Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (6) « Primul ... 3 4 [5] 6  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Art. 93', Modificarea duratei contractului de muncă
roset
Trimis: 10 Oct 2019, 04:45 PM

Mentor

Grup: Members

QUOTE (anateodora @ 23 Sep 2019, 07:42 PM)
4 ani. A fost propus pt art.253. Cum s-a anulat, am rămas cu noul art 93.1

Și în CIM la dv ce s-a scris? tongue.gif ohmy.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
auraduda
Trimis: 16 Oct 2019, 11:35 AM

Utilizator avansat

Proiectul de metodologie 2020-2021
Anexa nr. 19
la Metodologie
C A L E N D A R U L
mobilității personalului didactic de predare din învățământul preuniversitar pentru anul școlar 2020 - 2021
I. Ordinea desfășurării etapelor mobilității personalului didactic de predare din învățământul preuniversitar pentru
anul școlar 2020-2021 este următoarea:
1) Constituirea comisiei județene/a municipiului București de mobilitate a personalului didactic din învățământul
preuniversitar, prin decizia inspectorului școlar general.
Până la 6 ianuarie 2020
2) Revizuirea deciziilor de numire/transfer/repartizare pe post catedră a personalului didactic titular, conform prevederilor art.19
alin. (3) și (4) din Metodologie, întocmirea, de către unitățile de învățământ, a listelor cuprinzând cadrele didactice titulare, femei, care
optează pentru menținerea în activitate ca titular până la împlinirea vârstei de 65 de ani, în baza Deciziei Curții Constituționale nr.
387/2018, precum și a listelor cuprinzând personalul didactic titular care îndeplinește condițiile legale de pensionare la 1 septembrie
2020, pe baza cererilor înregistrate la secretariatele unităților de învățământ și comunicarea acestora la inspectoratul școlar:
a) pentru limită de vârstă;
cool.gif la cerere, pentru pensionare anticipată sau pensionare anticipată parțială.
3) Verificarea situațiilor privind pregătirea psihopedagogică prin modulele organizate de departamentele pentru pregătirea
personalului didactic/departamentele de specialitate cu profil psihopedagogic efectuată de personalul didactic debutant prevăzut la art.
21 alin. (4) lit. a) și alin. (6), care a finalizat cu diplomă învățământul universitar de lungă sau scurtă durată.
4) Emiterea, de către inspectoratele școlare, a deciziilor de repartizare pe post/catedră pentru cadrele didactice angajate cu
contract individual de muncă pe perioada viabilității postului didactic/catedrei.
Până la 31 ianuarie 2020

m) repartizarea cadrelor didactice angajate pe durata de viabilitate a postului/catedrei care au participat la concursul național,
sesiunea 2020 și au obținut media de repartizare minimum 7 (șapte), calculată conform prevederilor art. 62 alin. (8) din Metodologie,
pe perioadă nedeterminată pe posturile didactice/catedrele pe care sunt angajate, în condițiile în care consiliile de administrație ale
unităților de învățământ au confirmat, prin adresă scrisă, că posturile didactice/catedrele respective au o viabilitate estimată de cel
puțin 4 (patru) ani școlari și pot fi ocupate pe perioadă nedeterminată;
Termen: 29 iulie 2020
Mesaj personal
anateodora
Trimis: 16 Oct 2019, 01:22 PM

Utilizator avansat

Conform.metodologiei, daca vrei perioada nedeterminată, trebuie să mergi din nou la examen si sa iei 7....de parca cei de până acum cu fostul 253 au fost la examene in anul încadrării....ar noi nu avem deja note peste 7??? Si nu una, ci chiar mai multe! ăștia nu mai stiu ce sa inventeze!
Mesaj personal
atomic
Trimis: 16 Oct 2019, 07:53 PM

Utilizator avansat

au modificat forma initiala a fostului art. 253 in toate formele dovedite ca neconstitutionale pana au ajuns la forma initiala "ART. 253
Cadrele didactice netitulare calificate care au participat la concursul național unic de
titularizare în ultimii 3 ani, anteriori intrării în vigoare a prezentei legi, care au obținut cel puțin
nota 7 și au ocupat un post/o catedră devin titulari ai școlii respective dacă:
a) se certifică viabilitatea postului/catedrei;
cool.gif consiliul de administrație al școlii respective este de acord. "

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
GalbenRoz
Trimis: 17 Oct 2019, 12:59 PM

Utilizator activ

Unde scrie așa ceva?
Mesaj personal
GalbenRoz
Trimis: 17 Oct 2019, 02:58 PM

Utilizator activ

Art.93.1 este cu totul altceva față de art.253 cu valabilitatea notei de 3 ani,titularul școlii
Mesaj personal
Rotaru Alina
Trimis: 19 Nov 2019, 01:54 PM

Utilizator
**

Buna ziua! Azi am fost la secretariat sa intreb de contractul de munca. Mi l-a dat secretara si scrie ca e pe perioada nedeterminată. Mai stie cineva ceva despre acest articol? Metodologia inca nu a aparut? Nu stiu ce sa mai fac....m-as apuca de citit. Nu prea am incredere in acest articol.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 19 Nov 2019, 05:22 PM

Utilizator avansat

Contractul de munca este pe perioada nedeterminata in scoala/scolile unde s-a constituit postul/catedra pe care s-a facut repartizarea in baza art. 93' ... o eventuala completare de catedra se va face pe perioada determinata.

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 19 Nov 2019, 05:26 PM

Mentor

QUOTE (atomic @ 19 Nov 2019, 06:22 PM)
Contractul de munca este pe perioada nedeterminata in scoala/scolile unde s-a constituit postul/catedra pe care s-a facut repartizarea in baza art. 93' ... o eventuala completare de catedra se va face pe perioada determinata.

Nedeterminată?

--------------------
Mesaj personal
atomic
Trimis: 19 Nov 2019, 07:29 PM

Utilizator avansat

Da! ... nedeterminata in scoala respectiva... pentru ca viabilitatea postului/catedrei poate fi mai mare decat cei 4 ani cum cere legea

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 19 Nov 2019, 07:52 PM

Mentor

QUOTE (atomic @ 19 Nov 2019, 08:29 PM)
Da! ... nedeterminata in scoala respectiva... pentru ca viabilitatea postului/catedrei poate fi mai mare decat cei 4 ani cum cere legea

Știți foarte bine că titularizarea la nivelul unității de învățământ a fost eliminată din Legea educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare. Cum, la fel de bine, știți că art. 93' nu face nicio referire la titularizare.

--------------------
Mesaj personal
roset
Trimis: 20 Nov 2019, 12:50 PM

Mentor

QUOTE (costi_52 @ 19 Nov 2019, 07:52 PM)
QUOTE (atomic @ 19 Nov 2019, 08:29 PM)

Știți foarte bine că titularizarea la nivelul unității de învățământ a fost eliminată din Legea educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare. Cum, la fel de bine, știți că art. 93' nu face nicio referire la titularizare.

cool20.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
atomic
Trimis: 20 Nov 2019, 08:03 PM

Utilizator avansat

vreau sa vad un model de contract de munca pentru cadrele didactice repartizate in baza art. 93' din legea 1/2011 (modificata si completata)

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
roset
Trimis: 20 Nov 2019, 09:08 PM

Mentor

QUOTE (atomic @ 20 Nov 2019, 08:03 PM)
vreau sa vad un model de contract de munca pentru cadrele didactice repartizate in baza art. 93' din legea 1/2011 (modificata si completata)

La cine vreți să vedeți? Din ce cunosc eu, nu este ,,pe piață” (încă) ! biggrin.gif

--------------------
anateodora
Trimis: 21 Nov 2019, 10:16 AM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 20 Nov 2019, 09:03 PM)

Am eu..scrie titular si perioada nedeterminata!
Mesaj personal
anateodora
Trimis: 21 Nov 2019, 10:17 AM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 20 Nov 2019, 10:08 PM)
QUOTE (atomic @ 20 Nov 2019, 08:03 PM)

La cine vreți să vedeți? Din ce cunosc eu, nu este ,,pe piață” (încă) ! biggrin.gif

Cum sa nu fie? De la 1 septembrie avem contract!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 21 Nov 2019, 12:42 PM

Mentor

QUOTE (anateodora @ 21 Nov 2019, 11:16 AM)

Serios?

--------------------
Mesaj personal
roset
Trimis: 21 Nov 2019, 02:12 PM

Mentor

QUOTE (costi_52 @ 21 Nov 2019, 12:42 PM)

Serios?

laugh.gif biggrin.gif tongue.gif Deh! Orice lege ia forma capului prin care trece, precum lichidul forma vasului în care este turnat! cool.gif

--------------------
anateodora
Trimis: 21 Nov 2019, 02:52 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 21 Nov 2019, 01:42 PM)

Serios?

Foarte serios! Deși eu nu sunt încântată, stiu ca nu sunt titular ca toti ceilalti, ci doar la nivelul scolii. Dar deocamdată e f bine asa!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 21 Nov 2019, 05:40 PM

Mentor

QUOTE (anateodora @ 21 Nov 2019, 03:52 PM)
Foarte serios! Deși eu nu sunt încântată, stiu ca nu sunt titular ca toti ceilalti, ci doar la nivelul scolii. Dar deocamdată e f bine asa!

Nu există titular la nivelul școlii, așa cum nu există titular în baza art. 93'. Evident, contractul dumneavoastră de muncă încalcă prevederile legale. Dar, dacă proiectul metodologiei mobilității va intra în vigoare fără modificări, veți avea ocazia să deveniți titular, cu condiția să participați la concursul național pentru ocuparea posturilor vacante/rezervate, sesiunea 2020 și, evident, să obțineți cel puțin 7 la ambele probe ale concursului.

--------------------
Mesaj personal
anateodora
Trimis: 22 Nov 2019, 10:15 AM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 21 Nov 2019, 06:40 PM)
QUOTE (anateodora @ 21 Nov 2019, 03:52 PM)

Nu există titular la nivelul școlii, așa cum nu există titular în baza art. 93'. Evident, contractul dumneavoastră de muncă încalcă prevederile legale. Dar, dacă proiectul metodologiei mobilității va intra în vigoare fără modificări, veți avea ocazia să deveniți titular, cu condiția să participați la concursul național pentru ocuparea posturilor vacante/rezervate, sesiunea 2020 și, evident, să obțineți cel puțin 7 la ambele probe ale concursului.

Probabil asa e cu contractul. Dar cum nu a fost precizat nicaieri cum vom fi încadrați si sintagma durata de viabilitate a postului nu exista in codul muncii, fiecare scoala a interpretat cum a vrut.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 22 Nov 2019, 10:41 AM

Mentor

QUOTE (anateodora @ 22 Nov 2019, 11:15 AM)
Dar cum nu a fost precizat nicaieri cum vom fi încadrați si sintagma durata de viabilitate a postului nu exista in codul muncii, fiecare scoala a interpretat cum a vrut.

Legile nu se interpretează.

Cum nu au existat precizări? Dar prevederile metodologiei ce sunt?

Art. 52
(10) După soluționarea contestațiilor, directorii unităților de învățământ emit deciziile de modificare a contractului individual de muncă pe durată determinată de un an în contract individual de muncă pe durata de viabilitate a postului/catedrei, începând cu 1 septembrie 2019. Încheierea contractelor individuale de muncă pe durata de viabilitate a postului se face începând cu 1 septembrie 2019, cu excepția cadrelor didactice debutante înscrise la examenul național pentru dobândirea definitivării în învățământ, sesiunea 2019, și care nu au promovat examenul. Cu aceste cadre didactice debutante directorul unității de învățământ poate încheia contract individual de muncă tot pe durata unui an școlar.

Proiectul viitoarei metodologii:

Art. 52
(2) În baza deciziei privind modificarea duratei contractului individual de muncă din durată determinată de un an, în contract individual de muncă pe durata de viabilitate a postului/catedrei, emise de inspectorul școlar general, directorul/directorii unității/unităților de învățământ cu personalitate juridică încheie cu cadrul didactic respectiv, începând cu data de 1 septembrie, actul/actele adițional(e) la contractul/contractele individual(e) de muncă pe durată determinată de un an școlar, urmând ca, pe durata de viabilitate a postului/catedrei, anual, să încheie câte un nou act adițional/noi acte adiționale la contractul/contractele individual(e) de muncă pe durată determinată de modificare a literei b. a capitolului C din contract cu mențiunea „Durata de viabilitate a postului didactic/catedrei”.

Acest mesaj a fost modificat de către costi_52 la data 22 Nov 2019, 10:47 AM

--------------------
Mesaj personal
anateodora
Trimis: 22 Nov 2019, 02:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 22 Nov 2019, 11:41 AM)
QUOTE (anateodora @ 22 Nov 2019, 11:15 AM)
Dar cum nu a fost precizat nicaieri cum vom fi încadrați si sintagma durata de viabilitate a postului nu exista in codul muncii, fiecare scoala a interpretat cum a vrut.

Legile nu se interpretează.

Cum nu au existat precizări? Dar prevederile metodologiei ce sunt?

Art. 52
(10) După soluționarea contestațiilor, directorii unităților de învățământ emit deciziile de modificare a contractului individual de muncă pe durată determinată de un an în contract individual de muncă pe durata de viabilitate a postului/catedrei, începând cu 1 septembrie 2019. Încheierea contractelor individuale de muncă pe durata de viabilitate a postului se face începând cu 1 septembrie 2019, cu excepția cadrelor didactice debutante înscrise la examenul național pentru dobândirea definitivării în învățământ, sesiunea 2019, și care nu au promovat examenul. Cu aceste cadre didactice debutante directorul unității de învățământ poate încheia contract individual de muncă tot pe durata unui an școlar.

Proiectul viitoarei metodologii:

Art. 52
(2) În baza deciziei privind modificarea duratei contractului individual de muncă din durată determinată de un an, în contract individual de muncă pe durata de viabilitate a postului/catedrei, emise de inspectorul școlar general, directorul/directorii unității/unităților de învățământ cu personalitate juridică încheie cu cadrul didactic respectiv, începând cu data de 1 septembrie, actul/actele adițional(e) la contractul/contractele individual(e) de muncă pe durată determinată de un an școlar, urmând ca, pe durata de viabilitate a postului/catedrei, anual, să încheie câte un nou act adițional/noi acte adiționale la contractul/contractele individual(e) de muncă pe durată determinată de modificare a literei b. a capitolului C din contract cu mențiunea „Durata de viabilitate a postului didactic/catedrei”.

Dar in codul muncii nu exista asa ceva:VIABILITATEA POSTULUI! Ori perioada determinată prin nedeterminată. Si cum noi avem viabilitate minim 4 ani(Ca altfel nu beneficiem de acest articol) nu putem fi încadrați ca determinat (conform codului muncii după minim 3 contracte determinate, treci automat pe nedeterminata)
Mesaj personal
anateodora
Trimis: 22 Nov 2019, 02:37 PM

Utilizator avansat

Si clarificările din cat vad eu sunt in viitoarea metodologie..ca se încheie în fiecare an un nou contract...Dar metodologia încă nu a aparut(oficial, deși au trecut de termenul la care trebuia).Anul trecut nu a apărut nicaieri asta, care se pare ca va fi în noua metodologie. O zi buna
Mesaj personal
GalbenRoz
Trimis: 22 Nov 2019, 03:59 PM

Utilizator activ

Ce vă grăbiți așa?Așteptați să treacă alegerile prezidentiale să voteze lumea,nu vrea doamna ministru să-i supere pe cei 3000 profesori și vreo 10 mii alegători
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (6) « Primul ... 3 4 [5] 6  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved