Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 2 [3] 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> recunoastere credite trasferabile
LIVE.O
Trimis: 29 Sep 2018, 06:19 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (MihaelaSid @ 29 Sep 2018, 02:23 PM)
Am terminat un curs postuniversitar de perfectionare in informatica in anul 2001. Am nevoie de credite (atunci nu se primeau... nu exista conceptul... cred) pt acest curs. Le pot obtine cumva?

Ce fel de credite doriti?
Mesaj personal
ana_n
Trimis: 30 Sep 2018, 03:52 PM

Utilizator activ

QUOTE (mihai.andrei @ 28 Sep 2018, 12:23 AM)
QUOTE (ana_n @ 27 Sep 2018, 01:03 PM)
Daca este scris pe adeverinta numarul de credite transferabile, atunci nu se mai echivaleaza. Parerea mea.

Se pot echivala. Prin studii la facultati primesti Credite de Studiu, iar prin cursuri de perfectionare si aceasta minunata echivalare iei Credite Profesionale. alea 90 la 5 ani trebuie sa fie Profesionale. te doare mintea.... smile.gif)

Da, creditele de studiu se echivaleaza cu cele profesionale, la acestea din urma m-am referit.
Mesaj personal
ana_n
Trimis: 30 Sep 2018, 04:04 PM

Utilizator activ

QUOTE (MihaelaSid @ 29 Sep 2018, 03:23 PM)
Am terminat un curs postuniversitar de perfectionare in informatica in anul 2001. Am nevoie de credite (atunci nu se primeau... nu exista conceptul... cred) pt acest curs. Le pot obtine cumva?

Echivalarea in credite profesionale se face la inceputul anului scolar, pentru cursurile de formare din anul scolar precedent.
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 7 Oct 2018, 01:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ana_n @ 30 Sep 2018, 05:04 PM)
QUOTE (MihaelaSid @ 29 Sep 2018, 03:23 PM)

Echivalarea in credite profesionale se face la inceputul anului scolar, pentru cursurile de formare din anul scolar precedent.

Am inteles asta.
Dar eu am nevoie de Credite Profesionale (Transferabile) pt acest curs absolvit in 2001.
Exista lege/posibilitate in acest sens? Stie cineva?
Mesaj personal
dorutelu
Trimis: 7 Oct 2018, 10:41 PM

Utilizator activ

Nu!
Mesaj personal
camyra17
Trimis: 12 Jan 2019, 12:19 AM

Utilizator
**

Buna seara. Echivalarea gradului ii cu credite nu se aplica retroactiv din ce am inteles. Dar, daca eu am obținut gradul ii in anul 2010 si intre anii 2011-2013 am fost in CIC, cand as fi putut face aceasta echivalare? Nu am gasit acest lucru menționat nicăieri în lege sau poate nu am cautat bine. S-a mai modificat ceva intre timp la OMEN 5562/2011 cu privire la echivalarea retroactiva? Multumesc.
Mesaj personal
roset
Trimis: 12 Jan 2019, 06:50 PM

Mentor

În anul când ați obținut gr.II până la 15 sept. trebuie depusă cerere pentru recunoașterea creditelor, altfel se pierd!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
LIVE.O
Trimis: 12 Jan 2019, 07:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (camyra17 @ 12 Jan 2019, 12:19 AM)
Buna seara. Echivalarea gradului ii cu credite nu se aplica retroactiv din ce am inteles. Dar, daca eu am obținut gradul ii in anul 2010 si intre anii 2011-2013 am fost in CIC, cand as fi putut face aceasta echivalare? Nu am gasit acest lucru menționat nicăieri în lege sau poate nu am cautat bine. S-a mai modificat ceva intre timp la OMEN 5562/2011 cu privire la echivalarea retroactiva? Multumesc.

In ce cincinal sunteti?

Daca sunteti in perioada 2018-2023 sau 2017-2022, atunci NU MAI ARE ROST sa va bateti capul cu echivalarea gradului didactic II.
GRADUL ARE VALABILITATE NELIMITATA, creditele eferente gradului doar 5 ani.
Creditele ajuta la maturarea celor 90 CPT pentru o perioada de cinci ani. Prima perioada incepe de la definitivat si de obicei, majoritatea sustin examenul pentru obtinerea gradului didactic II in aceasta perioada, ceea ce asigura cele 90 CPT.
In perioada a doua, de obicei se sustine gradul didactic I, deci se acopera din nou cele 90 Credite Profesionale Transferabile.
Mesaj personal
camyra17
Trimis: 13 Jan 2019, 01:12 AM

Utilizator
**

Definitivatul l-am dat in 2006, gradul ii in 2010. Intre 2011-2013 am fost in CIC, am fost in activitate din martie 2013 până în aprilie 2017 si de atunci sunt din nou în CIC (cu cel de-al doilea copil). Nu mi-e f clară treaba asta cu cincinalele.

Acest mesaj a fost modificat de către camyra17 la data 13 Jan 2019, 01:13 AM
Mesaj personal
camyra17
Trimis: 14 Jan 2019, 03:06 PM

Utilizator
**

Creditele obținute prin echivalarea gradului II nu sunt valabile pentru cincinalul ce urmează? Adica pt urmatorii 5 ani ai creditele necesare?
Mesaj personal
BEATRIZZ
Trimis: 2 Feb 2019, 02:44 PM

Utilizator
**

Dar dacă avem adeverința de echivalarea a gradului 1, o putem folosi în fișa de evaluare a cadrului didactic ce intră în restrângere??? Cu ea atingi cele 6 puncte.
S-a confruntat cineva cu situația aceasta?
Mesaj personal
danuba
Trimis: 19 Apr 2019, 05:05 PM

Utilizator avansat

Adeverința de echivalare a gradului didactic cu 90 de credite este valabila doar cu semnatura directorului? ( fara cea a reprezentantului CCD- datorita refuzului directorului de a convoca acest reprezentant)
Mesaj personal
danuba
Trimis: 19 Apr 2019, 05:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (BEATRIZZ @ 2 Feb 2019, 03:44 PM)
Dar dacă avem adeverința de echivalarea a gradului 1, o putem folosi în fișa de evaluare a cadrului didactic ce intră în restrângere??? Cu ea atingi cele 6 puncte.

Si eu as dori sa stiu!
Mesaj personal
ang@eliza
Trimis: 19 Apr 2019, 10:13 PM

Utilizator
**

Bună seara! Vă rog să mă ajutați și pe mine referitor la anul cincinal în care ar trebui să mă aflu în prezent, având în vedere următoarele: am dat definitivatul în anul 1999, gradul II în 2006, iar gradul I- îi am susținut-o luna trecută. Între 2006 -2008 am fost în primul CIC iar între 2012-2014 am fost în al doilea CIC. Aș dori să știu dacă mai are rost să îmi echivalez gradul I-îi în credite începând cu 1 septembrie 2019 în cazul în care mă aflu la sfârșitul anului cincinal.
Eù mi-am calculat perioada în felul următor: 1999- 2004, 2004-2009, 2009-2014, 2014-2019 fără perioadele de CIC.
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 20 Apr 2019, 04:56 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ang@eliza @ 19 Apr 2019, 10:13 PM)
Bună seara! Vă rog să mă ajutați și pe mine referitor la  anul cincinal în care ar trebui să mă aflu în prezent, având în vedere următoarele: am dat definitivatul în anul 1999, gradul II în 2006, iar gradul I- îi am susținut-o luna  trecută. Între  2006 -2008 am fost în primul  CIC iar între 2012-2014 am fost în al doilea CIC.  Aș dori să știu dacă mai are rost să îmi echivalez gradul I-îi în credite începând cu 1 septembrie 2019 în cazul în care mă aflu la sfârșitul anului cincinal.
  Eù mi-am calculat perioada  în felul următor: 1999- 2004, 2004-2009, 2009-2014, 2014-2019 fără perioadele de CIC.

Trebuie echivalat. Nu costa nimic. Este necesara doar o simpla cerere si o declaratie pe proprie raspundere in cazul in care nu aveti printr-un miracol certificatul de acordare a gradului.

Acest mesaj a fost modificat de către LIVE.O la data 20 Apr 2019, 04:57 AM
Mesaj personal
roset
Trimis: 20 Apr 2019, 08:41 PM

Mentor

QUOTE (danuba @ 19 Apr 2019, 05:09 PM)
QUOTE (BEATRIZZ @ 2 Feb 2019, 03:44 PM)

Si eu as dori sa stiu!

Din câte știu eu nu se poate folosi un document de 2 ori! Adeverința de echivalare de credite este pentru cele 90 de credite, care vă dă dreptul să întocmiți fișa de evaluare! Cine nu are 90 de credite nu mai întocmește această fișă! Pleacă primul (Art. 25 (o) din metodologie). Gradul I în această fișă are un anumit punctaj! (Gradul II de asemenea și toate celelalte! sign28.gif Sper să nu greșesc!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
yoko70
Trimis: 30 Apr 2019, 12:10 PM

Mentor

QUOTE (roset @ 12 Jan 2019, 07:50 PM)
În anul când ați obținut gr.II până la 15 sept. trebuie depusă cerere pentru recunoașterea creditelor, altfel se pierd!

Se pierd?Asta e ceva nou. La fel si faza cu cererea pentru echivalare depusa la scoala ...smile.gif)

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
roset
Trimis: 30 Apr 2019, 08:08 PM

Mentor

CAPITOLUL III
Echivalarea, evaluarea, validarea și recunoașterea în credite profesionale
transferabile
ART. 11
Echivalarea în credite profesionale transferabile a formelor de organizare a
formării continue prevăzute la art. 8 și art. 9 alin. (1) se face anual, pentru anul
școlar precedent.
ART. 12
Echivalarea în credite profesionale transferabile se realizează la solicitarea
personalului didactic, de conducere, de îndrumare și de control.
ART. 13
Personalul didactic, de conducere, de îndrumare și de control depune, în
perioada 1-15 septembrie, la secretariatul unităŃii de învăŃământ în care
funcŃionează un dosar care va conŃine cererea de echivalare și copii în conformitate
cu originalele ale diplomelor care atestă participarea la formele de organizare a
formării continue pentru care solicită echivalarea în credite profesionale
transferabile, validate prin semnătura solicitantului.
ART. 14
Responsabilul cu dezvoltarea profesională din unitatea de învăŃământ depune la
consiliul de administraŃie al unităŃii de învăŃământ dosarele personalului didactic,
de conducere, de îndrumare și de control care solicită echivalarea în credite
profesionale transferabile a unor forme de organizare a formării continue.
ART. 15
La nivelul fiecărei unităŃi de învăŃământ se constituie prin decizie a directorului
o comisie pentru echivalarea în credite profesionale transferabile a formelor de
organizare a formării continue enumerate la art. 8.
ART. 16
Comisia este alcătuită din următoarele persoane:
a) directorul unităŃii de învăŃământ;
cool.gif responsabilul cu dezvoltarea profesională;
c) un profesor metodist de la casa corpului didactic.
ART. 17
Comisia se întrunește în intervalul 20 - 30 septembrie al fiecărui an școlar și
analizează dosarele personalului didactic, de conducere, de îndrumare și de control
care solicită echivalarea.
ART. 18
(1) Comisia se întrunește și analizează dosarele personalului didactic, de
conducere, de îndrumare și de control care solicită echivalarea.
(2) În termen de 5 zile de la finalizarea analizării dosarelor, comisia
centralizează și afișează rezultatele.
(3) Unitatea de învăŃământ eliberează personalului didactic, de conducere, de
îndrumare și de control o adeverinŃă de echivalare în credite profesionale
transferabile, din care rezultă numărul de credite profesionale transferabile acordat.
ART. 19
UnităŃile de învăŃământ păstrează dosarele depuse de personalul didactic, de
conducere, de îndrumare și de control care solicită echivalarea numărului de
credite profesionale transferabile și comunică inspectoratului școlar
judeŃean/Inspectoratului Școlar al Municipiului București informaŃii privind
formarea continuă a personalului didactic, de conducere, de îndrumare și de control
din unitatea de învăŃământ respectivă.
ART. 20
Recunoașterea rezultatelor învăŃării și a creditelor asociate reprezintă procesul
prin care se acordă un statut oficial rezultatelor învăŃării și creditelor dobândite,
evaluate și validate, în vederea recunoașterii acumulării celor minimum 90 de
credite profesionale transferabile, conform standardelor profesionale pentru
profesia didactică, standardelor de calitate și competenŃelor profesionale, potrivit
Metodologiei formării continue a personalului didactic, de conducere, de
îndrumare și de control.
-----ORDIN Nr. 5562 din 7 octombrie 2011
pentru aprobarea Metodologiei privind sistemul de acumulare, recunoaștere și
echivalare a creditelor profesionale transferabile
EMITENT: MINISTERUL EDUCAłIEI, CERCETĂRII, TINERETULUI ȘI
SPORTULUI
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 785 din 4 noiembrie 2011 ------

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 30 Apr 2019, 08:10 PM

--------------------
yoko70
Trimis: 1 May 2019, 09:33 AM

Mentor

lucruri diferite:)
Mesaj personal
roset
Trimis: 1 May 2019, 09:40 AM

Mentor

Ți se pare , dar sunt complementare, nu diferite! biggrin.gif

--------------------
yoko70
Trimis: 1 May 2019, 09:54 AM

Mentor

QUOTE (roset @ 1 May 2019, 10:40 AM)
Ți se pare , dar sunt complementare, nu diferite!  biggrin.gif

Daca vreau sa imi transform un grad in credite si sa le folosesc pentru urmatorul interval-toate sau in parte-....aplic ce zici tu.

Daca doresc sa indeplinesc conditia celor 90 de credite, dar nu nu ma intereseaza sa le "prefac" in credite transferabile pentru urmatorul "sezon", folosesc ce zic eu.smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 1 May 2019, 09:55 AM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
roset
Trimis: 1 May 2019, 11:21 AM

Mentor

Poate, așa se interpretează (nu ceea ce zic eu, ceea ce spune metodologia), dar neechivalarea celor 90 de credite, la restrângere de activitate, cel puțin, nu-mi dă dreptul de a participa la întocmirea fișei de punctaj! (Art. 25 (o) !) Plec primul, evident dacă am sub 90! cool.gif

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 1 May 2019, 11:24 AM

--------------------
yoko70
Trimis: 1 May 2019, 11:39 AM

Mentor

QUOTE (roset @ 1 May 2019, 12:21 PM)
Poate, așa se interpretează (nu ceea ce zic eu, ceea ce spune metodologia), dar  neechivalarea celor 90 de credite, la restrângere de activitate,  cel puțin, nu-mi dă dreptul de a participa la întocmirea fișei de punctaj! (Art. 25 (o) !) Plec primul, evident dacă am sub 90! cool.gif

Eu zic sa citesti cu atentie art 25 litera "o" smile.gif)
Chiar daca nu mi-am transformat gradul in credite transferabile...nu plec primul din scoala. Metodologia de mobilitate zice ce zic eu.smile.gif)

In rest...cele 90 de credite sunt obligatorii doar in anumite conditii...continute de Codul Muncii, Constitutie, cccm, conventiile internationale la care Ro este parte. Totul se reduce la cat de decis esti sa iti aperi drepturile. Incercati sa oferiti si alternative...nu doar sa speriati oamenii:)

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 1 May 2019, 11:45 AM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
roset
Trimis: 1 May 2019, 05:51 PM

Mentor

Dacă nu am 90 de credite la data restrângerii, plec primul. Nu mai interpreta metodologia că asa s-a procedat!Dacă am luat gr. I, cu mai puțin de 5 ani în urmă, și n-am 90 de credite ( și că nu le-am echivalat) nu pot participa la întocmirea fișei de evaluare și pierd!

--------------------
yoko70
Trimis: 1 May 2019, 06:01 PM

Mentor

QUOTE (roset @ 1 May 2019, 06:51 PM)
Dacă nu am 90 de credite la data restrângerii, plec primul. Nu mai interpreta metodologia că asa s-a procedat!Dacă am luat gr. I, cu mai puțin de 5 ani în urmă, și n-am 90 de credite ( și că nu le-am echivalat) nu pot participa la întocmirea fișei de evaluare și pierd!

Poate la tine in judet:))

Angajatorul trebuie sa demonstreze ca mi-a oferit posibilitatea de a efectua cursuri de formare in intervalul orar 8-16, in zilele de luni ....,vineri, pe cheltuiala sa, cursuri de formare care respecta regula celor 3E a Curtii de Conturi...

ITM, Curtea de Conturi, Procuratura...smile.gif)
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 2 [3] 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved