Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Lecții Ael create cu eXe Learning, Crearea lecțiilor Ael pe statii stand-alone și importul lor în sistemul Ael
galpetru
Trimis: 9 Dec 2008, 10:50 AM

Utilizator
**

Grup: Members

The eXe project developed a freely available Open Source authoring application to assist teachers and academics in the publishing of web content without the need to become proficient in HTML or XML markup. Resources authored in eXe can be exported in IMS Content Package, SCORM 1.2, or IMS Common Cartridge formats or as simple self-contained web pages.

Am încercat și este funcțional. Lecția se poate crea acasă de către profesor, după care prin funcția import se poate întroduce în Biblioteca sistemului Ael. Descărcați programul de aici.

Succes!

--------------------
Gal Petru
inf. CCD Mures
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
simona.anasia
Trimis: 4 Nov 2010, 09:42 AM

Utilizator avansat

Buna ziua! In cazul importului in AeL a unei lectii create in eXe, am introdus forma arhivata a acesteia, dar in cadrul bibliotecii, nu se poate vedea lectia, nici daca e introdusa direct ca resursa sau in momentele lectiei!

Ma puteti ajuta?

--------------------
Activitatea este singura cale spre cunoastere. (G.B.Shaw)
Mesaj personal
galpetru
Trimis: 4 Nov 2010, 10:20 AM

Utilizator
**

The eXe project developed a freely available Open Source authoring application to assist teachers and academics in the publishing of web content without the need to become proficient in HTML or XML markup. Resources authored in eXe can be exported in IMS Content Package, SCORM 1.2, or IMS Common Cartridge formats or as simple self-contained web pages.

Aveti grija la export sa fie exportat Scorm, iar la import se procedeaza normal ca la importul lectiilor Ael

Gal P.

--------------------
Gal Petru
inf. CCD Mures
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
badsector
Trimis: 8 Dec 2013, 03:13 PM

Utilizator activ

Am descarcat programul eXe Learning. Am si incercat sa folosesc pentru a crea o lectie. In aceasta aplicatie nu am gasit unde se introduce clasa, obiectul. In acest caz platforma AEL cum va recunoaste lectia importata? A mai folosit cineva acest program?
Mesaj personal
george.s
Trimis: 8 Dec 2013, 03:17 PM

Utilizator activ

Buna ziua,

Clasa, materiile s.a se aleg cand creati lectia in AeL. Dupa aceea importati in directorul Resurse al lectiei respective si creati momentele de lectie.

Toate cele bune!

Acest mesaj a fost modificat de către george.s la data 8 Dec 2013, 03:24 PM

--------------------
"Materia nu-i decat energie acumulata; si energia poate lua toate formele, de la caderea unei pietre pana la gandirea omului" - Maeterlinck
edu.tuwer.eu
Mesaj personal
badsector
Trimis: 8 Dec 2013, 03:24 PM

Utilizator activ

Multumesc. Am inteles ca dupa ce termin lectia in exe learning trebuie sa salvez lectia in format scorm. In acest caz lectia este in format comprimat. Cum sa import in directorul de resurse? Acolo nu numai fisierele html si jpeg pot fi importate?
Mesaj personal
george.s
Trimis: 8 Dec 2013, 03:25 PM

Utilizator activ

Buna ziua,

Tutoriale AeL gasiti aici -> http://advancedelearning.com/index.php/articles/c5060

Toate cele bune!

--------------------
"Materia nu-i decat energie acumulata; si energia poate lua toate formele, de la caderea unei pietre pana la gandirea omului" - Maeterlinck
edu.tuwer.eu
Mesaj personal
george.s
Trimis: 8 Dec 2013, 03:28 PM

Utilizator activ

--------------------
edu.tuwer.eu
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved