Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Solutii ADHD
gabriela_brb
Trimis: 23 Jun 2014, 07:04 PM

La prima intervenție

Grup: Members

Buna ziua,

Am o mare rugaminte pt parintii care au copii cu adhd.
Daca pot sa impartaseasca din solutiile pe care le-au gasit pt copiii lor.
De exemplu:
1. Au gasit o scoala in Bucuresti unde profesorii sunt mai ingaduitori? Daca da, care este acea scoala?
2. Au gasit profesori disponibili sa faca meditatii cu acesti copii? Profesori care sa stie sa lucreze cu astfel de copii?
3. Ce posibilitati de educare si ce programe, tabere, ateliere ati gasit pt aceasta vara? Daca se poate ceva mai ieftin din cauza lipsei de bani.
4. Stiti cumva si psihologi buni in Bucuresti?

Orice sfat este binevenit.

Va multumesc mult de tot.

Numai bine!
Mesaj personal
sofitel
Trimis: 6 Sep 2014, 09:15 AM

Utilizator avansat

Sfatul meu de parinte este sa nu o luati in tragic si sa nu spuneti in primul rand cadrelor didactice, care abia asteapta scuze pentru lipsa lor de rabdare si pregatire profesionala. Copilul dvs este doar foarte inteligent, sanatos si plin de energie si personalitate. Dati-l sa faca un sport individual, nu de echipa. Si sa aveti incredere in el.

Subiectul a fost tratat aici
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=81279&hl=

si aici
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=97492&hl=

Acest mesaj a fost modificat de către sofitel la data 6 Sep 2014, 09:17 AM
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 6 Sep 2014, 09:24 AM

Mentor

QUOTE (sofitel @ 6 Sep 2014, 10:15 AM)
Sfatul meu de parinte este sa nu o luati in tragic si sa nu spuneti in primul rand cadrelor didactice, care abia asteapta scuze pentru lipsa lor de pregatire profesionala. Copilul dvs este doar foarte inteligent, sanatos si plin de energie si personalitate. Dati-l sa faca un sport individual, nu de echipa. Si sa aveti incredere in el.

Subiectul a fost tratat aici
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=81279&hl=

si aici
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=97492&hl=

si sa nu spuneti in primul rand cadrelor didactice, care abia asteapta scuze pentru lipsa lor de pregatire profesionala.

E un sfat foarte rău intenționat.
A explicat angela_ghrsm de ce:
Înainte de a fi primit copilul cu ADHD la clasă, învățătoarea trebuia informată despre acest sindrom și despre metodele de lucru cu acel copil.

Copiii cu ADHD trebuie primiți în școala de masă și asistați de psiholog care să îndrume și cadrele didactice pt a ști cum se lucrează cu acești copii.

Acest mesaj a fost modificat de către adria_m la data 6 Sep 2014, 09:25 AM
Mesaj personal
sofitel
Trimis: 6 Sep 2014, 10:31 AM

Utilizator avansat

Uneori sau de cele mai multe ori, cadrele didactice, fara aplecare pentru meserie si fara pregatire pedagogica, nu lucreaza in vreun fel cu copiii mai "neastamparati" din motive de programa, din comoditate sau nepregatire. Tot ceea ce fac este sa eticheteze acesti copii ca niste copii problema si sa-i marginalizeze, influentandu-i si pe ceilalti copii din clasa.

Sa nu uitam ca sistemul de invatamant din Romania este foarte static si neinteresant, bazat pe teorie foarte multa, fara aplicabilitate practica, cu bifarea de activitati care nu au in vedere neaparat dezvoltarea personalitatii copilului. Si plictiseala din scoala poate fi o cauza a neastampararii copiilor.

De asemenea, lipsa de miscare a copiilor din zilele de azi este o alta cauza. Miscarea in aer liber mai ales.

Acest mesaj a fost modificat de către sofitel la data 6 Sep 2014, 10:32 AM
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 6 Sep 2014, 10:42 AM

Mentor

QUOTE (sofitel @ 6 Sep 2014, 11:31 AM)
Uneori sau de cele mai multe ori, cadrele didactice, fara aplecare pentru meserie si fara pregatire pedagogica, nu lucreaza in vreun fel cu copiii mai "neastamparati" din motive de programa, din comoditate sau nepregatire. Tot ceea ce fac  este sa eticheteze acesti copii ca niste copii problema si sa-i marginalizeze, influentandu-i si pe ceilalti copii din clasa.

Sa nu uitam ca sistemul de invatamant din Romania este foarte static si neinteresant, bazat pe teorie foarte multa, fara aplicabilitate practica, cu bifarea de activitati care nu au in vedere neaparat dezvoltarea personalitatii copilului. Si plictiseala din scoala poate fi o cauza a neastampararii copiilor.

De asemenea, lipsa de miscare a copiilor din zilele de azi este o alta cauza. Miscarea in aer liber mai ales.

E de datoria părinților să facă ceva în acest sens. După orele de curs le pot organiza copiilor programul lor liber, în funcție de necesități. Ei trebuie să-și consume cumva energia.

Acest mesaj a fost modificat de către adria_m la data 6 Sep 2014, 10:44 AM
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 6 Sep 2014, 01:19 PM

Utilizator avansat

Copilul dvs este doar foarte inteligent, sanatos si plin de energie si personalitate.

rezultă că n-are nicio problemă și că utilizatorul care-a deschis topicul n-are niciun motiv să caute profesori îngăduitori.
Mesaj personal
sofitel
Trimis: 6 Sep 2014, 01:48 PM

Utilizator avansat

Chiar asa si e! Parerea mea este ca ADHD este supraestimat (over rated) chiar si acolo unde nu exista! E mai usor pentru sistemele de invatamant generalizate ca personalitatile copiilor sa fie uniformizate, atat la interior, cat si la exterior.

Cat despre ingaduinta, nu strica niciodata, mai ales atunci cand e vorba de buna credinta in formarea generatiei de maine, indiferent daca este sau nu este vorba de asa zisul ADHD.
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 6 Sep 2014, 02:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (sofitel @ 6 Sep 2014, 03:48 PM)
Chiar asa si e! Parerea mea este ca ADHD este  supraestimat (over rated) chiar si acolo unde nu exista! E mai usor pentru sistemele de invatamant generalizate ca personalitatile copiilor sa fie uniformizate, atat la interior, cat si la exterior.

Întreaga societate funcționează pe principiul uniformizării.

Acest mesaj a fost modificat de către a. mihai la data 6 Sep 2014, 02:01 PM
Mesaj personal
sofitel
Trimis: 6 Sep 2014, 02:32 PM

Utilizator avansat

.... uniformizarea e necesara pana la un punct (de ex. conventia de a nu umbla dezbracati, diferentele apar insa in optiunile pentru stil, culoarea hainelor)... Mai mult decat trebuie, uniformizarea duce la frustrari... sau chiar probleme medicale. Nu ma refer aici doar la haine.

Dezvoltarea unei personalitati armonioase, nu se face punand accent pe uniformizare, asa cum sunt tentati, in mod confortabil, unii din cei angajati in invatamant. In acest caz acestia ar trebui sa aleaga daca sunt sunt dascali sau caporali si sa isi schimbe meseria.

Daca e sa ma uit la societatile din lumea intreaga as zice ca, cele in care uniformizarea este dusa la maxim sunt cele mai inapoiate si lipsite de toleranta.

Acest mesaj a fost modificat de către sofitel la data 6 Sep 2014, 02:46 PM
Mesaj personal
sofitel
Trimis: 25 Feb 2017, 10:41 AM

Utilizator avansat

Am sa adaug si aici acelasi comentariu... pentru ca este pe acelasi subiect ca pe http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...5&#entry2575358

Iata ca a venit si confirmarea a cele ce spuneam: ADHD este o inventie din care are de castigat in principal numai industria farmaceutica si psihiatrica. O spune Jerome Kagan, unul dinte cei mai influenti psihologi din lumea academica, situat pe locul 22 intr-un top 100 din 2002 al celor mai eminenti psihologi ai secolului 20, inainte de Carl Jung (locul 23 - fondatorul psihologiei analitice) si Ivan Pavlov (locul 24 -care a descoperit reflexul pavlovian).

Fiecare copil care nu face bine la scoala este trimis la pediatru, psiholog, psihiatru care zice "Este ADHD. Iata Ritalin!" . Daca medicamentul este accesibil doctorilor, acestia il vor face sa corespunda diagnosticului. Este valabil si pentru depresia si anxiozitatea la copii si adolescenti. Daca exista si sunt disponibile pastile, acestea trebuie folosite! Companiile farmaceutice trebuie sa faca profit de miliarde, iar profesia dependenta (medicina) de ele este auto-interesata.

Chiar J. Kagan, nascut in 1929, a suferit in copilarie de neliniste interioara si vorbea impiedicat, dar mama lui ii spunea ca nu e nimic rau cu el, doar mintea ii merge mai repede decat limba. Kagan s-a gandit la vremea aceea: Uau, vorbesc asa pentru ca sunt de fapt foarte desptept! Daca se nastea in vremurile de acum, cu siguranta ar fi fost clasificat ca bolnav mental.

Diagnosticarea inadecvata a acestor copii este devastatoare pentru ca ii face sa creada ca este ceva fundamental gresit cu ei.

http://curiousmindmagazine.com/harvard-psy...-largely-fraud/
Mesaj personal
freya1
Trimis: 31 Mar 2017, 08:07 AM

Utilizator avansat

Copiii simt cand ceva nu e sincer prietenos in mediu, si in aceasta lume maaare in care am avea loc toti dar din pacate exista prea multi care tin usile inchise si in care exista o falsa comunicare si o teatralitate ieftina nu au incredere in mediu, prin urmare nu vor sa stea un milion de ani afara. Li se limpezesc ochii si sunt cu totul alti oameni dupa minim 2 ore de stat afara darr...in mediul urban e mai "complicat"
Desi tin minte ca profa noastra de desen in gimnaziu spre ex ne scotea de multe ori afara la ora, sa pictam frunze, copaci etc...In zilele noastre e posibil sa isi dea coate x si y ca vai de mine ce face z...
Si eu sunt curioasa cum e la o scola privata, de ex? Ies copiii mai mult pe afara? Un exemplu minunat este un liceu greco catolic cred, privat dintr-o scoala din mediul urban, acolo au si o gradina cu animalute mici si pasari, putine, bine ingrijite si deliciul copiilor- mai ales al celor de 2 ani smile.gif Sunt lasati sa intre, intr-un mod civilizat, si cei care nu sunt in scoala respectiva- mame cu copii mici, etc... Din pacate cred ca se "intra greu", am inteles ca "se sta la coada" si asta din partea unor parinti de copii complet neurotipici, fara niciun fel de probleme, chiar foarte "dezghetati"...
De mediul rural ar mai zice cineva de bine si ca ar fi indicat, dar am fost in vizita si acolo, aceeasi atmosfera de micuta puscarie ca mai peste tot in societatea noastra...
Si copiii simt... si cei mai sensibili se refugiaza in fuga...la propriu sau la figurat...
In alta ordine de idei, nu invatatorul strica saracul daca vrea sau nu vrea cateodata sa ajute un copil mai altfel- sa il puna in prima banca, etc, pentru ca invatatorul crede-ma este destul de stimulat chiar si din punct de vedere al "punctajului"- eu sunt si mamica de 2 copilasi, dintre care cea mare cu probleme de adaptare, si cadru didactic si iti spun ca lucrul cu copii mai altfel este "recompensat" si cu 1 punct la dosar, fata de alte chestii la care se dau spre ex 0,1 pct- de cele mai multe ori cate un "suflet" de doua trei mamicute cel mai probabil casnice sau oricum deloc empatice care se vor simti deranjate poate de atentia speciala pe care o va primi x in detrimentul lui y...
E f complicat...Tine-ne la curent te rugam ce ai facut..

Acest mesaj a fost modificat de către freya1 la data 31 Mar 2017, 08:22 AM

--------------------
Mesaj personalTrimite email
ionicaionica
Trimis: 8 Jul 2017, 05:38 PM

Utilizator
**

Problema oare sunt numai copiii?Dar ce facem cu profesorii care au ADHD?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved