Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (172) « Primul ... 168 169 [170] 171 172  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PRETRANSFER
sorinflaviu
Trimis: 5 May 2019, 07:39 PM

Utilizator activ

Grup: Members

La completarea cererii de Pretransfer aleg sa mi se aprobe pretransferul pe UN POST sau PE O CATEDRA?. La scoala care sunt titular sunt in continuare toate orele….ma va dezavantaja asta cumva?
Mesaj personal
sorinflaviu
Trimis: 5 May 2019, 07:41 PM

Utilizator activ

Tot la completarea cererii de Pretransfer ce scriu la un post (o catedra) publicat/a vacant de...… ISJ cumva?
Mesaj personal
nicoletanicol
Trimis: 5 May 2019, 07:42 PM

Utilizator activ

da, ISJ Arad
Mesaj personal
gabriela2012
Trimis: 5 May 2019, 07:52 PM

Utilizator activ

Există un model de cerere pentru susținerea inspecției speciale la clasă ce trebuie atașat la dosarul de pretransfer? Sau se va vedea de pe cerere că se dorește pretransfer pe o altă specializare? Mulțumesc.
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 5 May 2019, 10:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (gabriela2012 @ 5 May 2019, 08:52 PM)
Există un model de cerere pentru susținerea inspecției speciale la clasă ce trebuie atașat la dosarul de pretransfer? Sau se va vedea de pe cerere că se dorește pretransfer pe o altă specializare? Mulțumesc.

isj ul dv trebuie sa elibereze tipizat
Mesaj personal
sorinflaviu
Trimis: 6 May 2019, 08:30 AM

Utilizator activ

La completarea cererii de Pretransfer ce scriu la un post (o catedra) publicat/a vacant de...… ISJ cumva?
Mesaj personal
nicoletanicol
Trimis: 6 May 2019, 11:27 AM

Utilizator activ

Care e diferenta intre POST VACANT si CATEDRA VACANTA?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 6 May 2019, 12:58 PM

Mentor

QUOTE (nicoletanicol @ 6 May 2019, 11:27 AM)
Care e diferenta intre POST VACANT si CATEDRA VACANTA?

Despre post vorbim doar în cazul educatorilor/institutorilor/profesorilor pentru învățământ preșcolar sau învățătorilor/institutorilor/profesorilor pentru învățământ primar.

--------------------
Mesaj personal
nicoletanicol
Trimis: 7 May 2019, 07:13 AM

Utilizator activ

De la scoala de la care doresc sa ma pretransfer (cea la care sunt titular) am cerut in aprilie acordul si am primit o adeverinta in care scrie ca sunt de acord sa plec. In metodologie vad ca scrie ca trebui sa depun iar incepand de azi o cerere de acord.... nu mai inteleg nimic
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 7 May 2019, 07:32 AM

Mentor

QUOTE (nicoletanicol @ 7 May 2019, 07:13 AM)
De la scoala de la care doresc sa ma pretransfer (cea la care sunt titular) am cerut in aprilie acordul si am primit o adeverinta in care scrie ca sunt de acord sa plec. In metodologie vad ca scrie ca trebui sa depun iar incepand de azi o cerere de acord.... nu mai inteleg nimic

La unitatea din care plecați nu trebuie să depuneți nicio cerere scrisă. Este suficientă o cerere verbală adresată secretarei pentru eliberarea acordului CA și a celor trei adeverințe. Evident, asta s-a întâmplat demult, atunci când ați întocmit dosarele. În perioada 7-14 mai se depun cererile (dosarele) la unitatea/unitățile de învățământ în care doriți să vă pretransferați. De acordul acelor unități școlare (eliberate pe 15 mai) aveți nevoie pe 20 mai la ședința de repartizare.

Acest mesaj a fost modificat de către costi_52 la data 7 May 2019, 07:33 AM

--------------------
Mesaj personal
RIonutz
Trimis: 7 May 2019, 11:47 AM

Utilizator activ

h) depunerea cererilor, însoțite de documentele precizate în acestea, de către cadrele didactice care solicită
pretransfer/transfer la unitățile de învățământ care au publicat posturi didactice/catedre vacante pentru obținerea acordului de
principiu pentru pretransfer/transfer, precum și la unitățile de învățământ la care sunt titulare cadrele didactice care au depus
cereri de pretransfer, pentru obținerea acordului de principiu pentru pretransfer/transfer

Perioada: 7 - 14 mai 2019

i) analiza în consiliile de administrație ale unităților de învățământ a solicitărilor depuse de cadrele didactice titulare și
comunicarea hotărârii cu privire la acordarea/neacordarea acordului de principiu pentru pretransfer/transfer către
solicitant/inspectoratul școlar
Termen: 15 mai 2019   

Nu mai inteleg nimic..... acordul de principiu l-am luat in aprilie si l-am depus in dosarul pt ISJ.....acum ce sa fac cu acordul de principiu?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 7 May 2019, 12:05 PM

Mentor

QUOTE (RIonutz @ 7 May 2019, 11:47 AM)
h) depunerea cererilor, însoțite de documentele precizate în acestea, de către cadrele didactice care solicită
pretransfer/transfer la unitățile de învățământ care au publicat posturi didactice/catedre vacante pentru obținerea acordului de
principiu pentru pretransfer/transfer, precum și la unitățile de învățământ la care sunt titulare cadrele didactice care au depus
cereri de pretransfer, pentru obținerea acordului de principiu pentru pretransfer/transfer

Perioada: 7 - 14 mai 2019

i) analiza în consiliile de administrație ale unităților de învățământ a solicitărilor depuse de cadrele didactice titulare și
comunicarea hotărârii cu privire la acordarea/neacordarea acordului de principiu pentru pretransfer/transfer către
solicitant/inspectoratul școlar
Termen: 15 mai 2019   

Nu mai inteleg nimic..... acordul de principiu l-am luat in aprilie si l-am depus in dosarul pt ISJ.....acum ce sa fac cu acordul de principiu?

Nu mai aveți de făcut nimic. Acordul de la unitatea din care plecați era necesar la dosarul pentru inspectorat. Dacă ați depus dosarul la inspectorat, treceți la etapa următoare: depuneți dosarul/dosarele la unitatea/unitățile de învățământ. la care doriți să vă pretransferați.

--------------------
Mesaj personal
RIonutz
Trimis: 7 May 2019, 12:21 PM

Utilizator activ

Multumec
Mesaj personal
popdana
Trimis: 7 May 2019, 04:28 PM

Utilizator
**

Buna ziua. Doresc sa ma pretransfer pe un post care va deveni vacant in etapa de pretransfer. Azi, doamna secretara mi-a zis ca nu pot sa fac aceasta miscare, pt ca scoala nu are post vacant, deci nu imi va putea da nici acordul de principiu.
Care este procedura in acest caz ?

Mesaj personal
costi_52
Trimis: 7 May 2019, 04:35 PM

Mentor

QUOTE (popdana @ 7 May 2019, 04:28 PM)
Buna ziua. Doresc sa ma pretransfer pe un post care va deveni vacant in etapa de pretransfer. Azi, doamna secretara mi-a zis ca nu pot sa fac aceasta miscare, pt ca scoala nu are post vacant, deci nu imi va putea da nici acordul de principiu.

Pe 10 mai inspectoratul va publica lista cadrelor didactice care au depus dosar pentru pretransfer, precum și unitățile de învățământ în care funcționează acestea. Atunci veți putea depune dosar la școala respectivă pentru postul care, eventual, se va elibera în ședința de repartizare. La această situație se referă paragraful marcat în postarea de mai sus.

--------------------
Mesaj personal
popdana
Trimis: 7 May 2019, 04:47 PM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 7 May 2019, 05:35 PM)
QUOTE (popdana @ 7 May 2019, 04:28 PM)

Pe 10 mai inspectoratul va publica lista cadrelor didactice care au depus dosar pentru pretransfer, precum și unitățile de învățământ în care funcționează acestea. Atunci veți putea depune dosar la școala respectivă pentru postul care, eventual, se va elibera în ședința de repartizare. La această situație se referă paragraful marcat în postarea de mai sus.

Multumesc pentru raspuns. Sanatate
Mesaj personal
sorinflaviu
Trimis: 8 May 2019, 10:35 AM

Utilizator activ

Daca este un post cu dubla specializare, adica fizica-chimie, iar eu am doar fizica, dar am un punctaj de 85 puncta este adevarat ca nu pot lua postul eu ci sa il ia cineva care are doar 62 de puncta dar are dubla specializare?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 8 May 2019, 10:53 AM

Mentor

Punctajul contează doar la departajarea candidaților care se încadrează la același criteriu de ierarhizare.

--------------------
Mesaj personal
nicoletanicol
Trimis: 8 May 2019, 03:02 PM

Utilizator activ

deci nu se pot lua doar partial orele pt care am specializare?
Mesaj personal
sorinflaviu
Trimis: 9 May 2019, 08:54 AM

Utilizator activ

Se para da, nu putem sa luam daca sunt scoase pe dubla specializare. Am studiat metodologia cu un jurist
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 10 May 2019, 07:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (sorinflaviu @ 9 May 2019, 09:54 AM)
Se para da, nu putem sa luam daca sunt scoase pe dubla specializare. Am studiat metodologia cu un jurist

e si normal, logic. Posturile nu se sparg. daca au scos fizica-chimie vor ca un om sa ia orele alea. Daca voiau sa le ia 2, scoteau separat 2 posturi incomplete cu nr de ore aferent fiecarei discipline.
Mesaj personal
Niyco
Trimis: 10 May 2019, 08:33 PM

Utilizator
**

Cate acorduri poate da o unitate si in ce situatie iti poate da refuzul?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 10 May 2019, 08:37 PM

Mentor

1. Câți candidați, atâtea acorduri.
2. În cazul neîndeplinirii condițiilor prevăzute de metodologie.

--------------------
Mesaj personal
Niyco
Trimis: 12 May 2019, 12:07 PM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 10 May 2019, 09:37 PM)
1. Câți candidați, atâtea acorduri.
2. În cazul neîndeplinirii condițiilor prevăzute de metodologie.

Multumesc pentru raspuns! As mai avea o nelamurire: Daca nu sunt titulara in localitate de domiciliu in care vreau sa ma pretransfer, dar am punctaj mai mare decat o persoana care este titulara in aceasta localitate, cine are prioritate? Eu care am punctaj mai mare sau ea pt ca este titulara in localitatea in care solicita postul?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 12 May 2019, 12:21 PM

Mentor

Punctajul contează doar la departajarea cadrelor didactice care se încadrează la același criteriu de ierarhizare. Or, în cazul prezentat este vorba despre criterii diferite.

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (172) « Primul ... 168 169 [170] 171 172  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved