Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> NORMA BAZA
elandro
Trimis: 7 Sep 2017, 12:52 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 274
Înscris: 26 Nov 12


Daca un cadru didactic titular intr-o unitate de invatamant preuniversitar, a candidat la un concurs pentru ocuparea unui post pe durata nedeterminata la o universitate, poate ramane titularul unitatii din preuniversitar? Daca se poate care este baza legala?
Mesaj personal
Top
eda2k
Trimis: 7 Sep 2017, 01:08 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 37
Înscris: 24 Jan 11


Da, poate.

Codul muncii, art.35!

Art. 35
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiți sau la același angajator, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac excepție de la prevederile alin. (1) situațiile în care prin lege sunt prevăzute incompatibilități pentru cumulul unor funcții.

Acest mesaj a fost modificat de către eda2k la data 7 Sep 2017, 01:09 PM
Mesaj personal
Top
elandro
Trimis: 7 Sep 2017, 01:30 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 274
Înscris: 26 Nov 12


Ma refeream la titulatura. Ttrebuie sa aleaga unitatea unde va avea norma de baza, deoarece din cate stiam eu nu pote beneficia de ddeducere pe mbele contracte de munca. Daca alege norma de baza la universitate, atunci la noi va ramane cu plata cu ora. Poate fi titular pe plata cu ora?
Mesaj personal
Top
eda2k
Trimis: 7 Sep 2017, 01:58 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 37
Înscris: 24 Jan 11


Bună ziua,

Din păcate, confundați "norma" cu "funcția de bază". Poate să fie titular în ambele instituții pe perioadă nedeterminată (cu toate drepturile salariale), dar trebuie să declare "funcția de bază" - pentru anumite deduceri, spor de doctorat, c.o.

Succes !
Mesaj personal
Top
elandro
Trimis: 7 Sep 2017, 03:38 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 274
Înscris: 26 Nov 12


Multumesc.
Mesaj personal
Top
maria_popa
Trimis: 14 Sep 2017, 12:02 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 63
Înscris: 17 Dec 12


Buna ziua!

Pentru cadrele didactice incadrate la cumul sau plata cu ora se iau in calcul indemnizatia de doctor si gradatia de merit, sporuri care li se acorda la fuctia de baza?

Multumesc!
Mesaj personal
Top
eda2k
Trimis: 14 Sep 2017, 01:35 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 37
Înscris: 24 Jan 11


Gradația de doctor doar unde are funcția de bază. Pentru gradație de merit, trebuie să fie titular.

Succes!
Mesaj personal
Top
maria_popa
Trimis: 14 Sep 2017, 01:50 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 63
Înscris: 17 Dec 12


QUOTE (eda2k @ 14 Sep 2017, 02:35 PM)
Gradația de doctor doar unde are funcția de bază. Pentru gradație de merit, trebuie să fie titular.

Succes!

Imi puteti spune si care este baza legala?
Mesaj personal
Top
maria_popa
Trimis: 14 Sep 2017, 02:36 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 63
Înscris: 17 Dec 12


QUOTE (maria_popa @ 14 Sep 2017, 02:50 PM)
QUOTE (eda2k @ 14 Sep 2017, 02:35 PM)
Gradația de doctor doar unde are funcția de bază. Pentru gradație de merit, trebuie să fie titular.

Succes!

Imi puteti spune si care este baza legala?

Va multumesc!
Mesaj personal
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved