Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (14) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Bine ați venit în forumul părinților!
admin
Trimis: 1 Feb 2005, 10:53 PM

Administrator

Grup: Admin

Dragi părinți și bunici ai beneficiarilor procesului de învățământ,

Ne bazăm pe Dvs pentru a vă spune părerea asupra programului SEI și a învățământului în general. Suntem convinși că ne veți ajuta cu critici constructive să îmbunătățim lucrurile, dar vă rugăm să ne spuneți și părerile pozitive!

Discuții plăcute,

Echipa de administrare a forumului

--------------------

Administrator forum
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
clembrestoiu
Trimis: 13 Jun 2005, 07:22 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Stimate Admin,
Precum cred ca deja ti-ai dat seama,sunt o novice in acest domeniu!
Te rog, ma poti ajuta sa gasesc informatii privind liceele/scolile/colegiile(sau cum s-or mai numi ele?!?) din Bucuresti care sa aiba si ciclu gimnazial?
Sau macar informatii despre testele ce se dau pt admitere in cls a V-a in Bucuresti?
Iti multumesc sign67.gif
Mesaj personal
Balanta
Trimis: 28 Jun 2005, 12:37 PM

Utilizator activ

Stimate Admin,

Este un lucru foarte bun ca putem sa ne spunem atat "pasurile" cat si parerile bune pe acest forum. As vrea sa multumesc pe aceasta cale, celor cativa profesori care intra pe acest site incercand sa ne ajute pe noi, parintii si copii "nedumeriti". Conteaza foarte mult ca intr-o zi in care esti aglomerat de treburile tale, neavand astfel timp sa te deplasezi la nu stiu ce scoala sau inspectorat pentru a afla raspunsurile intrebarilor ce te framanta in legatura cu educatia scolara a copilului tau, sa poti intra pe net si sa beneficiezi de bunavointa unor oameni deosebiti care incearca sa te lamureasca. sign28.gif
Mesaj personal
clembrestoiu
Trimis: 28 Jun 2005, 02:25 PM

Utilizator activ

Subscriu pe deplin happy30.gif
Mesaj personal
dusile
  Trimis: 14 Dec 2005, 09:57 PM

Utilizator avansat

Stimati parinti daca va agreseaza profesorul copilul si nu aveti martori din clasa ca este dubios cu depunerea marturiei unui minor doar cu acordul parintilor si ei nu vor ce faceti? cum se apara un copil la clasa de diverse agresiuni venite de la profesor sau provocari? Rog raspuns urgent. Si atunci mai vorbim de drepturile copiilor si justitie sign28.gif
Mesaj personal
Balanta
Trimis: 16 Dec 2005, 09:12 AM

Utilizator activ

Sincera sa fiu, eu nu am avut parte de astfel de manifestari din partea profesorilor copilului meu, dar am trecut printr-o "faza" usor asemanatoare.
In timpul orei de lb. franceza, un coleg de-al baiatului meu a inceput o mica galceava cu acesta. Profesoara nu a fost atenta si l-a pedepsit pe fiul meu - considerandu-l pe el vinovat, nevazand ce s-a intamplat efectiv - (cu o nota de 2, absenta si "una dupa ceafa"). Situatia in clasa era aceeasi de care vorbiti dvs. Adica, copii nu spuneau adevarul de frica profei. Efectiv copilul meu a facut o criza de nervi in primul rand ca se simtea nevinovat, in al doilea rand ca a fost pedepsit pe nedrept, iar in al treilea rand ca profesoara respectiva il trata ca pe un "caz". Am luat legatura cu diriginta si cu profesoara respectiva (care, intre noi fie vorba, mi-a facut o impresie execrabila - nu pt. ce-i facuse copilului meu, ci pur si simplu ea ca om...deoarece imi expunea situatia numai din pct ei de vedere; practic eu nu aveam nici un cuvant de spus, iar fiul meu nici atat. "Cum? Puneti la indoiala cuvantul unui om matur in favoarea celor spuse de un copil?" - intamplator acel copil...era copilul meu si stiam si cat poata sa "minta" si cum reactioneaza cand este nedreptatit). In faza aceea eu nu stiam ca a si dat in copilul meu (acesta nespunandu-mi de frica sa nu "fac urat" cu profesoara respectiva). Concluzia: copilul meu are nevoie de asistenta psihologica....
Cam asa procedeaza acei profesori care inainte de a incepe "misiunea de dascal" ar trebui ei insisi sa treaca pe la psiholog...

Norocul nostru a fost ca intamplarea a avut loc in clasa a VIII-a, si nu ne mai intalnim cu acea "individa"... dar, va spun sincer ca daca as fi stiut ca a ridicat mana si a dat in copilul meu (indiferent cat de incet sau tare), cred ca manca DRACI, mai ales atata vreme cat eu ma chinui singura sa-mi educ copilul sa fie drept, cinstit si bun...

Ce a invatat fiul meu din acea experienta? Ca trebuie sa fii smecher, sa stii sa minti, sa pasezi gaina moarta in curtea altuia - pt a iesi basma curata -, si sa fii mare ca sa nu te poata bate altul...

Parerea mea este sa luati legatura cu conducerea scolii si daca nu va asculta nimeni.... sa mergeti mai departe.

Nu este o problema generala, majoritatea profilor fiind totusi oameni cumsecade si normali; dar printre adevaratii dascali s-au strecurat si foarte multi la care handicapurile se reflecta in comportamentul fata de elevi...

MULT SUCCES!
Mesaj personal
Balanta
Trimis: 16 Dec 2005, 09:25 AM

Utilizator activ

Si ce am uitat sa va spun, este faptul ca asa cum se intampla si cu oamenii mari, si copii tac si "ascund" multe nereguli, dar dintre ei... este aproape imposibil ca cel putin unul-doi sa nu rabufneasca in situatii de acest gen.

Asa ca bine ar fi sa incepeti prin a va spune pasurile intr-o sedinta cu parintii, dirigintele si directorul scolii... confused06.gif
Mesaj personal
dusile
Trimis: 16 Dec 2005, 01:21 PM

Utilizator avansat

si in final ce ai facut balanta? a mai ramas copilul acolo? azi pe coridor chiar pshiholoaga l-a agresat pe fiul meu si a dat in ea si muscat-o ca stie ca suntem in proces. copilul tau a mai ramas acolo? sign28.gif
Mesaj personal
Balanta
Trimis: 19 Dec 2005, 08:56 AM

Utilizator activ

Dupa cum ti-am spus, incidentul s-a petrecut in clasa a VIII-a (asta intamplandu-se anul trecut)... si copilul meu nu a mai ramas in scoala deoarece a trecut in clasa a IX-a...

Nu prea stiu cum sa te sfatuiesc...

Fiindca, daca unui profesor ii intra in cap ca un copil e... "obraznic, prost, nebun"... are grija sa-i faca atmosfera in cancelarie pt a-i influenta si pe ceilalti profesori de la clasa respectiva... ceea ce duce la o atmosfera de-a dreptul "de spitalul nr. 9" pt acel copil! Numai profesorii adevarati nu se iau dupa spusele unor colegi ci caracterizeaza copilul dupa propria lor capacitatede analiza...

Daca intr-adevar situatia este generalizata, eu zic sa transferi copilul intr-o alta scoala, deoarece nu stiu cat timp si nervi ai sa te lupti cu "morile de vant" (la noi in tara nu functioneaza nicicum justitia asa ca dreptatea nu iese la iveala oricat ai incerca... confused24.gif
Mesaj personal
dusile
Trimis: 19 Dec 2005, 04:13 PM

Utilizator avansat

iCI COLO GASESTI PARINTI CARE TE SUSTIN SI TE CRED DAR EI SUNT MANA IN MANA SI SE MUSAMALIZEAZA.Ei continu zic credeti copilul? minte? vi sa parut. daca imbecilul de director a zis da de unde eu am zis asa?????? sa se descurce singur copilul In doua sapt am proces cu unul din ei si am 3 martori si sper sa ai infrang sa inteleaga ca si copii au un cuvant de spus dreptul la replica si opinie si trebuie crezuti .Al meu imediat ami spune stie ca nu ai fac nimic ca nu ai iau gatul si intelege de vorba buna. stie unde greseste . Nu stiu in restul tarii cat de abili sunt parintii dar multi nu depun plangere scrisa nu au curajul sunt lasi .Copii nu mint.
Mesaj personal
Balanta
Trimis: 20 Dec 2005, 10:16 AM

Utilizator activ

N-am decat sa va doresc mult succes!
Copii nu mint, dar mai au si momente canda...nu spun adevarul.
Dar fiecare parinte se straduieste cat poate sa intre in pielea copilului sau si s-i vada reactiile...
De foarte multe ori copii sunt nedreptatiti, iar cand devin maturi...ne minunam ce influente au avut in copilarie... blink.gif
Mesaj personal
person
Trimis: 20 Dec 2005, 11:58 AM

Utilizator activ

La una din sedintele cu parintii ( am fata in clasa 8 ), diriginta s-a plans ca elevii nu mai sunt cum ar trebui din punct de vedere al disciplinei, si ca multi profesori sunt nemultumiti, ca nu pot sa-i mai stapaneasca. La un moment dat, a intrat ca invitat si profu de romana. Si l-a intrebat printre altele, daca are probleme de disciplina la aceasta clasa. Ala, a dat din umeri, si a zis pe un ton foarte natural, ca el n-are probleme de natura asta la nici o clasa. A cazut diriginta pe post de papagal. De ce ? Pentru ca si ea, si ceilalti profi cu diferite plangeri, nu au " stofa " de pedagog. Profu de romana stie cum sa se impuna in clasa, stie cum sa se faca respectat. Nu cu forta ( ala are 1,6 m inaltime , are elevi mult mai inalti decat el ).
Nu toti cei care intra in cancelarie cu catalogul sub brat au calitatea de " PROFESOR "
Si, bineinteles, nu toti cei care au copiii sunt PARINTI.
Valabil si pentru parinti si pentru profesori este MODUL CUM ISI ALEG SA-SI CASTIGE RESPECTUL .
Pentru ca una este sa fii respectat printr-o impunere ( ex profi zbiri, parinti exagerat de severi ) si alta este sa-ti castigi respectul prin convingere ( profi care stapanesc arta pedagogiei, parinti care au calitatea de " educatori " ).
Sunt multe de zis.
Important este ca sa cautam si noi ca parinti sa vedem intai greselile noastre, in educarea copiilor, si , daca nu este prea tarziu, sa incercam sa reparam ce e in neregula. Asta se face apropiind copilul de tine, sa te simta ca un ocrotitor, prieten mai mare, nu ca un executor al unei pedepse in cazul unei greseli.
Bineinteles, si profesorii ar trebui sa invete de la cei care stiu sa fie PROFESORI. De ce nu se intampla lucrul asta ? Din cauza ORGOLIULUI ( ma abtin acum sa formulez in completare pt ca sunt in cadrul unul forum decent ).
Si, in concluzie ? Cel mai destept cedeaza !
Mesaj personalTrimite email
deadages
Trimis: 20 Dec 2005, 12:16 PM

Mentor

La o faza de genul spusa de Balanta, in care profesorul a dat in elev si conducerea scolii nu a luat nicio masura pentru a sanctiona acest lucru, la noi in scoala acel profesor a fost batut de niste, hai sa le spunem libertini.

Dupa ce si-a luat o bataie foarte buna, a inceput sa isi revizuiasca comportamentul.

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
person
Trimis: 20 Dec 2005, 12:22 PM

Utilizator activ

Si libertinii aia binevoitori, erau cumva prieteni de-ai victimei scolare ? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Sau pura coincidenta, nu ? Siigur ca da !!!
deadages
Trimis: 20 Dec 2005, 12:42 PM

Mentor

Unii dintre ei au fost victimele aceluiasi profesor cu cativa ani mai inainte. Si au fost ajutati de prieteni.

Deci totul s-a terminat cu bine biggrin.gif

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
person
Trimis: 20 Dec 2005, 10:40 PM

Utilizator activ

In linii mari, am o parere buna despre directia in care merge invatamantul.
Sunt si mai multumit de SEI. Nu am ceva de criticat ACUM in legatura cu acesta. Probabil ca alti useri vor posta diferite critici si , normal, vor pune si solutii. Bune , rele, ele trebuiesc puse, pentru ca, altfel, sa critici fara sa dai si solutii, nu are sens.
As veni cu o idee noua.
Vedem cu totii ca fenomenul infractional juvenil, manifestat in incinta scolilor este in crestere.
Vedem cu totii ca educatia morala si comportamentul unor elevi in timpul orelor este " la pamant ". Cine este profesor imi va da dreptate.
Dintre parinti, vor zice o parte ca am dreptate, altii vor zice ca nu.
Indiferent cine are dreptate, aceste doua fenomene negative exista ( ele sunt mai multe, le vine randul altadata ).
Ei, si acum vine problema : ce-i de facut ?
Eu zic ca rezolvarea lor, asa cum sunt ele, e grea.
Sa cautam SURSA acestor probleme.
Eu zic ca este in FAMILIE. Analizati-va fiecare educatia care o prezinta copiii vostri, reflecta efortul depus de dumneavoastra ? Concret, eu cred ca aici, pe forumul acesta, marea majoritate prezinta cu brio " cei sapte ani de-acasa ".
Dar colegii copiilor nostri ? Nu prea.
Acum vine problema cea mai grea : indreptarea celor care gresesc. Indreptarea prin convingere, nu prin constrangere ! Cum sa se faca ? Sincer nu stiu acum, dar ma voi gandi la aceasta idee.
Eu am vrut sa dezvolt o problema despre CUM SA PREVINA societatea aceste lucruri. Cred ca prin educarea parintilor. Cum am zis mai sus, in alt mesaj, nu toti cei care au copiii se pot numi PARINTI. A fi parinte, inseamna multe, nu numai sustinator financiar, cat primul " educator " . Si daca acel " posesor de copil " habar nu are sa-si educe odrasla, aceasta, cand va creste si va ajunge la scoala, nu va avea comportamentul negativ care-l observam acum ?
Si cum ar trebui sa se repare aceasta greseala ?
Prin infiintarea unei institutii care sa verifice si sa educe parintii, sau extinderea activitatii catre parinti, a forului ( sau cum ..bip.. ii zice Protectia copilului ), am un lapsus acum, m-am enervat.
Se va pune problema ca exista gradinite, cu diferite grupe, pana la grupa pregatitoare si parintii pot duce copiii acolo. Asa este. Dar ele sunt PENTRU COPIII, NU PENTRU PARINTI.
Tin minte ca pe timpul lui Ceausescu veneau asistente si medici sa verifice starea copiilor la domiciliu. NU stiu daca si acum se face asa ceva. La starea civila, cand se casatoresc 2 tineri, li se aduc la cunostinta cateva idei despre familie, si atat. Despre educarea copiilor, nimic. De ce ?
Daca intrebi pe oricare din tineri, daca stiu sa-si creasca viitorul copil, vor zice ca ce, " e greu sa-i dai de mancare ? " . Iaca , nu numai de mancare are nevoie un copil.
Nu mai aduc aminte acum de PARVENITII societatii, care au ajuns la un nivel financiar mai ridicat decat majoritatea, prin diferite mijloace, nu tocmai ortodoxe, si au o atitudine dispretuitoare fata de restul. Si acestia transmit aceeasi atitudine copiilor, care , normal, " o dezvolta " in clasa.
Noi, restul trebuie sa le multumim lor ca ei exista, si profesorii trebuie sa zica mersi ca au elevi in clasa si pot sa-si ia salariul. Am intalnit cazuri, nu vorbesc de pe pereti.
Educarea parintilor, sau a viitorilor parinti, controlul educatiei care o dau copiilor in timpul cat stau acasa, acestea sunt solutiile care le vad eu acum. Poate nu sunt cele reale, sau corecte. Se va motiva poate din partea statului ca nu sunt bani, sa sustina o cheltuiala suplimentara, sau din partea parintilor ca nu au timp sa se mai ocupe de asa ceva. Atunci se pot da exemplele din mass media cu rezultatele neimplicarii lor.
Si daca am vorbit despre educarea parintilor, deci despre o latura a greselii, sa vorbesc si despre " modernizarea " profesorilor.
Tot aud ca profesorii fac cursuri, ba de calculatoare, ba de altceva. Dar despre pedagogia care ar trebui aplicata in MILENIUL 3 ? Liniste mare. Cine i-a invatat pe ei pedagogie, si dupa ce manuale, si CAND ? Nu mai zic nimic.
Cam astea sunt ideile mele.
Altii vor avea o alta parere. Sa vedem. De asta este pusa tema aceasta, nu ?
Carina_
Trimis: 22 Dec 2005, 12:41 AM

Utilizator
**

Parerea mea este ca in orice meserie trebuie sa ai o vocatie, sa te nasti cu anumite calitati sau abilitati pentru a putea sa fii foarte bun. De preferat este ca acestea sa fie evident si cultivate. Parerea mea este ca degeaba citesti multe carti de pedagogie daca nu ai de la natura vocatie de pedagog. Un foarte bun profesor ( educator in general) trebuie sa aiba multe calitati, pentru a fi pe placul elevilor si al parintilor si mai ales pentru a avea rezultate.
Meseria de dascal este foarte pretentioasa si cere neaparat vocatie. Acesta este lucrul esential care multora le scapa.
In orice domeniu de activitate, exista oameni si oameni. La fel si in invatamant. Nu putem fi toti la fel de buni in meseria pe care o practicam. Trebuie sa privim lucrurile cu realism.
Nu poti fi un bun profesor doar daca ai o inalta pregatire in specialitatea ta. Mai ai nevoie de talent pedagogic si de rabdare pentru a te face inteles de catre elevi.
Necazul este ca de multe ori profesorul are de-a face si cu elevi ai caror parinti nu au avut chemare pentru scoala, nu au fost atrasi de invatatura si deci nu pot avea prea mult respect fata de invatamint in general. Copii acestora vin de acasa cu anumite conceptii induse de parinti in legatura cu scoala. Nu e drept sa dam vina numai pe profesori ca nu stiu sa se impuna in fata acestor elevi. In aceste cazuri familia este principala vinovata. Profesorul este acelasi pentru toti elevii din clasa. De ce majoritatea il asculta si il respecta???? Aici e vorba de cei sapte ani de acasa.
Un om care nu a trecut degeaba prin scoala, stie sa o respecte. Stie sa-i cultive propriului copil interes, dragoste si respect fata de scoala si fata de profesori. Nimeni nu este perfect, dar trebuie sa luptam impreuna, parinti si profesori, pentru binele copiilor nostri, pentru binele societatii. Numai barfind scoala si profesorii, e posibil sa nu ajungem prea departe.
Exista prea multa revolta indreptata catre dascali in general. Am vazut parinti chiar aici pe forum, vorbind astfel despre profesori pe care chipurile ii apreciaza :
" ala are 1,6 m inaltime , are elevi mult mai inalti decat el". Si culmea e ca aceeasi persoana vorbeste despre respect si da lectii altora despre cum ar trebui facuta educatia de catre parinti si profesori. Ma intreb cum este posibil asa ceva......??? Astfel de parinti cu siguranta nu pot da un exemplu pozitiv copiilor lor. Asa ca, daca vrem sa avem rezultate in ceea ce priveste educatia, trebuie in primul rand noi ca parinti si profesori, sa fim un exemplu pentru copii si pentru elevii nostri. Sa fim alaturi de ei, sa-i intelegem, dar sa stim sa le si cultivam bunul simt si respectul in general.....Cred ca bunul simt este cel care in zilele noastre risca sa se volatilizeze. Acesta este un lucru evident si in acelasi timp foarte grav. Cel putin asta e parerea mea. Consider ca avem marea responsabilitate de a le cultiva copiilor si tinerilor aceste aspecte ale conduitei civilizate. Si, de ce nu, mai multa decenta si seriozitate in tot ceea ce fac. Pentru aceasta, chiar cu riscul de a ma repeta, consider ca exemplul personal este cel mai important.
Mesaj personal
person
Trimis: 22 Dec 2005, 07:51 AM

Utilizator activ

Referitor la exprimarea mea " nefericita " : " ala ", in legatura cu un profesor care nu " chipurile " il apreciez, ci chiar il apreciez ca profesor si ca om.
Am folosit "ala " ca sa nu dau nume. As fi putut folosi " dumnealui ". N-am folosit, ati observat, nu ?
Si ca sa vedeti ca il apreciez, acum ii dau numele : Nanescu Iordache, profesor de limba romana .
Si ca sa stiti si alte amanunte, fiica-mea nu are nici un 10 la el, are numai note de 8 si 9, nu fac pregatire in particular cu el, ca sa fiu " stimulat " sa-l apreciez.
Dar oare termenul de " profi " nu a fost la fel de deplasat cu cel " ala " ?
Si ati continuat cu ideea ca dau lectii de educatie , etc, etc.
Cred ca nu ati citit in totalitate ce am scris eu.
Eu mi-am exprimat punctele de vedere, nu am dat lectii. Si daca am constatat niste nereguli, dupa opinia mea, am dat si solutiile care le-am considerat eu. Asta n-ati observat !!!
NU AM SCRIS GENERALITATI, ca ar trebui sa vedem... , ca ar trebui sa ...
Ati citit mesajul Admin - ului ? Nu cumva ne solicita si diferite sugestii, in cazul in care sunt ?
Asta am facut eu. Am sugerat efectuarea controlului educatiei care o primeste copilul acasa din partea parintilor si " perfectionarea " profesorilor nu numai prin cursuri de operatori de calculatoare, cat prin noua pedagogie aplicabila mileniului 3. Care o fi , concret, nu stiu, dar observ ca nu e perfecta acea veche.
Ati spus ca in orice meserie trebuie sa ai vocatie. FOARTE ADEVARAT.
Ei, si ar fi trebuit sa continuati ideea acestui topic, si sa sugerati Admin-ului ca la admiterea in facultatile de profil ( universitati ) candidatii sa dea un examen psihologic, obligatoriu si eliminatoriu, in legatura cu " potentialul pedagogic " al viitorului profesor.
Oare se va introduce concret ?
E posibil. Nu se fac examinari psihologice inainte de incorporare ? Cine putea pomeni asa ceva acum 5 - 10 ani ?
Exemple sunt din mult mai multe domenii.
Preventiv, imi cer scuze daca anumite persoane se simt sau se vor simti jignite !
Ștefan Morcov
Trimis: 22 Dec 2005, 04:20 PM

SIVECO România - Director de produs

Grup: Admin

QUOTE (Balanta @ 20 Dec 2005, 11:16 AM)
N-am decat sa va doresc mult succes!
Copii nu mint, dar mai au si momente canda...nu spun adevarul.
Dar fiecare parinte se straduieste cat poate sa intre in pielea copilului sau si s-i vada reactiile...
De foarte multe ori copii sunt nedreptatiti, iar cand devin maturi...ne minunam ce influente au avut in copilarie... blink.gif

Dragă Mihaela,
îmi place formularea.

Am citit că nu trebuie să îi spui unui copil că minte când "nu spune adevărul". Prin asta nu ai face decât să îl înveți (cum) să mintă.

O zi frumoasă,
Ștefan

--------------------

Ștefan Morcov
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
Carina_
Trimis: 23 Dec 2005, 12:26 AM

Utilizator
**

Raspuns pentru PERSON

Sincer, chiar nu am vrut sa va supar. M-a deranjat insa prea tare exprimarea dvs. si nu am putut sa nu protestez....
Si exprimarea legata de "profi" am sesizat-o dar aceea se poate trece cu vederea mult mai usor deoarece e la moda sa zicem biggrin.gif .....
In alta ordine de idei, profesorii fac examen psihologic obligatoriu, la inceputul fiecarui an scolar. Problema era insa alta.....Era cea legata de vocatie, de talentul de a fi dascal, de a sti sa iti exprimi foarte clar si coerent ceea ce gandesti.
Din pacate in ziua de azi examenele la universitati sunt, ca la toate facultatile dealtfel, gen grila........Acest sistem de examinare prezinta avantaje din punct de vedere al corectitudinii notarii, dar prezinta si un mare dezavantaj, mai ales pentru un viitor profesor. E vorba de faptul ca nu i se poate verifica respectivului candidat modul de exprimare, claritatea si coerenta, priceperea de a expune un anumit subiect. Este total inadmisibil asa ceva, din punctul meu de vedere.
Legat de perfectionarea pedagogica, aceasta cu siguranta se face, dar una e teoria si alta e practica......

Mesaj personal
person
Trimis: 23 Dec 2005, 06:29 AM

Utilizator activ

Nu sunt suparat pe dumneavoastra biggrin.gif .
Era mai bine sa fi fost eu atent, asa , mi-ati atras dumneavoastra atentia.
Va multumesc !!!
Si ca sa observati ca nu sunt suparat, va ofer o floare ( sper sa apara , atasez un gif ).

Imagine atașată
Imagine atașată
Balanta
Trimis: 23 Dec 2005, 08:28 AM

Utilizator activ

cool.gif Va multumesc d-le Stefan Morcov...
Chestia asta cu minciuna... la copii intr-adevar mi se pare dura, fiindca daca spui ca un copil (care este lipsit de o experienta de viata... minte, incercand sa iasa de obicei dintr-un "impas"), atunci ce sa mai spunem de politicieni??? confused06.gif
Mesaj personal
Balanta
Trimis: 23 Dec 2005, 08:49 AM

Utilizator activ

Stimata Carina_,

Imi permit sa fac o mica "paranteza" la ceea ce spuneti mai sus, vis-a-vis de copii... "neascultatori" la scoala...
Eu, ca parinte, degeaba lupt din rasputeri (si o spun, in adevaratul inteles al cuvintelor) cu copilul meu, pt a incerca sa-i insuflu dragostea pentru scoala (adaugand aici ca mie chiar mi-a placut sa invat), si sincera sa fiu nu prea reusesc. De ce? Fiindca din clasa I pana acum in clasa a IX-a, copilul meu a avut parte DOAR DE TREI PROFESOARE cu adevarat dascali... Acestea fiind: o profesoara de lb si literatura romana(in clasa a V-a), o profesoara de biologie(si diriginta in clasele V-VIII) si o profesoara de istorie tot in ciclul V-VIII. Concluzia?
La aceste obiecte copilul meu a excelat - fiind printre cei mai buni din clasa-, la restul... "tarandu-se" si avand o mare nepasare pentru materiile respective.
Pare-se intr-adevar ca daca nu ai vocatie pentru meseria pe care o practici... mai bine te lasi pagubas (mai cu seama cand e vorba de "generatiile de maine", de OAMENII DE MAINE); aici imi permit sa va spun ca mie de ex. Iar raportul profesori cu adevart profesori – profesori (de dragul de a avea un job) mi se pare ca a scazut si scade considerabil din an in an, in defavoarea primei categorii. Imi pare rau ca sunt nevoita sa recunosc asta, dar este o realitate. wink.gif
Mesaj personal
Balanta
Trimis: 23 Dec 2005, 08:51 AM

Utilizator activ

Stimata Carina_,

Imi permit sa fac o mica "paranteza" la ceea ce spuneti mai sus, vis-a-vis de copii... "neascultatori" la scoala...
Eu, ca parinte, degeaba lupt din rasputeri (si o spun, in adevaratul inteles al cuvintelor) cu copilul meu, pt a incerca sa-i insuflu dragostea pentru scoala (adaugand aici ca mie chiar mi-a placut sa invat), si sincera sa fiu nu prea reusesc. De ce? Fiindca din clasa I pana acum in clasa a IX-a, copilul meu a avut parte DOAR DE TREI PROFESOARE cu adevarat dascali... Acestea fiind: o profesoara de lb si literatura romana(in clasa a V-a), o profesoara de biologie(si diriginta in clasele V-VIII) si o profesoara de istorie tot in ciclul V-VIII. Concluzia?
La aceste obiecte copilul meu a excelat - fiind printre cei mai buni din clasa-, la restul... "tarandu-se" si avand o mare nepasare pentru materiile respective.
Cum va explicati asta?
Pare-se intr-adevar ca daca nu ai vocatie pentru meseria pe care o practici... mai bine te lasi pagubas (mai cu seama cand e vorba de "generatiile de maine", de OAMENII DE MAINE); Iar raportul profesori cu adevarat profesori profesori (de dragul de a avea un job) mi se pare ca a scazut si scade considerabil din an in an, in defavoarea primei categorii. Imi pare rau ca sunt nevoita sa recunosc asta, dar este o realitate. wink.gif
Mesaj personal
Balanta
Trimis: 23 Dec 2005, 09:11 AM

Utilizator activ

Mii de scuze pentru reluarea "mesajului" meu, dar am vazut ca sunteti foarte exigenta la exprimari cool.gif si am dorit sa-mi corectez fraza neterminata (unde as fi vrut sa va spun ca mie, de ex. daca nu-mi place comertul, neavand rabdarea necesara pt. a zambi si in situatia in care un client cusurgiu m-ar stresa, as refuza categoric sa lucrez in comert)... si inca o "mica" greseala de "tipar".

Si, in incheiere as vrea sa va urez tuturor SARBATORI FERICITE, multa sanatate si prosperitate in tot ceea ce intreprindeti! love11.gif

LA MULTI ANI!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (14) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved