Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> sporuri didactic-auxiliar 2019 ????, ???pt.sindicate și Minister
WAXX
Trimis: 4 Nov 2019, 11:00 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Bună ziua tuturor! A mai auzit cineva ceva de sporuri pentru noi, secretari și contabili?...Se fac ca ploua toți. ..Nici stres, nici spor de ecran..Nimic. .Bine ca au făcut economii când ne-au furat banii din buzunare..cică nimănui nu îi va scădea salarul...hoților și mincinoșilor. ..rușine sa va fie...discriminare se numește asta...sporestul de stres ar trebui sa ia și personalul nedidactic...Dar cine își mai amintește și de ei.. Iar voi dragi colegi de breasla..tăceți în continuare...Și votați Cum ați votat și pana acum...
Mesaj personal
lidia60
Trimis: 5 Nov 2019, 12:44 PM

Utilizator
**

Am votat cu mana stanga si legati la ochi. Ca altfel nu cred ca am facut-o. Cu cotizatia la sindicat cum ramane? Platiti in continuare? Bravo! Si sindicatele fac plecaciuni la imparatie.
Mesaj personal
andreeaseba
Trimis: 5 Nov 2019, 01:36 PM

Utilizator activ

Nu,am iesit,pt ce sa mai platim,doar nu ne reprezinta. mad.gif
Mesaj personalTrimite email
bubulinu11
Trimis: 7 Nov 2019, 01:33 PM

Utilizator
**

stati , eu nu am nici 15 la suta stabilitate . alti colegi au . doar pentru faptul ca au apucat sa li se dea . asa se face discriminare .
Mesaj personal
stef2005_0
Trimis: 14 Nov 2019, 10:51 AM

Utilizator
**

asa este, au uitat de noi, insa poate la nivel de unitati scolare se poate face ceva, exista regulament si fiecare scoala sa in aplice acolo unde este cazul pentru sporurile de conditii vatamatoare.De la sindicate sa asteptam pentru sporul de suprasolicitare ceva la nivel national.
Mesaj personal
lucy.ana
Trimis: 15 Nov 2019, 12:21 PM

Utilizator avansat

Dar, vi se pare normal sa vi se intocmeasca o decizie cu obligatii privind intocmirea tabelelor pentru sindicat, in vederea recalcularii unor drepturi salariale?
Secretarii sa fie obligati prin decizie sa sune fostii salariati, sa le trimită emailuri?
Oricum le facem, dar mi se pare umilitor să ni se facă și decizie!
Unde e baza legală?
Decizie pentru recalculare, da, înțeleg!
Mesaj personal
liceul filiasi
Trimis: 15 Nov 2019, 12:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (lucy.ana @ 15 Nov 2019, 01:21 PM)
Dar, vi se pare normal sa vi se intocmeasca o decizie cu obligatii privind intocmirea tabelelor pentru sindicat, in vederea recalcularii unor drepturi salariale?
Secretarii sa fie obligati prin decizie sa sune fostii salariati, sa le trimită emailuri?
Unde e baza legală?

Intocmirea tabelelor se afla in sarcina liderului de sindicat ca de aia e platit.

Acest mesaj a fost modificat de către liceul filiasi la data 15 Nov 2019, 12:28 PM
yoko70
Trimis: 16 Nov 2019, 07:14 AM

Mentor

QUOTE (liceul filiasi @ 15 Nov 2019, 01:28 PM)
QUOTE (lucy.ana @ 15 Nov 2019, 01:21 PM)
Unde e baza legală?

Intocmirea tabelelor se afla in sarcina liderului de sindicat ca de aia e platit.

Puteti face orice ...smile.gif)

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 16 Nov 2019, 04:01 PM

Utilizator avansat

@yoko70

Ați subliniat faptul că se sancționează PERSOANELE CARE SE FAC VINOVATE... Care sunt aceste persoane? Nu mai stresați, fără spor, angajații care nu au această obligație în fișa postului!
E clar și foarte (a)normal faptul că munca suplimentară respectivă (neplătită!) se pasează de la unul la altul, ca la ping-pong... sau ca în tenis.

Fiți mai serios și... relax! biggrin.gif
Toma Caragiu - Așa e în tenis
https://www.youtube.com/watch?v=ruJABTkX8To

Acest mesaj a fost modificat de către fleetwood la data 16 Nov 2019, 04:05 PM
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 17 Nov 2019, 10:56 AM

Mentor

QUOTE (fleetwood @ 16 Nov 2019, 05:01 PM)
@yoko70

Ați subliniat faptul că se sancționează  PERSOANELE CARE SE FAC VINOVATE... Care sunt aceste persoane? Nu mai stresați, fără spor, angajații care nu au această obligație în fișa postului!
E clar și foarte (a)normal faptul că munca suplimentară respectivă (neplătită!) se pasează de la unul la altul, ca la ping-pong... sau ca în tenis.

Fiți mai serios și... relax!  biggrin.gif
Toma Caragiu - Așa e în tenis
https://www.youtube.com/watch?v=ruJABTkX8To

Eu zic ca au aceasta obligatie...

(8) Respectarea prevederilor regulamentului de organizare și funcționare a unității de
învățământ este obligatorie. Nerespectarea regulamentului de organizare și funcționare a
unității de învățământ constituie abatere și se sancționează conform prevederilor legale

Compartimentul secretariat
ART. 81
(1) Compartimentul secretariat cuprinde, după caz, posturile de secretar-șef, secretar și
informatician.
(2) Compartimentul secretariat este subordonat directorului.
(3) Secretariatul funcționează în program de lucru cu elevii, părinții, tutorii sau
susținătorii legali sau alte persoane interesate din afara unității, aprobat de director, în baza
hotărârii consiliului de administrație.
ART. 82
Compartimentul secretariat are următoarele atribuții:

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 17 Nov 2019, 10:58 AM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 17 Nov 2019, 12:42 PM

Utilizator avansat

Vorbiți despre un banal Ordin de Ministru care instituie un banal "Regulament-cadru de...", îl atașez mai jos.

Ca putere juridică, documentele de acest gen se situază pe ultimul loc după legi, ordonanțe, decrete etc. Observați, vă rog, și faptul că nu sunt prevăzute sancțiuni în conținutul banalității respective.

Să revenim, deci, la fișa postului:

"Codul Muncii, în Titlul II – Contractul Individual de Muncă, în capitolul II, art. 40 (alin. 1) sintetizează principalele drepturi ale angajatorului:

(1) Angajatorul are, în principal, următoarele drepturi:

...
d) să exercite controlul asupra modului de îndeplinire a sarcinilor de serviciu;
Odată ce au fost stabilite sarcinile de serviciu, angajatorul are dreptul de a verifica modul în care salariatul și-a îndeplinit aceste sarcini, stabilite prin contractul individual de muncă și prin fișa postului. Dacă constată că acestea nu au fost îndeplinite sau nu au fost îndeplinite corespunzător, angajatorul poate dispune încetarea contractului de muncă sau chiar concedierea, dar numai în urma cercetării pentru necorespundere profesională sau în urma unei cercetări disciplinare."

https://www.wearehr.ro/codul-muncii-pentru-angajatori/

confused24.gif

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 75 )
Fișier atașat  OMENCS_5079_2016_ROFUIP.zip
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 17 Nov 2019, 01:34 PM

Mentor

QUOTE (fleetwood @ 17 Nov 2019, 01:42 PM)
Vorbiți despre un banal Ordin de Ministru care instituie un banal "Regulament-cadru de...", îl atașez mai jos.

Ca putere juridică, documentele de acest gen se situază pe ultimul loc după legi, ordonanțe, decrete etc. Observați, vă rog, și faptul că nu sunt prevăzute sancțiuni în conținutul banalității respective.

"Codul Muncii, în Titlul II – Contractul Individual de Muncă, în capitolul II, art. 40 (alin. 1)  sintetizează principalele drepturi ale angajatorului:

...
d) să exercite controlul asupra modului de îndeplinire a sarcinilor de serviciu;
Odată ce au fost stabilite sarcinile de serviciu, angajatorul are dreptul de a verifica modul în care salariatul și-a îndeplinit aceste sarcini, stabilite prin contractul individual de muncă și prin fișa postului. Dacă constată că acestea nu au fost îndeplinite sau nu au fost îndeplinite corespunzător, angajatorul poate dispune încetarea contractului de muncă sau chiar concedierea, dar numai în urma cercetării pentru necorespundere profesională sau în urma unei cercetări disciplinare."

confused24.gif

Poate ca faci senzatie la tine in cartier cu ierarhia normelor juridice, dar asa banal cum e :
1.E in vigoare pentru ca nu te-a dus capul sa anulezi la vreo Curte de Apel ceva din el;
2. Are caracter de lege speciala in raport cu Codul Muncii, dar e mai greu de priceput pentru tine cum e cu legea speciala si legea generala...si pe care o aplici prima. Obligatiile din lege nu le poti negocia prin fisa postului decat daca legea iti da voie.

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 17 Nov 2019, 01:35 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 17 Nov 2019, 01:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 17 Nov 2019, 02:34 PM)
QUOTE (fleetwood @ 17 Nov 2019, 01:42 PM)

"Codul Muncii, în Titlul II – Contractul Individual de Muncă, în capitolul II, art. 40 (alin. 1)  sintetizează principalele drepturi ale angajatorului:

...

confused24.gif

Poate ca faci senzatie la tine in cartier cu ierarhia normelor juridice, dar asa banal cum e :
1.E in vigoare pentru ca nu te-a dus capul sa anulezi la vreo Curte de Apel ceva din el;
2. Are caracter de lege speciala in raport cu Codul Muncii, dar e mai greu de priceput pentru tine cum e cu legea speciala si legea generala...si pe care o aplici prima. Obligatiile din lege nu le poti negocia prin fisa postului decat daca legea iti da voie.

confused24.gif

Era vorba despre angajații care sunt obligați să facă o anumită muncă, grea și consumatoare de timp și resurse nervoase, fără ca această muncă să fie prevăzută/negociată în fișa postului. Nu e nici o legătură cu ceea ce subliniați (fără să înțelegeți, cred).

"Obligatiile din lege nu le poti negocia prin fisa postului decat daca legea iti da voie."
Corect - dar obligațiile respective trebuie să fie cuprinse explicit în fișa postului.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 17 Nov 2019, 03:30 PM

Mentor

QUOTE (fleetwood @ 17 Nov 2019, 02:46 PM)

"Obligatiile din lege nu le poti negocia prin fisa postului decat daca legea iti da voie."
Corect - dar obligațiile respective trebuie să fie cuprinse explicit în fișa postului.

Crezi ce/cat poti...
Nu e de datoria ta de auxiliar "j) întocmirea și/sau verificarea, respectiv avizarea documentelor/documentațiilor, potrivit legislației în vigoare sau fișei postului;? Vezi ce scrie aici?Calculezi potrivit legilor in vigoare....chiar daca nu ai in fisa postului explicit.
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 18 Nov 2019, 07:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 17 Nov 2019, 04:30 PM)
QUOTE (fleetwood @ 17 Nov 2019, 02:46 PM)

Crezi ce/cat poti...
Nu e de datoria ta de auxiliar "j) întocmirea și/sau verificarea, respectiv avizarea documentelor/documentațiilor, potrivit legislației în vigoare sau fișei postului;? Vezi ce scrie aici?Calculezi potrivit legilor in vigoare....chiar daca nu ai in fisa postului explicit.

Na, vezi, acum înclin să-ți dau dreptate, cu mare groază...
Mea culpa! Cred că situația descrisă de tine poate fi una de fapt...
Unde [***] au fost sindicatele, când s-au aprobat asemenea porcării confuze?!
Dacă privești mai atent, fișa postului conține o majoritate de obligații explicite, clare - pentru care ești plătit. De acord cu prevederi privind prestarea anumitor activități nedefinite și chiar suprasolicitante, fără vreo răsplată - dar doar pe intervale scurte de timp. Chiar suntem noi, auxiliarii, tâmpiții sistemului?! Fără spor de stres, cu sporul de stabilitate în curs de dispariție... Acceptăm porcării evazive și invazive în fișa postului, pe aceeași plată finală?
Secretarii și contabilii (și nu doar ei ci tot auxiliarul și nedidacticul) lucrează pe plantație?

cool20.gif
Strict pentru tine, cu prietenie.

Fratii Petreus - Mai pretine eu si tu
https://www.youtube.com/watch?v=_WTusevlpZ0

cool20.gif
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 19 Nov 2019, 07:38 AM

Mentor

QUOTE (fleetwood @ 18 Nov 2019, 08:05 PM)

Cine cheama si sindicatul sa il ajute atunci cand isi negociaza fisa postului?smile.gif
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 19 Nov 2019, 07:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 19 Nov 2019, 08:38 AM)

Cine cheama si sindicatul sa il ajute atunci cand isi negociaza fisa postului?smile.gif

"Cine cheama si sindicatul sa il ajute..."
biggrin.gif

Desigur, am scos din context.

Dar doar pentru că se potrivește prea bine cu faptul că, de cele mai multe ori, sindicatele "ne ajută" cu forța, din oficiu. Au negociat și încă mai negociază, la nivel înalt, în numele nostru (?!), fără să ne ceară părerea.

<Liderii celor trei mari federații sindicale din învățământ s-au întâlnit astăzi, la Guvern, cu premierul Ludovic Orban și ministrul Educației, Monica Anisie.>

https://www.edupedu.ro/hancescu-despre-sala...zuta-majorarea/

<Tăierea numărului de ore de școală prin legea promulgată ieri de Iohannis nu va duce la disponibilizări în învățământ, a declarat liderul sindical din preuniversitar Marius Nistor. La finalul unei întâlniri cu premierul Ludovic Orban și ministrul Educației, Monica Anisie, a celor trei mai federații sindicale din Educație, liderul FSE Spiru Haret a anunțat că “există o serie de măsuri complementare care sunt necesare” să fie aplicate odată cu reducerea orelor: generalizarea programului Școală după școală și reintroducerea obligativității de a avea 2 educatoare la grupa de grădiniță.>

https://www.edupedu.ro/programul-scoala-dup...l-si-ministrul/

confused24.gif

Zici că pentru "negocierile" legate de banala fișă a postului ar trebui chemați. Să poți a spune "Păzea, Directore, vin zmeii!" laugh.gif Aș vrea să știu dacă există măcar un angajat în învățământ care și-a negociat fișa postului.

REPET:
Aș vrea să știu dacă există măcar un angajat în învățământ care și-a negociat fișa postului.

cool20.gif

Acest mesaj a fost modificat de către fleetwood la data 19 Nov 2019, 07:56 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
little_john
Trimis: 19 Nov 2019, 10:38 PM

Utilizator avansat

Secretarii și contabilii (și nu doar ei ci tot auxiliarul și nedidacticul) lucrează pe plantație?
Peste nu foarte multa vreme (mai exact imediat ce se termina anul viitor cu alegerile, locale+parlamentare) se va trece la "normarea" (citeste REDUCEREA) palmasilor de pe plantatii. Celor "nenormati" li se va oferi "sansa" unui salariu minim pe economie intr-o firma de Partid catre care se vor externaliza serviciile tocmai "reduse"...

Florin Catu: "Sectorul privat trebuie sa fie principalul obiectiv in Romania, nu invatamantul, nu sanatatea!"

Nu e normal ca, în momentul de față, să nu existe normative pentru personalul auxiliar și nedidactic

--------------------
Mesaj personal
HEMELS
Trimis: 26 Nov 2019, 11:35 AM

Utilizator activ

QUOTE (bubulinu11 @ 7 Nov 2019, 02:33 PM)
stati , eu nu am nici 15 la suta stabilitate . alti colegi au . doar pentru faptul ca au apucat sa li se dea . asa se face discriminare .

Ce a fost a fost, ce va fi.....vom mai vedea. Sunt in aceeasi situatie, la implinirea a 10 ani ca informatician, nu am beneficiat de sporul de stabilitate. Ce sa mai zic de sporul de ecran!???
Mesaj personal
Mariia
Trimis: 28 Nov 2019, 01:31 PM

La prima intervenție

E normal oare sa se micsoreze salariul datorita faptului ca m-am mutat la alta unitate ce-i drept prin cocncurs dar fara sa am intrerupere in invatamant avand o vechime in secretariat de 22 de ani pierzand astfel sporul de stabilitate avand un nou contract de munca? unsure.gif
Mesaj personal
liceul filiasi
Trimis: 28 Nov 2019, 03:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 19 Nov 2019, 08:38 AM)

Da unde e onor sindicatul cand , de rasul lumii , soferul si ingrijitorul de la Men ia spor conditii vatamatoare si salariatii din invatamant nu iau ca nu se poate si li se pune restrictie in edusal? De ce pentru ei se poate si pentru noi nu? Pentru ei nu exista lege?
Ia mai scuteste-ne cu aberatii ca sunteti buni numai sa iesiti ca paduchele in frunte ,sa luati indemnizatii, sa va plimbati cu masini cu soferi iar de noi va doare undeva.
Le sugerez la colegi sa numai plateasca aiurea cate 10 lei sau cat o fi cotizatie la sindicat ca nu merita.

Acest mesaj a fost modificat de către liceul filiasi la data 28 Nov 2019, 03:17 PM
andreeaseba
Trimis: 2 Dec 2019, 11:30 AM

Utilizator activ

Care 10 lei,la Valcea 18 lei. confused06.gif Si sindicatul nu a miscat nimic pentru didactic auxiliar.
asilvia
Trimis: 2 Dec 2019, 11:42 AM

Utilizator avansat

Oare ar trebui sa ne dea de gandit ca in noua versiune EduSAL 2.29.3 pentru concediul de odihna neefectuat la Note apare
A) Funcționalitatea este doar pentru categoriile de personal didactic auxiliar, nedidactic, nedidactic ISJ.
.....................................
Exemplu:
La desfacerea contractului de muncă, cadrul didactic auxiliar ………………
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved