Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (44) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Admitere Universitatea Politehnica Bucuresti
Ossama
Trimis: 31 Jan 2009, 12:33 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (klaxx @ 31 Jan 2009, 01:27 AM)
La specializarea Calculatoare si Tehnologia Informatiei,care este diferenta dintre ramura calculatoare si ramura IT? huh.gif Eu inca nu am inteles asta.Adica mai exact cu ce se ocupa fiecare?

Diferentele se vad in anul (4) de specializare cand materiile difera. Pana atunci e trunchiul comun de 2 ani, in care se fac oarecum materii asemanatoare cu ce face si restul plebei din politehnica, deci materii ingineresti: matematici + fizici (printre altele). Diferentele mai exact le gasesti probabil prin programa de pe siteul lor. wink.gif

P.S: La o scurta privire pe programa de pe siteul lor bag de seama ca si prin anul 4 veti avea ceva comu, bazele managementului... in rest materii alese doar de tine.

Acest mesaj a fost modificat de către Ossama la data 31 Jan 2009, 12:36 AM
Mesaj personal
Slymer
Trimis: 31 Jan 2009, 08:22 AM

Utilizator activ

QUOTE (Ossama @ 31 Jan 2009, 01:03 AM)
QUOTE (Slymer @ 31 Jan 2009, 12:34 AM)
Pe un om care nu e foarte bun la programare dar ii place aproape tot ce tzine de domeniul calculatoarelor unde l-ati sfatuii sa dea? La sectia electronica si telecomunicatii de la ETTI sau la ingineria sistemelor automate de la ACS?

Depinde si ce vrei sa urmezi dupa terminarea facultatii, dar presupun ca inca nu te-ai decis. Din ce am auzit electronica nu e nici ea floare la ureche, poate chiar mai grea din punctul de vedere al materiilor ca a&c. La etti stiu sigur ca se face si ceva programare, iar mai apoi se impart materiile, maj. axandu-se pe telecomunicatii (existand insa si vreo 2-3 alte specializari axate da pe calculatoare, tehnologia informatiei daca nu ma insel).

Partea proasta la etti e ca maj. locurilor, gen vreo 500 si ceva din 750 sunt doar la sectia de electronica, si putine la tehnologia inf sau cealalta sectie. La ing sistemelor auzisem ceva de niste investitii prin laboratoare, firme mai multe probabil care vin sa "racoleze" studenti. Oricum oricare din ele e o facultate buna, depinde dupa cum am spus la inceputul postului pe ce anume vrei sa te axezi la final, cand te vei angaja. wink.gif

Pey si mai exact care e marea diferenta? ca din ce am vazut pe ejobs cautand inginer electronist sau programator, majoritatea firmelor au ca cerinta : absolvent al uneia din facultatile: electronica, automatica sau calculatoare...
Mesaj personal
Lenux
Trimis: 31 Jan 2009, 07:31 PM

Utilizator avansat

Va rog, cei care ati dat anul trecut la Poli, spune-ti de pe ce carti ati lucrat la mate sau fizica, alea din 2006 Popescu si Cone sau care??? S-au editat altele, vreau un raspuns. love30.gif
Mesaj personal
martzy
Trimis: 1 Feb 2009, 07:17 AM

Utilizator
**

Din ce stiu eu culegerile noi apar prin martie sau aprilie. Poti lucra foarte bine dupa culegerile vechi (nu se schimba mare lucru), dar fii atent la programa.

Eu nu am lucrat exercitii din vreo carte. Pur si simplu am rezolvat subiectele din anii trecuti.

--------------------
martzy
Student la ACS

NU fraudei la BAC si Admitere!
Mesaj personal
Dorel ANANIA
Trimis: 3 Feb 2009, 11:19 PM

La prima intervenție

Pentru cursul de Cultura Europeana cum il numiti toti, dar defapt se numeste (ECC - Europa, Cultura si Civilizatie) la adresa urmatoare gasiti o prezentare a unuia dintre studentii UPB, facultatea Ingineria si Managementul Sistemelor Tehnologice, catedra Masini si Sisteme de Productie.

http://imst.msp.pub.ro/index/download/ecc.ppt

Concluziile va las sa le trageti singuri tongue.gif
Mesaj personal
Big_Daddy_G
Trimis: 16 Feb 2009, 12:06 PM

Utilizator
**

salut:D...am si eu o intrebare legata de admitere:P
Sunt a11ea...si ma gandesc de pe acum la ce o sa dau admitere la facultate...eu nu pricep deloc la progrmare..deci cu info sunt varza..in rest imi place fizica si mate...ma gandeam sa dau la transporturi...stiti dak se face info pe acolo? confused06.gif
Sau dak puteti sami recomandati o facultate fara info biggrin.gif
Mesaj personal
Ossama
Trimis: 16 Feb 2009, 01:02 PM

Utilizator avansat

Cred ca toate facultatile politehnicii au in planul de invatamant macar 1 semestru daca nu 2 materii gen bazele programarii. Nu stiu ce e pe la ing sist biotehnice sau pe la ing si stiinta materialelor, dar la restul cred ca nu scapi. Ma rog iti dai seama ca la facultati gen chimie, transporturi, electrotehnica nu se pune chiar atat de mult accent pe programare cum se pune la o automatica sa zicem. wink.gif
Mesaj personal
deceiver
Trimis: 16 Feb 2009, 04:25 PM

Utilizator
**

Am uploadat si cartea de fizica de la poli.

[***]

[Nota moderatorului: Informatii ale caror continut incalca drepturile de autor apartinand tertilor.]

Acest mesaj a fost modificat de către Székely Levente la data 26 Jul 2009, 07:53 AM

--------------------
UPB - 31xCB
Mesaj personal
broken_wings
Trimis: 18 Feb 2009, 09:11 AM

Utilizator
**

QUOTE (deceiver @ 16 Feb 2009, 05:25 PM)

[***]

[Nota moderatorului: Informatii ale caror continut incalca drepturile de autor apartinand tertilor.]

Multumim mult de tot! smile.gif
Nu ai cumva culegeri si din anteriori? ;;) sau macar stii unde le pot gasi?
Eu sunt inca in clasa a 10-a dar vreau sa incep deja sa le lucrez nu sa stau intr-a 12-a sa ma stresez si pt bac si pt admitere....

Acest mesaj a fost modificat de către Székely Levente la data 26 Jul 2009, 07:53 AM
Mesaj personal
deceiver
Trimis: 18 Feb 2009, 10:30 AM

Utilizator
**

Culegerile din anii anteriori sunt identice la enunturi cu astea. smile.gif

--------------------
UPB - 31xCB
Mesaj personal
broken_wings
Trimis: 18 Feb 2009, 10:37 AM

Utilizator
**

QUOTE (deceiver @ 18 Feb 2009, 11:30 AM)
Culegerile din anii anteriori sunt identice la enunturi cu astea. smile.gif

aaa, ok, ms pt informatie :*

si cum e la politehnica? smile.gif
eu vreau sa dau la automatica pt ca stau destul de bine si la capitolul programare tongue.gif
cu fizica nu ma inteleg inca prea bine dar ma descurc eu smile.gif
Mesaj personal
Big_Daddy_G
Trimis: 18 Feb 2009, 01:04 PM

Utilizator
**

QUOTE (Ossama @ 16 Feb 2009, 02:02 PM)
Cred ca toate facultatile politehnicii au in planul de invatamant macar 1 semestru daca nu 2 materii gen bazele programarii. Nu stiu ce e pe la ing sist biotehnice sau pe la ing si stiinta materialelor, dar la restul cred ca nu scapi. Ma rog iti dai seama ca la facultati gen chimie, transporturi, electrotehnica nu se pune chiar atat de mult accent pe programare cum se pune la o automatica sa zicem. wink.gif

oke..ms, nus chiar asa de bata da nu pot sa zic k ma pricep:P. Dak fac bazele atunci e bine biggrin.gif o sa ma descurc. Ms mult cool20.gif
Mesaj personal
Big_Daddy_G
Trimis: 22 Feb 2009, 10:37 AM

Utilizator
**

Unde pot sa gasesc si eu lista cu medii de anu trecut?...sa vad care a fost ultima...in cadru politehnicii...nu conteaza facultatea, dak se poate la toate e perfect biggrin.gif .
K o caut pe google si nu dau de ea tongue.gif
Mesaj personal
Ossama
Trimis: 22 Feb 2009, 02:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Big_Daddy_G @ 22 Feb 2009, 11:37 AM)
Unde pot sa gasesc si eu lista cu medii de anu trecut?...sa vad care a fost ultima...in cadru politehnicii...nu conteaza facultatea, dak se poate la toate e perfect biggrin.gif .
K o caut pe google si nu dau de ea tongue.gif

Ultima in cadrul politehnicii a fost undeva la 5, 5 si ceva si a fost inregistrata in mai multe facultati. La facultatea mea gasesti lista aici.

Probabil daca sapi prin siteul altor facultati gasesti evident si pe acolo. Oricum automatica a avut iar medii in jurul lui 9 la buget, la fel si electronica daca te batea gandul sa dai pe acolo - nu au fost probleme grele parca anul trecut, sau a fost 1 ratacita... in fine. Legat de admitere anul asta citisem pe undeva ca va fi concurs de admitere si la energetica si electrotehnica, ramanan pe dosare doar cateva facultati neinteresante [oricum daca se introduce examen la energetica si electrotehnica vor ramane locuri acolo pt masa de oameni doritori de dosare in toamna smile.gif].

Si ca tot adusei aminte de sesiunea a 2-a de admitere [care evident e pe dosare, nu o sa mai tina nimeni admitere in toamna pt voi wink.gif] imi mentin parearea ca vezi Doamne daca ai avut nus ce problema dupa prima sesiune de admitere indreapta atentia spre facultati gen fils, fsa, transporturi - 1 la mana pt ca la automatica sau electronica daca nu intrii din prima, nu mai intrii deloc in anul respectiv, iar 2 la mana pt ca desi nu sunt chiar atat de bagate in seama se face carte si acolo daca vrei, cu profi bine pregatiti, nu cu lectori sau mai stiu eu ce trepandusi vai mama lor.

Acest mesaj a fost modificat de către Ossama la data 22 Feb 2009, 02:24 PM
Mesaj personal
greywolf
Trimis: 22 Feb 2009, 02:52 PM

Utilizator activ

Pentru FILS http://www.ing.pub.ro/files/admitere/inmatriculati.pdf
Automatica & Electronica au avut subiecte mai grele ca restul precum FILS,Transporturi,FSA...Problemele comune erau cat sa iei nota 9.00 daca le faceai perfect... Diferenta de 1.00 pana la 10.00 a fost numai la Automatica & Electronica... La celelalte au fost acelasi tip de probleme ca si pentru 9.00 anume penibile ...

--------------------
UPB FILS Engleza Ingineria Informatiei
Mesaj personalYahoo
Big_Daddy_G
Trimis: 22 Feb 2009, 05:10 PM

Utilizator
**

dak aveti si pentru transporturi ar fi perfect:D...lista cu medii si nr de locuri/candidati biggrin.gif
Mesaj personal
CMD
Trimis: 22 Feb 2009, 05:32 PM

Utilizator activ

QUOTE (Big_Daddy_G @ 22 Feb 2009, 06:10 PM)
dak aveti si pentru transporturi ar fi perfect:D...lista cu medii si nr de locuri/candidati biggrin.gif

Rezultate iulie 2008 la transporturi.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 2506 )
Fișier atașat  TRANSPORTURI___IULIE_2008.xls
Mesaj personal
CMD
Trimis: 22 Feb 2009, 05:34 PM

Utilizator activ

QUOTE (Big_Daddy_G @ 22 Feb 2009, 06:10 PM)
Mesaj personal
CMD
Trimis: 22 Feb 2009, 08:21 PM

Utilizator activ

QUOTE (broken_wings @ 18 Feb 2009, 10:11 AM)
[***]

Eu sunt inca in clasa a 10-a dar vreau sa incep deja sa le lucrez nu sa stau intr-a 12-a sa ma stresez si pt bac si pt admitere....

Ca sa te pot hotari la ce facultate sa dai admitere, eu cred ca e bine sa te uiti pe planurile de invatamant existente pe site-ul fiecarei facultati. Si daca esti din provincie e bine sa stii ca la electronica trebuie sa ai medie foarte mare ca sa prinzi loc in camin in anul I.

Acest mesaj a fost modificat de către Székely Levente la data 26 Jul 2009, 07:54 AM
Mesaj personal
broken_wings
  Trimis: 22 Feb 2009, 08:49 PM

Utilizator
**

QUOTE (CMD @ 22 Feb 2009, 09:21 PM)

[***]

Ca sa te pot hotari la ce facultate sa dai admitere, eu cred ca e bine sa te uiti pe planurile de invatamant existente pe site-ul fiecarei facultati. Si daca esti din provincie e bine sa stii ca la electronica trebuie sa ai medie foarte mare ca sa prinzi loc in camin in anul I.

Da, sunt din provincie, nu-i prroblema de medie smile.gif eu zic ca ma voi descurca daca ma apuc de lucru serios din timp smile.gif
Eu vreau sa dau la Automatica tongue.gif
Ce-i drept mai am o optiune, Academia Tehnica Militara, daca nu reusesc acolo... o sa raman la Automatica.
Desi singura mea grija acolo e proba sportiva wink.gif)

aaa! Si are careva si Culegerea de Trigonometrie si Geometrie? Ca parca m-ar tenta sa aleg sectiunea de limbi straine (engleza).
Dar n-am inteles exact, se da si examen de limba sau daca avem atestat dat la engleza ori CAE intram?

Ms mult de informatii!

Acest mesaj a fost modificat de către Székely Levente la data 26 Jul 2009, 07:54 AM
Mesaj personal
CMD
Trimis: 23 Feb 2009, 08:05 AM

Utilizator activ

QUOTE (broken_wings @ 22 Feb 2009, 09:49 PM)
QUOTE (CMD @ 22 Feb 2009, 09:21 PM)

[***]

Da, sunt din provincie, nu-i prroblema de medie smile.gif eu zic ca ma voi descurca daca ma apuc de lucru serios din timp smile.gif
Eu vreau sa dau la Automatica tongue.gif
Ce-i drept mai am o optiune, Academia Tehnica Militara, daca nu reusesc acolo... o sa raman la Automatica.
Desi singura mea grija acolo e proba sportiva wink.gif)

aaa! Si are careva si Culegerea de Trigonometrie si Geometrie? Ca parca m-ar tenta sa aleg sectiunea de limbi straine (engleza).
Dar n-am inteles exact, se da si examen de limba sau daca avem atestat dat la engleza ori CAE intram?

Ms mult de informatii!

Aici ai informatii pentru admiterea la Politehnica:
http://www.admitere.pub.ro/index.php?action=info_generale

Mesaj personal
broken_wings
Trimis: 23 Feb 2009, 09:56 AM

Utilizator
**

multumesc biggrin.gif
Mesaj personal
Slymer
Trimis: 26 Feb 2009, 05:58 PM

Utilizator activ

Din ce stiam si am vazut si aici la electronica se prinde greu camin in primul an...acum am si eu niste intrebari...din moment ce termina acum 2 generatii nu ar trebuii sa aibe locuri in camin pentru toti intrati la buget? Si in caz ca nu va fii asa la politehnica se poate ocupa loc la camin pe caz social? adik sa ai pe membru de familie cel mult minimul pe economie...
Mesaj personal
dunca
Trimis: 26 Feb 2009, 11:33 PM

Utilizator activ

Vreau sa va zic si eu ceva despre politehnica :
INTRA CINE VREA, IESE CINE POATE!!!

--------------------
Niciodată să nu spui niciodată!
Mesaj personal
CMD
Trimis: 27 Feb 2009, 02:40 PM

Utilizator activ

QUOTE (Slymer @ 26 Feb 2009, 06:58 PM)
Din ce stiam si am vazut si aici la electronica se prinde greu camin in primul an...acum am si eu niste intrebari...din moment ce termina acum 2 generatii nu ar trebuii sa aibe locuri in camin pentru toti intrati la buget? Si in caz ca nu va fii asa la politehnica se poate ocupa loc la camin pe caz social? adik sa ai pe membru de familie cel mult minimul pe economie...

Exista un regulament intern al UPB care reglementeaza cazarea in camin.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (44) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved