Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Grad I, 25 ani vechime!, Este facultativ?
kovacsstefan
Trimis: 2 Jan 2018, 04:17 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

character40.gif Mai întâi vă urez LA MULȚI ANI FERICIȚI!
Întrebarea este simplă. Cei care îndeplinesc condițiile - gradul I și 25 ani vechime, au norma de 16 ore automat, fără cerere? Normarea directorilor se face pentru ei la 16 ore fără cerere? Mulțumesc! sign28.gif

--------------------
De bun simț toată lumea are nevoie. Puțini îl au și fiecare crede ca îl are. (Franklin Benjamin )
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 2 Jan 2018, 04:33 PM

Mentor

Art. 8
(12) Cererile privind reducerea normei didactice de predare-învățare-evaluare de către personalul didactic cu o vechime în învățământ de peste 25 de ani și cu gradul didactic I, în conformitate cu prevederile art. 262 alin. (4) și (5) din Legea nr. 1/2011 cu modificările și completările ulterioare, se depun, de regulă, la unitățile de învățământ, în perioada constituirii normei didactice de predareînvățare-evaluare pentru personalul didactic titular propriu, respectiv în perioada 3-7 septembrie 2018 pentru cadrele didactice încadrate prin derularea etapelor de mobilitate a personalului didactic din învățământul preuniversitar pentru anul școlar 2018-2019. Orele eliberate se ocupă, numai pe perioadă determinată, în etapele ulterioare ale mobilității personalului didactic din învățământul preuniversitar, cu respectarea prevederilor prezentei Metodologii. În mod excepțional, consiliile de administrație din unitățile de învățământ pot aproba cereri privind reducerea normei didactice de predare-învățare-evaluare pentru personalul didactic cu o vechime în învățământ de peste 25 de ani și cu gradul didactic I, după începerea cursurilor, cu avizul inspectoratului școlar, în condițiile încadrării în numărul maxim de norme/posturi aprobat la nivelul inspectoratului școlar.

--------------------
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 3 Jan 2018, 01:41 PM

Utilizator avansat

Situatie: cadru didactic ramas titular dupa varsta de pensionare, norma completa-18 ore.
Intrebare: de ce nu are dreptul la reducerea normei la 16 ore (daca tot ramane titular cu drepturi depline)?
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 3 Jan 2018, 01:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (kovacsstefan @ 2 Jan 2018, 04:17 PM)
Întrebarea este simplă. Cei care îndeplinesc condițiile - gradul I și 25 ani vechime, au norma de 16 ore automat, fără cerere? Normarea directorilor se face pentru ei la 16 ore fără cerere? Mulțumesc! sign28.gif

Am si eu o curiozitate: oare si pentru Directorii cu reducerea aceasta la 16 ore, cand si-au luat cate 8 ore plus catedra, fac cele DOUA ORE GRATIS si apoi ore plus catedra (adica 6 peste norma aferenta lor)!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mesaj personal
ramclaudia
Trimis: 3 Jan 2018, 01:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Narcisa_prof @ 3 Jan 2018, 02:51 PM)
Întrebarea este simplă. Cei care îndeplinesc condițiile - gradul I și 25 ani vechime, au norma de 16 ore automat, fără cerere? Normarea directorilor se face pentru ei la 16 ore fără cerere? Mulțumesc!  sign28.gif

Am si eu o curiozitate: oare si pentru Directorii cu reducerea aceasta la 16 ore, cand si-au luat cate 8 ore plus catedra, fac cele DOUA ORE GRATIS si apoi ore plus catedra (adica 6 peste norma aferenta lor)!!!!!!!!!!!!!!!!!

Directorii nu au voie sa aiba mai mult de 5 ore la plata cu ora.
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 3 Jan 2018, 06:07 PM

Utilizator avansat

Stiu ca nu au voie la nicio ora plus catedra, de asta sunt degrevati, sa aiba timp pentru a pastori cetatea. Exact ca si in situatia cu 16 ore, iti ceri diminuare dar vrei plus catedra cele 2 ore ramase.....
Mesaj personal
4ward
Trimis: 3 Jan 2018, 07:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Narcisa_prof @ 3 Jan 2018, 01:41 PM)
Situatie: cadru didactic ramas titular dupa varsta de pensionare, norma completa-18 ore.
Intrebare: de ce nu are dreptul la reducerea normei la 16 ore (daca tot ramane titular cu drepturi depline)?

Cum nu au ? La noi așa este.

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
ionela19
Trimis: 10 Jan 2018, 01:00 PM

Începător
*

Aș avea și eu o întrebare. Sunt profesor pentru învățământ preșcolar, cu o vechime peste 25 de ani cu grad didactic I. Am dreptul la reducerea normei didactice de predare-învățare-evaluare?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 10 Jan 2018, 01:52 PM

Mentor

QUOTE (ionela19 @ 10 Jan 2018, 01:00 PM)
Aș avea și eu o întrebare. Sunt profesor pentru învățământ preșcolar, cu o vechime peste 25 de ani cu grad didactic I. Am dreptul la reducerea normei didactice de predare-învățare-evaluare?

Cadrele didactice din învățământul primar și din cel preșcolar sunt exceptate de la acest drept.

--------------------
Mesaj personal
Sulger
Trimis: 10 Jan 2018, 06:20 PM

Utilizator avansat

Directorii au dreptul la 5 ore suplimentare (plata cu ora). Situatiile speciale sunt rezolvate cu acordul MEN. Si sunt destul de multe situatii speciale (sau pot fi create). Nu am studiat atent, dar se pare ca pentru anul viitor nu mai exista aceasta conditie in Metodologia privind mobilitatea.
Mesaj personal
ramclaudia
Trimis: 12 Jan 2018, 03:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Narcisa_prof @ 3 Jan 2018, 07:07 PM)
Stiu ca nu au voie la nicio ora plus catedra, de asta sunt degrevati, sa aiba timp pentru a pastori cetatea. Exact ca si in situatia cu 16 ore, iti ceri diminuare dar vrei plus catedra cele 2 ore ramase.....

Nu sunt platite cele 2 ore ramase, se platesc doar orele care depasesc cele 18.
Mesaj personal
roset
Trimis: 12 Jan 2018, 08:38 PM

Mentor

QUOTE (ramclaudia @ 3 Jan 2018, 01:56 PM)
QUOTE (Narcisa_prof @ 3 Jan 2018, 02:51 PM)
Întrebarea este simplă. Cei care îndeplinesc condițiile - gradul I și 25 ani vechime, au norma de 16 ore automat, fără cerere? Normarea directorilor se face pentru ei la 16 ore fără cerere? Mulțumesc!  sign28.gif

Directorii nu au voie sa aiba mai mult de 5 ore la plata cu ora.

Părerea mea este că directorii n-au de ce să-și facă cerere de reducere a normei didactice! Ei sunt plătiți ca director în grilă, apoi orele suplimentare ( 5 sau câte-or vrea ei biggrin.gif )!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved