Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Voucher de vacanta
Trandafir Daniel
Trimis: 10 May 2018, 07:00 AM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 8
Înscris: 18 Jan 17


Bună ziua! Am și eu o nelămurire. Logodnica mea a fost sunată de curând de la fosta grădiniță pentru a merge să-și ridice voucherul de vacanță în valoare de 500 lei, iar restul ,până la 1450 lei, îi va lua de la actuala grădiniță. Care este metodologia de aplicare a tichetului de vacanță? Ea este la actuala grădiniță înc3pând cu 1 septembrie 2017 și mă gândeam că de la aceasta va primi întreaga valoare a voucherului.
Mesaj personal
Top
cristyna_ioana
Trimis: 10 May 2018, 10:29 AM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 85
Înscris: 7 May 11


În temeiul art. 108 din Constituția României, republicată, și al art. 8 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 8/2009 privind acordarea voucherelor de vacanță, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 94/2014, cu modificările și completările ulterioare,

art 3 (2) În cazul funcționarilor publici și personalului contractual din sectorul bugetar, în perioada 1 iulie 2017 - 30 noiembrie 2018, se acordă o singură indemnizație de vacanță, sub formă de vouchere, în cuantum de 1.450 lei pentru un salariat, în limita sumelor prevăzute în bugetul de stat sau, după caz, în bugetele locale, alocate cu această destinație, cu respectarea dispozițiilor art. 13 alin. (2) și (3).[U]
cap 3 art 13 (2) Cuantumul acordat salariaților sub forma voucherelor de vacanță se stabilește de către angajatori proporțional cu perioada de exercitare a raportului de serviciu sau durata contractului de muncă, într-un an calendaristic.

(4) În cazul salariaților din instituțiile și autoritățile publice, prevăzute de art. 1 alin. (2) din
ordonanța de urgență, care au mai mulți angajatori, se acordă o singură indemnizație de vacanță,
sub formă de vouchere, în cuantum de 1.450 lei pentru un salariat, de către angajatorul unde
beneficiarii în cauză își au funcția de bază, potrivit legii. În cazul în care nu se poate stabili funcția
de bază, beneficiarul indemnizației de vacanță alege, în scris, unitatea care îi va acorda voucherele
de vacanță, având obligația de a transmite, în termen de maximum 10 zile lucrătoare, și către
ceilalți angajatori opțiunea realizată

Acest mesaj a fost modificat de către cristyna_ioana la data 10 May 2018, 10:34 AM
Mesaj personal
Top
Trandafir Daniel
Trimis: 11 May 2018, 04:02 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 8
Înscris: 18 Jan 17


Multumesc!
Mesaj personal
Top
ella25
Trimis: 25 Jun 2019, 10:50 AM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 6
Înscris: 28 May 07


D-le Costi,Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu o lamurire.Sunt invatatoare si
am fost pe CIC din 2016 pana la 1 iunie 2018 cand am reinceput activitatea.Am primit vauchere anul trecut. Din 10 septembrie 2018 am fost pe concediu de boala codul 01 - boala normala pana la 1 noiembrie 2018 cand am intrat pe prenatal. De la 1 martie 2019 am intrat pe CIC...La scoala s-au dat vaucherele de vacanta dar eu nu am primit, spunandu-mi-se ca nu ma incadrez lega deoarece eu nu am lucrat efectiv, fiind pe foaie de boala...Sincer , nu cunosc legislatia , dar nu prea mi se pare ca ar fi corect...va rog frumos sa-mi spuneti daca am dreptul la vauchere si ce trebuie sa fac daca am acest drept!
Va multumesc si astept raspuns!

Acest mesaj a fost modificat de către ella25 la data 25 Jun 2019, 10:52 AM
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 25 Jun 2019, 06:34 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 22.571
Înscris: 24 Aug 09


OMEN nr. 3.956 din 2 mai 2019 privind stabilirea modalității de acordare a voucherelor de vacanță pentru unitățile/instituțiile de învățământ de stat, Ministerul Educației Naționale și alte unități/instituții din subordinea/coordonarea acestuia

Art. 1
(3) Beneficiază de acordarea voucherelor de vacanță personalul încadrat în unități/instituții care a desfășurat activitate în anul 2019, indiferent de durata acesteia, inclusiv personalul pensionat/detașat sau aflat în situațiile prevăzute la art. 145 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

Legea nr. 53/2003
Art. 145
(4) La stabilirea duratei concediului de odihnă anual, perioadele de incapacitate temporară de muncă și cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal și concediului pentru îngrijirea copilului bolnav se consideră perioade de activitate prestată.

Perioada 1 ianuarie - 28 februarie 2019, cât ați fost în concediu de maternitate este considerată perioadă de activitate prestată, deci, aveți dreptul la vouchere pentru anul 2019. Depuneți o cerere prin care solicitați aceste vouchere.


--------------------
Mesaj personal
Top
roset
Trimis: 25 Jun 2019, 06:49 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 14.275
Înscris: 24 Jan 09


QUOTE (costi_52 @ 25 Jun 2019, 06:34 PM)
OMEN nr. 3.956 din 2 mai 2019 privind stabilirea modalității de acordare a voucherelor de vacanță pentru unitățile/instituțiile de învățământ de stat, Ministerul Educației Naționale și alte unități/instituții din subordinea/coordonarea acestuia

Art. 1
(3) Beneficiază de acordarea voucherelor de vacanță personalul încadrat în unități/instituții care a desfășurat activitate în anul 2019, indiferent de durata acesteia, inclusiv personalul pensionat/detașat sau aflat în situațiile prevăzute la art. 145 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

Legea nr. 53/2003
Art. 145
(4) La stabilirea duratei concediului de odihnă anual, perioadele de incapacitate temporară de muncă și cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal și concediului pentru îngrijirea copilului bolnav se consideră perioade de activitate prestată.

Perioada 1 ianuarie - 28 februarie 2019, cât ați fost în concediu de maternitate este considerată perioadă de activitate prestată, deci, aveți dreptul la vouchere pentru anul 2019. Depuneți o cerere prin care solicitați aceste vouchere.

Da, numai că cererea trebuia depusă până la 16 iunie 2019, la 30 de zile de la apariția ordonanței în MO+ cv impozitului 145 lei ( chitanța) confused06.gif

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 25 Jun 2019, 06:50 PM


--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Top
ella25
Trimis: 26 Jun 2019, 09:31 AM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 6
Înscris: 28 May 07


Multumesc tare frumos!
Mesaj personal
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved