Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Gradul II Literatura romana, subiecte
La_vie
Trimis: 30 Aug 2013, 03:40 PM

Începător
*

Grup: Members

Tocmai am scapat de cel mai cumplit examen din viata mea - gradul al II-lea. Ma gandeam sa fac cunoscute subiectele de la Literatura romana de anul acesta din Iasi, mai ales ca metodologia a fost schimbata si ne-am tot intrebat cum ar putea fi formulate subiectele.

Deci, la Iasi, la proba scrisa de didactica limbii si literaturii romane, subiectele sunau cam asa:
I
Precizati, definiti si exemplificati etapele si caracteristicile procesului de modernizare a limbii romane literare in prima jumatate a secolului al XIX-lea.
Indicati mijloacele si procedeele metodico-didactice cele mai eficiente pentru acest tip de problematica.

II
Proiectati un scenariu didactic prin care sa ilustrati structura si caracteristicile romanului Baltagul de Mihail Sadoveanu.

In comisie au fost prof. Eugen Munteanu si Antonio Patras la specialitate si Bogdan Neculau la pedagogie - oral.

La proba orala eu am avut pe bilet:
I. Managementul institutiei scolare: fundamente teoretico-metodologice
II. Teorii privind proiectarea si dezvoltarea curriculumului scolar

Din ce se poate observa, la proba scrisa comisia a pus in continuare accent pe continutul de specialitate (asta ni s-a si mentionat cand au adus subiectele in sala, ca vor sa vada cum stapanim in primul rand continutul).
Am ramas cu un gust amar ca cei de la Litere de la noi tot conservatori au ramas, in conditiile in care la alte universitati s-a respectat metodologia, ba chiar la Craiova au publicat si niste exemple de subiecte. Deci cei care dati la Iasi trebuie sa tineti cont de membrii comisiei in primul rand, sa invatati materia lor, pentru ca ei nu pot vedea mai departe de patratelul lor. Daca reusiti sa aflati comisia in timp util e bine. Puteti sa nici nu invatati metodica, specialitatea e tot baza.

Ei, mai am doua zile de vacanta...
Sa fie un an scolar bun pentru toata lumea!
Mesaj personal
dora^
Trimis: 30 Aug 2013, 07:23 PM

Mentor

Pfoaiiii, ce subiect scârboooos. Sb. I, adică.
Mesaj personal
La_vie
Trimis: 1 Sep 2013, 12:05 PM

Începător
*

QUOTE (dora^ @ 30 Aug 2013, 09:23 PM)
Pfoaiiii, ce subiect scârboooos. Sb. I, adică.

Mda, cam toata sala a ramas perplexa la asemenea subiect. Nici ajunsa acasa nu mi-am revenit prea bine pana la afisarea rezultatelor. A fost insa si un 10, deci oamenii inteligenti se descurca in orice situatie.
Mesaj personal
minimi
Trimis: 14 Nov 2013, 08:42 PM

Utilizator
**

Urat subiect, adevarat.

Dar despre cel de la Targoviste stie cineva ceva? Tot intreb in stanga si in dreapta, dar nimic!

Multumesc!
Mesaj personal
miha_teacher
Trimis: 9 Jul 2014, 04:51 PM

Utilizator activ

Buna!
E cineva inscris la gradul II 2014 (limba romana) la Univ. Aurel Vlaicu din Arad?Stiti ceva de subiectele de anul trecut?

Acest mesaj a fost modificat de către miha_teacher la data 9 Jul 2014, 04:53 PM
Mesaj personal
Mironsky
Trimis: 12 Aug 2016, 03:34 PM

Utilizator avansat

Cunoaste cineva componenta comisiei de la Iasi de anul acesta?
Mesaj personal
Mironsky
Trimis: 12 Aug 2016, 07:20 PM

Utilizator avansat

IMI PUTETI SPUNE CE ATI SCRIS, MAI EXACT, LA PRIMUL SUBIECT? Sau daca aveti ceva materiale pt aceasta etapa a evolutiei limbii romane, sa mi le oferiti?! Multumesc!
Mesaj personal
Mironsky
Trimis: 27 Aug 2016, 05:03 PM

Utilizator avansat

Si eu am terminat ieri cu gradul didactic. A fost intr-adevar mai greu decat ma asteptam. Subiectele au fost foarte grele, formulare ambigua, am cerut um indiciu la primul subiect, nu ni s-a oferit nimic, doar un zambet cinic in coltul gurii. Au dat trei exercitii, cred ca pentru prima data in ani de zile. ( Iasi)
Mesaj personal
Azalea^
Trimis: 30 Aug 2016, 08:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Mironsky @ 27 Aug 2016, 06:03 PM)
Si eu am terminat ieri cu gradul didactic. A fost intr-adevar mai greu decat ma asteptam. Subiectele au fost foarte grele, formulare ambigua, am cerut um indiciu la primul subiect, nu ni s-a oferit nimic, doar un zambet cinic in coltul gurii. Au dat trei exercitii, cred ca pentru prima data in ani de zile. ( Iasi)

Mironsky, poti sa-mi spui, te rog, cum se deruleaza examenul de gradul II? Ma refer ce pasi trebuie urmati. Inscrieri, in consta examenul, care-i structura, care-i treaba cu pedagogia (se da oral?)...
Multumesc si sa ai rezultate cu bucurii.

Acest mesaj a fost modificat de către Azalea^ la data 30 Aug 2016, 08:14 PM

--------------------
"Dacă vrei să construiești un vapor, să nu începi prin a-i trimite

pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori și alte materiale.

Învață-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârșită." Micul Prinț
Mesaj personal
Mironsky
Trimis: 1 Sep 2016, 05:02 PM

Utilizator avansat

Sunt doua probe: metodica predarii specialitatii si psihopedagogie oral. Nota minima este 8 ca si la definitivat. Intre definitivat si gradul 2 trebuie sa aveti un stagiu de practica la catedra de 4 ani. Daca, de exemplu, va inscrieti anul acesta, veti putea da examenul in 2020. In cei 4 ani veti sustine 3 inspectii, cate una anual.
Mesaj personal
catido
Trimis: 7 Sep 2016, 08:07 PM

Utilizator
**

Felicitari, Mironsky! Poti sa ne spui ce subiecte s-au dat la Iasi?
Mesaj personal
Mironsky
Trimis: 8 Sep 2016, 06:04 PM

Utilizator avansat

Le redau cu aproximatie, nu am avut voie sa luam subiectele.
1. Prezentati proza lui Vasile Voiculescu ( prezentare generala a prozei, particularitati stilistice, modalitati de abordare a textelor voiculesciene)3puncte
2. Un text la prima vedere scris de Petre Tutea. Pe baza acelui text trebuia sa: Prezentati o metoda de predare ( fix asa!)pentru recapitularea comparativa a predicatuluo verbal/ nominal. 3 puncte
3. Argumentati daca textul de la subiectul 2 poate fi adaptat pentru realizarea unui eseu/ instruire asistata de calculator. 3 puncte.
Mentionez ca baremul nu corespundea cu ce am scris mai sus!
Mesaj personal
Mironsky
Trimis: 8 Sep 2016, 06:07 PM

Utilizator avansat

Barem

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
Mironsky
Trimis: 8 Sep 2016, 06:08 PM

Utilizator avansat

Barem subiectul 1 si 2

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
serami
Trimis: 11 Sep 2016, 09:20 AM

Utilizator activ

Si eu am dat la Oradea. La scris am avut: 1. Prezentați comicul la Caragiale intr-o operă de gimnaziu sau liceu si doua metode folosite in cadrul lecției. 2. Prezentați paradigma comunicativ-funcțională. 3. Precizati 3 greseli care pot aparea in procesul de evaluare si metodele de combatere a acestora.
La oral am avut pe bilet: 1. Lectia mixta: caracterizare 2. Metode si tehnici moderne de predare: brainstormingul, acvariu si spargerea ghetii.
Mi s-au părut foarte frumoase si accesibile subiectele...

--------------------
„A sti este o nevoie vitală, a cunoaste este o necesitate”. V. Hugo.
Mesaj personal
catido
Trimis: 12 Sep 2016, 02:52 PM

Utilizator
**

Multumesc pentru raspunsuri. Mironky. subiectele mi se par cu grad mare de dificultate. La Oradea au fost mai abordabile . Mi se par neconcordanțe între formulările subiectelor la Iasi fața de structura subiectelor. S-a schimbat ceva? Eu stiam ca sunt subiecte de metodica sau formularea subiectelor ramane la alegerea universitatii?
Felicitari Serami pentru reusită!
Mesaj personal
Mironsky
Trimis: 15 Sep 2016, 05:20 PM

Utilizator avansat

Am luat cu 9. Multumesc! Si mie mi s-au parut mai grele decat in alte centre, mai ales ca la 1.nu au vrut sa ne dea niciun indiciu: facem proiect sau specificam niste metode de abordare a prozei voiculesciene dupa ce prezentam continutul stiintific?! Am intrebat-o pe Emanuela Ilie ( alta profesoara de la Iasi) si ne-a zis ca trebuia si proiect, si continut stiintific. ..cand sa ai timp de asa ceva? Eu am facut o combinatie...
Mesaj personal
constantahanor
Trimis: 8 Jan 2018, 05:59 PM

Utilizator activ

Buna seara!
Mironsky, imi poti spune din ce carti te-ai pregatit? Voi sustine anul acesta, la Iasi, gr2. Sunt asa nelinistita, tot citesc si vad ca Iasul este sever cu acest examen. Multumesc!
Mesaj personal
Laysa
Trimis: 5 Jul 2018, 05:30 PM

Utilizator avansat

Bună seara!
Știți dacă pot fi decontate în același an școloar și un curs de perfecționare dar și cheltuielile ptr gradul didactic II?
Mulțumesc!
sign28.gif

--------------------
Cel care mută un munte începe întotdeauna prin a îndepărta pietrele mai mici. (Confucius)
Mesaj personal
serami
Trimis: 6 Jul 2018, 11:27 AM

Utilizator activ

Gradul 2 nu mi l-a decontat nimeni. Mi s-a spus că nu au avut prevăzut în bugetul pe anul respectiv... Exista totuși școli care decontează?

--------------------
„A sti este o nevoie vitală, a cunoaste este o necesitate”. V. Hugo.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved