Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (6) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Grad didactic II 2014-Limba franceza, detalii privind noua metodologie?
simelle
Trimis: 18 Jul 2014, 01:09 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Mesaj personal
mirrona
Trimis: 18 Jul 2014, 03:36 PM

Utilizator
**

QUOTE (ada27 @ 17 Jul 2014, 12:47 PM)
Buna! Cum a fost la cursurile de pregatire de la Bucuresti? Ce informatii aveti? Din pacate la Craiova nu se tin anul acesta astfel de cursuri. Oare de ce ? Eu mergeam daca se organizau. In rest ,cum stati cu invatatul?

Buna. Am aflat ca se tin si la Craiova cursuri. Am aflat cam tarziu dar incerc sa ma inscriu si acum.
Mesaj personal
Maria Eugenia Mocanu
Trimis: 18 Jul 2014, 05:18 PM

Utilizator
**

QUOTE (simelle @ 18 Jul 2014, 03:09 PM)
http://www.comptoirlitteraire.com/ pt literatura

Multumim pt link.
Referitor la postarea ta anterioara, mi se pare cam mult la gramatica...acuma depinde si cum a fost formulat subiectul.Nu mi se pare greu,dar parca ar fi mult.De La Fontaine auzisem si eu, cu "Greierele si furnica".
La pedagogie, acea d-na profesoara, d-na Caciuc (sper ca i-am retinut corect numele) a spus ca ne va lasa sa ne expunem raspunsurile si daca avemnevoie de ajutor ne va adresa intrebari ajutatoare.Din ce am inteles de la ea, ar fi primul an in care face parte din comisie. Ne-a tot spus ca trebuie sa invatam pt nota 10, nu pt nota 8.Sa vada ca ne dam interesul.

Acest mesaj a fost modificat de către Maria Eugenia Mocanu la data 18 Jul 2014, 05:19 PM
Mesaj personal
simelle
Trimis: 21 Jul 2014, 01:08 PM

Utilizator
**

QUOTE (Maria Eugenia Mocanu @ 18 Jul 2014, 07:18 PM)
QUOTE (simelle @ 18 Jul 2014, 03:09 PM)
http://www.comptoirlitteraire.com/ pt literatura

Multumim pt link.
Referitor la postarea ta anterioara, mi se pare cam mult la gramatica...acuma depinde si cum a fost formulat subiectul.Nu mi se pare greu,dar parca ar fi mult.De La Fontaine auzisem si eu, cu "Greierele si furnica".
La pedagogie, acea d-na profesoara, d-na Caciuc (sper ca i-am retinut corect numele) a spus ca ne va lasa sa ne expunem raspunsurile si daca avemnevoie de ajutor ne va adresa intrebari ajutatoare.Din ce am inteles de la ea, ar fi primul an in care face parte din comisie. Ne-a tot spus ca trebuie sa invatam pt nota 10, nu pt nota 8.Sa vada ca ne dam interesul.

Cred ca si la gramatica au avut de ales intre cele doua subiecte. La pedagogie este f mult de invatat si multe clasificari... Ma bucur totusi ca nu mai avem si cele 4 capitole, ca oricum nu cred ca le invatam... Stiu din facultate ca cei de la pedagogie erau f exigenti...Doamne ajuta!..sa retinem cat mai multe, Eu ma apuc de citit si putin la gramatica, sintaxa frazei complexe si sa vad tipuri de exercitii, Oare inainte de a formula o activitate trebuie sa punem si obiectivul?
Mesaj personal
Maria Eugenia Mocanu
Trimis: 21 Jul 2014, 05:39 PM

Utilizator
**

QUOTE (simelle @ 21 Jul 2014, 03:08 PM)
[Q
Cred ca si la gramatica au avut de ales intre cele doua subiecte. La pedagogie este f mult de invatat si multe clasificari... Ma bucur totusi ca nu mai avem si cele 4 capitole, ca oricum nu cred ca le invatam... Stiu din facultate ca cei de la pedagogie erau f exigenti...Doamne ajuta!..sa retinem cat mai multe, Eu ma apuc de citit si putin la gramatica, sintaxa frazei complexe si sa vad tipuri de exercitii, Oare inainte de a formula o activitate trebuie sa punem si obiectivul?

Da, trebuie sa iti fixezi niste obiective (in functie de tema) si apoi propui activitati care sa duca la indeplinirea lor. Precizezi de la inceput toate obiectivele (desi se recomanda sa fie numite competente operationale) si prezinti apoi fiecare activitate.In sb de literatura de anul trecut de la titularizare spune ca trb sa precizam nivelul clasei si competentele vizate.

La pedagogie am zis ca o sa invat cat pot de mult, dar ma enerveaza multitudinea de clasificari si definitii...
Mesaj personal
simelle
Trimis: 21 Jul 2014, 07:39 PM

Utilizator
**

QUOTE (Maria Eugenia Mocanu @ 21 Jul 2014, 07:39 PM)
[Q

Da, trebuie sa iti fixezi niste obiective (in functie de tema) si apoi propui activitati care sa duca la indeplinirea lor. Precizezi de la inceput toate obiectivele (desi se recomanda sa fie numite competente operationale) si prezinti apoi fiecare activitate.In sb de literatura de anul trecut de la titularizare spune ca trb sa precizam nivelul clasei si competentele vizate.

La pedagogie am zis ca o sa invat cat pot de mult, dar ma enerveaza multitudinea de clasificari si definitii...

Da, sunt competente specifice vizate, nu mai sunt obiective... iar la Subiectul I la limba franceza trebuie sa facem un proiect didactic in care sa integram activitatile pe text...dupa cum rezulta din subiectul de la titularizare de anul trecut
Mesaj personal
Beatrice21
Trimis: 21 Jul 2014, 11:01 PM

Utilizator activ

Salutare tuturor!!!!Am urmarit cu mare interes tot ceea ce ati scris referitor la sustinerea gradului II. Eu il voi sustine la anul. As dori sa imi raspundeti, daca se poate, la doua intrebari:
-cand m-am inscris, am optat pentru Universitatea "Vasile Alecsandri" din Bacau (desi sunt absolventa a Universitatii Bucuresti); as putea face cerere (in conditiile in care m-am razgandit) pentru a sustine examenul in Bucuresti?
-dupa ce manual invatati la pedagogie?e pedagogia clasica a lui Cucos/alt manual/cursuri din facultate?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri si va urez muuult spor la invatat!!!!!
Mesaj personal
simelle
Trimis: 22 Jul 2014, 01:16 PM

Utilizator
**

QUOTE (Beatrice21 @ 22 Jul 2014, 01:01 AM)
Salutare tuturor!!!!Am urmarit cu mare interes tot ceea ce ati scris referitor la sustinerea gradului II. Eu il voi sustine la anul. As dori sa imi raspundeti, daca se poate, la doua intrebari:
-cand m-am inscris, am optat pentru Universitatea "Vasile Alecsandri" din Bacau (desi sunt absolventa a Universitatii Bucuresti); as putea face cerere (in conditiile in care m-am razgandit) pentru a sustine examenul in Bucuresti?
-dupa ce manual invatati la pedagogie?e pedagogia clasica a lui Cucos/alt manual/cursuri din facultate?

Sigur se poate sa schimbi centrul de examen. Si eu l-am schimbat, dar trebuie sa completezi din nou cererea de inscriere la gr II.

Eu invat din cartea lui Cucos si cursurile din facultate la pedagogie
Mesaj personal
simelle
Trimis: 22 Jul 2014, 02:01 PM

Utilizator
**

QUOTE (simelle @ 21 Jul 2014, 09:39 PM)
QUOTE (Maria Eugenia Mocanu @ 21 Jul 2014, 07:39 PM)
[Q

Da, sunt competente specifice vizate, nu mai sunt obiective... iar la Subiectul I la limba franceza trebuie sa facem un proiect didactic in care sa integram activitatile pe text...dupa cum rezulta din subiectul de la titularizare de anul trecut

http://www.bacdefrancais.net/etranger.php Am mai gasit un site util
Mesaj personal
Maria Eugenia Mocanu
Trimis: 22 Jul 2014, 03:03 PM

Utilizator
**

F interesant...mersi!
Mesaj personal
Maria Eugenia Mocanu
Trimis: 22 Jul 2014, 03:07 PM

Utilizator
**

Eu invat din cursurile de la facultate (Constanta) , mai am o pedagogie de M.Bocos.Noua ne-a recomandat la Galati cartile de la Polirom.Eu invat de pe ce am.

Acest mesaj a fost modificat de către Maria Eugenia Mocanu la data 22 Jul 2014, 03:13 PM
Mesaj personal
Beatrice21
Trimis: 23 Jul 2014, 11:34 AM

Utilizator activ

Multumesc mult pentru raspunsuri!Ma gandesc sa fac cerere si sa dau si eu anul viitor la Bucuresti.Spor la invatat si sa aveti o zi minunata!
P.S-O sa mai urmaresc topicul caci sunt direct interesata. M-as bucura daca dupa examen ati mai avea energia necesara sa scrieti aici subiectele tongue.gif
Mesaj personal
simelle
Trimis: 23 Jul 2014, 01:59 PM

Utilizator
**

QUOTE (Maria Eugenia Mocanu @ 22 Jul 2014, 05:07 PM)

Eu invat din cursurile de la facultate (Constanta) , mai am o pedagogie de M.Bocos.Noua ne-a recomandat la Galati cartile de la Polirom.Eu invat de pe ce am.

La lfc, dna Alaman a spus sa ne axam pe tipuri de fraze, dar ma gandeam ca l'expression de la consequence se face in clasa a XII, L2 si cum facem activitati in functie de nivel? Consideram A1 nivelul cel mai slab si facem o activitate mai simpla- QCM si apoi continuam cu activitati de dificultate progresiva pana ajungem la B2?
Mesaj personal
Maria Eugenia Mocanu
Trimis: 23 Jul 2014, 03:15 PM

Utilizator
**

QUOTE (simelle @ 23 Jul 2014, 03:59 PM)
[
Eu invat din cursurile de la facultate (Constanta) , mai am o pedagogie de M.Bocos.Noua ne-a recomandat la Galati cartile de la Polirom.Eu invat de pe ce am. [/QUOTE]
La lfc, dna Alaman a spus sa ne axam pe tipuri de fraze, dar ma gandeam ca l'expression de la consequence se face in clasa a XII, L2 si cum facem activitati in functie de nivel? Consideram A1 nivelul cel mai slab si facem o activitate mai simpla- QCM si apoi continuam cu activitati de dificultate progresiva pana ajungem la B2?

In clasa a XIIa nicidecum nu au cum sa fie A1.Tu trb sa precizezi nivelul clasei ,dar nu in raport cu tema respectiva.Adica ,daca nu au facut niciodata exprimarea consecintei asta nu inseamna ca in cadrul lectiei respective tu ii consideri A1. In a XIIa,se presupune cel putin,sunt avansati, au o baza solida de la care sa pleci.Oricum,indiferent de tema si de nivel, incepi cu exercitii mai usoare si cresti dificultatea. Ca nivel,stiu ca trb sa precizam debutant/faux-debutant/moyen /avance si nu A!/2,B1/2.
Eu cred ca o sa aleg la orice tema nivelul avansat,predand la liceu.

Sper ca m-am facut inteleasa.

Tie ti-a spus d-na Alaman de tipurile de fraza cand ai luat legatura cu ea?Mie mi s-a parut ca din tipurile de fraza a pus accent pe f. conditionala(Si conditionnel)...recunosc, mi-ar placea tema asta.

Mesaj personal
Maria Eugenia Mocanu
Trimis: 23 Jul 2014, 03:32 PM

Utilizator
**

QUOTE (Beatrice21 @ 23 Jul 2014, 01:34 PM)
Multumesc mult pentru raspunsuri!Ma gandesc sa fac cerere si sa dau si eu anul viitor la Bucuresti.Spor la invatat si sa aveti o zi minunata!
P.S-O sa mai urmaresc topicul caci sunt direct interesata. M-as bucura daca dupa examen ati mai avea energia necesara sa scrieti aici subiectele tongue.gif

Abia astept sa scriu subiectele,pt ca asta inseamna ca voi fi terminat cu examenele...cu bine,sper... biggrin.gif
Mesaj personal
simelle
Trimis: 23 Jul 2014, 05:34 PM

Utilizator
**

QUOTE (Maria Eugenia Mocanu @ 23 Jul 2014, 05:15 PM)
[QUOTE=simelle,23 Jul 2014, 03:59 PM] [
Eu invat din cursurile de la facultate (Constanta) , mai am o pedagogie de M.Bocos.Noua ne-a recomandat la Galati cartile de la Polirom.Eu invat de pe ce am. [/QUOTE]
La lfc, dna Alaman a spus sa ne axam pe tipuri de fraze, dar ma gandeam ca l'expression de la consequence se face in clasa a XII, L2 si cum facem activitati in functie de nivel? Consideram A1 nivelul cel mai slab si facem o activitate mai simpla- QCM si apoi continuam cu activitati de dificultate progresiva pana ajungem la B2? [/QUOTE]
In clasa a XIIa nicidecum nu au cum sa fie A1.Tu trb sa precizezi nivelul clasei ,dar nu in raport cu tema respectiva.Adica ,daca nu au facut niciodata exprimarea consecintei asta nu inseamna ca in cadrul lectiei respective tu ii consideri A1. In a XIIa,se presupune cel putin,sunt avansati, au o baza solida de la care sa pleci.Oricum,indiferent de tema si de nivel, incepi cu exercitii mai usoare si cresti dificultatea. Ca nivel,stiu ca trb sa precizam debutant/faux-debutant/moyen /avance si nu A!/2,B1/2.
Eu cred ca o sa aleg la orice tema nivelul avansat,predand la liceu.

Sper ca m-am facut inteleasa.

Tie ti-a spus d-na Alaman de tipurile de fraza cand ai luat legatura cu ea?Mie mi s-a parut ca din tipurile de fraza a pus accent pe f. conditionala(Si conditionnel)...recunosc, mi-ar placea tema asta.

Stiu ca in clasa a XII-a nivelurile tinta sunt B1-competente de producere B2-competente de receptare pentru L2 si pt L1 -B2-toate competentele... Inainte asa era-debutant/faux debutant....dar nu mai inteleg acum cum trebuie. In Tagliante, la fiecare fisa de activitate se precizeaza nivelul sub forma A1-2 etc.. probabil ca ai dreptate, se procedeaza ca pana acum cu nivelurile... ma gandeam ca trebuie sa precizam nivelul de dificultate al activitatii si nu al clasei...cred ca am inteles gresit

Si mie mi-a spus ca s-a pus accent pe tipurile de fraza. Mi-ar placea Si conditionnel in locul tuturor celorlalte fraze complexe...

multumesc pentru raspuns!
Mesaj personal
Maria Eugenia Mocanu
Trimis: 23 Jul 2014, 07:28 PM

Utilizator
**

La lfc, dna Alaman a spus sa ne axam pe tipuri de fraze,

Trb sa avem in vedere si fraza interogativa,neg., exclamativa si afirmativa?Sau doar subordonatele?
Mesaj personal
Maria Eugenia Mocanu
Trimis: 24 Jul 2014, 03:27 PM

Utilizator
**

O intrebare...offtopic:a platit cineva taxa de grad in contul universitatii (trezorerie)?Se poate plati la orice banca sau trb mers la trezorerie?Eu sunt din Tulcea si vrau sa scutesc un drum de GL.
Mesaj personal
simelle
Trimis: 24 Jul 2014, 03:50 PM

Utilizator
**

QUOTE (Maria Eugenia Mocanu @ 23 Jul 2014, 09:28 PM)

La lfc, dna Alaman a spus sa ne axam pe tipuri de fraze,

Trb sa avem in vedere si fraza interogativa,neg., exclamativa si afirmativa?Sau doar subordonatele?

eu inteleg prin tipuri de fraze strict ce priveste programa pt gr II-fraza interogativa, negativa, emfatizata si impersonala + subordonatele de cauza, consecinta, conditie(Si conditionnel) si concesie
Mesaj personal
simelle
Trimis: 24 Jul 2014, 03:52 PM

Utilizator
**

QUOTE (Maria Eugenia Mocanu @ 24 Jul 2014, 05:27 PM)
O intrebare...offtopic:a platit cineva taxa de grad in contul universitatii (trezorerie)?Se poate plati la orice banca sau trb mers la trezorerie?Eu sunt din Tulcea si vrau sa scutesc un drum de GL.

Si eu trebuie sa platesc taxa (m-am gasit pe lista).. insa nu stiu in ce cont...si am cautat pe site dar nu am gasit nimic. tu ai gasit vreun cont unde tb platit?
Mesaj personal
Maria Eugenia Mocanu
Trimis: 24 Jul 2014, 03:56 PM

Utilizator
**

QUOTE (simelle @ 24 Jul 2014, 05:52 PM)

Si eu trebuie sa platesc taxa (m-am gasit pe lista).. insa nu stiu in ce cont...si am cautat pe site dar nu am gasit nimic. tu ai gasit vreun cont unde tb platit?

Da, vezi ca s-a afisat aseara pe ugal.ro,http://www.dppd.ugal.ro/ dai click pe In atentia candidatilor 2014,sper sa poti vedea documentul,daca nu iti transmit eu datele.

Acest mesaj a fost modificat de către Maria Eugenia Mocanu la data 24 Jul 2014, 03:57 PM
Mesaj personal
simelle
Trimis: 24 Jul 2014, 04:52 PM

Utilizator
**

QUOTE (Maria Eugenia Mocanu @ 24 Jul 2014, 05:56 PM)
QUOTE (simelle @ 24 Jul 2014, 05:52 PM)

Da, vezi ca s-a afisat aseara pe ugal.ro,http://www.dppd.ugal.ro/ dai click pe In atentia candidatilor 2014,sper sa poti vedea documentul,daca nu iti transmit eu datele.

Multumesc pentru link.
In legatura cu nivelurile - am gasit un pasaj in tagliante care spune cam asa:
''le Cadre europeen commun... definit six niveaux de competences en langue, allant de A1-utilisateur elementaire a C2-utilisateur experimente. c'est la l'element essentiel de l'ouvrage, car cette notion, en limitant le nombre de niveaux, fait disparaitre les nombreuses appellations jusqu'a present dans les differents systemes educatifs.... (grand debutant, faux debutant, moyen..)

si din discutiile de pe forumul de titularizare lb franceza imi dau seama ca se noteaza nivelul sub forma A1...pana la B2

http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...=204114&st=6700
Mesaj personal
Maria Eugenia Mocanu
Trimis: 24 Jul 2014, 05:46 PM

Utilizator
**

QUOTE (simelle @ 24 Jul 2014, 06:52 PM)

Multumesc pentru link.
''le Cadre europeen commun... definit six niveaux de competences en langue, allant de A1-utilisateur elementaire a C2-utilisateur experimente. c'est la l'element essentiel de l'ouvrage, car cette notion, en limitant le nombre de niveaux, fait disparaitre les nombreuses appellations jusqu'a present dans les differents systemes educatifs.... (grand debutant, faux debutant, moyen..)

si din discutiile de pe forumul de titularizare lb franceza imi dau seama ca se noteaza nivelul sub forma A1...pana la B2

Am inteles. Ma gandeam ca am putea sa-i trimitem un mail d-nei Alaman ...ne-a spus ca ii putem scrie pt orice nelamurire avem.
Mesaj personal
simelle
Trimis: 25 Jul 2014, 07:27 PM

Utilizator
**

QUOTE (Maria Eugenia Mocanu @ 24 Jul 2014, 07:46 PM)
QUOTE (simelle @ 24 Jul 2014, 06:52 PM)

Multumesc pentru link.
''le Cadre europeen commun... definit six niveaux de competences en langue, allant de A1-utilisateur elementaire a  C2-utilisateur experimente. c'est la l'element essentiel de l'ouvrage, car cette notion, en limitant le nombre de niveaux, fait disparaitre les nombreuses appellations jusqu'a present dans les differents systemes educatifs.... (grand debutant, faux debutant, moyen..)

Am inteles. Ma gandeam ca am putea sa-i trimitem un mail d-nei Alaman ...ne-a spus ca ii putem scrie pt orice nelamurire avem.

Acestea au fost intreabarile pe care le-am pus:
>
> 1. Trebuie sa precizam le niveau du public sub forma A1 , A2 , B1 si B2
> si nu debutant -faux debutant etc. cum era pana acum + clasa?
> 2. Iar competente vizate se refera la precizarea competentelor generale si
> a obiectivelor operationale?

Raspunsul a fost:

1. nivelul A, B... plus clasa (de exemplu, VI-e, L2)
2. DA
succes!
Mesaj personal
Maria Eugenia Mocanu
Trimis: 25 Jul 2014, 08:11 PM

Utilizator
**

QUOTE (simelle @ 25 Jul 2014, 09:27 PM)

Am inteles. Ma gandeam ca am putea sa-i trimitem un mail d-nei Alaman ...ne-a spus ca ii putem scrie pt orice nelamurire avem. [/QUOTE]

Acestea au fost intreabarile pe care le-am pus:
>
> 1. Trebuie sa precizam le niveau du public sub forma A1 , A2 , B1 si B2
> si nu debutant -faux debutant etc. cum era pana acum + clasa?
> 2. Iar competente vizate se refera la precizarea competentelor generale si
> a obiectivelor operationale?

Raspunsul a fost:

1. nivelul A, B... plus clasa (de exemplu, VI-e, L2)
2. DA
succes!

Ma bucur ca ne-am lamurit!Multumesc!
Spor la invatat/repetat!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (6) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved