Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Ziua de salariu, S-a respectat ziua de salariu
zmeu
Trimis: 9 Jan 2018, 11:19 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Bună ziua
Mă interesează dacă la dumneavoastră s-a respectat în această lună ziua de salariu din lunile precedente pentru că la Botoșani luam până acum salariu pe data de 5 ale lunii și acum pentru că banii vin prin inspectorat cică vom lua salariu aferent lunii decembrie pe 14 ianuarie .
Mesaj personal
dragomirescumarin
Trimis: 9 Jan 2018, 11:50 AM

Utilizator
**

Nu s-a respectat.Tot pe 14 (Duminica!!??!!) cica luam si noi.
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 9 Jan 2018, 01:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (zmeu @ 9 Jan 2018, 11:19 AM)
Bună ziua
Mă interesează dacă la dumneavoastră s-a respectat în această lună ziua de salariu din lunile precedente pentru că la Botoșani luam până acum salariu pe data de 5 ale lunii și acum pentru că banii vin prin inspectorat cică vom lua salariu aferent lunii decembrie pe 14 ianuarie .

Se respecta legea.
Incepand cu ianuarie 2018 ziua de salariu este 14 ale lunii.
In acest an 14 ianuarie este duminica, deci ziua de salariu va fi 15 ianuarie.

Incepand cu ianuarie 2018 salariile din invatamant vor trece de la bugetele locale (primarii) la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Educatiei.
Mesaj personal
corina_77
Trimis: 9 Jan 2018, 01:48 PM

Utilizator avansat

Mesaj personal
roset
Trimis: 9 Jan 2018, 05:22 PM

Mentor

Iată eu ce-am găsit!

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Ilinca Mihaila
Trimis: 9 Jan 2018, 06:05 PM

Utilizator avansat

Mesaj personal
corina_77
Trimis: 9 Jan 2018, 07:59 PM

Utilizator avansat

Mesaj personal
pattricia
Trimis: 9 Jan 2018, 08:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 9 Jan 2018, 06:05 PM)
O informație cât de cât oficială

Oficiala? De la partid, nu?
S-a trezit vorbind madam Turcan! laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 9 Jan 2018, 08:57 PM

Utilizator avansat

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 9 Jan 2018, 09:54 PM

Utilizator avansat

QUOTE (pattricia @ 9 Jan 2018, 09:51 PM)

De ce te irita așa de tare "concurența"? Și de ce "apari" doar atunci când crezi că tovarășii tăi au nevoie de apărare?
Am considerat că este o informație cât de cât oficială, deoarece vine din partea unui membru al Comisiei de învățământ din Parlament (Senat sau Camera deputaților, nu știu exact). Și cum Parlamentul nostru este de o credibilitate extraordinară (pentru tine și ai tăi), eu nu pot să-mi permit să nu iau de bună informația transmisă de un parlamentar Sau vrei să citez din gâdirea "doamnei" Floricica? Mai ridicați și voi ștacheta, căci distrați și necuvântătoarele. Sau mai degrabă, le îngrijorați.
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 9 Jan 2018, 10:32 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 9 Jan 2018, 09:54 PM)

De ce te irita așa de tare "concurența"? Și de ce "apari" doar atunci când crezi că tovarășii tăi au nevoie de apărare?
Am considerat că este o informație cât de cât oficială, deoarece vine din partea unui membru al Comisiei de învățământ din Parlament (Senat sau Camera deputaților, nu știu exact). Și cum Parlamentul nostru este de o credibilitate extraordinară (pentru tine și ai tăi), eu nu pot să-mi permit să nu iau de bună informația transmisă de un parlamentar Sau vrei să citez din gâdirea "doamnei" Floricica? Mai ridicați și voi ștacheta, căci distrați și necuvântătoarele. Sau mai degrabă, le îngrijorați.

Esti tot mai penibila, de aceea nu te slabesc! Probabil ”tovarășii” tăi te rasplatesc bine, de aceea insisti.
Ma amuza iritarea ta.

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 9 Jan 2018, 10:35 PM

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 9 Jan 2018, 10:48 PM

Utilizator avansat

QUOTE (pattricia @ 9 Jan 2018, 11:32 PM)

Esti tot mai penibila, de aceea nu te slabesc! Probabil ”tovarășii” tăi te rasplatesc bine, de aceea insisti.
Ma amuza iritarea ta.

Wau! Ce onoare!
"Ai mei" nu au fost niciodată tovarăși. Găsește orice alt apelativ, dar tovarășii sunt pentru tine. Și numai tovarășii.
Continua. Dar nu plagia.
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 9 Jan 2018, 10:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 9 Jan 2018, 10:48 PM)
QUOTE (pattricia @ 9 Jan 2018, 11:32 PM)

Ma amuza iritarea ta.

Wau! Ce onoare!
"Ai mei" nu au fost niciodată tovarăși. Găsește orice alt apelativ, dar tovarășii sunt pentru tine. Și numai tovarășii.
Continua. Dar nu plagia.

jumping44.gif jumping44.gif

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 9 Jan 2018, 11:05 PM

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 10 Jan 2018, 08:35 PM

Mentor

Daca tot vrem sa fim legali, atunci ...ordonatorul principal de credite la scolii este....Primaria;deci...ziua de salariu este aceeasi cu ziua de salariu din...pestera lu' domn Primar:)) art. 21 din legea 273/2006 ne spune cine i ordonatorul principal de credite.

ART. 21*)
Categorii de ordonatori de credite
(1) Ordonatorii de credite sunt de trei categorii: ordonatori principali,
ordonatori secundari și ordonatori terțiari.
(2) Ordonatorii principali de credite ai bugetelor locale sunt primarii unităților
administrativ-teritoriale, primarul general al municipiului București, primarii
sectoarelor municipiului București și președinții consiliilor județene.
(3) Ordonatorii principali de credite pot delega această calitate înlocuitorilor de
drept sau altor persoane împuternicite în acest scop. Prin actul de delegare,
ordonatorii principali de credite vor preciza limitele și condițiile delegării.
(4) Conducătorii instituțiilor publice cu personalitate juridică, cărora li se alocă
fonduri din bugetele prevăzute la art. 1 alin. (2), sunt ordonatori secundari sau
terțiari de credite, după caz

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
eda2k
Trimis: 10 Jan 2018, 09:22 PM

Utilizator activ

Bună seara,

În Iași s-a anunțat că ziua de salar se va modifica - va fi pe data de 14 ... Noi trebuia să luăm salariul pe data de 10, dar momentan ... liniște și pace smile.gif

user posted image
Mesaj personal
lbadaca
Trimis: 10 Jan 2018, 11:27 PM

Utilizator avansat

Si scapam de tovarasii (indiferent de culoarea politica) din primariile locale ? Doamne-ajuta !

--------------------
Nenorocirea unui om este șansa altuia. (Jerome K. Jerome)
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 10 Jan 2018, 11:34 PM

Mentor

QUOTE (eda2k @ 10 Jan 2018, 10:22 PM)
Bună seara,

În Iași s-a anunțat că ziua de salar se va modifica - va fi pe data de 14 ... Noi trebuia să luăm salariul pe data de 10, dar momentan ... liniște și pace smile.gif

user posted image

Sindicatul din Iasi greseste:)
Mesaj personal
eda2k
Trimis: 11 Jan 2018, 07:34 AM

Utilizator activ

@yoko:

Probabil greșește sindicatul, dar salariul nu a fost virat pe 10. Poate diferă în funcție de fiecare județ? blink.gif
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 11 Jan 2018, 12:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (lbadaca @ 10 Jan 2018, 11:27 PM)
Si scapam de tovarasii (indiferent de culoarea politica) din primariile locale ? Doamne-ajuta !

Este bine.
Chiar daca banii pe care ii primeam de la primarie tot de la Bugetul de Stat erau luati, acum macar nu orice consilier local cu 8 clase sau primar ales de 15% (vorba USR-ului) din cetatenii cu drept de vot isi permite sa ne spuna ca: ,,v-am platit salariul".
Probabil aveau impresia ca profesorii sunt niste slujbasi ai primariei.

Poate va disparea si plata pe cap de elev si se va reveni la educatie.
De ce trebuie toti semianalfabetii sa termine scoala gimnaziala, scoala profesionala sau liceul?
Acum suntem constransi sa mentinem numarul minim de elevi, altfel dispar normele si colegii iti reproseaza ca raman fara ore.
Garantez ca dupa 3-4 ani de curatenie, elevii se vor apuca de invatat.
Daca incep 20 de elevi in clasa a V-a si ajung doar 10 in clasa a VIII-a, atunci clasa nu trebuie desfiintata, decat daca se poate uni cu o alta clasa de acelasi nivel. Merita doar 10 elevi din 20 sa termine, atunci sa termine doar cei 10 elevi. Daca TOATE cadrele didactice vor intelege ca si disciplina lor este importanta, atunci se va face treaba in invatamant.
Mesaj personal
sce
Trimis: 11 Jan 2018, 02:50 PM

Utilizator avansat

cool20.gif
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 11 Jan 2018, 06:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (LIVE.O @ 11 Jan 2018, 01:53 PM)

Este bine.
Chiar daca banii pe care ii primeam de la primarie tot de la Bugetul de Stat erau luati, acum macar nu orice consilier local cu 8 clase sau primar ales de 15% (vorba USR-ului) din cetatenii cu drept de vot isi permite sa ne spuna ca: ,,v-am platit salariul".
Probabil aveau impresia ca profesorii sunt niste slujbasi ai primariei.

Vom vedea cât va fi de bine.
Poate vă aduceți aminte că până prin 2000 sau oricum în jurul anilior 2000, eram tot timpul amenințați că nu sunt bani, că nu se dau salariile, și că nu au fost puține lunili în care chiar am luat salariul mai târziu. Apoi a urmat o perioadă când știam că în data de (la mine 10) a fiecărei luni, cam după ora 14, banii erau pe card.
În mod sigur vor urma iarăși aceste incertitudini cu privire la data plătii salariilor.
Propun guvernului să de o OUG su măcar o HG, prin care, profesorii să aibă scadența ratelor la bănci nu la dată fixă (eu o am în 15), ci funcție de cum vrea mușchii lui (mă refer la guvern).

Urez tinerilor neFRUMOȘI și neLIBERI multă prosperitate și bucurie maximă de pe urma creșterii salariilor și a bunăstării datorată celor care cu cinste și onoare ne conduc.

Mesaj personal
yoko70
Trimis: 11 Jan 2018, 07:22 PM

Mentor

QUOTE (eda2k @ 11 Jan 2018, 08:34 AM)
@yoko:

Probabil greșește sindicatul, dar salariul nu a fost virat pe 10. Poate diferă în funcție de fiecare județ? blink.gif

greseste atunci cand spune ca ordonatorul de credite ar fi Ministerul , nu este, tot primarul e ordonator de credite...smile.gif
Mesaj personal
4ward
Trimis: 13 Jan 2018, 08:49 PM

Utilizator avansat

Ziua de salariu era 13, azi banii erau în cont.

Acest mesaj a fost modificat de către 4ward la data 13 Jan 2018, 08:49 PM

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
roset
Trimis: 13 Jan 2018, 10:26 PM

Mentor

biggrin.gif Și ne (re)încalecă ISJ-urile! confused06.gif Ei nu au nicio tangență cu politicul! animal45.gif

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 13 Jan 2018, 10:29 PM

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Kristina1c
Trimis: 14 Jan 2018, 02:42 AM

Utilizator activ

14 in toate judetele blink.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved