Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Informatiile despre ierarhiile de admitere ale anilor anteriori, protectia datelor

Informatiile despre ierarhiile de admitere ale anilor anteriori trebuie sa ramana accesibile pe net?
Da [ 13 ]  [92.86%]
Nu [ 1 ]  [7.14%]
Nu stiu [ 0 ]  [0.00%]
Nu ma intereseaza [ 0 ]  [0.00%]
Voturi totale: 14
Vizitatorii ne-înregistrați nu pot vota 
verona
Trimis: 17 Jul 2018, 01:38 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

v-au fost utile informatiile despre ierarhia de admitere de anul trecut?
ati plans dupa lipsa ierarhiei EN din anii precedenti?

Am inteles ca MEN va ascunde de data aceasta si repartitia, avand ca pretext "protectia datelor"

putem sa incercam sa le aducem la cunostinta ca e o prostie?
ca ierarhia EN si cea de admitere sunt utile?

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 17 Jul 2018, 01:39 PM
Mesaj personal
verona
Trimis: 24 Jul 2018, 08:30 AM

Utilizator avansat

cam putini respondenti, desi 110 cititori
daca ne intereseaza, poate ar trebui sa ne afirmam interesul, ca altfel MEN nu crede...
Mesaj personal
qwerty65
Trimis: 24 Jul 2018, 10:04 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Am gasit sondajul !!!

Eu as avea propunerea sa afiseze statistici pe ultimii trei ani. Astfel, daca suntem in anul XXXX
• unitatea de invatamant,
• profilul,
• bilingv,
• prima medie cu care s-a intrat, prima pozitie din ierarhia finala de pe care s-a intrat pentru anul XXXX-3
• ultima medie din ierarhia finalacu care s-a intrat, ultima medie de pe care s-a intrat pentru anul XXXX-3
• nr. de locuri in anul XXXX-3
• prima medie cu care s-a intrat, prima pozitie din ierarhia finala de pe care s-a intrat pentru anul XXXX-2
• ultima medie din ierarhia finalacu care s-a intrat, ultima medie de pe care s-a intrat pentru anul XXXX-2
• nr. de locuri in anul XXXX-2
• prima medie cu care s-a intrat, prima pozitie din ierarhia finala de pe care s-a intrat pentru anul XXXX-1
• ultima medie din ierarhia finalacu care s-a intrat, ultima medie de pe care s-a intrat pentru anul XXXX-1
• nr. de locuri in anul XXXX-1

Aceste informatii ar fi foarte utile pentru parinti ca sa faca o apreciere realista a sanselor copilului si nu ar mai avea probleme cu datele personale.
Bineinteles ca ar fi utila o cautare de genul: introduci media si sa-ti afiseze, pentru ultimii trei ani, pozitia pentru media respectiva. Sau introduci pozitia si sa-ti afiseze, pentru ultimii trei ani, mediile corespunzatoare fiecarui an.
Mesaj personal
verona
Trimis: 24 Jul 2018, 07:03 PM

Utilizator avansat

interesant e ca din 5 votanti exista un NU hotarat
nu un "nu stiu/nu ma intereseaza" ci un nu

daca deranjeaza faptul ca media e publica si o vad si altii, se poate ascunde cu Candidat 1 ... candidat n...
sau altfel...
sau se poate pastra situatia centralizata pe liceu/profil, NU DOAR cu media ultima de intrare, ci si cu pozitia ultimului intrat

e treaba celor platiti sa faca asta sa gaseasca cum...

dar multi au evaluat/simulat/analizat situatia copilului prin compararea ce alti ani

Mesaj personal
qwerty65
Trimis: 25 Jul 2018, 08:27 AM

Utilizator activ

Grup: Members

QUOTE (verona @ 24 Jul 2018, 08:03 PM)
interesant e ca din 5 votanti exista un NU hotarat
nu un "nu stiu/nu ma intereseaza" ci un nu

daca deranjeaza faptul ca media e publica si o vad si altii, se poate ascunde cu Candidat 1 ... candidat n...
sau altfel...
sau se poate pastra situatia centralizata pe liceu/profil, NU DOAR cu media ultima de intrare, ci si cu pozitia ultimului intrat

e treaba celor platiti sa faca asta sa gaseasca cum...

dar multi au evaluat/simulat/analizat situatia copilului prin compararea ce alti ani

Asta propuneam si eu, cu medii, pozitii, fara nume, ca sa n-aiba motive de carcoteala.
Dar noi vorbim, noi auzim.
Ce sa faci cu lista care e acuma pe Admitere 2017? In afara de faptul ca poti cauta un/o elev/eleva anume, nu te ajuta cu nimic.
Ierarhia vad ca a ramas intr-o forma oarecare (pe primul rand e cfineva cu nota 10, dar pe randul doi e cineva cu media 2,53, de pe pozitia 9652?! Daca-l ordonezi dupa media de admitere, pe pagina a doua apar dupa cei cu media 10 iarasi cei cu medii mici, de pe pozitia 9700...

Bine macar ca au lasat statisitca cu nr de elevi din alte judete.

Acest mesaj a fost modificat de către qwerty65 la data 25 Jul 2018, 08:29 AM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved