Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> transfer sfarsit an scolar clasa a IX-a, Informații necesare pentru transferul de la un liceu tehnologic la un liceu teoretic
luizagabriela.paun
Trimis: 23 Feb 2018, 11:05 AM

La prima intervenție

Grup: Members

Bună ziua!
Vă rog mult să mă ajutați cu informații referitoare la transferul copilului meu la sfarsitul clasei a IX-a de la o clasa de comert a unui liceu economic la o clasa de matematică-informatică bilingv lb. germana a unui liceu teoretic.
Copilul meu in urma mediei obtinute anul trecut la E.N. si a optiunilor depuse a fost admis la o clasa de comert la un Liceu Economic. La alt liceu teoretic din orasul nostru , ulterior am vazut ca ar fi intrat la cls. de matematica-informatica cu media obtinuta daca am fi pus pe lista optiunilor in primul rand codul acestei clase si daca....si aici nu imi e clar, ar fi trecut de examenul de bilingv lb.germana la care el nu a fost admis.
Va rog sa imi spuneti daca , la sfarsitul clasei a IX-a copilul meu va avea dreptul sa dea diferente pt clasa de matematica-informatica SI LA LIMBA GERMANA!
Si daca are acest drept si CA al liceului va aproba ca sa sustina diferente, va rog sa ma edificati care ar fi aceste diferente.
Multumesc anticipat!
Mesaj personal
Linnet
Trimis: 27 Feb 2018, 06:43 AM

Utilizator
**

Copilul dvs. trebuie să susțină diferențe la toate disciplinele care nu s-au studiat la profilul economic, dar s-au studiat la matematică-informatică bilingv germană, sau au avut altă programă: lb. germană, matematică, informatică, muzică, desen, etc. În plus media generală la finalul clasei a IX-a trebuie să fie mai mare sau egală cu ultima medie de intrare.
Eu vă recomand să mergeți la secretariatul școlii și să întrebați.

--------------------
Mesaj personal
luminita de seara
Trimis: 9 Mar 2018, 10:09 PM

Utilizator activ

In ce conditii se poate face transferul in mijlocul acestui semestru de la profilul real la tehnologic?
Mesaj personal
Linnet
Trimis: 13 Mar 2018, 02:35 PM

Utilizator
**

Bună ziua,
în primul rând trebuie să aveți acceptul școlii unde doriți să transferați copilul, și al școlii de unde plecați. În al doilea rând trebuie să susțină diferențe la toate disciplinele pe care copilul nu le-a făcut (module). Și bineînțeles, un motiv întemeiat.

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved