Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Repetent 2 ani consecutiv
babszem
Trimis: 6 Sep 2012, 04:58 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 22
Înscris: 21 Aug 12


QUOTE (dorutelu @ 6 Sep 2012, 05:03 PM)
Din asta rezulta ca elevul poate sa fie repetent de 2 ori .........Asa este ?

Eu, personal, asa inteleg. "....cel mult...."
Mesaj personal
Top
anca_p
Trimis: 6 Sep 2012, 05:48 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 156
Înscris: 30 Mar 07


la noi la scoala este un caz din acesta: un elev e in clasa a VII pentru a treia oara anul acesta pentru ca nu a implinit inca 18 ani. Domnul director (care are muuuuuulti ani vechime ca director) a spus ca are dreptul sa repete o clasa cel putin 3 ani dar doar daca nu a implinit 18 ani...nu am gasit inca o lege care sa sustina lucrul acesta...


--------------------
un sut in fund - un pas inainte
www.ForsakenOrder.com
Mesaj personal
Top
dorutelu
Trimis: 6 Sep 2012, 06:37 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 150
Înscris: 2 Sep 09


asta cautam si eu o lege in care sa spuna clar lucrul acesta ....in special la nivelul gimnazial .....
Mesaj personal
Top
dldd
Trimis: 7 Sep 2012, 02:06 AM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 183
Înscris: 10 Jul 04


L.E.N.
Art. 25. -
(1) Formele de organizare a invatamantului preuniversitar sunt: invatamant cu frecventa si invatamant cu frecventa redusa.
(2) Invatamantul obligatoriu este invatamant cu frecventa. In mod exceptional, pentru persoanele care au depasit cu mai mult de 3 ani varsta clasei, invatamantul obligatoriu se poate organiza si in forma de invatamant cu frecventa redusa, in conformitate cu prevederile unei metodologii elaborate de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului.

Deci teoretic 3-4 ani poate fi repetent in functie de varsta. Desi sunt cazuri in care se inscriu in clasa I la 9 ani.

R.O.F.U.I.P. (cel vechi pentru ca nou nu a aparut)
(5) Elevul care nu frecventează cursurile de zi ale unei clase din învățământul obligatoriu, depășind cu mai mult de doi ani vârsta clasei respective, se află în situația de abandon școlar. Elevul aflat în situația de abandon școlar poate fi înscris, la cerere, în forme de învățământ seral, cu frecvență redusă sau la distanță, pentru care se constituie formațiuni aparte.
(6)Tinerii care au depășit vârsta școlară cu mai mult de 4 ani își pot completa educația de bază, prin parcurgerea unor programe de tip „A doua șansă”, conform metodologiei Ministerului Educației și Cercetării.

Conform R.O.F.U.I.P. cand a ramas a treia oara repetent iese din sistem. Dar tot cf R.O.F.U.I.P. nu isi poate completa educatia de baza daca nu depaseste cu mai mult de 4 ani varsta clasei. (Ma refer la "A doua sansa" pentru ca seral sau FF e mai greu pentru cei care chiar nu frecventeaza). Aici era o neconcordanta de un an si probabil L.E.N. a introdus paragraful 2 din articolul 25. Pentru a depasi cu mai mult de 3 ani varsta clasei (cf. L.E.N.) trebuie sa ramana de 3-4 ori repetent.
Desi formularea este cel putin ciudata ... "daca nu frecventeaza" .... chiar cred onorabilii nostri facatori de legi ca exprimarea "poate fi inscris, la cerere" ajuta cu ceva?!?!?!

Acest mesaj a fost modificat de către dldd la data 7 Sep 2012, 02:08 AM
Mesaj personal
Top
dldd
Trimis: 7 Sep 2012, 02:12 AM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 183
Înscris: 10 Jul 04


QUOTE (dorutelu @ 6 Sep 2012, 05:03 PM)
Din asta rezulta ca elevul poate sa fie repetent de 2 ori .........Asa este ?

DECI:

(3) În învățământul de stat, în anul de completare și, în ciclul superior al liceului, elevii se pot afla în situația de repetenție de cel mult două ori. Anul de studiu se poate repeta o singură dată.
(4) Elevii din anul de completare și din ciclul superior al liceului, care nu îndeplinesc condițiile de la aliniatul (3), își pot continua studiile numai la învățământul seral sau cu frecvență redusă, cu achitarea unei taxe, stabilite de consiliul de administrație al unității de învățământ, cu avizul inspectoratului școlar Județean.

Asa ca nu se aplica la gimnaziu acest alineat. Chiar si în anul de completare și, în ciclul superior al liceului, elevii se pot afla în situația de repetenție de cel mult două ori.(deci cand raman a treia oara sunt scosi din sistem). Un an de studiu insa pentru ei nu se poate repeta decat o data deci cand raman a doua oara repetenti in acelasi an sunt scosi din sistemul respectiv.

Acest mesaj a fost modificat de către dldd la data 7 Sep 2012, 02:14 AM
Mesaj personal
Top
dora^
Trimis: 7 Sep 2012, 06:32 AM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 20.300
Înscris: 1 Sep 04


QUOTE (dldd @ 7 Sep 2012, 03:12 AM)
QUOTE (dorutelu @ 6 Sep 2012, 05:03 PM)
Din asta rezulta ca elevul poate sa fie repetent de 2 ori .........Asa este ?

DECI:

(3) În învățământul de stat, în anul de completare și, în ciclul superior al liceului, elevii se pot afla în situația de repetenție de cel mult două ori. Anul de studiu se poate repeta o singură dată.
(4) Elevii din anul de completare și din ciclul superior al liceului, care nu îndeplinesc condițiile de la aliniatul (3), își pot continua studiile numai la învățământul seral sau cu frecvență redusă, cu achitarea unei taxe, stabilite de consiliul de administrație al unității de învățământ, cu avizul inspectoratului școlar Județean.

Asa ca nu se aplica la gimnaziu acest alineat. Chiar si în anul de completare și, în ciclul superior al liceului, elevii se pot afla în situația de repetenție de cel mult două ori.(deci cand raman a treia oara sunt scosi din sistem). Un an de studiu insa pentru ei nu se poate repeta decat o data deci cand raman a doua oara repetenti in acelasi an sunt scosi din sistemul respectiv.

Așa zic și eu, că acest articol se referă doar la anul de completare și liceu XI-XII.
Mesaj personal
Top
irimie1
Trimis: 7 Sep 2012, 11:53 AM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 986
Înscris: 5 Jul 11


QUOTE (dora^ @ 7 Sep 2012, 07:32 AM)
QUOTE (dldd @ 7 Sep 2012, 03:12 AM)
QUOTE (dorutelu @ 6 Sep 2012, 05:03 PM)
Din asta rezulta ca elevul poate sa fie repetent de 2 ori .........Asa este ?

DECI:

(3) În învățământul de stat, în anul de completare și, în ciclul superior al liceului, elevii se pot afla în situația de repetenție de cel mult două ori. Anul de studiu se poate repeta o singură dată.
(4) Elevii din anul de completare și din ciclul superior al liceului, care nu îndeplinesc condițiile de la aliniatul (3), își pot continua studiile numai la învățământul seral sau cu frecvență redusă, cu achitarea unei taxe, stabilite de consiliul de administrație al unității de învățământ, cu avizul inspectoratului școlar Județean.

Asa ca nu se aplica la gimnaziu acest alineat. Chiar si în anul de completare și, în ciclul superior al liceului, elevii se pot afla în situația de repetenție de cel mult două ori.(deci cand raman a treia oara sunt scosi din sistem). Un an de studiu insa pentru ei nu se poate repeta decat o data deci cand raman a doua oara repetenti in acelasi an sunt scosi din sistemul respectiv.

Așa zic și eu, că acest articol se referă doar la anul de completare și liceu XI-XII.

In concluzie, elevul poate repeta anul pana depaseste varsta scolara cu mai mult de 4 ani. Adica poate repeta, de exemplu clasa a VI-a de 4 ori? confused06.gif

Acest mesaj a fost modificat de către irimie1 la data 7 Sep 2012, 11:54 AM


--------------------
"Agresivitatea este întotdeauna o consecință a frustrării". (John Dollard)
Mesaj personal
Top
dldd
Trimis: 8 Sep 2012, 12:15 AM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 183
Înscris: 10 Jul 04


Doar de 3 ori smile.gif da nu e suficient ? smile.gif
Mesaj personal
Top
dorutelu
Trimis: 5 Nov 2013, 03:04 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 150
Înscris: 2 Sep 09


un elev care a ramas repetent de 2 ori in clasa a VII-a , si vine tocmai in luna noiembrie sa se inscrie din nou in clasa a VII-a fara cerere fara nimic.Cum se procedeaza? Are voie sa se mai inscrie cu toate ca au trecut aproape 2 luni de la inceperea scolii.
(Elevul si parintii au fost informati prin Instiintare scris trimisa prin posta cu confirmare de primire de situatia elevului)
Multumesc
Mesaj personal
Top
magda12
Trimis: 8 Oct 2019, 09:15 AM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 63
Înscris: 24 Nov 18


Buna dimineata!
De cate ori poate sa ramana repetent un elev la gimnaziu? De exemplu este in clasa a VI si este nascut in 2005. In ce document gasim?
Va multumesc!
Mesaj personal
Top
1q1q1q
Trimis: 8 Oct 2019, 11:55 AM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 7.976
Înscris: 13 Nov 03


Copilul meu e nascut in 2006 si tot in clasa VI este. Si nu a ramas repetent niciun an.
A fost prima serie cu clasa zero, pregatitoare, etc. Era un articol aiurea pe atunci in acel ordin referitor la varsta copiilor asa ca acum e in clasa VI si are 13 ani.


--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
Top
roset
Trimis: 8 Oct 2019, 05:02 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 14.286
Înscris: 24 Jan 09


(1) Învățământul general obligatoriu este de 11 clase și cuprinde învățământul primar, învățământulgimnazial și primii 2 ani ai învățământului secundar superior. Învățământul liceal devine obligatoriu pânăcel mai târziu în anul 2020. biggrin.gif
(2) Obligația de a frecventa învățământul obligatoriu de 11 clase, la forma cu frecvență, încetează la vârsta de 18 ani.
Art. 153 ROFUIP La articolul 135 alin.(1) și (2) se modifică și vor avea următorul cuprins:
„(1) Obligația de a frecventa învățământul obligatoriu la forma cu frecvență, încetează la vârsta de 18 ani. Persoanele care nu au finalizat învățământul obligatoriu până la această vârstă și care au depășit cu mai mult de trei ani vârsta clasei își pot continua studiile, la cerere și la forma de învățământ cu frecvență, cursuri serale sau la forma cu frecvență redusă.
(2) Persoanele care au depășit cu mai mult de patru ani vârsta clasei în care puteau fi înscrise și care nu au absolvit învățământul primar până la vârsta de 14 ani, precum și persoanele care au depășit cu mai mult de patru ani vârsta clasei în care puteau fi înscrise și care nu și-au finalizat învățământul secundar inferior, gimnazial pot continua studiile, la solicitarea acestora, și în programul „A doua șansă", conform metodologiei aprobate prin ordin al ministrului educației naționale.”



--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved