Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Foaia matricola V-VIII, Trebuie sa contina media generala ?
anomis2018
  Trimis: 27 Jun 2018, 03:15 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Am primit azi de la scoala gimnaziala foile matricole. Lasand la o parte greselile (prenume, CNP, data nastere, note etc. sign67.gif ), constat ca foaia matricola contine media generala a fiecarui an in parte, dar nu contine media generala pe toti cei 4 ani, adica acea medie de absolvire care e luata in calcul la media de admitere.
In Ghidul Candidatului se precizeaza explicit ca dosarul de inscriere la liceu trebuie sa contina printre altele:
"d) foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale);"

Intrebarea mea este: cum interpretam aceasta precizare ? despre ce medie generala e vorba ? MEDIA generala V-VIII, sau MEDIILE generale pe fiecare an in parte ?
Grea este limba romana... smile.gif
Mesaj personal
verona
Trimis: 28 Jun 2018, 10:10 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (anomis2018 @ 27 Jun 2018, 03:15 PM)
Am primit azi de la scoala gimnaziala foile matricole. Lasand la o parte greselile (prenume, CNP, data nastere, note etc. sign67.gif ), constat ca foaia matricola contine media generala a fiecarui an in parte, dar nu contine media generala pe toti cei 4 ani, adica acea medie de absolvire care e luata in calcul la media de admitere.
In Ghidul Candidatului se precizeaza explicit ca dosarul de inscriere la liceu trebuie sa contina printre altele:
"d) foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale);"

Intrebarea mea este: cum interpretam aceasta precizare ? despre ce medie generala e vorba ? MEDIA generala V-VIII, sau MEDIILE generale pe fiecare an in parte ?
Grea este limba romana... smile.gif

Toate greselile trebuie semnalate la scoala si remediate

Inclusiv necalcularea mediei generale V-VIII
care, daca va uitati pe ierarhie, ESTE calculata si apare acolo
De ce nu apare pe fisa dvs? Intrebati un admin prin mp, ca sa ii atrageti atentia.
Dar cum de ati primit fisa? Va inscrieti la vocational? sau in alt judet?
ca inteleg ca doar de maine incep optiunile
Mesaj personal
anomis2018
Trimis: 28 Jun 2018, 11:23 AM

Utilizator
**

Se pare ca in Timis, sau cel putin la scoala noastra, am fost chemati mai repede (in 27 iunie) sa depunem fisa cu optiuni. In calendar apare intr-adevar data de 29 iunie, dar asta este (mai ales) pentru "Introducerea in baza de date computerizata (in aplicatia informatica centralizata) a datelor din fisele de inscriere".
Pe noi (parinti si elevi) nu ne impiedica nimic sa completam acele fise mai repede, din moment ce s-a publicat deja ierarhia pe judet. Ce-i drept, nu ne asteptam chiar asa repede si ne-a luat ca din oala, nici n-am apucat bine sa ne facem calculele si sa reflectam la optiuni/sanse.
Vom reveni la scoala in cateva zile (urmeaza sa fim anuntati exact cand) sa verificam fisa martor.
Dar odata cu completarea fiselor cu optiuni ni s-au dat de la secretariat si adeverintele + foile matricole. Multi parinti au sesizat erori in foile matricole, care evident vor fi corectate. Dar inca nu e clar daca treaba cu MEDIA generala este o eroare/lipsa care trebuie corectata sau nu.
Cineva a intrebat la alta scoala si i s-a spus de la secretariat ca foaia matricola nu contine media generala V-VIII si doar mediile generale anuale. Nu stiu cum o fi fost in anii trecuti in foile matricole si in metodologie, dar uitandu-ma in brosura am sesizat acea precizare cu media generala si m-a pus naiba sa fac analiza gramaticala tongue.gif
Dupa logica mea, "calculul mediei generale" este un genitiv singular, deci e vorba de o singura medie, nu de 4 medii. Ce-i drept, ma indoiesc ca cine a elaborat metodologia a gandit atat de profund, dar mai stii ? biggrin.gif

Precizez ca media generala de absolvire V-VIII apare pe adeverinta (aia de la pct. "c) adeverință cu notele și media generală obținute la Evaluarea Națională - clasa a VIII - a"), fiindca e folosita la calculul mediei de admitere. Lipseste doar de pe foaia matricola.

Acest mesaj a fost modificat de către anomis2018 la data 28 Jun 2018, 11:29 AM
Mesaj personal
verona
Trimis: 28 Jun 2018, 02:33 PM

Utilizator avansat

am o intrebare

fisa dvs nu este ca cea din Brosura de la ISMB?
http://ismb.edu.ro/documente/examene/admit...sura_finala.pdf
pag 29

unde apare media 5-8
nu mediile pe cei 4 ani
Mesaj personal
anomis2018
Trimis: 28 Jun 2018, 02:47 PM

Utilizator
**

Ba da, fisa de optiuni este la fel si contine media generala V-VIII.
Dar eu nu despre asta vorbeam, ci despre foaia matricola, cea care se i elibereaza elevului de catre scoala gimnaziala si e necesara la dosarul de inscriere in liceul la care a fost repartizat elevul (pagina 34 jos din aceeasi brosura ISMB).

Am mai cautat pe forumurile edu.ro si am gasit modele de foaie matricola (in format xls). Toate contin aceasta medie generala V-VIII.
Dar cele care se gasesc pe site-uri online si de unde poti sa comanzi tipizate, din pacate nu contin media generala V-VIII.

Sincer, nu mai am nervi sa-mi bat capul cu asta, deja ni s-au corectat erorile legate de nume/prenume, care chiar erau importante. Daca la inscrierea in liceu ni se va comenta lipsa mediei de pe foaia matricola, o vom rezolva la momentul respectiv. Oricum, nu vom fi singurii in aceasta situatie, ci toti candidati proveniti de la aceeasi scoala, probabil chiar si de la alte scoli. confused05.gif
Mesaj personal
verona
Trimis: 28 Jun 2018, 02:56 PM

Utilizator avansat

am inteles
de abia acum m-am lamurit ca e vorba de fisa matricola si nu de aia de admitere
aveti dreptate, "o sa vedem cand o sa jungem la pod", cum zic englezii
Mesaj personal
scm
Trimis: 29 Jun 2018, 07:14 AM

Utilizator avansat

Ce o fi mare greutate sa editezi o foaie in excel nu prea inteleg.
Bineinteles ca pe foaie trebuie trecuta si media V-VIII ( pe care o poate calcula excel automat)

Rugati-i pe cei de la scoala sa va dea sub forma atasata.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 114 )
Fișier atașat  FM.xlsx
Mesaj personalYahoo
anomis2018
Trimis: 29 Jun 2018, 07:41 AM

Utilizator
**

Aveti dreptate, nu e greu sa editezi un xls.
Greu e sa pricepi si sa recunosti ca gresesti atunci cand cineva iti atrage atentia si iti demonstreaza (cu metodologia in mana). Greu e sa vrei apoi sa corectezi pentru aprox 70 de elevi, mai ales ca si alte scoli folosesc fix acelasi formular de ani de zile. Doar suntem in tara lui "merge si asa" sad.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved