Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou

> Introducerea datelor in anul scolar 2011-2012, Promovarea manuala a elevilor
Florin Popescu
Trimis: 4 Sep 2009, 11:18 AM

SIVECO Romania - Technical Support Engineer

Grup: Members

Dragi colaboratori,

Pentru noul an scolar va rog sa incepeti actualizarea informatiilor astfel:

1.Formatiunile de studiu au iesit din perioada de valabilitate (anul scolar 2010-2011 s-a terminat la data de 31.08.11) si au fost automat inchise de catre sistem. Pentru a le putea vizualiza, se realizeaza o Filtrare cu bifa "Include inregistrarile inchise";
2.Se creeaza noi formatiuni de studiu corespunzatoare noului an scolar;
3.Pentru a putea fi adaugati elevii in noile clase, acestia trebuie dezasociati de la vechile formatiuni. Pentru a realiza aceasta operatie se urmeaza pasii:
  • Se vizualizeaza elevii aflati intr-o formatiune inchisa (din anul scolar trecut)
  • Se selecteaza toti elevii din clasa respectiva (CTRL+A) si se apasa butonul Arhiveaza
  • Dupa arhivare, elevii pot fi asociati noii clase
4.Se vor incadra profesorii pe unitate incepand cu anul scolar curent.

Succes,

--------------------
Florin Popescu
SIVECO Romania
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
andru23
Trimis: 7 Sep 2009, 07:56 PM

Utilizator
**

Va rog la mine nu se conecteaza nici cum BDNE. Apare unable.Am facut toate setarile citite de pe forum.
Mesaj personal
Tony Bora
Trimis: 7 Sep 2009, 07:58 PM

Utilizator
**

Buna ziua

la actualizarea datelor pentru anul scolar 2009-2010 a aparut urmatoarea problema:
- formatiunile de studiu asociate precum si unitatea asociata elevilor din anii trecuti nu mai apar. La incercarea de filtrare a elevilor dupa unitatea asociata se regasesc doar elevii asociati formatiunilor de studiu in anul acesta (elevi asociati prin promovare, metoda care nu este valabila pentru clasele care promoveaza la ciclul superior al liceului). O rezolvare pentru asocierea elevilor pentru anul 2009-1010 ar fi cautarea elevilor dupa codul clasei, dar avand in vedere ca exista acelasi cod pentru mai multe clase si ca intre timp s-au realizat si transferuri de elevi de la alte clase ar fi mai dificil decat o filtrare dupa formatiunea de studiu si unitatea asociata elevilor in anul scolar trecut.

Astept o parere din partea d-voastra referitor la aceasta problema.

Multumesc pentru intelegere!
Mesaj personal
Lucian Irimie
Trimis: 8 Sep 2009, 07:13 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (tonibora @ 7 Sep 2009, 08:58 PM)
Buna ziua

la actualizarea datelor pentru anul scolar 2009-2010 a aparut urmatoarea problema:
- formatiunile de studiu asociate precum si unitatea asociata elevilor din anii trecuti nu mai apar. La incercarea de filtrare a elevilor dupa unitatea asociata se regasesc doar elevii asociati formatiunilor de studiu in anul acesta (elevi asociati prin promovare, metoda care nu este valabila pentru clasele care promoveaza la ciclul superior al liceului). O rezolvare pentru asocierea elevilor pentru anul 2009-1010 ar fi cautarea elevilor dupa codul clasei, dar avand in vedere ca exista acelasi cod pentru mai multe clase si ca intre timp s-au realizat si transferuri de elevi de la alte clase ar fi mai dificil decat o filtrare dupa formatiunea de studiu si unitatea asociata elevilor in anul scolar trecut.

Stimate Domnule Profesor,

Într-adevăr, pentru promovarea elevilor dintr-un ciclu de învățământ în cel imediat superior se poate face prin adăugare multiplă, folosind drept criteriu de filtrare valoarea din câmpul COD (asta în cazul în care s-au codificat sistematic elevii). Ca o alternativă la această metodă, se poate folosi adăugare simplă, pe baza CNP-ului elevului.

Pentru promovarea elevilor în cadrul aceluiași ciclu de învățământ se folosește metoda implementată prin butonul Promovează.

Toate cele bune.

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
Lucian Irimie
Trimis: 8 Sep 2009, 07:17 AM

Utilizator avansat

QUOTE (andru23 @ 7 Sep 2009, 08:56 PM)
Va rog la mine nu se conecteaza nici cum BDNE. Apare unable.Am facut toate setarile citite de pe forum.

Stimate Domnule Profesor,

Ați încercat și pașii descriși aici?

Toate cele bune.

--------------------
andru23
Trimis: 8 Sep 2009, 05:45 PM

Utilizator
**

Da despre acesti pasi am scris ca le-am incercat.!
Mesaj personal
Elena Airinei
Trimis: 9 Sep 2009, 07:57 AM

SIVECO România - Project Manager

Grup: Admin

Stimate domnule Peter Andrei,

Vă rugăm să ne comunicați unitatea școlară la care profesați, precum și un număr de telefon mobil la care vă putem contacta. Aceste informații le puteți transmite prin mesaj personal sau email la adresa ael@portal.edu.ro.

Am înregistrat această situație cu numărul BDNE-1413.

Așteptăm răspunsul dumneavoastră.

Numai bine,

--------------------

Elena Airinei
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
Elena Airinei
Trimis: 10 Sep 2009, 08:22 AM

SIVECO România - Project Manager

Grup: Admin

Stimate domnule Peter Andrei,

Vă vom contacta în intervalul orar stabilit telefonic.

Numai bine,

--------------------

Elena Airinei
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Adriana_MS
Trimis: 28 Sep 2009, 10:50 AM

Utilizator avansat

QUOTE (tonibora @ 7 Sep 2009, 09:58 PM)
Buna ziua

Eu in fiecare an foloseam filtrarea dupa unitatea asociata si era foarte bine, arondam foarte usor elevii unei foste clase la noua lor clasa... (denumeam clasele sugestiv V-a 2008-2009...si asociam elevii la a VI-a 2009-2010)
Azi am constatat ca nu mai merge <figura> si am dat fuga pe forum, locul unde gasesc toate raspunsurile sign28.gif

In concluzie....nu mai putem face filtrare dupa unitatea asociata ?????????

sad.gif sad.gif

--------------------
Daca privești în sus și nu simți invidie, dacă privești în jos și nu simți dispreț, atunci ești un om deosebit!
Mesaj personal
Florin Popescu
Trimis: 28 Sep 2009, 11:16 AM

SIVECO Romania - Technical Support Engineer

Stimata doamna Moldovan,

In continuare se poate realiza filtrarea dupa campul 'tip formatiune', in care trebuie completat numele clasei din anul trecut scolar. Este necesar ca in momentul in care efectuati filtrarea sa bifati si optiunea 'Include inregistrarile inchise', pentru ca formatiunile de studiu din anul scolar 2008-2009 s-au inchis automat la 31/08/2009.

In plus fata de anul trecut a fost introdusa si optiunea de promovare automata, care se poate efectua in cadrul aceluiasi ciclu de invatamant. Pentru mai multe detalii va rugam sa consultati Manualul Operatorului BDNE, disponibil la adresa: http://ha.bdne.edu.ro/materiale.

Am inregistrat intrebarea dumneavoastra cu numarul BDNE-1431.

Numai bine,

--------------------
Florin Popescu
SIVECO Romania
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Adriana_MS
Trimis: 28 Sep 2009, 11:48 AM

Utilizator avansat

Multumesc mult pentru raspuns !
Stiu ca inregistrarile au fost inchise la 31/08/2009 si am vrut sa bifez afisarea si a inregistrarilor inchise dar la Formatiuni de studiu/adaugare multipla/Filtrare nu am decat Include inregistrarile arhivate.

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
Daca privești în sus și nu simți invidie, dacă privești în jos și nu simți dispreț, atunci ești un om deosebit!
Mesaj personal
Lucian Irimie
Trimis: 28 Sep 2009, 11:55 AM

Utilizator avansat

Dragă Adriana,

Într-adevăr <figura> cu filtrarea după unitatea asociata și formațiunea asociată în anul școlar trecut nu mai merge. În schimb a apărut butonul de promovare, care facilitează promovarea elevilor dintr-o clasa, în clasa imediat superioară din cadrul aceluiași ciclu de învățământ.

Pentru trecerea dintr-un ciclu de învățămâmt în cel superior se folosește metoda clasica, cu adăugare multiplă și filtrare după coul elevilor (în cazul în care elevii unei clase au același cod).

Toate cele bune.

--------------------
Adriana_MS
Trimis: 28 Sep 2009, 12:03 PM

Utilizator avansat

Tocmai i-am promovat sign28.gif

Scuze ca va tot bâzâi, m-am speriat ca trebuie să-i introduc pe baza de CNP pe toți elevii unsure.gif

E super cu "Promovare" !

Multumesc!

--------------------
Mesaj personal
jax
  Trimis: 30 Sep 2009, 12:20 PM

Utilizator
**

Poate sa-mi spuni si mie cineva cum promovez elevii de clasa a X-a in clasa a XI-a ? La fel din clasa a X-a SAM in Anul de completare ? In fereastra de promovare nu pot sa aleg decat clasele a IX-a si a X-a. Clasele se afla in componente/sectii diferite.

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
Lucian Irimie
Trimis: 30 Sep 2009, 12:41 PM

Utilizator avansat

Trecerea din clasa a X-a in clasa a XI-a presupune schimbarea ciclului de invatamant, cu spuneam mai sus:
Pentru trecerea dintr-un ciclu de învățămâmt în cel superior se folosește metoda clasica, cu adăugare multiplă și filtrare după codul elevilor (în cazul în care elevii unei clase au același cod).

Toate cele bune.

--------------------
welcea
Trimis: 1 Oct 2009, 12:06 PM

Utilizator
**

Buna Ziua ,
Ma numesc Velcea Daniel si sunt Analist programator la "Grupul Scolar "Tase Dumitrescu", Mizil , Judetul Prahova.
Eu am creat in BDNE formatiunile de studiu si am adaugat elevii in ele dar nu i-am arhivat in clasele care au fost anul trecut.
Trebuie sa-i arhivez acu acolo?
Ce trebuie sa fac?
Astept un raspuns pe e-mail : welcea@yahoo.com sau la tel. 0766352244
Mesaj personal
Lucian Irimie
Trimis: 1 Oct 2009, 12:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (welcea @ 1 Oct 2009, 01:06 PM)
Buna Ziua ,
Ma numesc Velcea Daniel si sunt Analist programator la "Grupul Scolar "Tase Dumitrescu", Mizil , Judetul Prahova.
Eu am creat in BDNE formatiunile de studiu si am adaugat elevii in ele dar nu i-am arhivat in clasele care au fost anul trecut.
Trebuie sa-i arhivez acu acolo?
Ce trebuie sa fac?
Astept un raspuns pe e-mail : welcea@yahoo.com sau la tel. 0766352244

Stimate Domnule Daniel Velcea,

Pentru a vizualiza formațiunile de studiu din anii trecuți este necesară o filtrare cu bifarea opțiunii "Arată înregistrările închise". Acestea apar pe fond albastru.
Vizualizați conținutul acestora, selectați toți elevii și îi arhivați.

Toate cele bune.

--------------------
simigium
Trimis: 4 Oct 2009, 08:53 AM

Utilizator
**

D-le Popescu Florin,
Am inceput de ieri sa introduc elevi "manual" de la tastatura (pt ca prin import erorile sunt prea multe):cod,nume,initiala,prenume,cnp,limba,nationalitatea,adresa.Si fac salvare.
Si nu-i "vad" introdusi, desi daca incerc sa-i repet, primesc mesaj ca exista CNP respective.
As vrea sa-i vad din 2 motive: sa corectez eventualele greseli si ulterior sa-i grupez la o formatiune de studiu.
Mutumesc pentru sprijinul de pana acum.
Mesaj personal
Lucian Irimie
Trimis: 4 Oct 2009, 08:59 AM

Utilizator avansat

QUOTE (simigium @ 4 Oct 2009, 09:53 AM)
[...]cod,nume,initiala,prenume,cnp,limba,nationalitatea,adresa.Si fac salvare.
Si nu-i "vad" introdusi, desi daca incerc sa-i repet, primesc mesaj ca exista CNP respective.[...]

Domnule Profesor,

După ce finalizați de introdus elevii dintr-o clasă, faceți asocierea acestora la formațiunea de studiu. Abia apoi elevii vor fi recunoscuți ca aparținând unității școlare pentru care aveți drepturi de operare.

Ca și o curiozitate: la ce unitate școlară vă desfășurați activitatea?

Toate cele bune.

--------------------
simigium
Trimis: 4 Oct 2009, 01:08 PM

Utilizator
**

Multumesc de informatie domnule Lucian Irimie. Sunt la Scoala Generala Rupea , jud Brasov si fac parte din "noul val" care intra in BDNE cu datele.
Deci numai acuma ne-au creat conturi in BDNE iar pana in 30.10.2009 am de introdus peste 1000 de persoane (elevi,profesori,personal auxiliar).
Mesaj personal
cnng
Trimis: 5 Oct 2009, 08:17 AM

Utilizator activ

Dupa ce se efectueaza promovarea elevilor mai este necesar ca la vechile formatiuni sa facem arhivarea elevilor???

Elevi pe care nu i-am putut promova prin metoda noua adica "butonul de promovare"(ex: clasele de la un ciclu inferior , cls a X a 2008-2009 spre un ciclu superior cls a XI a 2009-2010 ) se arhiveaza din formatiunile de anul trecut si se creeaza noile clase la care se asociaza ??????
Lucian Irimie
Trimis: 5 Oct 2009, 08:39 AM

Utilizator avansat

Stimate Domnule Porojnicu Bogdan,

Dupa ce se efectueaza promovarea elevilor mai este necesar ca la vechile formatiuni sa facem arhivarea elevilor???

Prin arhivarea elevilor în cadrul formațiunii de studiu se producea dezasocierea acestora în vederea asocierii la noile formațiuni de studiu. Avându-se în vedere că la expirerea perioadei de valabilitatea a formațiunilor de studiu elevii sunt dezasociați automat, nu mai este necesară arhivarea elevilor. Totuși arhivarea este necesară atunci cand elevul "se mișcă" pe parcursul anului școlar de la o unitate școlară la alta sau dintr-o clasă în alta.

Elevi pe care nu i-am putut promova prin metoda noua adica "butonul de promovare"(ex: clasele de la un ciclu inferior , cls a X a 2008-2009 spre un ciclu superior cls a XI a 2009-2010 ) se arhiveaza din formatiunile de anul trecut si se creeaza noile clase la care se asociaza ??????

Aveți răspunsul aici.

Toate cele bune.

Acest mesaj a fost modificat de către Lucian Irimie la data 5 Oct 2009, 08:40 AM

--------------------
Petrof Tamara
Trimis: 7 Oct 2009, 09:26 AM

Utilizator avansat

Nu e un raspuns clar in postul de mai sus.
1.Se mai arhiveaza elevii in clasele din anul trecut daca se procedeaza prin metoda PROMOVEAZA a claselor?
2. Si daca la trecerea in ciclul superior se mai arhiveaza elevii din clasele din anul trecut?
Multumesc!
Mesaj personal
Nick2008
Trimis: 22 Oct 2009, 09:05 PM

Utilizator
**

Cum actualizam datele (incadrarile personalului didactic) pt anul scolar 2009-2010?
Incadrarile se fac pe unitate ( nu pe structura) , dar cum procedam?
Incheiem anul scolar 2008-2009? ( ma refer la persoanele care au fost in unitate in anul trecut scolar).
Multumesc!
Mesaj personal
Lucian Irimie
Trimis: 23 Oct 2009, 06:58 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Nick2008 @ 22 Oct 2009, 10:05 PM)
Cum actualizam datele (incadrarile personalului didactic) pt anul scolar 2009-2010? 
  Incheiem anul scolar 2008-2009?  ( ma refer la persoanele care au fost in unitate in anul trecut scolar).
    Multumesc!

Bună ziua,

Personalul didactic care își desfășoară activitatea la unitatea școlară care este și unitate PJ se asociază la aceasta, iar personalul didactic care își desfășoară activitatea în unitățile școlare arondate (structuri) se asociază la aceste unități. Dacă vă referiți la modul de încadrare, număr de ore, mod de salarizare, etc. vedeți screenshot-ul atașat.

Incheiem anul scolar 2008-2009?  ( ma refer la persoanele care au fost in unitate in anul trecut scolar).

Cadrelor didactice care au avut contract de muncă pe perioadă determinată li se completează din start câmpul Până la cu data la care expiră contractul de muncă. Această dată va fi actualizată dacă este necesar. (Vezi imaginea).

Toate cele bune.

Acest mesaj a fost modificat de către Lucian Irimie la data 23 Oct 2009, 06:58 AM

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved