Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Reducerea nr ore, Ce disciplina va fi scoasă...sau discipline!
elena234
Trimis: 24 Oct 2019, 05:30 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Buna ziua! Aveti idee cum ar putea această inițiativă parlamentară sa fie pusa in practica? Deoarece...vrând, nevrând...va fi pusă! O dată a fost întoarsă in Parlament spre reanalizare....însă nu mi se pare ca a fost reanalizare ceva! Doar ca prin ianuarie, parca propuneau 9 ore sa se taie de la gimnaziu.Acum au reanalizat și au ieșit 5.
Mesaj personal
Peg
Trimis: 24 Oct 2019, 05:50 PM

Utilizator avansat

Da, la scoala profesionala trebuie tăiată cel puțin 1 ora de engleza la clasa a XIa si cel putin vre-o 3 de istorie la liceu seral a 13-a parcă. ..!Nici Educatia fizică nu mi se pare oportuna la clasele care au 2 zile practica si sunt si navetiști. Fizica este in plus la scoala profesională Comert in conditiile in care la liceu Filologie nu se mai face matematică.
Mesaj personal
elena234
Trimis: 24 Oct 2019, 06:07 PM

Utilizator avansat

Și la gimnaziu?
Mesaj personal
ddan1977
Trimis: 24 Oct 2019, 06:28 PM

Utilizator activ

QUOTE (elena234 @ 24 Oct 2019, 07:07 PM)
Și la gimnaziu?

Cred ca educatia tehnologica, latina la clasele 7 si 8, poate o ora de biologie, cele 1 sau 2 ore de optional...TIC-ul ar putea fi de ajutor daca se face asa cum trebuie....
Mesaj personal
Peg
Trimis: 24 Oct 2019, 07:18 PM

Utilizator avansat

Istoria si Geografia ar putea fi studiată 1 an nu un an da, Chimia Biologia la fel, Engleza Franceza la fel. Ce rost are Chimie incepand din a 5a daca in a 12-a nu se cunoaste o buchie.
Mesaj personal
elena234
Trimis: 24 Oct 2019, 07:19 PM

Utilizator avansat

Tic-ul trebuie...poate fi vorba și de gruparea științelor....in felul acesta s-ar forma profesori pe această disciplina, numită științe și ar putea fi susținută și proba de la evaluare națională...transdisciplinara. Sincer....muzica, semn și religie...eu nu o vad la liceu!
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 24 Oct 2019, 08:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (elena234 @ 24 Oct 2019, 07:19 PM)
Tic-ul trebuie...poate fi vorba și de gruparea științelor....in felul acesta s-ar forma profesori pe această disciplina, numită științe și ar putea fi susținută și proba de la evaluare națională...transdisciplinara. Sincer....muzica, semn și religie...eu nu o vad la liceu!

La liceele tehnologice si la scolile profesionale ar trebui taiate dn orele de DSP si practica. Sunt prea multe si se fac ..........
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 24 Oct 2019, 08:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Peg @ 24 Oct 2019, 07:18 PM)
Istoria si Geografia ar putea fi studiată 1 an nu un an da, Chimia Biologia la fel, Engleza Franceza la fel. Ce rost are Chimie incepand din a 5a daca in a 12-a nu se cunoaste o buchie.

Istoria si geogafia ar trebui studiate mai mult.
Mesaj personal
elena234
Trimis: 24 Oct 2019, 08:21 PM

Utilizator avansat

Vom vedea...!!!
Mesaj personal
elena234
Trimis: 24 Oct 2019, 08:23 PM

Utilizator avansat

Ar fi fost buna o dezbatere publică....deci, asa cum spun sindicatele! Sa se dea o ordonanță pentru a fi amânată această inițiativă, de a fi pusă în practică!
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 24 Oct 2019, 08:40 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Peg @ 24 Oct 2019, 06:50 PM)
Da, la scoala profesionala trebuie tăiată cel puțin 1 ora de engleza la clasa a XIa si cel putin vre-o 3 de istorie la liceu seral a 13-a parcă. ..!Nici Educatia fizică nu mi se pare oportuna la clasele care au 2 zile practica si sunt si navetiști. Fizica este in plus la scoala profesională Comert in conditiile in care la liceu Filologie nu se mai face matematică.

*vreo
3 ani profesionala= 2 ani liceu zi, cls 9-10. Si la filologie se face mate, bio, fizica, chimie in cls 9-10 si la Comert se face bio, fizica, chimie in cls 9-10 (nu si dupa).
2,5 ani seral= 2 ani liceu zi, cls 11-12. 4 ore de istorie la seral in cls 11 sem. 2, vin echivalentul la 2 ore pe 1 an care e acelasi cu 1+1 in 2 ani la liceu zi.
nu zic ca e corect sau nu, ca se pliaza materiile pe profil sau nu, ci doar ca ele au o logica (dupa cum am incercat sa o expun pe scurt, mai sus) si profesionala si seralul merg in paralel echivaland cu invatamantul de zi, ca nr. ore la cultura generala cf. profil/ specializare.
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 24 Oct 2019, 08:42 PM

Utilizator activ

Cum sa predai limbi straine un an da, unul nu, uita tot, pentru ca noi profesorii vorbim pentru ei, si le repetam atat de mult incat ajung sa retina din clasa ceva. E limba straina, e foarte utila. Iar latina s-a introdus de anul acesta la clasa a 7 a, cum sa o scoata de la anul? Au facut si manuale.

Biologia este foarte importanta, de ce nu e vazuta bine? Daca reduci numarul de ore la scoala, multi elevi nu mai vin pentru ca se plictisesc si li se pare prea usor. Vin rar, se scutesc, fac ceva cu telefonul si asta e.

Eu, in anii mei de scoala, am avut la gimnaziu si zile cu cate 7 ore, iar la liceu in clasa a 12 a intr-o zi aveam 8 ore.

Acest mesaj a fost modificat de către Roxana B la data 24 Oct 2019, 08:43 PM
Mesaj personal
4ward
Trimis: 24 Oct 2019, 09:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (elena234 @ 24 Oct 2019, 07:07 PM)
Și la gimnaziu?

Stai liniștită ! Era "viziunea" lui Peggy. love63.gif character03.gif wacko.gif

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
raluka.marin
Trimis: 24 Oct 2019, 09:24 PM

Utilizator
**

QUOTE (elena234 @ 24 Oct 2019, 08:19 PM)

Sunt perfect de acord cu introducerea disciplinei Stiințe la gimnaziu
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 24 Oct 2019, 10:05 PM

Mentor

Pana nu e publicat în MO, e doar zvon.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
Peg
Trimis: 24 Oct 2019, 11:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mihai.andrei @ 24 Oct 2019, 09:40 PM)
Da, la scoala profesionala trebuie tăiată cel puțin 1 ora de engleza la clasa a XIa si cel putin vre-o 3 de istorie la liceu seral a 13-a parcă. ..!Nici Educatia fizică  nu mi se pare oportuna la clasele care au 2 zile practica si sunt si navetiști.  Fizica este in plus la scoala profesională Comert in conditiile in care la liceu Filologie nu se mai face matematică.

*vreo
3 ani profesionala= 2 ani liceu zi, cls 9-10. Si la filologie se face mate, bio, fizica, chimie in cls 9-10 si la Comert se face bio, fizica, chimie in cls 9-10 (nu si dupa).
2,5 ani seral= 2 ani liceu zi, cls 11-12. 4 ore de istorie la seral in cls 11 sem. 2, vin echivalentul la 2 ore pe 1 an care e acelasi cu 1+1 in 2 ani la liceu zi.
nu zic ca e corect sau nu, ca se pliaza materiile pe profil sau nu, ci doar ca ele au o logica (dupa cum am incercat sa o expun pe scurt, mai sus) si profesionala si seralul merg in paralel echivaland cu invatamantul de zi, ca nr. ore la cultura generala cf. profil/ specializare.

la seral 2 ore de istorie e mult, iar fizica se face sigur si in clasa a a XIa la profesionala.
In ceea ce priveste engleza care 2 ore la scoala profesională nu e clar de ce trebuie sa plătească statul englezeala si frantuzeala din scoli.
Latina se studiază prea mult intr-o scoala unde nu este nici o ora de greaca sau romana veche.
Argumente gen, elevii uitâ nu sunt concludente, Peggy crede ca elevii ar uita oricum si sunt discipline care daca sunt asa interesante merg si cu lectii private.

Întrebarea era la ce renunțăm nu ce vrem sa păstrăm.

Apropo, la unele specializări se studiază atât cat Biologia cat si Eucatia pentru sănătate care ar putea fi comansate.

Romana si matematica trebuie, Fizica poate fi inclusa la matematica asa cum fac si despre dobânzi si preturi. Fizica chiar mi se pare prea răspândită.
Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 25 Oct 2019, 10:54 AM

Utilizator avansat

character40.gif Cum Doamne reușim să fim așa de .....! În 2017, ISE a conceput un nou curriculum după un lung studiu. S-au consultat elevii, părinții, profesorii și desigur o mulțime de specialiști. S-a ajuns la o formulă agreată de cât mai mulți. S-au format echipe peste echipe care au intervenit la nivel de programe, echipele au fost formate din specialiști (colegi de-ai noștri) care înțeleg (au înțeles) fenomenul educațional. Peste tot s-a pus în frunte INTERESUL ELEVULUI! Acum totul s-a spulberat. Fiecare începe să caute o disciplină (alta decât cea pe care o predă el) pe care să o elimine! Sindicatele care trebuiau să vegheze pentru interesul nostru, s-au trezit brusc și acum încep (tardiv) să acționeze! Mi-e milă de noi și de destinul nostru. Ne merităm soarta și desigur viitorul! Acum continuați să vedeți pe cine eliminați și câte ore trebuie să tăiați de la diferite discipline. confused06.gif

--------------------
De bun simț toată lumea are nevoie. Puțini îl au și fiecare crede ca îl are. (Franklin Benjamin )
Mesaj personal
Peg
Trimis: 25 Oct 2019, 01:23 PM

Utilizator avansat

Interesul elevului este sa intre toți la liceu. Foarte trist, m-am uitat intr-un catalog la clasa a IIa si unul la a 5-a. Toți elevii aveau domiciliul in oraș dar la liceu sunt doar 2 sau 3 restul apar din mediul rural ca urmare a distribuirii prin evaluare. Foarte trist din nou. Elevii din urban nu învăța nimic la gimnaziu.
Peggy ar elimina complet acest examen si nu as mai face din liceu Sfanțul Graal. De ce au note așa mici elevii de gimnaziu din urban este o întrebare ca sa nu fac alte calificări ale unuia sau altuia.
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 25 Oct 2019, 03:21 PM

Utilizator activ

Eu nu as scoate nici (macar) o materie. Eu am vorbit de 3 materii pentru ca asa mi-am conceput raspunsul,dar altii au aratat importanta altor materii.

Nu e mult sa faci 2 ore de istorie la seral, trebuie seriozitate.

Nu aceasta e schimbarea care trebuie sa se faca, ci munca diferentiata si atunci din contra ar fi chiar mai multe angajari de profesori in invatamant. Sunt clase cu peste 30 de elevi, unii elevi au dificultati de invatare la anumite materii (s-ar putea face grupe, ore in scoala la acele discipline cu profesorii in cauza). Nu reducand numarul de ore se linistesc elevii, eu asa cred.

Acest mesaj a fost modificat de către Roxana B la data 25 Oct 2019, 03:22 PM
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 25 Oct 2019, 05:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Peg @ 25 Oct 2019, 12:39 AM)
Da, la scoala profesionala trebuie tăiată cel puțin 1 ora de engleza la clasa a XIa si cel putin vre-o 3 de istorie la liceu seral a 13-a parcă. ..!Nici Educatia fizică  nu mi se pare oportuna la clasele care au 2 zile practica si sunt si navetiști.  Fizica este in plus la scoala profesională Comert in conditiile in care la liceu Filologie nu se mai face matematică.

*vreo

iar fizica se face sigur si in clasa a a XIa la profesionala.

se face si in cls. 11 prof. si studiaza materia de cls 10 zi ca sa recupereze orele, ca la final sa aiba la fel ca aia cu 10 cls zi, am explicat ca 3 ani prof= 2 ani zi.
Mesaj personal
Peg
Trimis: 25 Oct 2019, 07:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mihai.andrei @ 25 Oct 2019, 06:33 PM)
QUOTE (Peg @ 25 Oct 2019, 12:39 AM)

*vreo

iar fizica se face sigur si in clasa a a XIa la profesionala.

se face si in cls. 11 prof. si studiaza materia de cls 10 zi ca sa recupereze orele, ca la final sa aiba la fel ca aia cu 10 cls zi, am explicat ca 3 ani prof= 2 ani zi.

Bine, este o corespondență dar asta pentru că nici la liceu nu e în regulă, sunt prea multe ore.
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 25 Oct 2019, 07:38 PM

Utilizator activ

Ma rog, o observatie : initial am vorbit de 4 materii (caci erau 2 limbi straine )

Si asa e cum spune Mihai Andrei, si materiile la profesionala, dar si la seral au o logica si au lucrat mult si zic eu bine unii oameni pana cand au constituit aceste lucruri.

Noi ca si profesori, stim cat trebuie uneori sa repetam (pentru) ca elevii sa ramana cu ceva. Trebuie sa ne gandim si in viitor, la ei adulti, cum ca vor avea o cultura bogata. In timp se uita lucruri dar daca faci mai mult si variat, ramai cu mai multe, ca stimulezi mintea, creierul.

La unele profesionale, veneau diferiti copii, unii speriati, unii care au pierdut in timp diverse lucruri, si nimereau bine, erau profesori, de specialitate care mai intai ii educau, scoteau din ei frica aceea, ii invatau cum sa se comporte, dar si cum sa invete si ce sa urmareasca la diverse materii de cultura generala. Un copil care in timp se reintegreaza in ale cunoasterii, dar in paralel e ghidat si ajutat de un profesor empatic (stiu cazuri), nu iese si cu o meserie , dar si cu o cultura?

Acest mesaj a fost modificat de către Roxana B la data 25 Oct 2019, 07:43 PM
Mesaj personal
Peg
Trimis: 25 Oct 2019, 07:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Roxana B @ 25 Oct 2019, 08:38 PM)
Ma rog, o observatie : initial am vorbit de 4 materii (caci erau 2 limbi straine )

Si asa e cum spune Mihai Andrei, si materiile la profesionala, dar si la seral au o logica si au lucrat mult si zic eu bine unii oameni pana cand au constituit aceste lucruri.

Noi ca si profesori, stim cat trebuie uneori sa repetam (pentru) ca elevii sa ramana cu ceva. Trebuie sa ne gandim si in viitor, la ei adulti, cum ca vor avea o cultura bogata. In timp se uita lucruri dar daca faci mai mult si variat, ramai cu mai multe, ca stimulezi mintea, creierul.

La unele profesionale, veneau diferiti copii, unii speriati, unii care au pierdut in timp diverse lucruri, si nimereau bine, erau profesori, de specialitate care mai intai ii educau, scoteau din ei frica aceea, ii invatau cum sa se comporte, dar si cum sa invete si ce sa urmareasca la diverse materii de cultura generala. Un copil care in timp se reintegreaza in ale cunoasterii, dar in paralel e ghidat si ajutat de un profesor empatic (stiu cazuri), nu iese si cu o meserie , dar si cu o cultura?

Eu personal as vrea sa eliminăm inechitatea de la Alimentație publica unde au module de Marketing si Contabilitate pe care un profesor de economie nu le poate preda si sa le transferam la economie-cultura generala.
Mesaj personal
Peg
Trimis: 25 Oct 2019, 08:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Roxana B @ 25 Oct 2019, 08:38 PM)
Ma rog, o observatie : initial am vorbit de 4 materii (caci erau  2 limbi straine )

Si asa e cum spune Mihai Andrei, si materiile la profesionala, dar si la seral au o logica si au lucrat mult si zic eu bine unii oameni  pana cand au constituit aceste lucruri.

Eu personal as vrea sa eliminăm inechitatea de la Alimentație publica unde au module de Marketing si Contabilitate pe care un profesor de economie nu le poate preda si sa le transferam la economie-cultura generala.
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 25 Oct 2019, 08:18 PM

Utilizator activ

Peg, eu te cred ca ai idei, pentru ca un profesor care a strabatut mai multe in invatamant si a trebuit sa se descurce el, are o viziune proprie asupra unor aspecte.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved