Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 2 [3]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Interzicerea notarii cu trei de 6
jordan
Trimis: 21 Nov 2019, 05:53 PM

Mentor

Grup: Members

QUOTE (Peg @ 21 Nov 2019, 12:23 PM)

confused06.gif [/QUOTE]
Apocalipsa

Mulțumesc!

Am găsit și mă documentez.

confused06.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 21 Nov 2019, 10:50 PM

Mentor

Să o luăm metodic…

Și creștinii, și evreii, chiar și musulmanii cred în Aceeași Putere supremă, deși fiecare dintre ei O numesc în alt fel.

Deosebirea fundamentală dintre Creștini și Evrei este momentul venirii pe pământ a Mântuitorului: la noi a venit deja, în persoana lui Isus Hristos, în timp ce evreii încă îl mai așteaptă.

Din acest motiv evreii se roagă direct la Dumnezeu, pe când noi îi adresăm rugile prin intermediul lui Isus, preoților sau călugărilor.

N.B. Mă adresez direct lui @Peg, așa că dacă greșesc o rog să mă corecteze!

confused06.gif

Acest mesaj a fost modificat de către jordan la data 21 Nov 2019, 10:51 PM
Mesaj personal
jordan
Trimis: 21 Nov 2019, 10:53 PM

Mentor

Se știe că Moise a fost cel care le-a impus evreilor Cele Zece Porunci (sau Decalogul), Legi prin care Dumnezeu încearca să-i convingă pe oameni să se pocăiască.

Moise a fost și primul Profet/Proroc, din istoia Israelului, iar după moartea lui, 1273, și până la nașterea lui Hristos dintre evrei s-au ridicat mii de Profeți/Proroci.

În Biblie sunt menționați numai o parte dintre ei și anume cei ale căror ”profeții” s-au adeverit cel puțin în parte, odată cu trecrea timpului.

În general Profeții erau chemați să-și spună părerea în legătură cu derularea unor evenimente viitoare, un fel de Nostradamus antic, dar mulți dintre ei semanlau și încălcarea Decalogului de către oameni și în special de conducătorii politici sau religioși.

P.S. Să ne aducem aminte de sfârșitul tragic al Profetului Ioan (Sf Ioan) din cauza criticilor aduse lui Irod.

confused06.gif

Acest mesaj a fost modificat de către jordan la data 21 Nov 2019, 10:54 PM
Mesaj personal
jordan
Trimis: 21 Nov 2019, 10:55 PM

Mentor

Printre Profeții care pe lângă previziuni sau înfierarea încălcării Decalogului au menționat și sosirea lui Mesia, a fost și Profetul MICA.

Față de ceilalți Profeți, Mica s-a remarcat prin localizarea precisă a nașterii lui Hristos, cu 700 de ani înainte de nașterea Sa:

5:2 Și tu, Betleeme Efrata, măcar că ești prea mic între cetățile de căpetenie ale lui Iuda, totuși din tine Îmi va ieși Cel ce va stăpâni peste Israel, și a cărui obârșie se suie până în vremuri străvechi, până în zilele veșniciei.

Condamnând încălcarea Decalogului, MICA le-a prevăzut evreilor un viitor cumplit; descrierea chinurilor prin care vor trece fiind descrisă în Apocalipsa.

În acest context apare și ”pecetea diavoluli” sau numărul ”666” cum mai este cunoscut.

confused06.gif
Mesaj personal
jordan
Trimis: 21 Nov 2019, 10:57 PM

Mentor

Discutând strict ”cu materialul clientului”, Vechiul și Noul testament, am câteva argumente care infirmă această viziune:

1. Mica se adresa ”evreilor”, un popor care își așteapta iertarea păcatelor și mântuirea de la Dumnezeu, și care, de la moartea lui Moise, nu mai ascultase glasul unui trimis al Domnului pentru a le întări credința, iar singura cale găsită de Mica pt ai pocăi, a fost descrierea grozăviilor ce vor cuprinde poporul lui Israel dacă își va continua viața în păcat.

2. La 700 de ani de la profețiile lui Nica, Domnul s-a milostivit de oameni și l-a trimis pe Hristos să se încarce cu toate păcatele oamenilor, iar Apocalipsa își pierde din conținut și rămâne o simplă viziune a unui viitor fără Hristos.

3. Însuși Isus Hristos a infirmat Apocalipsa, iar în toată viața lui pământeană nu pomenește de ”666”.

confused06.gif
Mesaj personal
jordan
Trimis: 21 Nov 2019, 11:04 PM

Mentor

Momentul în care Isus neagă Apocalipsa este cel legat de descrierea ”Schimbării la Față” făcută de ucenicii Săi: ”Isus era alături de Moise și Ilie”.

Deși atât Moise, cât și Ilie erau decedați, și mai ales că Isus le dezvăluise ucenicilor, că ”învierea din morți” era rezervată pt. viitor, ucenicii au susținut că aceștia înviaseră, și-i stătuseră aproape.

Isus a ținut să precizeze: „Nimeni nu s-a suit la cer” (Ioan 3:13), deci NU înviaseră.

Isus a explicat că ceea ”ce au văzut ucenicii pe munte n-a fost o realitate, ci o viziune — la fel cum trâmbițele, fiarele etc. din Apocalipsa nu sunt realități, ci VIZIUNI”.

confused06.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 21 Nov 2019, 11:06 PM

Mentor

În concluzie, Apocalipsa, în care apare și mențiunea ”666”, este o suită de ”viziuni” și nu ”profeții”; viziuni prezentate cu sute de ani înainte de nașterea lui Hristos, moment crucial care avea să schimbe DEFINITIV acel viitor ”apocalptic”.

Cel puțin noi credincioșii nu avem de ce să ne temem de niște numere, atât timp cât Îl avem alături pe Hristos.

confused06.gif

Mesaj personal
Peg
Trimis: 23 Nov 2019, 08:31 AM

Utilizator avansat

BLA BLA. Uite Satana.
Esti aromân si machidon probabil altfel profesorii de romana aterizeza intre picioarele aromânilor.
Sa-ti dea Dumnezeu numai aromani si nu uita si tu mananci taxele romanilor.
Mesaj personal
Peg
Trimis: 23 Nov 2019, 08:32 AM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 22 Nov 2019, 12:06 AM)
În concluzie, Apocalipsa, în care apare și mențiunea ”666”, este o suită de ”viziuni” și nu ”profeții”; viziuni prezentate cu sute de ani înainte de nașterea lui Hristos, moment crucial care avea să schimbe DEFINITIV acel viitor ”apocalptic”.

Cel puțin noi credincioșii nu avem de ce să ne temem de niște numere, atât timp cât Îl avem alături pe Hristos.

confused06.gif

Cat tupeu sa contrazici Sfinții Părinți.
Mesaj personal
Peg
Trimis: 23 Nov 2019, 08:36 AM

Utilizator avansat

@Jordan. Esti Moldovean din ăla mândru că e Moldovean. Din ăla cu accent de Moldova de Moldova din Moldova cu Moldova cu voce groasă si importantă ca e foarte educat cultivat?
Mesaj personal
Peg
Trimis: 23 Nov 2019, 08:37 AM

Utilizator avansat

Daca îți răspunde un elev la oră cu divagatiile alea ce notă îi pui?
Mesaj personal
jordan
Trimis: 23 Nov 2019, 03:34 PM

Mentor

QUOTE (Peg @ 23 Nov 2019, 09:31 AM)
BLA BLA. Uite Satana.

În primul rând te invit să ne continuăm discuția în limitele bunului simț.

În al doilea rând țin să-ți mulțumesc pentru semnalarea acestei probleme, deoarece m-ai obligat să mă documentez, iar în final să-mi formez o părere.

În al treilea rând încearcă să-ți demonstrezi teoria cu argumente, în acest caz citate din Biblie (recunoscute de Biserica ortodoxă română) și nu cu părerea unor particulari, ”sfinți părinți” cum îi numești tu.

confused06.gif

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 2 [3]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved