Reședință - Portal SEI Evaluare Evaluare Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Definitivat Definitivat Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu Subiecte examene naționale Subiecte examene naționale SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou

> Eroare deschidere aplicatie Ael pe statii
aron_si
Trimis: 2 Dec 2019, 12:33 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Bună ziua,
Vă rog să-mi dați și mie o sugestie - care să fie cauza pentru care apare la deschiderea aplicației Ael pe stații mesajul (atașat) - Suportul pentru Java este dezactivat sau inexistent.
Menționez că serverul pe care este instalat Ael-ul (versiunea 6.0.1.1) este Windows Server 2008, singura versiune de Java instalată atât pe server cât și pe statii este Java 1.7.0_51 și este Enabled (pe server cât și pe stații), iar data este cea curentă atât pe stații cât și pe server.
De asemenea pe server atât ael-ul cat si asm-ul funcționează. A functionat și pe stații atâta timp cât au avut instalate ca sistem de operare Win Vista, dar cu Windows 7 profesional pe 32 de biti (sau 64) nu mai funcționează și apare pe toate aceeași eroare .... Suportul pentru Java este dezactivat sau inexistent.
Cu speranța că va putea cineva să îmi propună o soluție (cu păstrarea sistemului de operare Win 7 existent) vă mulțumesc și aștept răspunsul dumneavoastră.

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
bogdan_ioan
Trimis: 10 Dec 2019, 01:27 PM

Utilizator
**

trebuie sa activezi java pe statie...

sunt mai multi pasi de urmat, ti-as recomanda sa rulezi AEL in IE 8... daca se poate, serverul de AEL sa il adaugi la Trusted sites si eventual sa ai o 'masina' java mai veche gen 1.5, sa ii dai voie sa ruleze java...

eventual poti activa si compatibility view pt serverul AEL.

toate astea trebuie sa le configurezi pe statii, nu pe server.
Mesaj personal
aron_si
Trimis: 9 Jan 2020, 08:33 AM

Utilizator activ

Buna ziua și La mulți ani tuturor!
Mulțumesc pentru mesajul trimis dar din păcate nici una din soluțiile date nu au rezolvat problema:

- pentru IE8 mesajul a fost - ca Internet Explorer nu este suportat pe acest sistem de operare (Windows 7),
- pentru Java 1.5 cât și după adăugarea serverului Ael la Trusted sites respectiv activarea pentru serverul Ael a compatibility view, la deschiderea aplicației AEL pe statii mesajul este invariabil același:
Suportul Java nu este activat.
Numai bine
Mesaj personal
bogdan_ioan
Trimis: 9 Jan 2020, 01:19 PM

Utilizator
**

dezinstaleaza java
in browser in tools - ie options - security - trusted sites - adauga adresa serverului ael (fara port si fara bifa de https -- doar http://192.168.1.2) de asemenea seteaza pt trusted sites custom level - reset >> low.

reincarca pagina.
re-instaleaza java de pe serverul ael ("de la aceasta adresa" -- in pagina)

eventual daca nu merge da-mi un telefon (vezi mesaje personale ti-am trimis nr.)

Mesaj personal
aron_si
Trimis: 13 Jan 2020, 09:01 AM

Utilizator activ

Mulțumesc încă o dată pentru ajutor dar nu v-am întrebat de ce unele lecții nu vor merge în AEL - să fie sistemul de operare de pe stații de vină? (Windows 7)
Mesaj personal
bogdan_ioan
Trimis: 13 Jan 2020, 04:23 PM

Utilizator
**

cult3d... pe windows 10 nu am reusit nicicum sa-l fac sa mearga...
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved