Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (16) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Perfecționarea profesorilor, discuții despre instruirea în cadrul SEI, formarea profesorilor pentru utilizarea calculatoarelor
Dana Vladoiu
Trimis: 1 Feb 2005, 05:04 PM

SIVECO România - Training Project Coordinator

Grup: SIVECO Romania

Dragi colegi,

Vă invitam în această zonă a forumului unde ne dorim să avem răgazul necesar pentru a discuta elemente legate de perfecționarea cadrelor didactice în utilizarea calculatorului, utilitatea și necesitatea acestei instruiri și nu în ultimul rând impactul pregătirii/perfecționării noastre asupra formării elevilor.

Vă rog să vă spuneți punctul de vedere asupra instruirii desfășurate prin Casele Corpului Didactic, despre importanța perfecționării profesorilor prin intermediul programul SEI.

Vă urez succes în activitatea didactică și vă asigur de sprijinul nostru necondiționat.

--------------------
prof. Dana Vlădoiu
SIVECO România
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
petrea_livia
Trimis: 17 Feb 2005, 03:17 PM

La prima intervenție

Grup: Members

E OK
PETREA
Mesaj personal
Mihaela Ciuchi
Trimis: 21 Feb 2005, 03:47 PM

Utilizator activ

Asteptam cu nerabdare impresiile profesorilor cursanti, pentru ca intotdeauna o analiza critica ne face mai competitivi si mai buni. Deci va rog, cu curaj sa va spuneti impresiile. Un instructor AEl, din Bacau.
Succes colegiulor si cursantilor! character40.gif

--------------------
Mihaela Ciuchi
profesor
Colegiul Economic "Ion Ghica" Bacau
Mesaj personal
anahodoroaba
Trimis: 5 Mar 2005, 10:13 PM

Utilizator activ

Cursurile sunt interesante, atractive, profesorii mai mult decat rabdatori si insistenti. Pe unitati de timp bine gandite, s-au invatat foarte multe lucruri. Dar, circula o vorba prin tara ca probele finale sunt destul de dificile.Ma straduiesc sa invat si acasa; nu stiu ce va fi; sunt sigura de un lucru:performanta se dobandeste dupa examene, testari etc. , prin munca directa cu elevii. Acest fenomen se petrece si la cei care reusesc sa obtina permis de conducere auto.
Felicitari domnelor profesoare Mihaela Ilie si Mihela Ciuchi!
Bafta cursantilor!
Mesaj personal
florin_nelu
Trimis: 5 Mar 2005, 10:40 PM

Utilizator activ

90 % din cadrele didactice care fac cursuri CCD pentru a invata sa fol compul - o fac numai si numai pt ele 20-30 puncte care ii ajuta la salar - si ATAT . (adica PUNCT !) -- face it - it`s true !!!
puneti-i sa le plateasca - o suma nu kiar modica - dar care sa o simta - si apoi la examen - picati-i pe cei care nu merita - in felul asta sigur nu vor veni toti la cursuri pentru puncte...

-- anyway - printe altele - cum pot obtine si eu - acum sunt ing. de sistem (informatician) la liceu - ...sau nu stiu cum sa zic ... sa pot preda cursuri de utilizare comp sub tutela CCD - la profii din scoala in felul asta putandu-le garanta o diploma de la CCD la final

P.S. - daca aceste ore nu mi se platesc - forget about biggrin.gif

Acest mesaj a fost modificat de către florin_nelu la data 5 Mar 2005, 10:44 PM
Mesaj personalTrimite email
psyweird
  Trimis: 4 Apr 2005, 07:28 PM

Începător
*

animal01.gif adevarul e ca profii sunt cam varza..cand e vorba de calculator (nu toti dar peste 80%)...inclusiv profesorii de info carora le place sa stea cu manualul in mana si sa dicteze..bla-bla-bla...nici macar ei nu stiu ce spun..fie ca e vorba de pachetul office, fie sist. de operare sau baze de date - programare... Dar cine se prefera sa lucreze ca profesor de info cand poate lucra la o respectabila firma de software...damn', ..adik dahaaa, numai cei de jos care au auzit de "SI++" sau nustiu care "FOCSPRO"...e clar. Norocul unora dintre elevi care mai au calculator pe acasa, isi i-au tutoriale si prefera sa invete singuri..zau! animal01.gif

--------------------
try again...
Natalee
Trimis: 4 Apr 2005, 08:41 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

florin_nelu, psyweird

Sunt un profesor care se află la 60 km de CCD, motiv pentru care nu-mi pot permite participarea la cursuri. Mulțumesc celor de la SEI care îmi răspund cu promptitudine la întrebările legate de functionarea SEI și nu numai.
Eu, drept să spun, nici nu știu ce sunt acele credite la care te referi și nici cu ce se mănâncă și nici nu am nevoie de ele.
Sunt bucuroasă să aud că sunt profesori care merg la aceste cursuri și că se descurcă. Constat că se face ceva bun pentru profesori și pentru învățământ.

Dacă mă descurc pe calculator, și încă destul de bine , nu înseamnă că-mi jignesc cei aproximativ 30 de colegi de școală care nu dispun de calculatoare.

A FI OM E LUCRU MARE.

Cu respect,
Natalee

--------------------
*Strange omul ca furnica, cand moare nu ia nimica.*

* Ai grija de copiii tai, caci ei iti vor alege azilul!* :)

Natalia Ghiță, Agnita, Sibiu
alinaspataru
Trimis: 13 Apr 2005, 06:41 PM

La prima intervenție

Perfectionarea profesorilor în utilizarea calculatorului este încă un proces la început de drum. Există o încăpățânare acerbă în rândul "tradiționaliștilor", o repulsie cu rădăcini într-un regim apus față de orice inovație și, mai ales, o platitudine în aplicarea cunoștințelor informatice la materiile din sfera profilului uman. Fiindcă această nouă abordare îi este mai accesibilă elevului din secolul al XXI-lea, sper intr-o ameliorare a mentalității colegilor de breaslă,
Alina Spătaru
Mesaj personal
psyweird
  Trimis: 14 Apr 2005, 01:00 PM

Începător
*

...era vorba despre profesorii de info. In cazul celorlalti nu am ce zice...dar macar materia pe care o predai sa ti-o stii...citeste printre randuri...me! animal01.gif

--------------------
try again...
cocro
Trimis: 19 Apr 2005, 09:21 PM

Utilizator
**

Nu stiu nimic despre aceste cursuri! In programul CCD Constanta nu am vazut astfel de cursuri. Cum s-a facut inscrierea? Prin inspectorate? Am urmat astfel de cursuri in scoala insa a-si fi dorit ceva mai mult. Sunt profesor de biologie insa imi place sa invat ceva nou, calculatorul nefiind pentru mine ceva strain. Am invatat singura Flash si mi-ar fi placut sa urmez cursurile despre care vorbiti si pentru creditele acordate carora sinncer nu le vad utilitatea in evaluare deoarece am multi colegi vanatori de credite care stau degeaba in clasa. Daca inscrierea au facut-o inspectoratele si din cat am inteles cursurile nu costa si in plus au si credite atunci la ele au avut acces doar anumite persoane printre care si vanatorii de credite.

Cu respect, Marilena Croitoru
Mesaj personal
Natalee
Trimis: 19 Apr 2005, 09:54 PM

Utilizator avansat

Am cumpărat o carte * Inițiere în calculatoare* și am învățat singura.
Calculatorul m-a suportat și mă suportă.
Nu mă descurc destul de bine cu *Excel*. Am suportul de curs, tabele, operații de bază în foaia de calcul, grafice, funcții, utilizarea funcțiilor Excel, baze de date și pivoti însă am nevoie și de ajutor. O să-mi găsesc timp la vară. Sigur voi fi ajutată.
Am ajutat pe cineva la un deviz pentru construirea unei biserici și cred că mi-ar fi prins bine să stiu acest program, mai ales că am făcut-o gratuit.
Eu nu sunt lămurită cu creditele despre care se tot vorbește. Poate mă lămurește și pe mine cineva. Numai așa pentru că sunt curioasă. biggrin.gif

Cu respect,
Natalee

--------------------

cocro
Trimis: 14 May 2005, 09:48 PM

Utilizator
**

Ce este cu aceste cursuri de perfectionare a profesorilor in utilizarea calculatorului?
Sunt porfesor la un liceu teoretic din Constanta si nu am vazut in oferta CCd astfel de cursuri! Sunt adresate doar profesorilor de informatica? Pentru acestia nu prea vad rostul. Sunt interesata de aceste cursuri insa nu am vazut o astefel de oferta la CCD. Desi nu am nici o tangenta cu informatica am reusit sa invat ceva autoscript flash utilizand lucrarea lui Cosmin Varlan. Mi-ar fi placut sa urmez cursuri de perfectionare in utilizarea calculatorului, mai ales ca din ceea ce citesc in forum aceste cursuri par a fi fost foarte interesante. Cand se mai tin si cum ma pot inscrie?
Mesaj personal
Dana Vladoiu
Trimis: 16 May 2005, 09:39 AM

SIVECO România - Training Project Coordinator

Grup: SIVECO Romania

Doamnă Croitoru,

Acest curs a început în toamna anului trecut, cu o lună după ce CCD a lansat oferta pentru anul școlar 2004-2005. Cursul este structurat pe două module, primul de Inițiere IT, iar al doilea de Utilizare AeL și se adresează tuturor profesorilor. Instructorii din Constanța sunt prof. Baban Valerica și prof. Stan Elisabeta. Pentru înscrieri vă rog să luați legătura cu doamnele profesor prin CCD.

Mult succes!

Acest mesaj a fost modificat de către Dana Vladoiu la data 16 May 2005, 09:39 AM

--------------------
prof. Dana Vlădoiu
SIVECO România
contraste
Trimis: 16 May 2005, 02:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Natalee @ 4 Apr 2005, 09:41 PM)
florin_nelu, psyweird

Sunt un profesor care se află la 60 km de CCD, motiv pentru care nu-mi pot permite participarea la cursuri. Mulțumesc celor de la SEI care îmi răspund cu promptitudine la întrebările legate de functionarea SEI și nu numai.
Eu, drept să spun, nici nu știu ce sunt acele credite la care te referi și nici cu ce se mănâncă și nici nu am nevoie de ele.
Sunt bucuroasă să aud că sunt profesori care merg la aceste cursuri și că se descurcă. Constat că se face ceva bun pentru profesori și pentru învățământ.

Dacă mă descurc pe calculator, și încă destul de bine , nu înseamnă că-mi jignesc cei aproximativ 30 de colegi de școală  care nu dispun de calculatoare.

A FI OM E LUCRU MARE.

Cu respect,
Natalee

Da, draga mea, numai ca sunt unii care se simt jigniti si chiar lezati ca tu manuesti calculatorul, motiv pentru care ei nu invata, ci...
Mai spun ?
Cred ca ai suportat pe pielea ta, dupa cum eu am suportat pe pielea mea...

Acest mesaj a fost modificat de către contraste la data 16 May 2005, 02:45 PM

--------------------
Mesaj personal
Natalee
Trimis: 18 May 2005, 09:38 PM

Utilizator avansat

Dragă contraste,

Pielea mea a suportat alte probleme mult mai rele. Acum sunt imună.
Sunt un om corect și știu când să tac și când să vorbesc. Și... nu știu să mint.
Motiv pentru care.....

Dacă până a avea calculatorul scriam la patru indigouri zeci și zeci de materiale pentru elevi, acum le scriu în calculator și le scot la imprimantă. Chiar dacă mă costă ceva bani, nesemnificativ în comparație cu ce pot realiza.

Cu respect,
Natalee

--------------------

contraste
Trimis: 19 May 2005, 11:18 AM

Utilizator avansat

Cred ca un lucru important pentru profesori ar fi o lege, in replica de reciprocitate la protectia functionarului public.

Extrapoland la protectia consumatorului (vezi profesor) de "neglijente" in exprimare - nu zic magarisme sau adevarate orori verbale - ale elevilor de 9 - 12 ani ! Nu mai spun de cei mai mari ! Care deja trec la o limba straina !

Ma tem ca pe panta pe care a apucat - o invatamantul , cu micile eforturi din partea unora ca noi nu facem decat sa ne amagim....

Si cica sa nu te intrebi, invatamant ?
Natalee, Natalee, ques-que est ?

Conform cu cantecul pe care il aud acum la radio....

P.S. Si cand spuneam ca ei nu invata ma refeream la unii "onor" colegi, plini de suficienta fata de obiectele complementare...

Acest mesaj a fost modificat de către contraste la data 19 May 2005, 11:29 AM

--------------------
Mesaj personal
Natalee
Trimis: 19 May 2005, 06:58 PM

Utilizator avansat

Înțeleg. Știu la ce te referi. Avem gândire, dar și voce. Voce cu care putem cânta sau....

Și, dacă panta pe care a apucat-o învățământul nu este cea dorită, atunci să ne încărcăm de lehamite? Oare noi nu suntem la cota cea mai înaltă a aceste pante?
N-ar trebui să coborâm la baza ei( pregătindu-ne, străduindu-ne) și să încercăm să-i oprim alunecarea?

Dacă poți să faci ceva pentru învățământ, pentru copii, fă-o ( mă refer la activitatea strict legală, nu să faci munca altora). Merită efortul.

Nu te supăra, așa sunt eu. Poate greșesc, poate nu.

Pentru mine calculatorul este un mare avantaj, atât în viața școlară, cât și în viața particulară.

Cu respect,
Natalee

--------------------

elenada
Trimis: 9 Jun 2005, 03:12 PM

Începător
*

Eu am invatat multe lucruri la acest curs de utilizare a calculatorului.Urmeaza sa dam examen curand si-acum incerc o recapitulare a celor invatate.
Mesaj personal
cristina_rm30
Trimis: 29 Jul 2005, 10:18 AM

Utilizator
**

Haideti sa ne gandim in primul rand la dotarea slaba a scolilor cu calculatoare. Ce poti face intr-o scoala care detine 4-5 calculatoare, de tipul 486, 586, 686, care de abia mai functioneaza, fara retea, fara internet, cand se blocheaza fiecare calculator cel putin o data pe ora, cand esti nevoit sa lucrezi cu cate 4 elevi la un calculator etc. Oricat de bine pregataiti ar fi profesorii, in asemenea situatii ce poti face? Nu ar trebui sa ne gandim intai la dotarea cabinetelor-laboratoarelor de informatica din scoli? Se tot vorbeste de programul 2000+. Care , unde sunt realizarile, ca la noi, nimic nu se observa?
Mesaj personalYahooMSN
lawwrentiu
Trimis: 29 Jul 2005, 12:57 PM

Utilizator avansat

Buna ziua,

Vestile bune, vin tot de la Siveco .

Va rog sa cititi articolul urmator publicat in revista chip:

În decembrie 2004, a fost încheiat al IV-lea contract, aferent celei de-a IV-a faze a SEI, prin care urma să înceapă și dotarea școlilor generale cu laboratoare informatizate. Valoarea totală a celor patru etape ale SEI este de aproximativ 200.000.000 de dolari.

Mai multe detalii : aici

Numai bine

--------------------
Butea Aurel Laurentiu (Formator & Implementator - Expert AEL)
Mobil : 0740777847
Asistenta online pe - Yahoo M (lawwrentiu) sau Skype ( lawwrentiu )- numai pentru membrii acestui forum
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
Natalee
Trimis: 29 Jul 2005, 06:17 PM

Utilizator avansat

Domnule lawwrentiu,

cumva este vorba de acele calculatoare care, nu stiu cine a avut ideea, sa le trimita prin scoli neasamblate?
Cel cu ideea lucreaza la Siveco?

Ar fi o mare prostie și s-ar propadi niste bani aiurea + o breșă care s-ar forma ...
Nu spun mai departe. biggrin.gif

Cu respect,
Natalee

Acest mesaj a fost modificat de către Natalee la data 29 Jul 2005, 06:18 PM

--------------------

micutaD
Trimis: 1 Aug 2005, 11:34 AM

Utilizator
**

Buna !!! Am niste intrebari? unde se pot afla locatia si datele desfasurari acestor cursuri pe judete?
sign67.gif
Mesaj personal
Ștefan Morcov
Trimis: 1 Aug 2005, 01:30 PM

SIVECO România - Director de produs

Grup: Admin

QUOTE (Natalee @ 29 Jul 2005, 07:17 PM)
Domnule lawwrentiu,

cumva este vorba de acele calculatoare care, nu stiu cine a avut ideea, sa le trimita prin scoli neasamblate?
Cel cu ideea lucreaza la Siveco?

Ar fi o mare prostie și s-ar propadi niste bani aiurea + o breșă care s-ar forma ...
Nu spun mai departe. biggrin.gif

Cu respect,
Natalee

Dragă natalee,

ideea nu are legătură cu SIVECO. Te rog să mai citești o dată mesajul pe care îl citezi (se află aici).

PS: calculatoarele care se livrează în a 4-a etapă a SEI-4 sunt furnizate de HP și IBM. Ele se livrează ca și cele livrate în etapele anterioare în formă de calculatoare întregi, asamblate, instalate cu toate produsele software necesare (sistem de operare, office, mail, browser web, antivirus, AeL, lecții multimedia, etc. etc.), configurate, legate într-o rețea configurată și funcțională etc.

Numai bine,

Ștefan

Acest mesaj a fost modificat de către Ștefan Morcov la data 1 Aug 2005, 01:33 PM

--------------------

Ștefan Morcov
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
Natalee
Trimis: 1 Aug 2005, 07:17 PM

Utilizator avansat

Domnule Ștefan Morcov,

Multumesc !

M-am documentat.
Nu l-am citit cu atentie din cauza rasului si a imaginatiei mele. L-am văzut mai repede pe nea Gheorghe decat restul... biggrin.gif. Scuze!

Calculatorul nu trebuie să fie ieftin, mai ales cand este vorba de folosirea lui in cadrul scolii, ci foarte bun. Dacă prin utilizarea lui creste calitatea invatamantului, atunci pretul se amortizeaza.
Succes!

Cu respect,
Natalee

--------------------

cirlanv
Trimis: 19 Aug 2005, 07:51 AM

Începător
*

e foarte bine aici la braila happy30.gif biggrin.gif sign28.gif character40.gif animal60.gif animal57.gif animal06.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (16) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved