elev si ii stabilesc deja nota la purtare si nu se mai poate face nimic. Aceasta cerere trebuie neaparat facuta daca vrem sa ne aparam copiii NOSTRI de abuzurile unora.

Iata un model:

Domnule Director,

Subsemnatii, ..., parintii elevului ..., nascut pe ..., elev in clasa ..., diriginte prof. ..., va solicitam ca in scoala pe care o conduceti la data prezentei, scoala nr. ..., prevederile regulamentului cadru si ale regulamentului de ordine interioara referitoare la tinuta decenta sa fie aplicate, cu respectarea neabuziva si nediscriminatorie a legilor interne si a acordurilor europene si internationale (- Legea invatamintului- Constitutia Romaniei- Conventia privind drepturile copilului- Conventia privind aparatea drepturilor omului- Carta ONU)- conform principiului : unde legea nu distinge, nici cel care o aplica nu trebuie sa distinga.

La data prezentei, parul fiului nostru are ... cm si consideram ca nu este indecent, cu atat mai mult cu cat este ingrijit si sanatos, vederea nu ii este afectata, iar atitudinea generala a elevului este decenta, serioasa si respectuoasa. Mentionam ca elevul ... a obtinut rezultate bune si foarte bune la invatatura, cu participari la concursuri si olimpiade, nu este obraznic si nu deranjeaza desfasurarea orelor de curs (desi alti baieti cu parul foarte scurt sau fete cu parul lung o fac zi de zi !) si efectueaza multe activitati sportive in timpul liber. De asemenea din partea noastra a existat intotdeauna o preocupare pentru dezvoltarea si formarea fiului nostru printr-un dialog permanent si respect reciproc.

Conform Legii Invatamantului nr. 84/1995 :
art. 3 (2) Idealul educational al scolii romanesti consta in dezvoltarea libera, integrala si armonioasa a individualitatii umane, in formarea personalitatii autonome si creative.
art. 4 (1) Invatamintul, are ca finalitate formarea personalitatii umane, prin:
d) educarea in spiritul respectarii drepturilor si libertatilor fundamentale ale omului, al demnitatii si al tolerantei, al schimbului liber de opinii;

In acest context nu suntem de acord cu observatiile verbale (considerate pedepse in regulamentul cadru) referitoare la lungimea parului facute in anii trecuti, de anumiti profesori, cu afectarea timpului de desfasurare a orelor de curs, cu atat mai mult cu cat noi, parintii, suntem de acord cu alegerea fiului nostru. Speram ca aceste observatii verbale sa nu devina continue (hartuire) sau sa se transforme in alte actiuni care sa duca la persecutarea nejustificata, abuziva sau discriminatorie a elevului.

Pentru rezolvarea celor sesizate si respectarea prevederile legale in vigoare, va rugam sa dispuneti potrivit competentelor, luarea masurilor ce se impun. In acelasi timp dorim sa va asiguram de respectul si sprijinul nostru in toate activitatile dvs. menite sa contribuie la dezvoltarea libera si armonioasa a copiilor si tinerilor nostri.

Va multumim.
Data:
Semnaturi parinti:....
Mesaj personal
sofitel
Trimis: 17 Sep 2010, 09:15 AM

Utilizator avansat

Mai corect ar fi : "Consideram ca parul fiului nostru nu este indecent" in locul "La data prezentei, parul fiului nostru are ...cm si consideram ca nu este indecent".

Bineinteles ca aceasta cerere presupune si o atentie deosebita a parintilor pentru educatia copilului dar si prezenta parintilor la cat mai multe sedinte cu parintii....ceea ce nu poate fi decat bine pentru copil.
Mesaj personal
nikolaie
Trimis: 17 Sep 2010, 09:31 AM

Utilizator
**

QUOTE (dora^ @ 28 Feb 2010, 11:34 AM)
QUOTE (schmic_schmac @ 26 Feb 2010, 10:42 PM)
Am si eu o problema legata tot de... par. Cum spune si @stingray, regulamentul scolar (si, de altfel, nici contractul de parteneriat semnat de parinti in fiecare an) nu prevede nimic la acest aspect.
In baza carui regulament sau a carui act sunt elevele obligate sa nu-si vopseasca parul deloc? In clasa mea, de ex., sunt doua fete blonde (ambele la origini au parul saten deschis, acum sunt vopsite spre blond, dar un blond f. dragut, nimic sfidator sau saritor in ochi). Si totusi, elevele au fost obligate de scoala sa se vopseasca la loc, sa nu mai fie blonde. De ce? Si cum sa se vopseasca? De ce e o probl. blondul cat timp ele au medii generale peste 9,50?
Am avut eleve blonde, roscate-foc, satene, brunete... Nu m-a interesat niciodata acest aspect, eu nu am treaba decat cu invatatura si comportamentul lor, nu cu parul.
Pur si simplu, mintea mea nu pricepe de ce trebuie sa scape de acel blond (bun, ma supun, ca diriginte, cerintelor, dar o motivatie exista?), si nu pricepe nici de ce un negru-pana corbului si intunecat e mai bun decat un blond copilaros.
Poate ma ajutati.

ohmy.gif

Io-s curioasă... cum le-a obligat școala? adică... cu ce le-a amenințat directorul sau cine le-a obligat...??? Mai ales dacă sunt copii cu medii mari, cu ce au fost... șantajate, până la urmă?

A, ca să-mi spun părerea: din partea mea, copiii pot purta și coarne în cap, câtă vreme sunt pregătiți pentru oră. Dar dacă-i prind în "off side", am obiceiul de-a face mișto de zorzoanele și preocupările lor "stilistice".

asadar avem o stimata doamna profesoara care isi permite sa faca MISTO atunci cand prinde elevi nepregatiti.
Aceasta d-na profesoara care probabil isi face bine meseria (mai putin din acest punct de vedere) indragita probabil de elevi (mai putin de cei de care face misto) , formator de opinie (!?) pe acest forum , doar are vechime pe forum, recunoaste ca are aceasta problema . Primul pas este de a recunoaste ca ai o problema. Dar daca ai facut doar acest prim pas nu e suficient.
Sunt foarte curios ce ar spune un psiholog despre acest tip de comportament. Si nu ma intereseaza ce spune despre profesor cat ma intereseaza ce imi spune de cat este de nociv acest comportamnet pt elevul in cauza.
Da, stimata colega , si elevii fac misto de noi, dar nu in fata ! Atata timp cat noi facem misto si nu le oferim posibilitatea sa ne raspunda, nu e catusi de putin corect.
In final am sa va redau o discutie din consiliul profesoral de la mijlocul anilor 90 :
Directorul din acea vreme vroia sa stabilim interzicerea parului mare la baieti. Un coleg (care este chiar director acum) la contrazis amintindu-i ceva intamplat recent in orasul nostru : un rocker a sarit in apa pentru a salva un copil (intamplator tigan) , a salvat copilul dar a murit el , rockerul cu plete. Evident ca nu a fost adoptata propunere directorului . Personal sunt absolut deacord cu versurile lui Pitis!
Nu stiu cum v-ati simti la un simpozion la care ati fi participat impreuna cu Pitis iar acesta sa faca misto de dvs.
Dar sunteti pe calea cea buna , recunoasteti ca aveti o problema, mai ramane sa o si rezolvati. Ca sa va fie mai usor, ganditi-va in cate moduri poate sa faca misto un cadru didactic de fiica dvs. Poate asa va fi mai usor sa scapati de aceast obicei.
Mesaj personal
dora^
Trimis: 17 Sep 2010, 06:03 PM

Mentor

QUOTE (nikolaie @ 17 Sep 2010, 10:31 AM)
QUOTE (dora^ @ 28 Feb 2010, 11:34 AM)
QUOTE (schmic_schmac @ 26 Feb 2010, 10:42 PM)
Am si eu o problema legata tot de... par. Cum spune si @stingray, regulamentul scolar (si, de altfel, nici contractul de parteneriat semnat de parinti in fiecare an) nu prevede nimic la acest aspect.
In baza carui regulament sau a carui act sunt elevele obligate sa nu-si vopseasca parul deloc? In clasa mea, de ex., sunt doua fete blonde (ambele la origini au parul saten deschis, acum sunt vopsite spre blond, dar un blond f. dragut, nimic sfidator sau saritor in ochi). Si totusi, elevele au fost obligate de scoala sa se vopseasca la loc, sa nu mai fie blonde. De ce? Si cum sa se vopseasca? De ce e o probl. blondul cat timp ele au medii generale peste 9,50?
Am avut eleve blonde, roscate-foc, satene, brunete... Nu m-a interesat niciodata acest aspect, eu nu am treaba decat cu invatatura si comportamentul lor, nu cu parul.
Pur si simplu, mintea mea nu pricepe de ce trebuie sa scape de acel blond (bun, ma supun, ca diriginte, cerintelor, dar o motivatie exista?), si nu pricepe nici de ce un negru-pana corbului si intunecat e mai bun decat un blond copilaros.
Poate ma ajutati.

ohmy.gif

Io-s curioasă... cum le-a obligat școala? adică... cu ce le-a amenințat directorul sau cine le-a obligat...??? Mai ales dacă sunt copii cu medii mari, cu ce au fost... șantajate, până la urmă?

A, ca să-mi spun părerea: din partea mea, copiii pot purta și coarne în cap, câtă vreme sunt pregătiți pentru oră. Dar dacă-i prind în "off side", am obiceiul de-a face mișto de zorzoanele și preocupările lor "stilistice".

asadar avem o stimata doamna profesoara care isi permite sa faca MISTO atunci cand prinde elevi nepregatiti.
Aceasta d-na profesoara care probabil isi face bine meseria (mai putin din acest punct de vedere) indragita probabil de elevi (mai putin de cei de care face misto) , formator de opinie (!?) pe acest forum , doar are vechime pe forum, recunoaste ca are aceasta problema . Primul pas este de a recunoaste ca ai o problema. Dar daca ai facut doar acest prim pas nu e suficient.
Sunt foarte curios ce ar spune un psiholog despre acest tip de comportament. Si nu ma intereseaza ce spune despre profesor cat ma intereseaza ce imi spune de cat este de nociv acest comportamnet pt elevul in cauza.
Da, stimata colega , si elevii fac misto de noi, dar nu in fata ! Atata timp cat noi facem misto si nu le oferim posibilitatea sa ne raspunda, nu e catusi de putin corect.
In final am sa va redau o discutie din consiliul profesoral de la mijlocul anilor 90 :
Directorul din acea vreme vroia sa stabilim interzicerea parului mare la baieti. Un coleg (care este chiar director acum) la contrazis amintindu-i ceva intamplat recent in orasul nostru : un rocker a sarit in apa pentru a salva un copil (intamplator tigan) , a salvat copilul dar a murit el , rockerul cu plete. Evident ca nu a fost adoptata propunere directorului . Personal sunt absolut deacord cu versurile lui Pitis!
Nu stiu cum v-ati simti la un simpozion la care ati fi participat impreuna cu Pitis iar acesta sa faca misto de dvs.
Dar sunteti pe calea cea buna , recunoasteti ca aveti o problema, mai ramane sa o si rezolvati. Ca sa va fie mai usor, ganditi-va in cate moduri poate sa faca misto un cadru didactic de fiica dvs. Poate asa va fi mai usor sa scapati de aceast obicei.

Bla, bla, bla, ați scris juma' de pagină aiurea, eu nu am recunoscut nicăieri că am o problemă.

O singură vorbă în plus despre fiica mea și vă declar deschis război pe toate fronturile! Totul până la copilul meu! Aici discutăm idei, nu ne legăm de persoane, chiar dacă ne cunoaștem! Atitudinea dvs. este meschină și lipsită de demnitate. Aștept cu interes următoarea dvs. "mutare"...

Cât despre exemplul cu rockerul, e total stupid (părerea mea), pt. că el a sărit în apă fiindcă era OM, nu fiindcă avea plete. Și despre "făcut mișto", dacă te expui, plătești. De aceea părinții trebuie să le dezvolte copiilor și simțul ridicolului, pentru că ține de educație - iar asta e responsabilitatea lor, în primul rând, nu doar a școlii. La școală te îmbraci după cum îți cere regulamentul, iar la sorcovă mergi... ca o sorcovă. La urma urmei, fiecare face cum îl taie capul, nu?
Mesaj personal
sofitel
Trimis: 17 Sep 2010, 07:11 PM

Utilizator avansat

ceea ce e ridicol pentru unii, pentru altii poate fi interesant sau invers....de aceea trebuie dezvoltata mai mult toleranta in randul multor romani.....

...cat despre regulament, daca este facut de oameni care au crescut cu uniformizarea si pregatirea militara scolara.....nu ma surprinde ce se intampla in jurul nostru....

Mesaj personal
Leone-71
Trimis: 17 Sep 2010, 07:32 PM

Mentor

QUOTE (sofitel @ 17 Sep 2010, 06:11 PM)

...cat despre regulament, daca este facut de oameni care au crescut cu uniformizarea si pregatirea militara scolara.....nu ma surprinde ce se intampla in jurul nostru....

Really??? confused06.gif confused06.gif confused06.gif Vi se pare ca ''puii astia de englezi'' au crescut in ''uniformizare si pregatire militara scolara''??? confused06.gif Au uniforma, e obligatoriu sa o poarte, nu se admit zorzoane, bijuterii, machiaj etc.. Din cate stiu eu Anglia nu a avut si nici nu are sistem politic comunist
Mai jos lopri.GIF elevii mei de clasa a 8 a dintr-o scoala englezeasca.Asa ca mai lasati-ma cu teoria comunismului si a mentalitatii comuniste, ca nu tine.. In toate scolile din UK se poarta uniforma si o tinuta decenta. Scurt si la obiect.

Acest mesaj a fost modificat de către Leone-71 la data 17 Sep 2010, 07:40 PM

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
nikolaie
Trimis: 17 Sep 2010, 07:52 PM

Utilizator
**

........''Cât despre obiceiul meu, poate prost, de a-i ironiza pe cei preocupați mai mult cu buclele decât cu studiul... ce să fac, fiecare cu vanitățile lui, nu? Unii cu o carte, alții cu oglinda...'' citat din dora

Mesaj personal
sofitel
Trimis: 17 Sep 2010, 07:54 PM

Utilizator avansat

Trebuie sa ne spuneti atunci daca orele "englezesti" sunt la fel de plicticoase precum cele "romanesti", unde elevul trebuie sa taca si sa reproduca a doua zi lectia cuvant cu cuvant. Ma gandesc ca bucuria de a merge la scoala pentru a invata si de a alege cursurile in functie de personalitatea elevului este inlocuita aici cu bucuria de a socializa a copiilor si dorinta de a se diferentia in vreun fel (iata uniformizarea de care vorbeam).

Ar mai fi interesant de stiut daca regulamentul scolii este cunoscut inainte de inscrierea copilului in scoala respectiva.....pentru ca fiecare parinte si copil sa si-l asume in cunostinta de cauza, fara ca scoala respectiva sa interpreteze regulamenulin functie de directorul sau profesorii de la data respectiva.

Chiar ma intereseaza daca in imagine este vorba de o scoala comuna sau de una de renume, de care sa fii mandru, ca elev, sa ii porti uniforma....

Va multumesc.
Mesaj personal
sofitel
Trimis: 17 Sep 2010, 07:56 PM

Utilizator avansat

Oricum lungimea parului unui baiat din imagine ar trebui scurtata....dupa unele criyterii ale profesorilor.....
Mesaj personal
mihai_ropota
Trimis: 17 Sep 2010, 07:58 PM

Mentor

QUOTE (sofitel @ 17 Sep 2010, 08:54 PM)
Trebuie sa ne spuneti atunci daca orele "englezesti" sunt la fel de plicticoase precum cele "romanesti", unde elevul trebuie sa taca si sa reproduca a doua zi lectia cuvant cu cuvant.

Prima etapa a invatarii este memorarea. Daca pana si invatarea e o corvoada, atunci e grav de tot! De ce se memoreaza unele lucruri? Pentru a permite apoi asocierea de informatii. Ca unora nu le mai place sa memoreze lucruri elementare, e lesne de inteles. De ce nu inteleg? Pentru ca nu au chef sa gandeasca. Un creier gol, e mai usor de folosit decat unul care face repede conexiuni pentru ca... are informatii.

Scoala facuta in joaca risca sa devina joc si sa piarda sensul de scoala. Si asta o spune cineva care foloseste metode cat mai interactive la clasa. Cu cat e mai ludica treaba, cu atat ii place mai mult elevului si cu atat ii scade mai mult interesul pentru informatia in sine.

Acest mesaj a fost modificat de către mihai_ropota la data 17 Sep 2010, 08:03 PM
Mesaj personal
Leone-71
Trimis: 17 Sep 2010, 08:02 PM

Mentor

QUOTE (sofitel @ 17 Sep 2010, 06:54 PM)

Ar mai fi interesant de stiut daca regulamentul scolii este cunoscut inainte de inscrierea copilului in scoala respectiva.....pentru ca fiecare parinte si copil sa si-l asume in cunostinta de cauza, fara ca scoala respectiva sa interpreteze regulamenulin functie de directorul sau profesorii de la data respectiva.

Va multumesc.

Da, de la inceput i se da printelui sa semneze un fel de contract cu scoala in care sunt incluse drepturile dar si obligatiile precum si regulamentul intern al scolii.Da dam si detentie dupa ore, ( adica elevul care a incalcat vreo regula din regulamentul scolar, sau care nu si-a facut tema data sau care nu a purtat uniforma cum trebuie ) Si asta nu e numai in scoala mea ci in majoritatea scolilor englezesti...

Acest mesaj a fost modificat de către Leone-71 la data 17 Sep 2010, 08:06 PM

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
Leone-71
Trimis: 17 Sep 2010, 08:04 PM

Mentor

QUOTE (sofitel @ 17 Sep 2010, 06:54 PM)

Chiar ma intereseaza daca in imagine este vorba de o scoala comuna sau de una de renume, de care sa fii mandru, ca elev, sa ii porti uniforma....

Va multumesc.

Scoala mea e o scoala de stat , deci comuna dar cu statut de Grammar, ca un fel de colegiu national... dar cred ca am fost foarte clara cand am spus ca TOATE scolile englezesti au uniforma , e lege clara si fara negociere, inclusiv scolile private

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
sofitel
Trimis: 17 Sep 2010, 08:22 PM

Utilizator avansat

Gandindu-ma mai bine....mi-am adus aminte de cunoscutele distractii ale tinerilor englezi ....se stie prea bine cum isi fac de cap englezii .....odata ce scapa din "tarc"...

Pe de alta parte englezii nu au trait 50 de ani in comunism si nu au batut cadenta la defilare.....au fost mereu liberi......in conservatorismul lor....(daca se poate spune asa)

In concluzie nu prea ne putem compara, dar putem invata....cate ceva.

Mesaj personal
dora^
Trimis: 17 Sep 2010, 08:24 PM

Mentor

QUOTE (nikolaie @ 17 Sep 2010, 08:52 PM)
........''Cât despre obiceiul meu, poate prost, de a-i ironiza pe cei preocupați mai mult cu buclele decât cu studiul... ce să fac, fiecare cu vanitățile lui, nu? Unii cu o carte, alții cu oglinda...'' citat din dora

Așa , și??? Ce rezultă de aici? Că am recunoscut ceva? Nu!

Dacă tot mă cunoașteți atât de bine, atunci știți că unul din băieții de la clasa la care sunt dirigintă are părul mai lung decât al meu (adică mai lung de 30 de cm) și vă sfătuiesc să-l întrebați dacă l-am ironizat vreodată. Drept dovadă a ceea ce am scris mai sus, că elevii mei pot să-și pună și coarne: dacă sunt pregătiți și răspund cerințelor profesorului, jos pălăria!

Iar dacă nu sunt, să-i pupăm pe frunte, să-i învoim de la ora noastră, că-s deprimați și tre' să meargă la șop să-și ia brichetă cu Bote și Bianca (doar ea e cea mai mediatizată femeie din România, așa spun sondajele, nu?)... Hai, mă lăsați. laugh.gif
Mesaj personal
dora^
Trimis: 17 Sep 2010, 08:25 PM

Mentor

QUOTE (sofitel @ 17 Sep 2010, 09:22 PM)
Gandindu-ma mai bine....mi-am adus aminte de cunoscutele distractii ale tinerilor englezi ....se stie prea bine cum isi fac de cap englezii .....odata ce scapa din "tarc"...

Pe de alta parte englezii nu au trait 50 de ani in comunism si nu au batut cadenta la defilare.....au fost mereu liberi......in conservatorismul lor....(daca se poate spune asa)

In concluzie nu prea ne putem compara, dar putem invata....cate ceva.

Era vorba de uniformă, de ce trebuie neapărat să extrapolăm?
Mesaj personal
mihai_ropota
Trimis: 17 Sep 2010, 08:34 PM

Mentor

QUOTE (dora^ @ 17 Sep 2010, 09:25 PM)

Era vorba de uniformă, de ce trebuie neapărat să extrapolăm?

Trebuie, trebuie. Noi suntem mai buni ca englezii, nu stiati? laugh.gif laugh.gif laugh.gif Ei sunt conservatori, NOI stim ce e libertatea. laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (39) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved