Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> SCOALA VIRTUALA

ATI DORI CA SCOLIILE & LICEELE SA FIE VIRTUALE ?
DA ! [ 27 ]  [50.00%]
NU ! [ 27 ]  [50.00%]
Voturi totale: 54
Vizitatorii ne-înregistrați nu pot vota 
zuppy08
Trimis: 11 Feb 2008, 07:34 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua,

Un plan de viitor ar fi ca toate scoliile sa fie virtuale.

Pe aceasta cale, ar creste numarul celor prezenti, nimeni nu ar abandona scoala si liceul.tongue.gif

Exista si dezavantaje:

Cei de la sat nu cred ca detin un calculator, sau internet de mare viteza.

AR FI O IDEE:d
Mesaj personal
Dj.Woofer.bv
Trimis: 22 Jun 2008, 06:03 PM

Utilizator
**

neh...nu se va intampla asta...pentru ca TRAIM IN ROMANIA

--------------------
DJ Woofer
Mesaj personal
Hania
Trimis: 13 Sep 2008, 10:25 AM

Utilizator activ

Prezenta unui profesor este totusi importanta. Explicatii iti poate da si on-line, insa sunt atatea metode de care se poate folosi intr-o clasa.
Totusi recunosc ca e o idee buna. character40.gif
Mesaj personal
iepurica
Trimis: 12 Jun 2011, 01:16 PM

Utilizator
**

nu cred ca va fii niciodata realizabil un asemenea proiect
Mesaj personal
iulya_x
Trimis: 16 Aug 2011, 02:40 AM

Utilizator activ

ar fi si o idee buna dar si una rea pentru ca nu toti au acces la internet nu isi permit nici macar sa viseze la un calculator si nici nu stiu sa umble pe acesta
nu au ce manca si cu ce se imbraca si de mutle ori se duc flamanzi zeci de km pe jos la scoala
si eu tot cu sistemul vechi sunt se merge la scoala iti preda un profesor intelegi ceva scrii pe caiet cu pixul
asa doar scriind la tastatura vei uita in timp sa scrii chiar si 2 randuri iti va fi greu sa le scrii
proprie experienta sunt la facultate la id nu scriu decat la examene si restante si in rest cand si cand si cand vreau sa scriu ptr examene sa imi fac rezumate dupa ce am scris o foaie a4 parca as fi scris un caiet intreg pentru ca nu scriu zilnic si daca nu as mai scrie cand si cand incetul cu incetul voi uita sa scriu........in restul timpului scriu doar la pc ori laptop................cum vor mai sti deci sa scrie aceste generatii viitoare sau cum isi vor scrie semnatura daca ei nu vor mai scrie decat la taste
eu ce detin 2 calculatoare si internet de o viteza foarte buna as avea conditii insa NU vreau decat pe metoda clasica

--------------------
Supernatural
Mesaj personal
CamiFB
Trimis: 28 Apr 2012, 07:43 AM

Utilizator activ

Buna ziua,
Cred ca trebuia sa mai sa mai aveti o optiune. Ar fi interesant ca fiecare scoala sa-si poata prezenta materiale didactice pe o platforma electronica, care sa poata fi accesata de cei care absenteaza(eu nu am lectia doamna ca am lipsit tongue.gif ). Dar invatamant preuniversitar, doar virtual huh.gif , oare cum invatam sa scriem (nu la calculator), sa comunicam(face to face), etc.

Acest mesaj a fost modificat de către CamiFB la data 28 Apr 2012, 07:44 AM

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
pescarus
Trimis: 29 Apr 2012, 10:04 PM

Utilizator avansat

Parca în Australia și în America există școala la...televizor sau radio pentru cei din zone izolate. wink.gif
O fi și pe net... smile.gif

--------------------
Mesaj personal
CamiFB
Trimis: 30 Apr 2012, 08:33 PM

Utilizator activ

QUOTE (pescarus @ 29 Apr 2012, 11:04 PM)
Parca în Australia și în America există școala la...televizor sau radio pentru cei din zone izolate. wink.gif
O fi și pe net... smile.gif

Și la noi există Școala Discovery și pe la National Geografic am văzut ceva, dar poate înlocui școala confused06.gif

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
cristi_1993
Trimis: 5 Jun 2012, 12:40 PM

Utilizator
**

Nu imi place ideea din simplu motiv ca (scuzati cacofonia) copii nu vor mai traii bucuriile scoli, adica boacane, absente (nu zica ca-i bine dar oricine o face), momentele traite cu colegii la bine si la greu...

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
okazional
Trimis: 12 Jun 2012, 03:42 PM

Utilizator
**

categoric isi va pierde tot farmecul + un elev invata foarte multe si socializand cu colegii lui.

--------------------
Realizare site la preturi foarte mici: creare magazin online sau creare aplicatii android .
Singura aparare in fata lumii este cunoasterea ei temeinica.
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 2 Oct 2012, 09:19 AM

Utilizator avansat

Adică eu deja mă lupt cu flagelul autoizolării puștimii-n mediul virtual, simultan oferindu-i ocazii de-a socializa ... deloc! Genial, pe cuvânt!

O idee ar fi ca fiecare site școlar să prezinte un set de lecții și exerciții accesibile online. Fiecare cadru didactic ar putea avea propria pagină pe care să o managerieze cum consideră, fiind, în același timp, la dispoziția elevilor pentru consultații - o oră, două ... pe săptămână. Orele de consultații online, ușor de verificat, să fie remunerate dublu, pentru a încuraja activitatea cadrelor didactice pe site și pentru a-i determina și pe colegii care încă nu știu să folosească computerul să urmeze conștiincios cursurile tic.

O altă idee ... dar voi tăcea. Am obiceiul să vorbesc aiurea. animal10.gif

Acest mesaj a fost modificat de către a. mihai la data 2 Oct 2012, 09:23 AM
Mesaj personal
crass
Trimis: 29 Mar 2013, 07:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (zuppy08 @ 11 Feb 2008, 08:34 PM)
Buna ziua,

Un plan de viitor ar fi ca toate scoliile sa fie virtuale.

Pe aceasta cale, ar creste numarul celor prezenti, nimeni nu ar abandona scoala si liceul.tongue.gif

Exista si dezavantaje:

Cei de la sat nu cred ca detin un calculator, sau internet de mare viteza.

AR FI O IDEE:d

Poate ca la gimnaziu ar fi cum ar mai fi, dar la liceu n-ar mai veni nimeni. Multi elevi daca nu sunt impinsi de la spate, nu fac nimic.
Si asa, cand prezenta este obligatorie, si tot acumuleaza 100 de absente. Darmite cand va fi online?
Daca faci un sondaj printre elevi, vei constata ca daca ar putea, 90% nu ar merge la scoala. Si atunci de ce sa vorbim despre scoala online?
Mesaj personal
Alexx.
Trimis: 27 Jun 2014, 02:32 PM

Utilizator
**

QUOTE (iepurica @ 12 Jun 2011, 03:16 PM)
nu cred ca va fii niciodata realizabil un asemenea proiect

Chiar dacă va fi realizabil va fi un eșec.
Mesaj personal
Video lectii Matematica
Trimis: 11 Sep 2014, 03:04 PM

Începător
*

Video lectii de matematica http://goo.gl/hTmzy2 ce va de genul acesta
Mesaj personal
george.s
Trimis: 11 Sep 2014, 05:47 PM

Utilizator activ

QUOTE (a. mihai @ 2 Oct 2012, 10:19 AM)
Adică eu deja mă lupt cu flagelul autoizolării puștimii-n mediul virtual, simultan oferindu-i ocazii de-a socializa ... deloc! Genial, pe cuvânt!

O idee ar fi ca fiecare site școlar să prezinte un set de lecții și exerciții accesibile online. Fiecare cadru didactic ar putea avea propria pagină pe care să o managerieze cum consideră, fiind, în același timp, la dispoziția elevilor pentru consultații - o oră, două ... pe săptămână. Orele de consultații online, ușor de verificat, să fie remunerate dublu, pentru a încuraja activitatea cadrelor didactice pe site și pentru a-i determina și pe colegii care încă nu știu să folosească computerul să urmeze conștiincios cursurile tic.

O altă idee ... dar voi tăcea. Am obiceiul să vorbesc aiurea. animal10.gif

Subscriu

--------------------
"Materia nu-i decat energie acumulata; si energia poate lua toate formele, de la caderea unei pietre pana la gandirea omului" - Maeterlinck
edu.tuwer.eu
Mesaj personal
Video lectii Matematica
Trimis: 12 Sep 2014, 06:53 AM

Începător
*

Scoala virtuala NU trebuie sa fie o alternativa la scoala clasica ci pur si simplu complementara. Sa aiba menirea de a oferi raspunsuri pentru orice domeniu si problema a unui individ cu acces gratuit. Nu sunt profesor dar sunt parinte a doi copii , am creat doua pagini web http://www.profademate.ro/ si http://www.lectiidematematica.ro/, siteuri cu acelasi continut, lectii de matematica dar cu forme de prezentare diferite pentru a atrage mai mult trafic. Pentru fiecare sit am creat o pagina facebook. Ce vreau sa spun este ca urmarind foarte atent statisticile oferite de Google Analytics am observat ca media de varsta a celor care intra pe aceste medii online gratuite si fara inscriere au varste cuprinse intre 28 si 44 de ani. DECI PE CINE PREOCUPA SCOALA VIRTUALA?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved