Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> configurare server ael
dmc
Trimis: 15 Dec 2015, 09:26 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna ziua,
Am in laborator si calculatoare noi si vechi conectate toate la acelasi server. Problema este ca pe cele vechi, lectiile ael se blocheaza de fiecare data, nici macar nu se deschid si merg doar pe cele cateva noi. Lectiile se incarca destul de greu pe toate calculatoarele. M-am gandit ca daca as face un alt server care sa deserveasca calculatoarele mai vechi, situatia s-ar schimba. Rugamintea mea este sa imi spuneti pasii pe care trebuie sa ii parcurg pentru asta. Ce ar trebui sa instalez si in ce ordine?
Va multumesc pentru rabdare,
Numai bine!
Mesaj personal
Radu A.
Trimis: 4 Jan 2016, 12:45 PM

SIVECO Romania - Technical Support Engineer

Grup: Admin

Stimată doamnă Damoc,

Așa cum v-am recomandat telefonic, vă rugăm să reconfigurați clienții în Sala de Clasă conform procedurii pe care o puteți consulta aici.

De asemenea, în cazul în care situația semnalată persistă, vă rugăm să încercați reinstalarea calculatoarelor mai vechi.

Vă rugăm să ne comunicați utilitatea soluțiilor propuse.

Am înregistrat această solicitare cu numărul STMECT-23956.

Numai bine,

--------------------
Radu A.
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
dmc
Trimis: 29 Jan 2016, 09:14 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna ziua,
Am reinstalat sistemul de operare pe calculatoarele mai vechi si intr-adevar lectiile functioneaza. Va multumesc pentru ajutor.
Acum am alta problema cu vizualizarea anumitor lectii. Pe acelasi calculator multe din lectii merg fara probleme, dar sunt si la care, pentru a putea fi vizualizate momentele lectiei, imi cere actualizarea flashplayer-ului.Apare mesajul acela: "for proper view of this content you need to upgrade your FlashPlayer version to min 9.0.115". Nu inteleg de ce se intampla asta. Are legatura cu versiunea de Internet Explorer? Am descarcat toate programele de care AeL are nevoie.
Va multumesc pentru rabdare!
Mesaj personal
XYZZ
Trimis: 29 Jan 2016, 01:20 PM

Utilizator avansat

Grup: Admin

QUOTE (dmc @ 29 Jan 2016, 09:14 AM)
Buna ziua,
Am reinstalat sistemul de operare pe calculatoarele mai vechi si intr-adevar lectiile functioneaza. Va multumesc pentru ajutor.
Acum am alta problema cu vizualizarea anumitor lectii. Pe acelasi calculator multe din lectii merg fara probleme, dar sunt si la care, pentru a putea fi vizualizate momentele lectiei, imi cere actualizarea flashplayer-ului.Apare mesajul acela: "for proper view of this content you need to upgrade your FlashPlayer version to min 9.0.115". Nu inteleg de ce se intampla asta. Are legatura cu versiunea de Internet Explorer? Am descarcat toate programele de care AeL are nevoie.
Va multumesc pentru rabdare!

Stimată doamnă Damoc,

Ne bucurăm că situația semnalată a fost remediată prin actualizarea utilitarului Flash Player.

Am înregistrat acest incident cu numărul: STMECT-24600.

Numai bine,
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved