Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Ajutor curriculum adaptat C.E.S.!, Important
usermarian
  Trimis: 28 Oct 2014, 10:45 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Bună ziua,

Vă rog să mă ajutați cu un model de curriculum(programă) adaptat(ă) la matematică, clasa a VIII-a, pentru copii cu C.E.S. integrați în învățământul de masă. Este prima dată când mă confrunt cu această problemă și nu știu cum se procedează.

Vă mulțumesc anticipat!
Mesaj personal
simonairo
Trimis: 28 Oct 2014, 03:33 PM

Utilizator activ

Nu exista! De ce? Pentru că flexibilizarea curriculară se face în funcție de nevoile elevului X. Programa este universal valabilă. Elevul cu C.E.S. a venit cu niște recomandări la pachet(de la comisia de evaluare) . În plus, dvs. ați depistat care îi sunt lacunele la testul inițial. Aveți un prof. itinerant în școală, mă rog , câte ore are în școala respectivă . Împreună cu el discutați obiectivele și lucrați cu elevul X pe acele obiective. Exemplu: posibil ca acel elev să nu știe tabla înmulțirii. Păi asta faceți. Plus că vă adaptați predarea nivelului său de înțelegere. Iar evaluarea o veți realiza în funcție de obiectivele dvs. Poate lua 7 pentru tabla înmulțirii- este progresul lui .... Succes!
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 28 Oct 2014, 04:01 PM

Mentor

QUOTE (simonairo @ 28 Oct 2014, 05:33 PM)
Nu exista! De ce? Pentru că flexibilizarea curriculară se face în funcție de nevoile elevului X. Programa este universal valabilă. Elevul cu C.E.S. a venit cu niște recomandări la pachet(de la comisia de evaluare) . În plus, dvs. ați depistat care îi sunt lacunele la testul inițial. Aveți un prof. itinerant în școală, mă rog , câte ore are în școala respectivă . Împreună cu el discutați obiectivele și lucrați cu elevul X pe acele obiective. Exemplu: posibil ca acel elev să nu știe tabla înmulțirii. Păi asta faceți. Plus că vă adaptați predarea nivelului său de înțelegere. Iar evaluarea o veți realiza în funcție de obiectivele dvs. Poate lua 7 pentru tabla înmulțirii- este progresul lui .... Succes!

Și face tabla înmulțirii în clasa a VIII - a, fiind integrat în invățământul de masă?! Ați transformat profesorul în învățător?!

Chiar că nu mai înțeleg nimic din învățământul acesta. Daca eu care doar citind am ajuns în pragul unei crize de nervi, dar

voi profesorii care vă confruntați zilnic cu asemenea situații ?! Meseria de profesor a ajuns "o pedeapsă" ... Mare păcat !

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 28 Oct 2014, 04:02 PM

--------------------
^^^^^^^^^^^
• • • • • • • •
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 28 Oct 2014, 04:35 PM

Mentor

QUOTE (Taticu @ 28 Oct 2014, 05:01 PM)

Și face tabla înmulțirii în clasa a VIII - a, fiind integrat în invățământul de masă?! Ați transformat profesorul în învățător?!

Chiar că nu mai înțeleg nimic din învățământul acesta. Daca eu care doar citind am ajuns în pragul unei crize de nervi, dar

voi profesorii care vă confruntați zilnic cu asemenea situații ?! Meseria de profesor a ajuns "o pedeapsă" ... Mare păcat !

Așa e, Tăticule. Dacă elevul are CES, pentru orice progres făcut, trebuie să-l treci clasa.

Din păcate, în sistemul nostru de învățământ intră din ce în ce mai mulți elevi cu CES, diagnosticați de către specialiști.

Acest mesaj a fost modificat de către adria_m la data 28 Oct 2014, 04:37 PM
Mesaj personal
bell
Trimis: 28 Oct 2014, 07:07 PM

Utilizator activ

QUOTE (adria_m @ 28 Oct 2014, 06:35 PM)

Așa e, Tăticule. Dacă elevul are CES, pentru orice progres făcut, trebuie să-l treci clasa.

Din păcate, în sistemul nostru de învățământ intră din ce în ce mai mulți elevi cu CES, diagnosticați de către specialiști.

Din ,, sistemul nostru de invatamant" face parte si invatamantul special integrat. Acesti copii nu ,,intra", ei sunt acolo si au nevoie de ajutor.

--------------------
Un om informat e un om periculos!
Mesaj personalYahooMSN
Taticu
Trimis: 28 Oct 2014, 07:51 PM

Mentor

Si chiar nu exista posibilitatea la nivelul societatii de a se face scoli speciale pentru acesti copii napastuiti de soarta ?!
Cu tot personalul necesar, special pregatit si mai bine platit pentru a le forma indemanari de integrare in societate ...

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 28 Oct 2014, 07:52 PM

--------------------
^^^^^^^^^^^
• • • • • • • •
Mesaj personal
maria_oniga
Trimis: 28 Oct 2014, 08:12 PM

Utilizator avansat

QUOTE (usermarian @ 28 Oct 2014, 10:45 AM)
Bună ziua,

Vă rog să mă ajutați cu un model de curriculum(programă) adaptat(ă) la matematică, clasa a VIII-a, pentru copii cu C.E.S. integrați în învățământul de masă. Este prima dată când mă confrunt cu această problemă și nu știu cum se procedează.

Vă mulțumesc anticipat!

Daca elevul are deficiente moderate, exista programa pentru fiecare disciplina, nu trebuie s-o intocmiti dumneavoastra.
Dumneavoastra va trebuie:
1. Planificare conform programei (adaptata nivelului copilului);
2. Descriptori de performanta;
3. PIP (plan de interventie personalizat);
4. Fise de lucru adaptate;
5. Alte materiale...
La fizica si chimie am eu pt toate clasele, le gasiti si pe didactic.ro, poate va ajuta.

--------------------
Orice profesor cauta sa transforme intunericul in lumina. Unii reusesc chiar mai mult: sa transforme lumina in flacara.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 28 Oct 2014, 08:22 PM

Mentor

QUOTE (bell @ 28 Oct 2014, 08:07 PM)
QUOTE (adria_m @ 28 Oct 2014, 06:35 PM)

Din ,, sistemul nostru de invatamant" face parte si invatamantul special integrat. Acesti copii nu ,,intra", ei sunt acolo si au nevoie de ajutor.

Am spus că "intră" deoarece mulți vin cu aceste certificate încă din CP. Așa e, au nevoie de ajutor, dar nici eu nu sunt omul-minune ca să mă pot descurca în toate părțile. Există cadre didactice specializate ce trebuie să se ocupe de ei. Dacă nu, eu îi îndrum cu cea mai mare căldură să apeleze la priceperea celor ce au titlul de "experți" sau a celor ce au gradații de merit! cool20.gif
Mesaj personal
bell
Trimis: 28 Oct 2014, 08:55 PM

Utilizator activ

QUOTE (Taticu @ 28 Oct 2014, 09:51 PM)
Si chiar nu exista posibilitatea la nivelul societatii de a se face scoli speciale pentru acesti copii napastuiti de soarta ?!
Cu tot personalul necesar, special pregatit si mai bine platit pentru a le forma indemanari de integrare in societate ...

Exista scoli speciale, exista oameni pregatiti, sunt unul dintre ei, dar, din pacate, politicile actuale in ceea ce priveste orientarea copiilor cu CES spre invatamantul special sunt...in deriva. Se opteaza din ce in ce mai mult spre integrare. Se urmareste , de catre unele ,,organizatii"chiar desfiintarea acestor scoli. In mai am reusit, pentru o perioada, oprirea unei legi care cerea integrarea tuturor copiilor cu CES in invatamantul de masa. E adevarat, parintele doreste tot ceea ce este mai bun pentru copilul sau. Dar , de cele mai multe ori, parintele are nevoie de consiliere mai ceva decat copilul. Ii este greu sa recunoasca adevarul, si anume ca acel copil are o problema care, daca nu este corectata, poate afecta dezvoltarea armonioasa, pe termen lung, a acestuia. Asta e.

--------------------
Un om informat e un om periculos!
Mesaj personalYahooMSN
adria_m
Trimis: 28 Oct 2014, 09:26 PM

Mentor

QUOTE (bell @ 28 Oct 2014, 09:55 PM)

Exista scoli speciale, exista oameni pregatiti, sunt unul dintre ei, dar, din pacate, politicile actuale in ceea ce priveste orientarea copiilor cu CES spre invatamantul special sunt...in deriva. Se opteaza din ce in ce mai mult spre integrare. Se urmareste , de catre unele ,,organizatii"chiar desfiintarea acestor scoli. In mai am reusit, pentru o perioada, oprirea unei legi care cerea integrarea tuturor copiilor cu CES in invatamantul de masa. E adevarat, parintele doreste tot ceea ce este mai bun pentru copilul sau. Dar , de cele mai multe ori, parintele are nevoie de consiliere mai ceva decat copilul. Ii este greu sa recunoasca adevarul, si anume ca acel copil are o problema care, daca nu este corectata, poate afecta dezvoltarea armonioasa, pe termen lung, a acestuia. Asta e.

cool20.gif
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 28 Oct 2014, 09:30 PM

Mentor

QUOTE (adria_m @ 28 Oct 2014, 11:26 PM)
QUOTE (bell @ 28 Oct 2014, 09:55 PM)
cool20.gif

cool20.gif sign28.gif

--------------------
^^^^^^^^^^^
• • • • • • • •
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 29 Oct 2014, 08:23 AM

Utilizator avansat

http://www.edu.ro/index.php/articles/c1023/

Undeva pe edu exista niste proiecte pe aceasta tema, momentan nu le gasesc. Eu le consider foarte utle. O sa-mi aduc aminte unde le-am gasit!
Mesaj personal
elementar
Trimis: 29 Oct 2014, 06:29 PM

Utilizator activ

Elevilor cu CES le trebuie profesori specializați, noi, ceilalți ne-am pregătit pentru elevi "cu NORMAL" (fără sporuri gen 15%). În rest, flexibilizare curriculară, profesor itinerant și alte soluții fără acoperire reală?

Când, Doamne, vom trăi din realități și nu din percepții și impresii asupra realității? Răspunsul e: când ne va interesa educația ca pedagogi și "iubitori" de oameni și nu vom fi absolvenți cu iluzii și imaginații construite pe eseuri argumentative, compuneri sau alte minciuni sau seturi de idei care induc pe lângă stima de sine și o mai mare stimă fața de prostie.
Mesaj personal
musia
Trimis: 30 Oct 2014, 05:38 PM

Utilizator avansat

Integrarea elevilor cu CES in invatamantul de masa e o mare prostie, un deserviciu facut acestor copii si o spun ca profesor care a fost nevoit sa "lucreze" cu acesti elevi. Ei trebuie trimisi in scoli speciale mai ales daca au un handicap neuropsihic grav; din pacate le sunt recomandate scolile de masa chiar daca nu fac fata, mai merg si la examenele finale si sa vezi atunci jale(am fost singura scoala din municipiu cu note de 1 si 1 si ceva la EN datorita acestora) pentru ca ei nu fac fata progamei scolare; trebuie convinsi parintii sa nu-i inscrie dar aia nu vor, asa ca nu ai ce face.Daca sunt si agresivi atunci asta e cireasa de pe tort ca iti pleaca ceilalti copii din clasa. Personal nu am timp sa ma ocup de ei mai ales la clasele la care am o ora pe saptamana plus ca nu stiu ce ar trebui sa fac; le dau ceva de scris, de desenat si atat. Suna cinic ce spun dar asta e realitatea.Am avut elevi autisti, cu sindrom Down, intarziati mintal, inca mai am 2 care nu pricep ce le cer. Mergem inainte cu hartii si rezultate zero!
Mesaj personal
mihaip41
Trimis: 1 Nov 2014, 08:46 AM

Utilizator activ

Pe didactica.ro erau materiale.
Mesaj personalYahoo
edusociala_cj
Trimis: 6 Jan 2018, 03:00 PM

Utilizator activ

QUOTE (maria_oniga @ 28 Oct 2014, 09:12 PM)
Daca elevul are deficiente moderate, exista programa pentru fiecare disciplina, nu trebuie s-o intocmiti dumneavoastra.
Dumneavoastra va trebui:
5. Alte materiale...
La fizica si chimie am eu pt toate clasele, le gasiti si pe didactic.ro, poate va ajuta.

Bună ziua,
la două dintre clasele a V-a la care predau există câte un copil cu tulburare din spectrul autist. Alături de celelalte cadre didactice care predau la una dintre clase, am avut o întâlnire cu profesoara de sprijin din școală, aceasta ne-a citit câteva din prevederile legale existente, spunându-ne că trebuie să pregătim atât planificări, cât și activități adaptate.
Mi se pare firesc și cred că e necesar ca toate școlile să facă eforturi pentru a deveni incluzive. Știu, e un lucru dificil, va lua probabil mai mult timp, iar adesea nu beneficiem de sprijin - ceea ce nu mi se pare firesc, însă cred că e un principiu care pe termen lung e benefic în primul rând copiilor (atât celor afectați de aceste tulburări, cât și celor din jurul lor), iar în al doilea rând adulților din jurul lor (din familii sau din școli).
Cei doi copii nu au participat la testarea inițială, iar până acum în cursul anului școlar nu a fost prea ușor să îi implic în activitățile de la clasă, încercând din când în când să lucrez individualizat. Așa că mi-e destul de greu să adaptez parcursul pentru ei. Sper ca o discuție ulterioară cu profesoara de sprijin, pe baza unei propuneri de adaptare pe care am s-o fac, să fie utilă în acest sens.
Am început să mă documentez pentru pregătirea acestor materiale și voiam să vă întreb dacă dintre documentele enumerate eu trebuie să le întocmesc pe toate sau o parte din ele revine în atribuția cadrului didactic de sprijin?
mulțumiri
Mesaj personal
maria_oniga
Trimis: 6 Jan 2018, 06:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (edusociala_cj @ 6 Jan 2018, 02:00 PM)
QUOTE (maria_oniga @ 28 Oct 2014, 09:12 PM)
Dumneavoastra va trebui:
5. Alte materiale...

Bună ziua,
la două dintre clasele a V-a la care predau există câte un copil cu tulburare din spectrul autist. Alături de celelalte cadre didactice care predau la una dintre clase, am avut o întâlnire cu profesoara de sprijin din școală, aceasta ne-a citit câteva din prevederile legale existente, spunându-ne că trebuie să pregătim atât planificări, cât și activități adaptate.
Mi se pare firesc și cred că e necesar ca toate școlile să facă eforturi pentru a deveni incluzive. Știu, e un lucru dificil, va lua probabil mai mult timp, iar adesea nu beneficiem de sprijin - ceea ce nu mi se pare firesc, însă cred că e un principiu care pe termen lung e benefic în primul rând copiilor (atât celor afectați de aceste tulburări, cât și celor din jurul lor), iar în al doilea rând adulților din jurul lor (din familii sau din școli).
Cei doi copii nu au participat la testarea inițială, iar până acum în cursul anului școlar nu a fost prea ușor să îi implic în activitățile de la clasă, încercând din când în când să lucrez individualizat. Așa că mi-e destul de greu să adaptez parcursul pentru ei. Sper ca o discuție ulterioară cu profesoara de sprijin, pe baza unei propuneri de adaptare pe care am s-o fac, să fie utilă în acest sens.
Am început să mă documentez pentru pregătirea acestor materiale și voiam să vă întreb dacă dintre documentele enumerate eu trebuie să le întocmesc pe toate sau o parte din ele revine în atribuția cadrului didactic de sprijin?
mulțumiri

Da, toate. Profesorul de sprijin are propriile documente, dumneavoastră altele. Predând matematica o să vă fie mai ușor pentru că și profesorul de sprijin trebuie să predea tot matematică și română, așa că puteți să abordați problema unitar. Profesorul de sprijin are însă un avantaj enorm pentru că lucrează cu 2-3 copii de același nivel pe când noi mai mult pe hârtie. Nu e însă vina noastră că nu putem neglija 20 de copii pentru unul. Asta e, ne adaptăm.

--------------------
Orice profesor cauta sa transforme intunericul in lumina. Unii reusesc chiar mai mult: sa transforme lumina in flacara.
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 6 Jan 2018, 08:31 PM

Utilizator avansat

QUOTE (simonairo @ 28 Oct 2014, 04:33 PM)
Plus că vă adaptați predarea nivelului său de înțelegere. Iar evaluarea o veți realiza în funcție de obiectivele dvs. Poate lua 7 pentru tabla înmulțirii- este progresul lui .... Succes!

Într-o clasă a IX-a, cu 29 de elevi, doi sunt cu CES. Am 1 oră/săptămână, cu evaluarea competențelor dobândite, la finalul clasei a XII-a. Dacă aplic reglementările în vigoare referitoare la modul de lucru cu elevii cu CES, la final, cei doi elevi au posibilitatea să devină chiar ministri (conform numărului de diplome de facultate, masterate și doctorate pe care le pot obține cu ușurință), iar ceilalți 27 vor fi cu CES.
Ce credeți că voi face? Voi urma directivele de partid (acum PSD, că el e la butoane) și de stat: minoritatea se supune majorității. În acea oră din planul cadru, mă voi ocupa de toți elevii la fel. Dacă cei cu CES sunt dispuși să ia lecții înafara orelor de curs, cu mare drag le stau la dispoziție, și nici nu am pretenție la diploma de voluntariat.

Acest mesaj a fost modificat de către Ilinca Mihaila la data 6 Jan 2018, 08:36 PM
Mesaj personal
musia
Trimis: 6 Jan 2018, 08:33 PM

Utilizator avansat

Presupun ca stiti ca, CJ acorda niste sume de bani acestor copii cu CES. A crescut alarmant numarul lor la noi in scoala(probabil si in alte scoli)in special in randul elevilor apartinand unei anumite etnii si am aflat stupefiata ca de fapt "minunata" comisie de evaluare da certificate IN LIPSA ELEVULUI.Adica nu are loc nicio evaluare adevarata, mergandu-se pe recomandarile prof. de sprijin care are tot interesul sa aiba asemenea elevi in numar mare.Asa ca noi cu hartogaraia inutila iar altii cu banii!Corect, nu?La EN e recomandat ca acesti elevi sa nu participe deoarece nu se descurca luand note de 1, 1 si ceva(am avut 7 cazuri acum vreo 4 ani).Si asta se numeste pompos SCOALA INCLUZIVA!
Mesaj personal
musia
Trimis: 6 Jan 2018, 08:37 PM

Utilizator avansat

Si eu predau la fel tuturor elevilor, chiar si testele sunt identice.Exceptie, un elev cu Down caruia ii dau sa coloreze.Noroc sa nu mai predau obiect de examen la gimnaziu.
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 6 Jan 2018, 09:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (elementar @ 29 Oct 2014, 07:29 PM)
Elevilor cu CES le trebuie profesori specializați, noi, ceilalți ne-am pregătit pentru elevi "cu NORMAL" (fără sporuri gen 15%). În rest, flexibilizare curriculară, profesor itinerant și alte soluții fără acoperire reală?

Când, Doamne, vom trăi din realități și nu din percepții și impresii asupra realității? Răspunsul e: când ne va interesa educația ca pedagogi și "iubitori" de oameni și nu vom fi absolvenți cu iluzii și imaginații construite pe eseuri argumentative, compuneri sau alte minciuni sau seturi de idei care induc pe lângă stima de sine și o mai mare stimă fața de prostie.

Atunci când nu ne vom supune orbește tuturor tâmpeniilor venite din partea unora care habar nu au de realitatea de zi cu zi. De ce să facem acel maldăr de hartii, când știm sigur că nu avem cum să punem în practică ceea ce scriem pe ele? Eu personal, NU LE VOI FACE. Mă voi ocupa de acești elevi la fel ca de toți ceilalți. Orice altă activitate în plus, în timpul celor 50 min din ora alocată, înseamnă discriminare pozitivă față de elevii cu CES, și negativă față de ceilalți. Și dacă modul meu de abordare al elevilor cu CES, nu este unul potrivit? Dacă le fac mai mult rău decât bine? Nu sunt nici psiholog, să le identific nevoile emoționale, nu am nici timpul necesat și nici pregătirea necesară. Și să vină orice "organ superior" să mă sancționeze pentru acest lucru. Aștept cu mare nerăbdare.
Mesaj personal
emilia_07
Trimis: 7 Jan 2018, 12:12 PM

Utilizator avansat

Se vede ca inca aveti gandirea comunista..elevii cu Ces trebuie sa fie toti in scoli speciale..Nu toti sunt de scoli speciale.Iesiti si voi in lume si vedeti cu cat respect sunt tratati acesti copii de catre scoli din alte tari, cum se incearca integrarea lor in societate,cum se fac planificari speciale pentru ei, cum statul plateste cate un profesor pentru fiecare copil cu CEs care sa lucreze zilnic cu ei,cum profesorul clasei realizeaza planificarea in functie de nevoile copilului,( chiar daca asta inseamna sa invete tabla inmultirii la liceu ,asta face) pe care i-o da profesorului care lucreaza cu el..ma crucesc de mentalitatea profesorilor din Romania..cand aud de copii cu CES,parca aud de ciuma..mai iesiti in lume sa vedeti ce fac alte tari, nu numai ptr.copiii cu CEs ,asa,in general, ce inseamna cu adevarat sa fii profesor, incepand de la respectul societatii fata de profesori, salarizarea corespunzatoare a profesorilor si felul cum ar trebui sa fie tratati copiii in scoli, indiferent daca au CES sau nu ,munca diferentiata nu exista la noi,toti sunt la fel,fiecare copil are alta putere de munca,la noi se astepata ca toti sa aiba acelasi ritm..Suntem in urma rau de tot..Astfel de profesori care vorbesc asa despre copiii cu CEs nu au ce cauta in invatamant in alte tari..la noi totul e pe dos oricum..desigur,statul nu da doi bani pe acesti copii,plateste in profesor itinerant doar 2 zile si atat,iar profesorul nu are cum sa faca fata,daca statul nu le ofera nimic,nu incearca sa le gaseasca un loc de munca..mentalitatea e aceeasi,bagati-i pe toti in clase speciale si apoi sa stea acasa supa ce termina,pana le mor parintii, care ii pot intretine,cat traiesc..in alte tari acesti copii au locuri de munca,nu toti,insa se face ceva ptr ei..apropo, la noi acesti copii inca sunt numiti handicapati, pe la colturi,ceea ce spune multe despre educatia acestui popor...mai bine ati lupta sa primeasca profesor itinerant zilnic,nu doar 2 zile,astfel profesorul clasei ar putea sa isi faca treaba cu toti,nu sa alerge dupa copilul cu CES,asta e treaba profesorului itinerant.
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 9 Jan 2018, 06:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (emilia_07 @ 7 Jan 2018, 01:12 PM)
Se vede ca inca aveti gandirea comunista..elevii cu Ces trebuie sa fie toti in scoli speciale..Nu toti sunt de scoli speciale.Iesiti si voi in lume si vedeti cu cat respect sunt tratati acesti copii de catre scoli din alte tari,  cum se incearca integrarea lor in societate,cum  se fac planificari speciale pentru ei, cum statul plateste cate un profesor pentru fiecare copil cu CEs care sa lucreze zilnic cu ei,cum profesorul clasei realizeaza planificarea in functie de nevoile copilului,( chiar daca asta inseamna sa invete tabla inmultirii la liceu ,asta face) pe care i-o da profesorului care lucreaza cu el..ma crucesc de mentalitatea profesorilor din Romania..cand aud de copii cu CES,parca aud de ciuma..mai iesiti in lume sa vedeti ce fac alte tari, nu numai ptr.copiii cu CEs ,asa,in general, ce inseamna cu adevarat sa fii profesor, incepand de la respectul societatii fata de profesori, salarizarea corespunzatoare a profesorilor si felul cum ar trebui sa fie tratati copiii in scoli, indiferent daca au CES sau nu ,munca diferentiata nu exista la noi,toti sunt la fel,fiecare copil are alta putere de munca,la noi se astepata ca toti sa aiba acelasi ritm..Suntem in urma rau de tot..Astfel de profesori care vorbesc asa despre copiii cu CEs nu au ce cauta in invatamant in alte tari..la noi totul e pe dos oricum..desigur,statul nu da doi bani pe acesti copii,plateste in profesor itinerant doar 2 zile si atat,iar profesorul nu are cum sa faca fata,daca statul nu le ofera nimic,nu incearca sa le gaseasca un loc de munca..mentalitatea e aceeasi,bagati-i pe toti in clase speciale si apoi sa stea acasa supa ce termina,pana le mor parintii, care ii pot intretine,cat traiesc..in alte tari acesti copii au locuri de munca,nu toti,insa se face ceva ptr ei..apropo, la noi acesti copii inca sunt numiti handicapati, pe la colturi,ceea ce spune multe despre educatia acestui popor...mai bine ati lupta sa primeasca profesor itinerant zilnic,nu doar 2 zile,astfel profesorul clasei ar putea sa isi faca treaba cu toti,nu sa alerge dupa copilul cu CES,asta e treaba profesorului itinerant.

Eu mă crucesc de lipsa ta de conectare la realitatea din școala românescă. Sunt și eu de părere că trebuie făcut tot ce este posibil pentru integrarea copiilor cu CES în școlile normale, mi-ar plăcea și mie să existe profesor itinerant care să se ocupe de acești elevi, și aș face cu drag planificări speciale pentru ei, dacă le-aș putea pune și in practică. DAR DE CE SĂ LE FAC? Nu vreau să fiu părtaș la falsificarea procesului de învățare pentru acesti copii, pentru că nu le-aș face decât rău. Pentru că la noi contează hârtiile. Și dacă sunt hârtii făcute, se raportează că acești elevi chiar beneficiază de "atenție" individuală, conform nevoilor lor. Și dacă este cineva care POATE ACORDA ACEASTĂ "ATENȚIE", măcar unui elev cu CES, concomitent cu lecția normală pentru ceilalți 28 din clasă, la o materie de bacalaureat, cu 1/oră pe săptămână, EU IMI DAU DEMISIA DIN ÎNVĂȚĂMÂNT. Dar nu voi face niciodată lucrurile NUMAI pe hârtie.
Mesaj personal
emilia_07
Trimis: 9 Jan 2018, 07:10 PM

Utilizator avansat

Pai nu tb sa facem noi asta..e datoria statului sa plateasca profesor itinerant,zilnic ptr.acesti copii,care sa lucreze cu ei ce planificam noi, ca profesor al clasei, ptr ca nu ai cum sa lucrezi cu ceilalti si cu cei cu CES, asta nu pricepe statul roman si e inuman ce se asteapta de la profesori,iar asta doar in Romania poti, ptr ca profesorii nu cer ajutoare ptr acesti copii..statul sa isi faca treaba,sa ajute acesti copii. Pe mine ma deranjeaza ca nu se cere asta in Romania, ca noi nu cerem asta,profesor de sprijin zilnic ptr ei,ca profesorii din Romania cred ca pot fi in doua locuri in acelasi timp si ma mai deranjeaza felul cum se exprima unii "eu am fost pregatit ptr elevi cu "normal", Doamne cum suna asta.Merita si ei respect,nu e vina lor ca statul nu da doi bani pe ei.Imi aduc si acum aminte cand doamna director dadea vina pe mine,ca nu gasesc eu metoda sa il fac sa stea in clasa,nu pe statul roman,ca isi bate joc de ei,ii lasa fara niciun sprijin..dar am atatea colege care le vorbesc urat si ii numesc retardati si altele de fata cu restul, ceea ce nu mi se pare uman si demn pentru in profesor.
Mesaj personal
LiaD.
Trimis: 12 Jan 2018, 08:18 PM

Utilizator activ

Voi spune direct: nu știu, nu pot și nu vreau să lucrez toată hartogaraia necesară acestor elevi!
Dacă voi fi obligată , în condițiile actuale, consider că se face un abuz și cineva (sindicatul?!) ar trebui să intervină.
Desigur elevul poate participa la ore, chiar însoțit de mama sau altcineva, poate să și ia notițe, aș căuta să i dau sarcini mai puține și mai ușoare, îi răspund la orice solicitare in timpul orei și.....Atât!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved