Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou

> RAPOARTE, interogari pt. rapoarte
IoanV
Trimis: 16 Feb 2006, 11:30 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Deoarece realizarea interogarilor pentru afisarea datelor in diferite formate este foarte utila la verificarea continutului bazei de date, va rugam pe cei care aveti timp si reusiti inserati aici comenzile SQL pt diferite rapoarte si o scurta descriere.
Eu am f. putin timp, dar daca se va ivi voi contribui cu placere.

Voi incepe cu o interogare propusa de Vasile Hotea:

SELECT id_elev, nume, initiala_tata, prenume, cnp, data_nastere, sex, adresa_completa FROM Bdne.elev, Bdne.adresa_elev
WHERE elev.id_elev = adresa_elev.id_elev ORDER BY nume;

--------------------
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Texte, imagini si educatie video gratuita pt. parinti si profesori online!
Teste Matematica Partea I, cu corectare online
Mesaj personal
IoanV
Trimis: 16 Feb 2006, 12:43 PM

Utilizator activ

Elevi pe clase (fara denumirea clasei!):

SELECT
E1.NUME, E1.INITIALA_TATA, E1.PRENUME, E1.SEX, E1.CNP, E1.DATA_NASTERE, A1.BURSIER, A1.ID_ASOC_ELEV_FORMATIUNE, A1.ID_ASOC_UNITATE_FORMATIUNE
FROM
Bdne.ASOC_ELEV_FORMATIUNE A1, Bdne.ELEV E1
WHERE
E1.ID_ELEV = A1.ID_ELEV
ORDER BY ID_ASOC_UNITATE_FORMATIUNE

--------------------
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Texte, imagini si educatie video gratuita pt. parinti si profesori online!
Teste Matematica Partea I, cu corectare online
Mesaj personal
Lucian Irimie
Trimis: 18 Feb 2006, 08:08 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Profesori si gradele didactice aferente.

SELECT
C1.NUME, C1.INITIALA_TATA, C1.PRENUME, N1.DESCRIERE
FROM
bdne.CADRU C1, bdne.GRAD_PROFESIONAL_CADRU G1, bdne.NOM_GRAD_DIDACTIC N1
WHERE
C1.ID_CADRU=G1.ID_CADRU AND G1.ID_GRAD_DIDACTIC=N1.ID_GRAD_DIDACTIC

Toate cele bune.

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
Veronica Lupascu
Trimis: 28 Feb 2006, 04:33 PM

Începător
*

Cum pot obtine un raport din BDNE referitor la nr. de fete cls VI-a pe fiecare unitate de invatamant in parte?

Salutari rolleyes.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Veronica Lupascu la data 28 Feb 2006, 04:34 PM
Mesaj personal
Alexandra Ciupercă
Trimis: 1 Mar 2006, 12:52 PM

SIVECO România - Technical Support Engineer

Doamna Veronica Lupascu,

Doriti un raport statistic, obtinut din SC-uri sau un raport analitic bazat pe elevii deja existenti?
Asteptam raspunsul dumneavoastra.

Numai bine,

--------------------
Alexandra Ciupercă
SIVECO România
Mesaj personalTrimite email
Sparkly
Trimis: 6 Mar 2006, 03:28 PM

Utilizator
**

Doresc sa obtin un raport statistic pe intreg judetul, obtinut din SC-ul de inceput de an din care sa reiasa nr. de fete de cls. a VI-a pe fiecare unitate de invatamant fie S04,S08, Liceu, etc. In FoxPro imi era usor intr-un programel! Dar aici imi trebuie un exemplu pe care o sa-l adaptez apoi!
Multumesc si toate cele bune!
Mesaj personal
Sparkly
Trimis: 6 Mar 2006, 05:02 PM

Utilizator
**

Observand unele rapoarte adaugate la aplicatie imi dau seama ca e greu de adaptat! Asa ca o sa ma gandesc la rapoartele necesare care sa rezulte din SC1 sau SC3 si voi reveni!
A... si la raportul cu fetele de cls. a VI... nu imi trebuie nominal ci ca numar pe unitati scolare.
Succese!!!
Mesaj personal
Sparkly
Trimis: 9 Mar 2006, 04:32 PM

Utilizator
**

Ma chinui la un raport si-mi da eroare! Nu stiu ce conditie sa pun.
Din SC1 doresc sa centralizez pe intreg judetul Buzau nr. de fete cls 5a si a 10a pe fiecare scolita in parte. Nu ma inteleg cu sql-ul!!!
cool.gif
Mesaj personal
Lucian Irimie
Trimis: 26 Jun 2006, 08:18 AM

Utilizator avansat

Raport conținând elevii și adresele lor:
V1.:

SELECT
E1.NUME, E1.PRENUME, N1.DENUMIRE AS JUDET, N2.DENUMIRE AS LOCALITATE, A1.ARTERA, A1.NUMAR_ARTERA, A1.CLADIRE, A1.INCINTA, A1.INTRARE,A1.PALIER
FROM
bdne.ADRESA_ELEV A1, bdne.ELEV E1, bdne.NOM_JUDET N1, bdne.NOM_LOCALITATE N2
WHERE
E1.ID_ELEV = A1.ID_ELEV AND N1.ID_JUDET = A1.ID_JUDET AND A1.ID_LOCALITATE = N2.ID_LOCALITATE

V2.:

SELECT
E1.NUME, E1.PRENUME, A1.ADRESA_COMPLETA
FROM
bdne.ADRESA_ELEV A1, bdne.ELEV E1
WHERE
E1.ID_ELEV = A1.ID_ELEV
ORDER BY
E1.NUME ASC, E1.PRENUME ASC

Toate cele bune.

--------------------
cgroze
Trimis: 9 Feb 2009, 07:14 PM

Utilizator
**

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca ma intereseaza elevii de la o scoala grupati pe clase,
in ce tabel voi lucra si care este cheia pt. scoala respectiv, judet. Poate sa fie numele sau exista un cod asociat scolii.

Va multumesc mult!
Mesaj personalTrimite email
Lucian Irimie
Trimis: 9 Feb 2009, 07:54 PM

Utilizator avansat

Domnule Profesor,

SQL-ul pentru un raport de genul celui care vă interesează pe Dvs. este mult mai complicat decât exemplele prezentate mai sus (exemple vechi dacă vă uitați la data mesjului). În principiu tabelele de date (unități de învațamant, elevi etc.) se leagă printr-o sumedenie de câmpuri de tabelele de tip nomenclator (nom_*).

Dacă utilizați aplicația locala DCC versiunea 1.0.1e mai mult ca sigur că nomenclatoarele să nu mai fie de actualitate.

Dacă utilizați aplicația online BDNE, în funcție de tipul de utilizator folosit la conectarea în aplicație, aveți sau nu aveți acces la modulul de Rapoarte.

Cel mai simplu ar fi să solicitați grupului de lucru de la ISJ să vă furnizeze fișierul obținut prin rularea unui SQL care returnează datele solicitate de Dvs. Există în aplicație vreo 4-5 versiuni de astfel de rapoarte.

Toate cele bune.

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved