Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Salarii Ianuarie, Nedumerire
dan capitan de plai
Trimis: 9 Jan 2018, 05:22 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna seara! Stie cineva de ce s-a modificat ziua de salarii in unele judete? De obicei banii ii luam in jur de 8, incepand din 2018 in jurul datei de 15! Bine, asta am aflat-o din zvonuri in ultimele zile ale ultimii saptamani de scoala! Cand toata lumea se gandea la vacanta! Inca o problema: contabila scolii ne-a transmis sa ne facem carduri noi deoarece nu mai vrea sa lucreze cu BT si acel parteneriat se va incheia! Tot asa, in ultima saptamana! Multi dintre noi nu vor sa-si schimbe banca, clar vom pierde anumite beneficii! Eu nu vreau sa-mi fac alt card, contabila este obligata sa-mi vireze salariul in acel cont(prin trezorerie), nu? Cum o putem determina, noi profesorii, sa ne dea o explicatie? Prin Consiliu profesoral sau Consiliu de Administratie? Daca vreau sa-i fac o reclamatie cui ma adresez mai intai? Directorului, CA-ului sau Inspectoratului? La inspectorat unde anume? Multumesc.
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 9 Jan 2018, 06:17 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dan capitan de plai @ 9 Jan 2018, 06:22 PM)
Buna seara! Stie cineva de ce s-a modificat ziua de salarii in unele judete? De obicei banii ii luam in jur de 8, incepand din 2018 in jurul datei de 15! Bine, asta am aflat-o din zvonuri in ultimele zile ale ultimii saptamani de scoala! Cand toata lumea se gandea la vacanta! Inca o problema: contabila scolii ne-a transmis sa ne facem carduri noi deoarece nu mai vrea sa lucreze cu BT si acel parteneriat se va incheia! Tot asa, in ultima saptamana! Multi dintre noi nu vor sa-si schimbe banca, clar vom pierde anumite beneficii! Eu nu vreau sa-mi fac alt card, contabila este obligata sa-mi vireze salariul in acel cont(prin trezorerie), nu? Cum o putem determina, noi profesorii, sa ne dea o explicatie? Prin Consiliu profesoral sau Consiliu de Administratie? Daca vreau sa-i fac o reclamatie cui ma adresez mai intai? Directorului, CA-ului sau Inspectoratului? La inspectorat unde anume? Multumesc.

Nu poate nimeni sa-ți impună cu ce bancă să lucrezi. Salariul TREBUIE să-ți fie virat în contul pe care-l transmiți tu. Faci informare scrisă și înregistrată cu privire la banca și contul în care vrei să ți se vireze salariul, și dacă nu ți se acceptă, faci reclamație la OPC (protecția consumatorului), pentru că ți se încalcă dreptul de a beneficia de un serviciu al unei instituții bancare.
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 9 Jan 2018, 07:43 PM

Utilizator avansat

Salariile se platesc intre 5-15 ale lunii cf OMFP nr. 86/2005
Iar pt Ministerul Educației și Cercetării 14
Daca in unele judete se platea pe 8 sau alta data, acum nu cred ca e vreo problema.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
corina_77
Trimis: 9 Jan 2018, 07:59 PM

Utilizator avansat

Mesaj personal
dan capitan de plai
Trimis: 9 Jan 2018, 11:04 PM

Utilizator activ

Va multumesc tuturor pentru amabilitate! Un nou an mai bun!:)
Mesaj personal
sce
Trimis: 10 Jan 2018, 07:15 AM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 9 Jan 2018, 08:43 PM)
Daca in unele judete se platea pe 8 sau alta data, acum nu cred ca e vreo problema.

Poate trebuia respectata data platii salariului inscrisa in contractul individual de munca??Zic...!!???Sau incheiat un act aditional...?
BUNA dimineata Sindicat,buna dimineata floare de primavara!
Mesaj personal
4ward
Trimis: 10 Jan 2018, 05:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (sce @ 10 Jan 2018, 07:15 AM)

Poate trebuia respectata data platii salariului inscrisa in contractul individual de munca??Zic...!!???Sau incheiat un act aditional...?

Nu se respectă/aplică ea legea învățământului...

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
sce
Trimis: 11 Jan 2018, 06:14 AM

Utilizator avansat

Pai ....daca nu denunta nimeni incalcarea ei...🤔
Mesaj personal
roset
Trimis: 11 Jan 2018, 09:58 AM

Mentor

QUOTE (4ward @ 10 Jan 2018, 05:42 PM)

Nu se respectă/aplică ea legea învățământului...

În Legea învățământului nu știu să existe o dată a plății salariului!
confused06.gif
Se pare că s-a ,,activat” acest ordin al ministrului finanțelor!

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 11 Jan 2018, 10:02 AM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 345 )
Fișier atașat  Despre_data_de_salarii.pdf

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Hercule36
Trimis: 12 Jan 2018, 09:18 AM

Utilizator avansat

De ce nu s-a aplicat ordinul pana acum?

Acest mesaj a fost modificat de către Hercule36 la data 12 Jan 2018, 09:18 AM
Mesaj personal
roset
Trimis: 12 Jan 2018, 12:19 PM

Mentor

QUOTE (Hercule36 @ 12 Jan 2018, 09:18 AM)

Bună întrebarea! Din păcate nu am niciun răspuns! Probabil s-au schimbat ordonarorii (primăria cu ISJ ca ordonatori II)! confused06.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
corina_77
Trimis: 15 Jan 2018, 04:38 PM

Utilizator avansat

Mesaj personal
jordan
Trimis: 15 Jan 2018, 07:19 PM

Mentor

QUOTE (1q1q1q @ 9 Jan 2018, 07:43 PM)

Corect!

rolleyes.gif

Acest mesaj a fost modificat de către jordan la data 15 Jan 2018, 07:31 PM
Mesaj personal
jordan
Trimis: 15 Jan 2018, 07:21 PM

Mentor

Corect!

Cred că noul Contract, ce va fi semnat în aceste zile, va cuprinde și noua zi de plată.

rolleyes.gif

Acest mesaj a fost modificat de către jordan la data 15 Jan 2018, 07:31 PM
Mesaj personal
jordan
Trimis: 15 Jan 2018, 07:22 PM

Mentor

Sindicat?

Să nu uităm că schimbarea Ordonatorului de credit s-a făcut la cererea …. Sindicatelor, iar pentru noul Ordonator de credit, Ziua de salariu este data de 14 (Ordinul Ministrul Finanțelor Publice din 7 martrie 2017).

rolleyes.gif

Acest mesaj a fost modificat de către jordan la data 15 Jan 2018, 07:30 PM
Mesaj personal
jordan
Trimis: 15 Jan 2018, 07:30 PM

Mentor

Deoarece noi NU eram plătiți de Ministerul educației.

rolleyes.gif

Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 15 Jan 2018, 08:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dan capitan de plai @ 9 Jan 2018, 06:22 PM)

Contabila nu mai vrea să lucreze cu Banca Transilvania? Pare de domeniul incredibilului!
Vă dați seama în ce țară trăim?
De fapt, îmi aduc aminte că și noi, când am plecat în Germania, în aprilie 2014, am fost obligați să ne facem carduri în euro la BRD, chiar dacă aveam astfel de carduri la alte bănci. Când ne-am întors, ne-am închis toți acele carduri.

Nu este corect să ne modifice ziua de salariu. Noi suntem mai mulți, cei din minister sunt mai puțini. Era mai ușor să schimbe ziua de salariu a celor din ministerul educației, în opinia mea... smile.gif

--------------------
În cei 21 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
fleetwood
Trimis: 15 Jan 2018, 08:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 15 Jan 2018, 08:30 PM)

Deoarece noi NU eram plătiți de Ministerul educației.

rolleyes.gif

Tinere, moșule... cocoșule!

https://www.youtube.com/watch?v=B7YcfvSioug

Prezinți/postezi adevăruri fragmentate... prosteli...

Existau, până de curând (un deceniu nu e nimic), două date de plată lunare: "avansul"!!!, imediat după jumătatea lunii în curs, "lichidarea" - prin 2-4 a lunii următoare muncii depuse...

Prin măiestria luptelor sindicale, a culmilor economico-politice, acum (de alți ani nebuni) se plătește (luna de muncă) o singură dată, după ce trec două săptămâni de la isprăvire...

Trecerea la plata prin administrația locală a fost o găselniță care mai mult a dezbinat.... comunitîățile cu bugete mai mari (sau mai șmechere) au plătit anticipat salariile, pe o mini datorie până la virarea banilor de la trezorerie... așa că da, existau plăți chiar și în 6 ale lunii ulterioare... ce primar bun!

Etc.

Așa că, moșule - cocoșule...

Eram plătiți. Cucurigește corect, tot trilul... de la începuturi, până la condiția de animal10.gif

Dance!

Mesaj personal
jordan
Trimis: 16 Jan 2018, 05:26 PM

Mentor

QUOTE (fleetwood @ 15 Jan 2018, 08:42 PM)

Tinere, moșule... cocoșule!

Mulțumesc pentru dedicația muzicală!

biggrin.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 16 Jan 2018, 05:30 PM

Mentor

Prezinți/postezi adevăruri fragmentate...

Mulțumesc pentru întregirea adevărului, dar subiectul făcea referire strict la un ”fragment” din acest ADEVĂR (data de plată a salariului).

confused06.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 16 Jan 2018, 05:32 PM

Mentor

Existau, până de curând (un deceniu nu e nimic), două date de plată lunare: "avansul"!!!, imediat după jumătatea lunii în curs, "lichidarea" - prin 2-4 a lunii următoare muncii depuse...

Corect, dar asta se întâmpla cu ani în urmă, iar noi discutam despre situația din 2018, față de cea din 2017.

rolleyes.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 16 Jan 2018, 05:33 PM

Mentor

Prin măiestria luptelor sindicale, a culmilor economico-politice, acum (de alți ani nebuni) se plătește (luna de muncă) o singură dată, după ce trec două săptămâni de la isprăvire...

Corect, dar noi NU discutam de ANI, fie ei și ”ani nebuni”, ci de 1 (una) lună:Decembrie 2017, față de ianuarie 2018.

rolleyes.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 16 Jan 2018, 05:35 PM

Mentor

Trecerea la plata prin administrația locală a fost o găselniță care mai mult a dezbinat.... comunitîățile cu bugete mai mari (sau mai șmechere) au plătit anticipat salariile, pe o mini datorie până la virarea banilor de la trezorerie... așa că da, existau plăți chiar și în 6 ale lunii ulterioare... ce primar bun!

Adevărat!

rolleyes.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 16 Jan 2018, 05:39 PM

Mentor

Eram plătiți. Cucurigește corect, tot trilul... de la începuturi, până la condiția de  animal10.gif

F. corect, dar n-am înțeles de unde a venit toată supărarea.

Eu am încercat să dau o explicație schimbării datei de plată a salariului.

NU am lăudat măsura, NU am cântat osanale Mărețului Conducător și nici Partidului iubit.

P.S. Schimbarea Ordonatorului de credit s-a făcut tot ”Prin măiestria luptelor sindicale”.

rolleyes.gif

Acest mesaj a fost modificat de către jordan la data 16 Jan 2018, 05:40 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved