Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Legea educatiei, Clarificare
berevoescul
Trimis: 29 Jun 2010, 08:27 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Poate ne lamuresc liderii de sindicat de cand se aplica !
Poate ne spun si cun sa traim dupa reducerea de 25 % !
Moate mamaliga romaneasca sa explodeze ?
Mesaj personal
adriana50
Trimis: 26 Jul 2010, 06:51 PM

Începător
*

QUOTE (berevoescul @ 29 Jun 2010, 09:27 PM)
Poate ne lamuresc liderii de sindicat de cand se aplica !
Poate ne spun si cun sa traim dupa reducerea de 25 % !
Moate mamaliga romaneasca sa explodeze ?

e cazul sa explodam si noi alaturi de mamaliga si sa iesim toti in strada
la iarna murim de foame
Mesaj personal
M. V.
Trimis: 28 Jul 2010, 11:10 AM

Începător
*

" DOMNULE MINISTRU,(....)
Articolul 219(2)-prevede ca, in termen de 10 ani, toti invatatorii cu studii medii sa-si completeze studiile, respectiv-trei ani studii universitare si un masterat de doi ani, pentru titulatura de =profesor pentru invatamant primar=.
Se ignora o anumita categorie de invatatori, aceea din care fac si eu parte:absolventii unei Scoli Normale, sau a unui Liceu Pedagogic inainte de 1989, cand NU EXISTAU STUDII SUPERIOARE PENTRU A DEVENI INVATATOR. (...)
Este absurd sa se impuna tuturor invatatorilor sa isi completeze studiile - retroactiv, dupa ce acestia au facut-o deja, inainte de revolutie. Pentru acea titulatura ar putea fi facute, cel mult, niste cursuri de echivalare a studiilor.(...)"

RASPUNS: " (....),
Formele de pregatire initiala prin licee pedagogice si colegiile universitare de institutori au intrat in lichidare incepand cu anul scolar 2005/2006. In prezent, pentru ocuparea posturilor didactice de educatoare si invatator sunt pregatiti numai absolventi ai cicluluio I de studii universitare de licenta in cadrul specializarii"Pedagogia invatamantului primar si prescolar" din domeniul pentru studii universitare de licenta "Stiinte ale educatiei si formarii profesionale, a echivalarii studiilor si integrarii pe piata europeana a muncii proiectul Legii Educatiei Nationale propune, in forma adoptata de Guvernul Romaniei si inaintata laParlament, ca personalul didactic care ocupa functii de educatori/invatatori/institutori,maistru -instructor, in baza finalizarii studiilor medii pedagogice/postliceale sau a colegiilor universitare de institutori, au obligatia ca, in termen de cel mult 10 ani de la intrarea in vigoare a legii, sa finalizeze studiile universitare in profilul postului."

Ce spuneti? Am vorbit cu marele Nicolae Manolescu si mi-a zis ca am dreptate. Ca altfel, in mod similar, ar trebui impus tuturor profesorilor din invatamantul gimnazial/ liceal sa-si continuie studiile cu masterat.Ca absolventii unei scoli normale sau a unui liceu pedagogic inainte sa apara fel si fel de scoli postliceale, colegii pedagogice, institute pedagogice, care sa-i ajute pe necalificatii de pana atunci, absolventi ai liceelor de constructii, industriale sau agricole, sa se califice ca invatatori/institutori,erau deja calificati. Si atunci?
Exista un interes al cuiva sa ne completam toti studiile CU TAXA? AIUREA?
Mesaj personal
stefanro82
Trimis: 10 Aug 2010, 10:59 AM

La prima intervenție

E adevarat ca in noua lege a invatamantului titularizarea profesorilor nu se va mai face prin examen? Mi se pare un lucru extrem de grav daca e adevarat. Asa aveai macar o siguranta ca daca esti stapan pe ceva departajarea se face pe baza de cunostinte.

--------------------
Mesaj personal
zenovica
Trimis: 1 Sep 2010, 12:47 PM

Utilizator
**

Sunt invatator cu Scoala postliceala psihopedagogica. Anul acesta am terminat facultatea de PEDAGOGIE.
Doresc raspuns la intrebarea:
Cum voi fi incadrata de la 1 septembrie? (,,institutor" sau ,,profesor invatamant primar")
Mesaj personal
sweet_alice
Trimis: 3 Sep 2010, 01:32 PM

Utilizator avansat

QUOTE (zenovica @ 1 Sep 2010, 01:47 PM)
Sunt invatator cu Scoala postliceala psihopedagogica. Anul acesta am terminat facultatea de PEDAGOGIE.
Doresc raspuns la intrebarea:
Cum voi fi incadrata de la 1 septembrie? (,,institutor" sau ,,profesor invatamant primar")

Institutor. Daca aveati liceul pedagogic ati fi fost incadrata ca profesor, sau saca ati fi terminat PIPP facultate.
Mesaj personal
mihai fanea
Trimis: 28 Feb 2011, 11:25 PM

Utilizator
**

As dori sa stiu continuitatile pentru anul sc 2011-2012, pentru cei care au luat min 5 la ex de titularizare as dori sa stiu data si ce acte necesare trebuie la dosar...
Mesaj personal
rummy
Trimis: 4 Mar 2011, 12:26 AM

Utilizator avansat

6. Ocuparea prin concurs, detașare la cerere și suplinire a posturilor didactice/catedrelor declarate vacante/rezervate în unitățile de învățământ preuniversitar:
a) transmiterea datelor pentru publicarea pe portalul Ministerului Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului a listei actualizate cu posturile didactice/catedrele vacante/rezervate titularizabile/netitularizabile propuse pentru concurs de către comisia de mobilitate județeană/a municipiului București a personalului didactic și afișarea acesteia la inspectoratul școlar;
Termen: 30 mai 2011
cool.gif stabilirea listei finale cu posturile didactice/catedrele vacante titularizabile pentru concurs de către consiliul de administrație al inspectoratului școlar;
Termen: 31 mai 2011
c) transmiterea datelor pentru publicarea pe portalul Ministerului Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului a listei finale cu posturile didactice/catedrele vacante/rezervate titularizabile/netitularizabile stabilite de către consiliul de administrație al inspectoratului școlar și afișarea acesteia la inspectoratul școlar și la centrele/unitățile de învățământ care organizează concurs.
Termen: 6 iunie 2011
d) comunicarea acordului/refuzului continuității cadrelor didactice pentru detașare la cerere sau suplinire, în anul școlar 2011-2012, de către unitățile de învățământ la inspectoratul școlar;
Perioada: 31 mai-6 iunie 2011
e) înregistrarea cererilor de înscriere a candidaților la concursul de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate la secretariatul unității de învățământ/centrului care organizează concurs, inclusiv pentru absolvenții promoției 2011, pentru cadrele didactice care solicită detașare la cerere prin concurs/concurs specific, pentru candidații care solicită continuitate pentru suplinire și pentru candidații participanți la concursul național din iulie 2009 și/sau la concursul din iulie 2010, care au obținut minimum nota 7 (șapte), ale căror posturi propuse pentru continuitate au fost ocupate de către titulari, au fost vacantate pentru concurs sau au fost desființate ca urmare a modificării planului de școlarizare/planului de învățământ/reorganizării rețelei școlare, precum și pentru candidații care solicită suplinire în baza notelor la concursul național din iulie 2009 și/sau la concursul din iulie 2010;
Perioada: 14-24 iunie 2011
-absolvenții promoției 2011 depun adeverința de absolvire și validează fișa de înscriere (prin semnătură).
Termen: 7 iulie 2011
f) verificarea și avizarea dosarelor candidaților de către comisia de organizare și desfășurare a concursului și consilierul juridic al inspectoratului școlar;
Perioada: 27 iunie-1 iulie 2011
g) verificarea și evaluarea dosarelor cadrelor didactice care solicită detașare la cerere prin concurs specific în baza criteriilor de evaluare a personalului didactic cuprinse în anexa nr. 2 din Metodologia privind mișcarea personalului didactic din învățământul preuniversitar;
Perioada: 27-28 iunie 2011
h) afișarea la centrele de concurs a listelor cu punctajele cadrelor didactice care solicită detașare la cerere prin concurs specific;
Termen: 29 iunie 2011
i) depunerea contestațiilor la inspectoratul școlar privind punctajele acordate;
Perioada: 29-30 iunie 2011
j) soluționarea contestațiilor de către consiliul de administrație al inspectoratului școlar;
Termen: 1 iulie 2011
k) comunicarea soluțiilor la contestații;
Termen: 4 iulie 2011
l) validarea obligatorie a fișelor de înscriere, prin semnătură, de către candidați sau împuterniciții acestora prin procură notarială în original, conform graficului stabilit de comisia de organizare și desfășurare a concursului; neprezentarea la validare atrage după sine anularea înscrierii la concurs;
Perioada: 4-6 iulie 2011
m) extragerea din aplicația Ministerului Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului a situației preliminare cu numărul total de posturi didactice/catedre vacante/rezervate titularizabile/netitularizabile pe specialități și numărul total al candidaților înscriși;
Termen: 7 iulie 2011
n) organizarea și desfășurarea probelor practice/orale în profilul postului;
Zilele: 8 și 11 iulie 2011
o) desfășurarea concursului (locul va fi anunțat public cu cel puțin 30 de zile înainte);
Termen: 13 iulie 2011
p) transmiterea situației statistice a derulării concursului (numărul candidaților prezenți și numărul candidaților absenți) la Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului;
Termen: 13 iulie 2011 ora 12.00
q) afișarea rezultatelor;
7
Termen: 18 iulie 2011
r) înregistrarea contestațiilor și transmiterea acestora comisiei de rezolvare a contestațiilor;
Perioada: 18-19 iulie 2011
s) rezolvarea contestațiilor;
Termen: 20 iulie 2011
t) afișarea rezultatelor finale.
Termen: 21 iulie 2011

--------------------
Mesaj personal
faneami
Trimis: 4 Mar 2011, 10:47 PM

Utilizator
**

Mersi pentru informatii...
mihai fanea
Mesaj personal
murarita
Trimis: 14 Mar 2011, 07:14 PM

Începător
*

Nu am inteles sensul trecerii clasei a IX-a la scolile generale. Nu am inteles sau nu pot intui ce schimbari calitative comporta acest lucru si cum sunt elevii avantajati de schimbarea aceasta. In general, nu prea inteleg ce inseamna "invatamant obligatoriu", ce inseamna sa obligi pe cineva sa invete atata timp cat dezinteresul subiectului in cauza este total. Si, in fond, la ce bun invatamantul ca proiect strategic cand piata muncii refuza absorbtia. Imi pare ca a devenit sistemul o pepiniera de frustrari, incat chiar si cei care exceleaza in studiu sunt refuzati de "piata muncii" sub sentinta "lipsei de experienta".
love28.gif

--------------------
www.energeticnr1.com
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
ENS
Trimis: 13 Oct 2011, 08:26 PM

Începător
*

QUOTE (stefanro82 @ 10 Aug 2010, 11:59 AM)
E adevarat ca in noua lege a invatamantului titularizarea profesorilor nu se va mai face prin examen? Mi se pare un lucru extrem de grav daca e adevarat. Asa aveai macar o siguranta ca daca esti stapan pe ceva departajarea se face pe baza de cunostinte.

Se va da examen la scoala. In noul proiect( miscarea personalului didactic 2013) scrie ca va trebui sa se faca o inspectie cu 3 zile, minim, pana in examen
Mesaj personal
nicleon
Trimis: 15 Oct 2011, 05:06 PM

Utilizator avansat

Fals! Se susține examen.

--------------------
nicleon
Mesaj personal
P.Marian
Trimis: 15 Oct 2011, 11:14 PM

Utilizator
**

Sunt curios daca se va da exament si in clasa a 2 a.
Mesaj personal
laly_colcy
Trimis: 25 Oct 2011, 11:36 AM

Utilizator
**

Bună ziua. Vă deranjez cu câteva aspecte legate de noua legea a educației.
De câteva zile tot caut prin legea nouă, prin metodologii si nu găsesc următoarele articole:
1. Metodologia privind aprobarea Regulamentului intern;
2. Metodologia privin numirea consilierului pentru proiecte și programe educative;
3. Metodologia privind numirea secretarului Consiliului Profesoral;
4. Metodologia privind Consiliul de Administrație în grădinițe;
5. Metodologia privind înființarea Consiliului de Curriculum.

Îmi sunt de folos și doar numărul articolelor de unde aș putea să le preiau.

V-aș fi profund îndatorată dacă m-ați putea ajuta în aceste chestiuni.
Îmi cer scuze pentru deranj și vă mulțumesc pentru timpul acordat!
sonia06
Trimis: 13 Nov 2011, 03:04 PM

Utilizator avansat

QUOTE (laly_colcy @ 25 Oct 2011, 12:36 PM)
Bună ziua. Vă deranjez cu câteva aspecte legate de noua legea a educației.
De câteva zile tot caut prin legea nouă, prin metodologii si nu găsesc următoarele articole:
1. Metodologia privind aprobarea Regulamentului intern;
2. Metodologia privin numirea consilierului pentru proiecte și programe educative;
3. Metodologia privind numirea secretarului Consiliului Profesoral;
4. Metodologia privind Consiliul de Administrație în grădinițe;
5. Metodologia privind înființarea Consiliului de Curriculum.

Îmi sunt de folos și doar numărul articolelor de unde aș putea să le preiau.

V-aș fi profund îndatorată dacă m-ați putea ajuta în aceste chestiuni.
Îmi cer scuze pentru deranj și vă mulțumesc pentru timpul acordat!

AICI gasesti toate metodologiile, pe masura ce apar in MO.
Mesaj personal
ner
Trimis: 30 Mar 2012, 06:00 PM

Utilizator activ

QUOTE (M. V. @ 28 Jul 2010, 12:10 PM)
Exista un interes al cuiva sa ne completam toti studiile CU TAXA?

Da.
Și vai de voi, cei care ați apucat să trăiți vremurile necalificaților deveniți calificați peste noapte cu spiruharet-uri, vasilegoldișuri, dimitrecantemiruri și alte fabrici de făcut bani.

Chiar n-ați înțeles că vremurile de acum sunt pentru oportuniști, pupincuriști și semianalfabeți care predau analfabeților? Chiar n-ați înțeles că școala românească trebuie să piară pentru a fi promovată orice școală occidentală numai a noastră nu?

Economie de piață tipic americană... Ce spuneți de valabilitatea pe 5 ani a diplomelor de licență care vor trebui reîmprospătate periodic? Asta așa pentru viitor.
Oricum, voi, profesorii, orice studii ați fi făcut și oricâte grade ați lua și oricâtă experiență ați avea, va trebui să faceți la 5 ani alea 90 de credite. Și încă vreo nu știu câte formări idioate în plus prin POSDRU-uri sau alte cursuri în care sunteți învățați să mânuiți o sculă numită calculator și metode interactive de predare generate de comportamentul comis voiajorului american din vechime și de astăzi care vrea să-și vândă marfa oricum și oricărui prost. Și culmea că pe banii voștri.

Vreau să spun că acele învățătoare și educatoare remarcabile care încă mai există prin sistem astăzi și care au fost formate exemplar în trecut sunt umilite de postlicealistele (includ aici și licențiatele de la ID, FR, FF) traseiste în pedagogia învățământului preșcolar și primar de astăzi.

Mesaj personal
Blue Cruise Turkey
Trimis: 10 Apr 2012, 11:26 PM

La prima intervenție

tam olarak anlayamadım ben burayı confused06.gif

--------------------
CasandraE
Trimis: 17 Apr 2012, 10:09 AM

Începător
*

Va rog s ama ajutati cu un raspuns in privinta inscrierii copilului la scoala. Ma gandesc sa-mi fac mutatie in zona scolii. Este necesar sa facem acest lucru ambii parinti sau este suficient sa facem mutatie doar unul dintre noi?

Acest mesaj a fost modificat de către CasandraE la data 17 Apr 2012, 10:11 AM

--------------------
Puteti pune intrebari si pe forum.
sidmihaela
Trimis: 5 May 2012, 01:16 PM

Utilizator avansat

Daca nici macar acum nu facem nimic...
Cred, totusi, ca am fi ascultati... macar "putin"... macar sa se vada ca dorim sa schimbam ceva din aceasta lege!!!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved