Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 [2] 3 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Lectii AEL, Didactica predarii cu ajutorul calculatorului
ameliab
Trimis: 20 Mar 2007, 03:39 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Sustin, in continuare, utilitatea lectiilor in AeL...

Copiii de azi nu mai sunt ca cei de acum 10 sau 20 de ani - o spun eu, care sunt destul de apropiata de varsta lor si totusi imi dau seama cat de diferiti sunt de generatia mea. In era calculatoarelor, a tehnologiei, a progresului continuu, este oarecum absurd sa vrem ca ei sa invete de pe manuale prafuite, cu 2-3 imagini alb-negru, de mica rezolutie. Trebuie sa le dam altceva, sa-i atragem altfel - si lectiile "pe calculator" sunt o modalitate de a atinge acest obiectiv.

Am avut "ocazia" ( ca sa nu spunem "obligatia"), ca prof. de informatica, sa asist colegi de-ai mei in predarea unor lectii in AeL, la istorie si matematica... Si sustin utilitatea lor, in continuare...

Dupa o luna sau doua de la insusirea lectiei X, ce credeti ca-si vor mai aminti elevii dv? Cati ani a trait da Vinci, ce conflicte au fost in perioada aceea sau cine era conducatorul cutarei tari? Ma indoiesc...
In schimb isi vor aminti si vor fi capabili sa recunoasca inventiile lui da Vinci, stilul arhitectonic al vremii, picturi datand din acea perioada. De ce? Pentru ca le-au vazut - in cadrul lectiilor de AeL !
Au vazut inventiile lui da Vinci, au putut sa le analizeze din toate unghiurile, au putut chiar sa le actioneze ( virtual); au vazut operele lui celebre, au vazut studiile de anatomie, samd...

Acesta a fost doar un exemplu...

Consider ca ai nostri colegi, mai in varsta sau mai neexperimentati in utilizarea calculatorului, ar trebui sa incerce macar sa sustina o astfel de lectie. Sa faca un efort, de a iesi din rutina lectiilor de pana acum, sa-si asume riscul de a face si altceva, chiar daca nu e 100% in litera programei.
Nu stiu daca a face chiar toate orele in AeL este posibil sau este o masura ideala. In schimb, cred ca ar trebui macar incercat.

Prin natura menirii noastre de dascali, ar trebui sa fim un model pentru copiii nostri. Ce model le dam, daca ne e frica de tot ce e nou, daca nu vrem sa ne asumam riscul de a face niste lectii "altfel", daca refuzam sa ne apropiem de calculator si sa deschidem ochii in fata posibilitatilor pe care ni le ofera?

In laboratorul de AeL din micuta noastra scoala generala se fac lectii de fizica, de exemplu. Si stiti cine le face? Nu vreun profesor "tanar, entuziast, priceput in calculatoare", cum ar fi multi tentati sa creada. Ci o doamna profesoara in pragul pensionarii - care refuza sa aleaga calea deja batatorita, a lectiilor clasice, si la cei 60 de ani ai dansei a avut curajul sa se apropie de calculator si sa incerce "altceva". Deci se poate, doamnelor si domnilor smile.gif
Mesaj personal
gabriellita
Trimis: 9 Jun 2007, 11:06 AM

Utilizator activ

Cum putem sa obtinem o retea de calculatoare AEL? Suntem 40 de cadre didactice in scoala si ne-ar interesa utilizarea lectiilor in AEL. Nu stiu care a fost motivul pentru care scoala noastra a fost "ocolita" , cand s-au dotat celelalte din oras.

--------------------
Succesul nu este cheia fericirii. Fericirea este cheia succesului. Dacă îți place ce faci, atunci vei avea succes.” (Albert Schweitzer)
Mesaj personal
Alexandra Ciupercă
Trimis: 11 Jun 2007, 08:24 AM

SIVECO România - Technical Support Engineer

Stimata doamna/stimate domn,

Va rog sa ne trimiteti un email la adresa ael@portal.edu.ro, care sa contina dumneavoastra, unitatea la care profesati, precum si un numar de telefon (preferabil mobil) la care sa puteti fi contactat (a).

Asteptam raspunsul dumneavoastra.

Numai bine,

--------------------
Alexandra Ciupercă
SIVECO România
Mesaj personalTrimite email
Takacs Tunde
Trimis: 17 Aug 2007, 11:25 AM

Utilizator
**

Vă rog să mă ajutați! Aș avea nevoie de lecțiile de chimie din versiunea Ael 3, în special "Legăturile chimice, Hibridizările". Nu le găsesc în versiunea nouă 5.
Mesaj personal
Alexandra Ciupercă
Trimis: 17 Aug 2007, 03:56 PM

SIVECO România - Technical Support Engineer

Stimate domnule Takacs,

Va rugam sa ne comunicati unitatea la care profesati.

Am inregistrat cererea dumneavoastra cu numarul AELME-155.

Numai bine,

--------------------
Alexandra Ciupercă
SIVECO România
Mesaj personalTrimite email
ioana_cdrn
Trimis: 26 Aug 2007, 02:36 PM

Utilizator avansat

unde pot gasi lectii de geografie ael pt gimnaziu

--------------------
" Nu cerceta aceste legi,
Căci ești nebun de le-nțelegi !
Mesaj personal
Florin Popescu
Trimis: 27 Aug 2007, 02:39 PM

SIVECO Romania - Technical Support Engineer

Stimata doamna Codreanu,

Va rugam sa ne comunicati unitatea la care profesati.

unde pot gasi lectii de geografie ael pt gimnaziu

In cazul in care unitatea la care profesati a fost dotata intr-una din etapele proiectului SEI, va rugam sa luati legatura cu administratorul AeL pentru a va furniza copii dupa CD-urile cu Materiale educationale (CD 2, CD 4).
In caz contrar, va rugam sa ne comunicati si vom gasi o solutie astfel incat sa puteti vizualiza materialele specificate.

Am inregistrat situatia semnalata cu numarul AELED-5347.

Numai bine,

--------------------
Florin Popescu
SIVECO Romania
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
ioana_cdrn
Trimis: 27 Aug 2007, 07:27 PM

Utilizator avansat

Am intrebat in numele unei colege - profesoara de geografie la scoala 13 Iasi , care nu stie sa lucreze cu calculatorul si care mi-a spus ca la scoala ei nu a chemat-o nimeni la aceste cursuri. Trimiteti-i email la clarairomila@yahoo.com. Va multumesc.

--------------------
Mesaj personal
Florin Popescu
Trimis: 4 Sep 2007, 04:34 PM

Stimata doamna Codreanu,

Am intrebat in numele unei colege - profesoara de geografie la scoala 13 Iasi , care nu stie sa lucreze cu calculatorul si care mi-a spus ca la scoala ei nu a chemat-o nimeni la aceste cursuri. Trimiteti-i email la clarairomila@yahoo.com. Va multumesc.

Am trimis un email cu clarificari la adresa mentionata de dumneavoastra.

Numai bine,

--------------------
Florin Popescu
SIVECO Romania
ioana_cdrn
Trimis: 7 Sep 2007, 08:41 AM

Utilizator avansat

va mulțumesc.

--------------------
Mesaj personal
donjoe
Trimis: 10 Sep 2007, 08:06 AM

Utilizator activ

Aceste lecții trebuie create de specialiști din MEC nu de fiecare profesor.

BZZZ! Wrong! S-ar numi îndoctrinare și uniformizare, nu educație. Fiecare profesor trebuie să adapteze metoda și conținutul la elevii pe care-i are în față. [xxx]

[Nota moderatorului: limbaj vulgar]

Acest mesaj a fost modificat de către Lucian Oprea la data 10 Sep 2007, 01:00 PM
Mesaj personal
Smarandoiu Marilena
Trimis: 25 Sep 2007, 03:59 PM

Utilizator
**

QUOTE (Florin Popescu @ 4 Sep 2007, 05:34 PM)
Stimata doamna Codreanu,

Am trimis un email cu clarificari la adresa mentionata de dumneavoastra.

Numai bine,

Buna ziua!
Am si eu o intrebare.

Predau, de curand, materia Economie aplicata la cls. a XII-a si a XIII-a ruta progresiva(este un liceu din filiera tehnologica). Am cautat intre lectiile Ael proiecte la aceasta materie si nu am gasit nimic .
Exista asa ceva?

Daca nu, va rog de ajutor pentru ca urmeaza sa am, la scoala unde functionez, cerc pedagogic.
Am urmat cursuri Ael, mi s-au parut foarte interesante si as dori sa sustin o astfel de lectie. Cum sa procedez pentru materia despre care va spuneam?
Mesaj personal
Florin Popescu
Trimis: 26 Sep 2007, 10:11 AM

Stimata doamna Smarandoiu,

Va rugam sa ne comunicati unitatea la care profesati, precum si un numar de telefon (preferabil mobil) la care sa puteti fi contactata, date pe care le puteti posta pe forum, trimite prin MP sau prin email la adresa ael@portal.edu.ro.

Predau, de curand, materia Economie aplicata la cls. a XII-a si a XIII-a ruta progresiva(este un liceu din filiera tehnologica). Am cautat intre lectiile Ael proiecte la aceasta materie si nu am gasit nimic .
Exista asa ceva?

Apreciem interesul manifestat fata de lectiile AeL, dar in acest moment nu există decat lecții AeL pentru Clasa a XI-a la materia Economie (CD 17 - Materiale educationale).

Daca nu, va rog de ajutor pentru ca urmeaza sa am, la scoala unde functionez, cerc pedagogic.
Am urmat cursuri Ael, mi s-au parut foarte interesante si as dori sa sustin o astfel de lectie. Cum sa procedez pentru materia despre care va spuneam?

Puteti crea lectii in cadrul aplicatiei AeL folosind ca resurse materialele existente pe cd-urile cu lectii sau de pe internet. Modalitatea de crearea a lectiilor este prezentata atat la pagina 51 in Manualul de utilizare a aplicatiei AeL (existent pe CD 1 - Kit AeL), cat si pe CD-ul 21 Tutoriale Interactive --> Tutoriale AeL.

In cazul in care unitatea dumneavoastra a fost dotata cu un laborator complet intr-una din etapele proiectului SEI, gasiti in pachetul de cd-uri distribuit prin intermediul ISJ-urilor sau partenerilor nostri cd-urile precizate mai sus.

Am inregistrat situatia dumneavoastra cu numarul AELME-170.

Daca aveti neclaritati nu ezitati sa ne contactati.

Numai bine,

--------------------
Florin Popescu
SIVECO Romania
Smarandoiu Marilena
Trimis: 26 Sep 2007, 08:16 PM

Utilizator
**

Functionez la Grup Scolar de Industrie Usoara Ploiesti si avem in dotare un laborator Ael, insa mai apar peobleme in sistem(si nu de putine ori).

Va multumesc pentru ajutor.
Mesaj personal
Rares Mertic
Trimis: 27 Sep 2007, 09:57 AM

Technical Support Engineer

Grup: SIVECO Romania

Stimata doamna Smarandoiu,

Va multumim pentru datele furnizate.

Numai bine,

--------------------
Rares Mertic
SIVECO România
Mesaj personal
moby
Trimis: 1 Oct 2007, 07:57 PM

Utilizator activ

Buna seara,
Am o nelamurire: eu predau la un grup scolar unde exista si clase de gimnaziu; intrebarea mea este daca pot intra in laboratorul AeL cu clase de gimnaziu. Administratora mi-a spus raspicat ca nu am voie si ca AeL inseamna "asistent educational liceu" si deci nu se adreseaza claselor de gimnaziu, insa eu predam la o scoala generala cand am facut cursul de instruire si acea scoala era dotata cu laborator AeL. unsure.gif
Astept raspunsul dumneavoatra, toate cele bune.
Mesaj personal
Rares Mertic
Trimis: 2 Oct 2007, 08:42 AM

Technical Support Engineer

Grup: SIVECO Romania

Stimata doamna Zaharia,
Am o nelamurire: eu predau la un grup scolar unde exista si clase de gimnaziu;

Pentru o comunicare mai usoara va rugam sa ne precizati urmatoarele date de contact: numele unitatii la care activati, un numar de telefon (preferabil mobil) la care puteti fi contactata; date care le puteti posta pe forum, trimite intr-un MP sau email la ael@portal.edu.ro.
intrebarea mea este daca pot intra in laboratorul AeL cu clase de gimnaziu. Administratora mi-a spus raspicat ca nu am voie si ca AeL inseamna "asistent educational liceu" si deci nu se adreseaza claselor de gimnaziu, insa eu predam la o scoala generala cand am facut cursul de instruire si acea scoala era dotata cu laborator AeL.

Puteti utiliza platforma AeL pentru sustinerea lectiilor in clasa virtuala si la formatiunile de studiu corespunzatoare ciclului gimnazial. De altfel, platforma AeL nu restrictioneaza, in functie de tipul formatiunii de studiu (clasa de liceu/clasa de gimnaziu/clasa de primar), accesul elevilor (si al profesorilor) la informatia prezentata in materialele educationale interactive.

Platforma AeL Educational este una destinata tuturor elevilor si profesorilor; iar acronimul acesteia: AeL provine de la "Advanced eLearning".

Deoarece unitatea de invatamant despre care vorbiti a fost inclusa intr-una din etapele proiectului SEI, in toamna anului 2006 a beneficiat de un pachet de 21 CD-uri (ce a insotit versiunea 5.2.0.1 a aplicatiei) printre care se regasesc si CD-12,13,14,15 intitulate "Materiale educationale" cu lectii pentru ciclul gimanzial.

Am inregistrat situatia semnalata de dumnevoastra cu numarul AELED-5663.

Pentru eventuale nelamuriri nu ezitati sa ne contactati.

Numai bine,

--------------------
Rares Mertic
SIVECO România
Mesaj personal
disca
Trimis: 6 Oct 2007, 06:55 AM

La prima intervenție

Am o întrebare: lecțiile ce rulează în Ael sunt concepute în Java, PageFront, Flash......? Mulțumesc frumos!
Mesaj personal
Florin Popescu
Trimis: 9 Oct 2007, 01:03 PM

Stimate(a) domnule/doamna profesor,

Va rog sa ne comunicati numele dumneavoastra, unitatea la care profesati, precum si un numar de telefon (preferabil mobil) la care sa puteti fi contactat(a), date pe care le puteti posta pe forum, trimite prin MP sau prin email la adresa ael@portal.edu.ro.

Am o întrebare: lecțiile ce rulează în Ael sunt concepute în Java, PageFront, Flash......? Mulțumesc frumos!

Majoritatea materialelor educationale existente pe platforma AeL sunt realizate in Macromedia Flash.

Am inregistrat intrebarea dumneavoastra cu numarul AELME-176.

Numai bine,

--------------------
Florin Popescu
SIVECO Romania
crisro_05
Trimis: 1 Dec 2007, 01:20 PM

Începător
*

Stimate domnule Florin Popescu,

functionez in cadrul Colegiului Carol I din Craiova si as vrea sa aflu detalii despre posibilitatea folosirii lectiilor AEL in cadrul domeniului limba si literatura romana. Multumesc

Acest mesaj a fost modificat de către crisro_05 la data 1 Dec 2007, 01:28 PM
Mesaj personal
moby
Trimis: 1 Dec 2007, 07:00 PM

Utilizator activ

As vrea sa stiu cum pot accesa lectiile de franceza de acasa, caci la scoala nu cred ca am sa reusesc prea curand. Macar sa stiu si eu ce contin. Multumesc.
Mesaj personal
dee44
Trimis: 2 Dec 2007, 11:04 AM

Utilizator activ

in legatura cu lectiile in format ael pentru clasele I-IV,exista sau nu?lucrez cu ei lectii de la V-VIIIsi e destul de dificil pentru copii
Mesaj personal
donjoe
Trimis: 2 Dec 2007, 04:06 PM

Utilizator activ

[Nota moderatorului: limbaj vulgar]

[Nota utilizatorului: nota moderatorului este aproape o calomnie; n-am folosit limbaj vulgar, ci am exprimat o opinie discutabilă; neacceptarea ideilor ar trebui să fie foarte diferită de neacceptarea limbajului.]

Mulțumesc.
Mesaj personal
Florin Popescu
Trimis: 5 Dec 2007, 06:03 PM

Stimata doamna profesoara,

Va rugam sa ne comunicati numele dumneavoastra, precum si un numar de telefon (preferabil mobil) la care sa puteti fi contactata, date pe care le puteti posta pe forum, trimite prin MP sau prin email la adresa ael@portal.edu.ro.

functionez in cadrul Colegiului Carol I din Craiova si as vrea sa aflu detalii despre posibilitatea folosirii lectiilor AEL in cadrul domeniului limba si literatura romana. Multumesc

V-am atasat centralizatorul cu lectiile de limba si literatura romana.
La adresa http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...ndpost&p=504188 gasiti modalitatea de creare a lectiilor de literatura romana folosind materialele existente pe CD 7 Profesor.

Pentru eventuale neclaritati nu ezitati sa ne contactati la numarul de telefon TELVERDE - 0800 410 444 (gratuit din retelele RomTelecom si RDS).

Am inregistrat situatia semnalata cu numarul AELME-185.

Numai bine,

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1029 )
Fișier atașat  Centralizator_limba_si_literatura_romana.pdf

--------------------
Florin Popescu
SIVECO Romania
Florin Popescu
Trimis: 5 Dec 2007, 06:04 PM

Stimata doamna Zaharia,

Va rugam sa ne comunicati datele de contact solicitate in mesajul de la adresa: http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...ndpost&p=695917.
As vrea sa stiu cum pot accesa lectiile de franceza de acasa, caci la scoala nu cred ca am sa reusesc prea curand. Macar sa stiu si eu ce contin. Multumesc.

Apreciem interesul manifestat fata de lectiile AeL, din păcate nu există lecții AeL pentru limbile străine în afara lecțiilor de engleză de la MacMillan.
Puteti crea lectii in cadrul aplicatiei AeL folosind ca resurse materialele existente pe cd-urile cu lectii sau de pe internet. Modalitatea de crearea a lectiilor este prezentata atat la pagina 51 in Manualul de utilizare a aplicatiei AeL (existent pe CD 1 - Kit AeL), cat si pe CD-ul 21 Tutoriale Interactive --> Tutoriale AeL.

Materialele educationale dezvoltate pana in acest moment au incercat sa acopere domeniile in care impactul utilizarii lor la clasa este maxim. Procesul de creare de lectii interactive este unul continuu si daca doriti, puteti contribui chiar si dumneavoastra prin intermediul concursului anual de software educational Cupa SIVECO (pentru mai multe detalii vedeti aici http://portal.edu.ro/index.php/articles/c1461/).

Pentru eventuale nelamuriri nu ezitati sa ne contactati.

Am inregistrat intrebarea dumneavoastra cu numarul AELME-186.

Numai bine,

--------------------
Florin Popescu
SIVECO Romania
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 [2] 3 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved