Versiune pentru tipărire a subiectului
Apasă aici pentru a vedea subiectul afișat normal
Forumul educational SEI > Forumul personalului didactic auxiliar > NORMA BAZA


Trimis de: elandro pe 7 Sep 2017, 12:52 PM
Daca un cadru didactic titular intr-o unitate de invatamant preuniversitar, a candidat la un concurs pentru ocuparea unui post pe durata nedeterminata la o universitate, poate ramane titularul unitatii din preuniversitar? Daca se poate care este baza legala?

Trimis de: eda2k pe 7 Sep 2017, 01:08 PM
Da, poate.

Codul muncii, art.35!

Art. 35
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiți sau la același angajator, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac excepție de la prevederile alin. (1) situațiile în care prin lege sunt prevăzute incompatibilități pentru cumulul unor funcții.

Trimis de: elandro pe 7 Sep 2017, 01:30 PM
Ma refeream la titulatura. Ttrebuie sa aleaga unitatea unde va avea norma de baza, deoarece din cate stiam eu nu pote beneficia de ddeducere pe mbele contracte de munca. Daca alege norma de baza la universitate, atunci la noi va ramane cu plata cu ora. Poate fi titular pe plata cu ora?

Trimis de: eda2k pe 7 Sep 2017, 01:58 PM
Bună ziua,

Din păcate, confundați "norma" cu "funcția de bază". Poate să fie titular în ambele instituții pe perioadă nedeterminată (cu toate drepturile salariale), dar trebuie să declare "funcția de bază" - pentru anumite deduceri, spor de doctorat, c.o.

Succes !

Trimis de: elandro pe 7 Sep 2017, 03:38 PM
Multumesc.

Trimis de: maria_popa pe 14 Sep 2017, 12:02 PM
Buna ziua!

Pentru cadrele didactice incadrate la cumul sau plata cu ora se iau in calcul indemnizatia de doctor si gradatia de merit, sporuri care li se acorda la fuctia de baza?

Multumesc!

Trimis de: eda2k pe 14 Sep 2017, 01:35 PM
Gradația de doctor doar unde are funcția de bază. Pentru gradație de merit, trebuie să fie titular.

Succes!

Trimis de: maria_popa pe 14 Sep 2017, 01:50 PM
QUOTE (eda2k @ 14 Sep 2017, 02:35 PM)
Gradația de doctor doar unde are funcția de bază. Pentru gradație de merit, trebuie să fie titular.

Succes!

Imi puteti spune si care este baza legala?

Trimis de: maria_popa pe 14 Sep 2017, 02:36 PM
QUOTE (maria_popa @ 14 Sep 2017, 02:50 PM)
QUOTE (eda2k @ 14 Sep 2017, 02:35 PM)
Gradația de doctor doar unde are funcția de bază. Pentru gradație de merit, trebuie să fie titular.

Succes!

Imi puteti spune si care este baza legala?

Va multumesc!

Powered by Invision Power Board (http://www.invisionboard.com)
© Invision Power Services (http://www.invisionpower.com)