Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (16) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Perfecționarea profesorilor, discuții despre instruirea în cadrul SEI, formarea profesorilor pentru utilizarea calculatoarelor
dusile
Trimis: 8 Jan 2006, 01:13 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Doamna Dana Vladoiu cati din profesori CREDETI ca au ambitiii din astea sa mai invete CALCULATOR OPERARE???? cand elevii le dau lectii LOR .Cati vor sa se mai perfectioneze????.La noi se cere banii intai si apoi servicii EDUCATIVE Stiti ca la cine ?sa nu jignim suntem decenti.Totul se reduce la bani in invatamant.Sa stiti ca noi am inceput info si copilul nostru a ajuns premiant din nimic cate putin nu am fost avuti din start. Nic iI. Creanga nu a avut mocheta, termopane ETC... si a creat povesti pentru copii .Cam acest mesaj trebuie transmis profesorilor .Dumneavoastra daca sunteti aici sunteti de exceptie si interesata si veti avea aprecieri si merite dar cati sunt asa??.Cunosc caz cand a-si vede invatatoarea pe strada trece pe partea cealalta.Daca veti avea sustinatorii in ceea ce doriti sa faceti incepe sa se miste ceva.
mult succes si numai bine sign28.gif
Mesaj personal
Dana Vladoiu
Trimis: 9 Jan 2006, 01:11 PM

SIVECO România - Training Project Coordinator

Grup: SIVECO Romania

Domnule Dumitrașcu,

Doamna Dana Vladoiu cati din profesori CREDETI ca au ambitiii din astea sa mai invete CALCULATOR OPERARE????

Dacă urmăriți forumul Perfecționarea profesorilor veți vedea că sunt foarte mulți colegi care urmează cursul de Inițiere IT și Utilizare AeL.
La noi se cere banii intai si apoi servicii EDUCATIVE
La noi? Unde? Ceva din mesajul dvs. mă face să cred că vorbiți despre un sistem de învățământ diferit de cel românesc.
Să știți ca noi am inceput info si copilul nostru a ajuns premiant din nimic cate putin nu am fost avuti din start.
. Felcitări și la cât mai multe rezultate frumoase!

Vă doresc mult succes în continuare!

Toate cele bune,

--------------------
prof. Dana Vlădoiu
SIVECO România
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
dusile
Trimis: 9 Jan 2006, 04:59 PM

Utilizator avansat

Cand zic la noi adica la noi in vestul tari la scoala prrima zi se cere bani fara sa mai vedem cum continua copilul, deci in Romania
va recomand un articol cu mare placere

A aparut `Pupaza din tei`, inhat-o! - Se gaseste la chiscurile RODIPET din toata tara Citeste Ziarul Pupaza din tei, distreaza-te cu paginile traznite si pline de umor si afla: - ce sotii au facut vedetele si personalitatile;- cum poti deveni prezentator sau reporter TV; - cum sa te Inscrii in cursa `TOP 200 copii de succes`;- la ce sunt bune tatuajele si piercing-urile; - daca sunt necesare meditatiile Comunicat:Asociatia "Pupaza din tei" anunta lansarea proiectului "TOPUL Copiilor de succes" realizat in randul elevilor de gimnaziu. Prin acest proiect ne propunem sa promovam copiii care au succes in mai multe domenii, atat scolar, cat si in domeniile educational, cultural-artistic, sportiv si informational. Pentru departajarea candidatilor au fost alese mai multe criterii evaluative, cum ar fi: procesul instructiv-educativ, concursuri scolare, olimpiade, aptitudini generale: performante sportive, artistice, apartenenta si realizarile din cadrul diverselor cluburi, precum si caracteristici personale evidentiate si configurate in cadrul structurii de personalitate. In aceste zile proiectul este aplicat experimental in scoala generala nr. 92 din capitala. In urma acestui experiment se vor definitiva criteriile de apreciere si departajare a copiilor de succes, ulterior avand loc realizarea "TOP 200 - Copii de succes din Bucuresti" și “TOP 300 - Copii de succes din România".Copiii care vor sa-si depuna candidatura, sau persoanele care vor să colaboreze la acest proiect sunt asteptate sa contacteze asociatia. Amanunte in ziarul `Pupaza din tei`, sau la tel. 3481298, 0722.122284, asociatia@pupazadintei, www.pupazadintei.ro coordonator proiect: Psiholog Crina Serban PS. Pls, trimiteti mai departe celor interesati Marcel VornicuPresedinte________________________________________Asociatia "Pupaza din tei"
Mesaj personal
getahudici
Trimis: 9 Feb 2006, 04:50 PM

Utilizator
**

Cum aflu si eu, va rog, cand sunt cursurile astea de initiere in Ael la Suceava? Trebuie sa ma duc la CCD? Sau se gaseste vreun site cu datele astea?
Mesaj personal
Mihaela Iancu
Trimis: 9 Feb 2006, 05:52 PM

Utilizator avansat

Grup: SIVECO Romania

Doamna Georgeta Hudici,

V-am răspuns prin mesaj personal.

Toate cele bune,

--------------------

Mihaela Iancu
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite email
anca_79
Trimis: 18 Feb 2006, 06:20 PM

Utilizator activ

pentru getahudici

cursurile sunt programate de la ccd
vine o lista la scoala si daca esti norocos reusesti sa te inscrii, deoarece cererea e foarte mare si formatori putini

As avea si o intrebare: de la CCD am inteles ca o sa primim o adeverinta, iar certificatul propriu-zis o sa vina de la Bucuresti dar nu se stie cand.
As fi interesata sa stiu daca in tara s-au primit certificatele... smile.gif smile.gif
Mesaj personal
corpodean sonia
Trimis: 3 Mar 2006, 06:33 PM

Începător
*

sper sa termin cu bine cursul sign67.gif
Mesaj personal
Silvia Pop
Trimis: 3 Mar 2006, 08:14 PM

Utilizator avansat

Am avut emotii la acest examen , m-am blocat la sfarsit, toate cele bune

--------------------
Silvia Pop
Mesaj personal
dusile
Trimis: 3 Mar 2006, 11:18 PM

Utilizator avansat

cine stie in ce cazuri sunt invatatori detasati? ce statut au? sign28.gif
Mesaj personal
sandapascu
Trimis: 4 Mar 2006, 11:43 AM

Începător
*

Cursul de initiere IT desfasurat in perioada vacantei la Gr.Sc.C.Brancusi a fost deosebit de interesant si atractiv.Au participat profesori de diferite specialitati precum si personal nedidactic.Cursul s-a finalizat cu o testare pe data de 4 martie 2006.
Candidatii sunt interesati sa invete si sa utilizeze calculatorul in activitatea profesionala dar si personala.
Mesaj personal
gabriel teodorescu<teoinf>
Trimis: 6 Mar 2006, 03:16 PM

Utilizator activ

De acord cu unele luări de poziție pe această problemă. Pareri pertinente, inițiatoarea discuției, florin, psyweird, contraste...Vorbim de perfecționare..., s-a făcut un studiu, cați din sistem (prin sistem înțeleg, sistemul de învățămant, educatori, abilitați...), dețin un calculator, și mai ales cunosc scris și vorbit o limbă străină_
Eu nu dețin o diplomă referitoare la folosirea Ael, alții obțin chiar 5 puncte la gradații, sau salarii de merit, dar poate folosesc, mai mult și chiar mai bine decat ei, calculatorul, și chiar mulți din elevii ...Cred că această situație este cunoscută și de alți colegi...Eu am spus altfel, și încă mai demult, dați licențe în sistem și să vedeți ce iese,...(nu doresc a mai aminti si alte aspecte.)
Mesaj personalAOLYahooMSN
Flesch
Trimis: 8 Mar 2006, 10:17 AM

Începător
*

Bună dimineața! unsure.gif Am terminat cursul de initiere si ma gandesc cum sa adaptez ce am invatat la Ed. Fizica!?!? confused24.gif
dusile
Trimis: 8 Mar 2006, 10:40 AM

Utilizator avansat

Cred ca glumiti sau va bateti joc. Din profil rezulta ca nu aveti inrteres ca profesor daca aia sunteti .Oricum educatia fizica are un rol foarte important in cresterea si educarea copiilor.Pacat ca multi profesori sau invatatori ignora si nu fac aceste ore.Cauta diverse motive . Puneti in practica ce ati invatat daca v-ati perfectionat sign28.gif
Mesaj personal
Ica-Simona
Trimis: 11 Mar 2006, 08:02 AM

Începător
*

QUOTE (Dana Vladoiu @ 1 Feb 2005, 06:04 PM)
Dragi colegi,

Vă invitam în această zonă a forumului unde ne dorim să avem răgazul necesar pentru a discuta elemente legate de perfecționarea cadrelor didactice în utilizarea calculatorului, utilitatea și necesitatea acestei instruiri și nu în ultimul rând impactul pregătirii/perfecționării noastre asupra formării elevilor.

Vă rog să vă spuneți punctul de vedere asupra instruirii desfășurate prin Casele Corpului Didactic, despre importanța perfecționării profesorilor prin intermediul programul SEI.

Vă urez succes în activitatea didactică și vă asigur de sprijinul nostru necondiționat.

cool20.gif Azi particip la testarea pentru prima parte a cursului de initiere AeL. Am emotii dar sunt pregatita. Sper sa le pot fi elevilor de un real ajutor cu acest curs.
Mesaj personal
DARSTARU GHEORGHE
  Trimis: 30 Mar 2006, 05:38 PM

Începător
*

biggrin.gif SUNT FOARTE INCANTAT DE ACESTE CURSURI UREZ MULTA BAFTA COLEGILOR DE LA GRUPA MAXENU
Mesaj personal
stanciu vasilica
  Trimis: 5 May 2006, 03:52 PM

Utilizator
**

biggrin.gif Am incheiat primul modul INIȚERE IT și aștept cu nerăbdare modulul UTILIZARE AEL(unii spun că acesta din urmă este mai greu).Abia aștept să aplic la clasă cunoștințele insușite la aceste cursuri.Sper să fie totul ok.

--------------------
Ajunge cel mai sus cel care ajuta pe altul sa urce !
Mesaj personal
Coculeana
Trimis: 6 May 2006, 11:50 AM

Utilizator activ

Cursul A.E.L s-a dovedit a fi foarte util.Varietatea experimentelor de fizica furnizate prin sistemul A.E.L, constituie un punct de atractie pentru elevi
si pentru profesori.Copiii asteapta cu nerabdare aceste aplicatii.

S. Picioc

darcleidi
Trimis: 6 May 2006, 02:18 PM

Utilizator
**

Cursul AEL dragut, formatorul .....
Am pierdut timpul incercand sa conectam gunoaiele de computere pe care le avem, serverul de 2 bani pe care n-are cine sa-l administreze.
In plus... virusii cu mesaje obscene sareau pe ecrane, dandu-le palpitatii colegilor pentru care computerul este inca un obiect neidentificat.

La modul cum functioneaza computerele noastre si cat de mare e lacatul pe usa laboratorului pentru profesorii de alte materii decat informatica, ma indoiesc ca voi reusi prea curand sa predau o lectie pe platforma AEL, cu 25 de computere mergand in retea.
DIn nefericire, la noi nu ai pe cine sa intrebi "de ce nu merge reteaua?".

Computerul nu mai are prea multe secrete pentru mine, insa de retele chiar nu mi-am propus sa ma apuc anul acesta, asa ca m-as fi bucurat ca in loc sa stau sa imi ajut colegii panicati ca nu le merge "click"-ul sau "s-a albastrit ecranul", sa fi putut invata mai multe.
Exista posibilitatea sa intru de acasa in retea? Ca la scoala n-am nici o sansa sa invat ceva nou si sa pot face o operatie cap-coada fara sa se blocheze computerul sau mouse=ul, sau ... formatorul.

Acest mesaj a fost modificat de către darcleidi la data 6 May 2006, 02:25 PM
alexandra-theodora
Trimis: 29 May 2006, 03:02 PM

Începător
*

ne e tare frica de examenul de saptamana viitoare!!!!!!!!!!!!! ce spuneti, voi ce l-ati dat deja? E asa de greu ?
Mesaj personal
alexandra-theodora
Trimis: 29 May 2006, 03:09 PM

Începător
*

ne e tare frica de examenul de saptamana viitoare!!!!!!!!!!!!! ce spuneti, voi ce l-ati dat deja? E asa de greu ?
Mesaj personal
nstela
Trimis: 29 May 2006, 03:21 PM

Începător
*

ȘI MIE laugh.gif animal01.gif confused24.gif
Mesaj personal
Daniela-Anca
Trimis: 29 May 2006, 03:26 PM

Începător
*

Anyway....mult succes character40.gif sign28.gif
Mesaj personal
pinti_a
Trimis: 3 Jun 2006, 11:11 AM

Utilizator
**

INTERESANT SI UTIL
Mesaj personal
Electro2006
Trimis: 14 Jun 2006, 10:08 PM

Utilizator
**

Rusinica...rusinica....
Sunt cele mai slabe cursuri posibile, cred ca am la clasa a 3 a elevi mai buni.
Sa nu vb de alte nivele la care predau.

Cei care nu sunt pasionati, asa zisii calificati, eu sunt necalificat (am diploma inginer electronist, in curs de finalizare diploma informatician) mad.gif , sa lase loc la altii. Chiar daca nu fac asta, or sa fie eliminati de pustii nostrii inteligenti care se numesc elevi, mancaiar tata de destepti.

Asa ca celor care nu au habar si nu vor sa aibe habar le spun PA PA.
Sa nu credeti ca dupa marele curs de initier "saulin"(AEL) stiti ceva, stiti f.putin.
alinatudor
Trimis: 16 Jun 2006, 07:05 PM

Începător
*

A fost o adevarata relaxare sa particip la aceste cursuri. Calculatoarele au fost foarte performante si a fost o placere sa accesez informatii de pe acest site.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (16) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved