Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (14) « Primul ... 12 13 [14]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Limba franceza -sesiunea 2017- Gradul II
alehandro69
Trimis: 29 Jul 2018, 04:20 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Pentru promovarea examenului de acordare a Gradului didactic II, candidatul trebuie să obțină cel puțin nota 8 (opt) la Inspecția specială și cel puțin nota 8 (opt) la testul de Metodica specialității, respectiv la Proba orală din cadrul examenului. Candidații care nu obțin nota minimă (8) la o probă nu se pot prezenta la proba următoare.
• Media generală de promovare a examenului de acordare a Gradului didactic II se calculează ca medie aritmetică a celor două probe (testul din Metodica specialității și Proba orală din cadrul examenului).
• Media generală de promovare a examenului de acordare a Gradului didactic II este de cel puțin 8 (opt).

Definitivatul si gradul II ofera cei mai putini bani la leafa dar a devenit cel mai mare cosmar al debutantilor si profesorilor pt ca la fiecare proba nota minima este de 8(opt) deoarece asa a ordonat inca din 2013 criminala directoare in MEN madam Corina MARIN ce avea in declaratia de avere din 2010 peste 200 mii de euro bani in conturi si 25 mii de euro in bijuterii..iar azi probabil are de 10 ori mai mult!! Sa afle toti profesorii pt cine s-au chinuti!! Comunistii cereau media probelor sa fie de 7(sapte) ATENTIE : media de 7 !! Doamna baroana superbogata isi bate joc prin ordinele sale de tot invatamantul romanesc!!
Mesaj personal
ramo_mona
Trimis: 8 Aug 2018, 11:36 AM

Utilizator activ

Cum stati cu invatatul? rolleyes.gif
Mesaj personal
Alinutzam
Trimis: 31 Aug 2018, 06:21 PM

Începător
*

Pe cine intereseaza, la Cluj s-au dat 3 subiecte. Toate s-au axat pe metodica predarii. Primul a fost un text de Prevert, pe care trebuia sa faci o secventa,urmarind competentele orale, la al doilea , se cerea Si conditionnel, dar sa fie evidentiat in trei activitati, avand ca suport, acelasi text de Prevert si ultimul a fost o evaluare, dupa un text suport, pe care noi trebuia sa il gandim, reprezentand un anunt, o reteta etc. Subiectele au fost OK, si m-am mai scapat de o grija. Spor si succes, va doresc! cool20.gif
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 3 May 2019, 05:42 PM

Utilizator activ

Buna,

Unde gasesc programa valabila la pedagogie pe siteul MEN? Imi dati un link catre sau ceva repere, gasesc numai la definitivat. Pe cea la franceza o am. Va multumesc,
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 10 May 2019, 06:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Roxana B @ 3 May 2019, 06:42 PM)
Buna,

Unde gasesc programa  valabila la pedagogie pe siteul MEN? Imi dati un link catre sau ceva repere, gasesc numai la definitivat. Pe cea la franceza o am. Va multumesc,

https://www.ucv.ro/pdf/invatamant/educatie/...e_Profesori.pdf

Asta apare pe site la Craiova ca fiind valabila pt 2019.

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 10 May 2019, 06:47 PM
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 14 May 2019, 12:56 PM

Utilizator activ

Multumesc frumos pentru raspuns.
Mesaj personal
Addrianna
Trimis: 1 Jul 2019, 07:52 PM

Începător
*

Buna. Sustine cineva gradul 2 anul asta? Sa mai schimbam o parere, una, alta..
Mesaj personal
monicamarcan
Trimis: 2 Jul 2019, 10:12 PM

Începător
*

Addrianna eu dau anul acesta gradul 2. Cum stai cu invatatul? Unde dai examenul?
Mesaj personal
Addrianna
Trimis: 2 Jul 2019, 11:27 PM

Începător
*

QUOTE (monicamarcan @ 2 Jul 2019, 11:12 PM)
Addrianna eu dau anul acesta gradul 2. Cum stai cu invatatul? Unde dai examenul?

Buna! Eu dau la Cluj. Cu invatatul.. e greu. E mult si nu stiu daca e bine ce invat. Asa ca sunt cam stresata. Tu?
Mesaj personal
monicamarcan
Trimis: 3 Jul 2019, 04:57 PM

Începător
*

Addrianna
Si eu dau tot la Cluj. Cam la fel e si la mine... Am multe materiale si nu stiu cat de ok sunt. Nu sti cand va fi examenul?
Mesaj personal
monicamarcan
Trimis: 3 Jul 2019, 06:28 PM

Începător
*

Buna.
Are cineva cartea C. Tagliante - "Techniques de classe : la classe de langue" in format pdf? Daca se poate sa imi trimiteti la adresa monica_mociran@yahoo.com
Multumesc anticipat!
Mesaj personal
Addrianna
Trimis: 4 Jul 2019, 03:42 PM

Începător
*

QUOTE (monicamarcan @ 3 Jul 2019, 05:57 PM)
Addrianna
Si eu dau tot la Cluj. Cam la fel e si la mine... Am multe materiale si nu stiu cat de ok sunt. Nu sti cand va fi examenul?

Am inteles ca o sa ne spuna sapt.viitoare la pregatire..
Mesaj personal
Addrianna
Trimis: 4 Jul 2019, 03:43 PM

Începător
*

QUOTE (monicamarcan @ 3 Jul 2019, 07:28 PM)
Buna.
Are cineva cartea C. Tagliante - "Techniques de classe : la classe de langue" in format pdf? Daca se poate sa imi trimiteti la adresa monica_mociran@yahoo.com
Multumesc anticipat!

Eu nu o am..
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (14) « Primul ... 12 13 [14]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved