Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (78) « Primul ... 67 68 [69] 70 71 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Salarii Invatamant
yoko70
Trimis: 31 Dec 2017, 02:10 PM

Mentor

Grup: Members

Daca au scos vechimea din salariul de baza....atunci e o alta mare ne-simtire pe care au facut-o, alaturi de cea cu sporurile.

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 31 Dec 2017, 02:30 PM

Mentor

QUOTE (yoko70 @ 31 Dec 2017, 01:50 PM)
Atentie la definitia salariului de baza smile.gif

Art. 10

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 31 Dec 2017, 02:31 PM

Mentor

Anexa nr. 1

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 31 Dec 2017, 02:55 PM

Mentor

QUOTE (costi_52 @ 31 Dec 2017, 03:31 PM)
Anexa nr. 1

1. Da, dar poti sa ii acuzi ca nu contine nicio gradatie, fie ea si zero? Ca nu este exprimata si in bani si incalca definitia salariului asta e deja un "amanunt" pentru un nou proces"))

2. Si asa o lege cu 5 gradatii devine legea cu 6 gradatii:))

3. Expresia "astfel cum este stabilită în anexele nr. I - IX" le da voie sa faca o interpretare foarte restrictiva a legii:))

Mesaj personal
ramoramo27
Trimis: 1 Jan 2018, 10:30 AM

Utilizator activ

Bataie de joc! Salariul net ramane 1/2 din brut! Mai bine pensie la privat!

--------------------
Resolve not to be poor: whatever you have, spend less. Poverty is a great enemy to human happiness; it certainly destroys liberty, and it makes some virtues impracticable, and others extremely difficult.

Mesaj personal
yoko70
Trimis: 1 Jan 2018, 11:15 AM

Mentor

QUOTE (costi_52 @ 31 Dec 2017, 02:21 PM)
QUOTE (yoko70 @ 31 Dec 2017, 09:12 AM)
4935*20%= 5922....care 5922 e mai mare decat 5517 salariul de baza din legea 153

Toate salariile de bază din anexe sunt pentru gradația 0. Cel puțin, așa spune Legea nr. 153/2017. Deci, și 5.517 reprezintă salariul de bază pentru gradația 0. Dar, un cadrul didactic la peste 25 ani vechime în învățământ beneficiază de gradația 5. Asta înseamnă un salariu de bază la 1 ianuarie 2022 de 6.870 lei. Rămâne de văzut dacă actualele prevederi ale legii vor rămâne așa până în 2022.

Am gasit precizarea de care aveam nevoie! Prima veste buna pentru 2018!:))

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 1 Jan 2018, 12:21 PM

Mentor

Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 1 Jan 2018, 10:11 PM

Utilizator avansat

Scuze, n-am inteles clarificarile....
Mesaj personal
Oly20
Trimis: 2 Jan 2018, 12:12 PM

Începător
*

Stie cineva sa-mi spuna de ce pe ultimul calculator de salarii pus pe o pagina anterioara sunt transele de vechime peste 25 ani, daca L. 153 nu le prevede?
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 2 Jan 2018, 12:40 PM

Mentor

QUOTE (Oly20 @ 2 Jan 2018, 01:12 PM)
Stie cineva  sa-mi spuna de ce pe ultimul calculator de salarii pus pe o pagina  anterioara sunt transele de vechime peste 25 ani, daca L. 153 nu le prevede?

Da, pentru ca e interpretarea oficiala, dar nu si legala pentru multe cadre didactice. De exemplu, au ignorat principiul egalitatii , tot de exemplu, la peste 25 de ani nu poti avea decat un singur salariu de baza, acela de la peste 40 de ani. Salariile de baza nu s drepturi salariale suplimentare , nu pot fi diferentiate temporar(tranzitoriu).

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 2 Jan 2018, 12:41 PM
Mesaj personal
stefi2
Trimis: 3 Jan 2018, 03:22 AM

Începător
*

Stie cineva, pentru calcularea salariului cu transferul de contributii din 2018, modul de calcul de pe
calculator salarii se poate aplica si la profesori ?

Acest mesaj a fost modificat de către stefi2 la data 3 Jan 2018, 03:30 AM
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 3 Jan 2018, 04:19 PM

Mentor

QUOTE (stefi2 @ 3 Jan 2018, 04:22 AM)
Stie cineva, pentru calcularea salariului cu transferul de contributii din 2018, modul de calcul de pe

mai sunt si alte calculatoare:)

http://www.calculatorsalariu.ro/?action=calcs
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 3 Jan 2018, 04:25 PM

Utilizator avansat

de ce nu incerci:
http://salarii.bestbigdeal.com/

e mult mai usor!
Mesaj personal
atomic
Trimis: 3 Jan 2018, 05:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 3 Jan 2018, 04:19 PM)
QUOTE (stefi2 @ 3 Jan 2018, 04:22 AM)

mai sunt si alte calculatoare:)

http://www.calculatorsalariu.ro/?action=calcs

pentru cine stie sa calculeze brutul pe hartie ii e mult mai usor sa calculeze net-ul pe aceeasi hartie! smile.gif

pentru cadrele didactice de conducere si predare din invatamantul preuniversitar ramane de baza http://salarii.bestbigdeal.com/index.php

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 3 Jan 2018, 05:47 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
stefi2
Trimis: 3 Jan 2018, 09:14 PM

Începător
*

Multumesc pentru informatii
Mesaj personal
cipeli
Trimis: 12 Jan 2018, 03:27 PM

Utilizator activ

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un calcul al salariului pentru luna decembrie 2017.
Profesor gr.II, V.I. 6-10 ani, V.M. 5-10 ani, indemnizatie dirigentie 10%. Incepand cu 12 decembrie pana in 26 decembrie am fost in concediu medical, cod indemnizatie 01. Tinand seama de aceste aspecte, ce salariu ar trebui sa primesc in ianuarie?
Va multumesc!

Acest mesaj a fost modificat de către cipeli la data 12 Jan 2018, 03:32 PM

--------------------
...la meilleure facon d`aimer quelqu`un c`est de ne jamais oublier qu`on pourrait le perdre a tout moment...
Mesaj personal
deni-deni
Trimis: 12 Jan 2018, 08:02 PM

Utilizator
**

Buna seara! Sunt director adjunct la o scoala gimnaziala si ma confrunt cu urmatoarea situatie. Astazi am primit fluturasul de salariu pe luna Decembrie si am observat ca nu mi-a platit sporul de dirigentie, spor care mi se cuvine legal, intrucat sunt profesor pentru invatamantul primar si nu sunt degrevata de ore. Am intrebat contabila de ce nu am primit sporul de dirigentie si mi-a raspuns ca asa calculeaza programul. Este normal asa ceva? rolleyes.gif
Mesaj personal
roset
Trimis: 13 Jan 2018, 03:18 PM

Mentor

Nu, nu este normal!
Art. 18 (5) Metodologia mobilitate ,,Învățătorii, institutorii și profesorii pentru învățământul primar, care îndeplinesc funcții de conducere la nivelul unităților de învățământ, de director sau de director adjunct, beneficiază fără niciun alt demers administrativ, în mod automat, atât de indemnizația de conducere, cât și de indemnizația ce se acordă personalului didactic de predare care îndeplinește funcția de diriginte, învățătorilor, educatoarelor, institutorilor și profesorilor pentru învățământul preșcolar și primar, indemnizația fiind de 10% aplicată la salariului de bază, calculată conform prevederilor legale.

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 13 Jan 2018, 03:19 PM

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
bizman
Trimis: 14 Jan 2018, 03:29 PM

Utilizator avansat

In versiunea v3.14 a aplicatiei Calculator Salarii Invatamant am adaugat posibilitatea calcularii cotizatiei la sindicat prin aplicarea procentului la salariul net.

Nu uitati sindicalisti ca profesorii inca asteapta reducerea cotizatiei acolo unde se aplica procentul la brut, cotizatie care a crescut nejustificat de mult cu 25% fata de luna decembrie, in timp ce salariul net a crescut doar cu 4%.

--------------------
Calculator Salarii Invatamant v3.17
Program de calcul al salariilor care include modificarile de la 01 martie 2018
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
serbang
Trimis: 25 Jan 2018, 05:58 PM

Utilizator activ

Buna seara! Semnalez o situatie ciudata legata de noul meu salariu, primit din sept 2017. Desi sunt detasat la o alta scoala, de data asta in mediul rural (spor 5%), si nu au existat alte modificari in situatia mea, desi ma asteptam ca salariul meu sa creasca cu cca 90 lei, in fapt acesta a scazut cu 50 lei. Concret:
In august 2017, sal. net pe fluturas=1806 lei. In sept 2017, sal net=1756 lei. Circumstante:
1. de la 1.09.2017 sunt incadrat la o scoala noua, mediul rural, drept care se adauga spor 5%. Toate celelalte elemente au ramas neschimbate: vechime, grad, fara dirigentie sau ore supl etc.
2. din septembrie 2015 am beneficiat de OUG 103/2013, acel spor de 10% pentru debutanti (0-6 ani)
3. o diminuare similara de salariu am avut si in toamna lui 2015. In vara aceea am promovat examenele de definitivat si titularizare si, drept rasplata, am primit atunci salariul diminuat cu 18 lei! Iar asta dupa aplicarea maririi cu 5% de la 1 septembrie... Ulterior, situatia a fost corectata ulterior, dupa ce secretara s-a consultat cu colege din alte scoli si de la inspectorat, dar si din raspunsuri primite din acest forum de la oameni avizati (dna Adriana Batovici, expert Edusal)
Situatia mea pe scurt: in anii '90 am lucrat 6 ani 2 luni suplinitor necalificat, apoi in alte domenii de activitate; in 2014 am revenit in invatamant, suplinitor calificat. Astfel, am primit cei 10% din OUG 103 ptr debutanti, 0-6 ani. Prin promovarea ex de def, s-au activat cei 6 ani in invatamant ca necalificat, care inainte nu erau luati in considerare, astfel ca dna secretara m-a trecut automat la 6-10 ani, pierzand astfel cei 10% din OUG 103. Atasez raspunsul primit atunci aici de la doamna
[Adriana Batovici
Trimis: 14 Dec 2015, 11:03 PM
Expert EduSAL
Ar fi trebuit să vă încadreze artificial o lună la salarizarea anterioara pentru a putea plafona în momentul promovării astfel ca salariul de baza să nu se diminueze.]
Nu ar trebui sa se procedeze si acum cumva la fel? Mi se pare anormal ca, prin mutarea de la o scoala din urban in rural, in loc ca salariul sa creasca macar cu sporul ptr rural, acesta sa scada cu 50 lei!
Va multumesc!
Mesaj personal
andreutza01
Trimis: 27 Jan 2018, 06:47 PM

Utilizator activ

QUOTE (bizman @ 14 Jan 2018, 02:29 PM)
In versiunea v3.14 a aplicatiei Calculator Salarii Invatamant am adaugat posibilitatea calcularii cotizatiei la sindicat prin aplicarea procentului la salariul net.

Nu uitati sindicalisti ca profesorii inca asteapta reducerea cotizatiei acolo unde se aplica procentul la brut, cotizatie care a crescut nejustificat de mult cu 25% fata de luna decembrie, in timp ce salariul net a crescut doar cu 4%.

Bună seara. Deși am selectat retinerea cotizație pentru sindicat din
baza, la prezentarea detaliata am văzut la brut e calculata. Poate într-o versiune viitoare remediați aceasta problema.
Mesaj personal
serbang
Trimis: 27 Jan 2018, 09:11 PM

Utilizator activ

Buna seara. Intrebare: este corect ca salariul sa imi fie calculat exclusiv cu Calculator Salarii Invatamant (http://salarii.bestbigdeal.com/), incepand cu 1.09.2017, in conditiile in care Legea 153/2017 a adus unele modificari, iar eu sunt detasat de la 1.09 la o alta scoala, fara schimbari de gradatii sau vechime, doar cu adaugarea de spor rural 5%?
Am introdus datele mele in acest Calculator si datele au corespuns intocmai cu cele de pe fluturas. Nu ar fi fost obligatoriu sa se aplice una din cele doua variante de calcul din Legea 153? Adica: fie raportarea la un salariu echivalent din noua scoala, fie prin înmulțirea coeficientului prevăzut în anexe cu salariul de bază minim brut pe țară etc.
Multumesc!
Mesaj personal
bizman
Trimis: 28 Jan 2018, 03:50 AM

Utilizator avansat

QUOTE (serbang @ 27 Jan 2018, 10:11 PM)
Buna seara. Intrebare: este corect ca salariul sa imi fie calculat exclusiv cu Calculator Salarii Invatamant (http://salarii.bestbigdeal.com/), incepand cu 1.09.2017, in conditiile in care Legea 153/2017 a adus unele modificari, iar eu sunt detasat de la 1.09 la o alta scoala, fara schimbari de gradatii sau vechime, doar cu adaugarea de spor rural 5%?
Am introdus datele mele in acest Calculator si datele au corespuns intocmai cu cele de pe fluturas. Nu ar fi fost obligatoriu sa se aplice una din cele doua variante de calcul din Legea 153? Adica: fie raportarea la un salariu echivalent din noua scoala, fie prin înmulțirea coeficientului prevăzut în anexe cu salariul de bază minim brut pe țară etc.
Multumesc!

---

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
bizman
Trimis: 28 Jan 2018, 03:56 AM

Utilizator avansat

QUOTE (andreutza01 @ 27 Jan 2018, 07:47 PM)
Bună seara. Deși am selectat retinerea cotizație pentru sindicat din
baza, la prezentarea detaliata am văzut la brut e calculata. Poate într-o versiune viitoare remediați aceasta problema.

Am verificat si nu e nici o eroare. Ceva gresiti.

Acest mesaj a fost modificat de către bizman la data 28 Jan 2018, 03:57 AM

--------------------
elena_ph
Trimis: 28 Jan 2018, 11:05 AM

Utilizator activ

Bună ziua,

Vă rog să mă ajutați cu un calcul pentru salariul pe luna ianuarie 2018. Vreau să știu la ce sumă să mă aștept pentru a nu avea vreo surpriză.
Gradul 2, studii superioare, vechime in muncă și învățământ 9 ani, spor rural 8% + compensații tranzitorii 2%, dirigenție. In vacanța de iarnă am fost in concediu de odihnă, iar in prima săptămână de școală din ianuarie am fost in concediu medical plătit 75%.
Am încercat sa calculez cu aplicatia de calcul salarii, dar nu stiu cum sa adaug datele pentru concediul medical.
Vă mulțumesc!

--------------------
„Sunt un om viu.
Nimic din ce-i omenesc nu mi-e străin.
Abia am timp să mă mir că exist,
dar mă bucur totdeauna că sunt.
Nu mă realizez deplin niciodată,
pentru că
am o idee din ce în ce mai bună
despre viață."
nichita stanescu
Mesaj personal
1 utilizator(i) citesc acest subiect (1 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (78) « Primul ... 67 68 [69] 70 71 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved