Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (45) « Primul ... 40 41 [42] 43 44 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> DETAȘARE
alina02
Trimis: 11 Jul 2017, 11:05 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Multumesc! Credeam ca nu am inteles eu bine.
Acordul necesita un aviz pentru exactitatea datelor, de catre director.Deci trebuie mers la scoala cu cele doua dosare..se avizeaza...se inregistreaza ...unul ramane in scoala si celalalt trebuie dus la isj.
Este corect?

Acest mesaj a fost modificat de către alina02 la data 11 Jul 2017, 11:18 AM
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 11 Jul 2017, 11:32 AM

Mentor

Doar un dosar se înregistrează la unitatea de învățământ, celălalt se înregistrează la inspectorat.

--------------------
Mesaj personal
alina02
Trimis: 11 Jul 2017, 11:37 AM

Utilizator
**

Multumesc! O zi frumoasa!
Mesaj personal
ionelaB90
Trimis: 14 Jul 2017, 03:32 PM

Utilizator
**

Pot depune atat dosar de detasare in interesul invatamantului pana pe 21 aug, cat si dosar de detasare la cerere prin concurs specific dupa (9h+9 h, sa zicem)? Multumesc.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 14 Jul 2017, 04:01 PM

Mentor

Dacă ați primit solicitare din partea unei școli pentru detașare în interesul învățământului și ați acceptat-o prin depunerea dosarului și acordului, ce rost mai are să depuneți dosar și pentru detașare la cerere? Adică, la actualizarea posturilor din 25 august apăreți în aplicație detașată în interesul învățământului, iar pe 29 august vă prezentați în ședința de repartizare să solicitați alt post?

Acest mesaj a fost modificat de către costi_52 la data 14 Jul 2017, 04:02 PM

--------------------
Mesaj personal
ionelaB90
Trimis: 14 Jul 2017, 04:12 PM

Utilizator
**

Anul acesta am avut, in sfarsit, niste ore la plata cu ora intr-o unitate scolara unde am si domiciliul si avand in vedere faptul ca sunt titulara la o scoala aflata la distanta de 70 km de mine, speram sa le pot ocupa prin detasara anul acesta. Avand in vedere experineta de detasara de anul trecut, cand suplinitori cu 7 au ocupat posturi intregi, iar eu trebuia sa ma detasez pe 2 sau 3 bucati de norme, mi-as dori sa raman cumva pe aceste ore
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 14 Jul 2017, 04:36 PM

Mentor

Pentru rezolvarea acestei situații există două variante: continuitate la detașare la cerere și detașare în interesul învățământului. Ar fi și detașarea la cerere prin concurs specific, dar șansa să ocupați în ședința de repartizare din 29 august același post este foarte mică. Continuitatea la detașare la cerere se referă doar la cadrele didactice care s-au detașat la cerere prin concurs. Mai mult, etapa a început pe 3 mai, iar acordurile unităților de învățământ s-au eliberat pe 8 mai. Din moment ce abia acum vă interesați de posibilitățile pe care le aveți, presupun că ați ratat această ocazie. Vă rămâne detașarea în interesul învățământului, dacă unitatea de învățământ vă adresează o cerere scrisă în acest sens.

--------------------
Mesaj personal
ionelaB90
Trimis: 14 Jul 2017, 07:09 PM

Utilizator
**

Ok. Multumesc.
Mesaj personal
anda2017
Trimis: 15 Jul 2017, 01:30 AM

Începător
*

Buna ziua,

Și eu sunt titular pe un post aflat departe, și anul acesta am fost detașată pe un post din orașul meu. Am căutat în metodologie modalitatea prin care pot obține în anul școlar următor (2017-2018) continuitate la detașare pe postul ocupat anul acesta. Menționez că am notă peste 7 la concursul de titularizare din 2015 și detașarea a fost la cerere prin concurs de dosare, cu punctaj. Am găsit prevederile de la art. 84, dar nu-mi este clar daca mă regăsesc la acest articol. În ce perioada s-ar putea depune dosarul? Sau ce alternative cu șanse reale am?

Vă mulțumesc!

Art. 84 (1) Posturile didactice/catedrele rămase vacante/rezervate după etapa de detașare în interesul învățământului se ocupă de cadrele didactice titulare prevăzute la art. 4 alin. (7)-(10), prin detașare la cerere prin continuitate sau în baza rezultatelor obținute la concursul național,sesiunea2017.
(2) Posturile didactice/catedrele vacante/rezervate publicate pentru detașare la cerere se ocupă cu prioritate aplicând principiul continuității pentru cadrele didactice titulare repartizate prin detașare la cerere/continuitate pentru detașare la cerere pe posturi didactice/catedre începând cu 1 septembrie 2016, în ședință de repartizare potrivit Calendarului, care au obținut la concursurile de titularizare în învățământul preuniversitar, sesiunile 2016 și/sau 2015, media de repartizare minimum 5 (cinci) în specialitatea postului, au acordul consiliului de administrație/consiliilor de administrație al/ale unității/unităților de învățământ și au calificativul/calificativele
„Foarte bine”. Cadrele didactice care solicită continuitate pentru detașare la cerere se adresează consiliului/consiliilor de administrație al/ale unității/unităților de învățământ până la data prevăzută în Calendar.
Mesaj personal
arabella07
Trimis: 16 Jul 2017, 07:00 PM

Utilizator activ

QUOTE (costi_52 @ 2 May 2015, 08:17 PM)
Detașarea la cerere se face prin concurs (de titularizare) sau concurs specific (de dosare, ca la restrângere de activitate sau pretransfer). Detașarea în interesul învățământului se face în cazul restrângerii de activitate rămasă nesoluționată sau atunci când școala are neapărată nevoie de un anumit cadru didactic. În acest ultim caz, solicitarea vine din partea școlii (directorului), iar cadrul didactic, dacă este interesat, o acceptă.

Si aceasta solicitare din partea directorului scolii poate sa vina numai la etapa de detasare din luna mai sau se mai poate si in august,dupa ce titularul anunta ca nu se prezinta nici in anul urmator pe post?
Mesaj personal
mihaiwhd
Trimis: 18 Jul 2017, 10:50 AM

Utilizator
**

Buna ziua!
Va rog sa mi spuneti, care este ordinea de repartizare din cadrul sedintei din data de 28 august si eventual articolul din metodologie care prevede acest lucru.
In cazul in care un titular a depus dosar de detasare la cerere prin concurs specific , cine are intaietate el sau un candidat 2017 care a luat medie peste 5 chiar si peste 7?
Mesaj personal
floriba
Trimis: 18 Jul 2017, 08:37 PM

Utilizator activ

Buna seara! Sunt titular care a sustinut concurs anul acesta. Cum vor fi repartizarile? Daca in august nu obtin nici un post la detasare cu nota, la urmatoarea sedinta voi mai avea intaietate inaintea suplinitorilor?

Acest mesaj a fost modificat de către floriba la data 18 Jul 2017, 08:38 PM
Mesaj personal
cris_cc
Trimis: 25 Jul 2017, 09:25 PM

Utilizator activ

Buna seara!
Am si eu o intrebare: daca am participat anul acesta la etapa de pretransfer, pot participa si la detasare in interesul invatamantului?
Multumesc!
Mesaj personal
freya1
Trimis: 25 Jul 2017, 10:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cris_cc @ 25 Jul 2017, 10:25 PM)
Buna seara!
Am si eu o intrebare: daca am participat anul acesta la etapa de pretransfer, pot participa si la detasare in interesul invatamantului?
Multumesc!

Eu cred ca poti.
Vorba aleia de la ing "Da, poti" smile.gif
De ce sa nu poti?

Acest mesaj a fost modificat de către freya1 la data 25 Jul 2017, 10:27 PM

--------------------
It could have been better if you had been different
I love someone with autism
Mesaj personalTrimite email
freya1
Trimis: 25 Jul 2017, 10:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mihaiwhd @ 18 Jul 2017, 11:50 AM)
Buna ziua!
Va rog sa mi spuneti, care este ordinea de repartizare din cadrul sedintei  din data de 28 august si eventual articolul din metodologie care prevede acest lucru.
In cazul in care un titular a depus dosar de detasare la cerere prin concurs specific , cine are intaietate el sau un candidat 2017 care a luat medie peste 5 chiar si peste 7?

daca citesti cu 2 pagini inainte ce zice utilizatorul sweet_alice, se pare ca ala care a fost la titu' in 2017.
Damn, daca stiam asta mergeam si eu direct la titu' , cu joc de glezne rolleyes.gif
En fin...ca tot intrebi tu de 28...sedinta de detasare pt detasare la cerere e si in 28 si in 29, sau cum?
Eu imi fixasem in cap ultima data cand am citit pe aici ca e in 29, in 28 parca era ceva cu continuitatea..

Acest mesaj a fost modificat de către freya1 la data 25 Jul 2017, 10:23 PM

--------------------
freya1
Trimis: 26 Jul 2017, 07:50 AM

Utilizator avansat

"Buna de dimineata" smile.gif
Am mai citit prin pagini anterioare si alte pareri, alyna24 de ex zice altfel...
Oricum, sedinta e in 29.
Asa e?
Poate mai vine totusi cineva sa mai zoca ceva, aseara am vazut vreo 2,3 care citeau da' nu " ziceau" nimic rolleyes.gif

--------------------
Dita_40
Trimis: 26 Jul 2017, 09:04 AM

Utilizator activ

Urmariti site ISJ pt judetul care va intereseaza.
Orice anunt trebuie citit pana la capat.
O zi buna!
Mesaj personal
Annye123
Trimis: 29 Jul 2017, 10:43 AM

La prima intervenție

Bună ziua! Am câteva întrebări legate de detașarea la cerere prin concurs:

a) În cazul în care consiliul de administrație respinge cererea de detașare, se mai poate face ceva pentru obținerea avizului? (Întreb pentru că am văzut în metodologie următorul articol: Detașarea personalului didactic titular se realizează cu avizul consiliului/consiliilor de administrație al/ale unității/unităților de învățământ la care cadrul didactic este titular, ținând seama de prevederile art. 247, art. 248, art. 262 și art. 263 alin.(1)-(10) din Legea nr. 1/2011 cu modificările și completările ulterioare, de condițiile prevăzute în prezenta Metodologie și de principiile fundamentale prevăzute la art. 3 din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările și completările ulterioare.; Art. 3:(1) Libertatea muncii este garantata prin Constitutie. Dreptul la munca nu poate fi ingradit.
(2) Orice persoana este libera in alegerea locului de munca si a profesiei, meseriei sau activitatii pe care urmeaza sa o presteze.
(3) Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.
(4) Orice contract de munca incheiat cu nerespectarea dispozitiilor alin. (1) si (3) este nul de drept.)

b) În cazul în care este imposibilă obținerea avizului de detașare, am dreptul să mă înscriu la examenul de titularizare pentru a ocupa un alt post?

Acest mesaj a fost modificat de către Annye123 la data 29 Jul 2017, 10:43 AM
Mesaj personal
arabella07
Trimis: 30 Jul 2017, 08:41 PM

Utilizator activ

Am o nelamurire in privinta posturilor scoase la detasare.Se pare ca anul trecut a fost scos un post rezervat la detasare in luna august dar a fost ocupat de un suplinitor.Cum a fost posibil asa ceva?Acel suplinitor a dat examen de titularizare dar a refuzat sa ocupe vreun post pentru ca toate erau in mediul rural. Refuzand titulatura luata prin contestatie,a ramas suplinitor.Cum a reusit sa ocupe un post in oras rezervat si scos la detasare si in luna august cand stiam ca atunci participa doar titularii si ca acestia trebuie sa depuna un dosar pentru concursul specific pe baza de punctaj si sa sustina si o inspectie la clasa?
Poate e ceva ce nu stiu eu suficient.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 30 Jul 2017, 10:34 PM

Mentor

QUOTE (arabella07 @ 30 Jul 2017, 09:41 PM)
Am o nelamurire in privinta posturilor scoase la detasare.Se pare ca anul trecut a fost scos un post rezervat la detasare in luna august dar a fost ocupat de un suplinitor.Cum a fost posibil asa ceva?Acel suplinitor a dat examen de titularizare dar a refuzat sa ocupe vreun post pentru ca toate erau in mediul rural. Refuzand titulatura luata prin contestatie,a ramas suplinitor.Cum a reusit sa ocupe un post in oras rezervat si scos la detasare si in luna august cand stiam ca atunci participa doar titularii si ca acestia trebuie sa depuna un dosar pentru concursul specific pe baza de punctaj si sa sustina si o inspectie la clasa?
Poate e ceva ce nu stiu eu suficient.

d) repartizarea posturilor didactice/catedrelor rămase vacante/rezervate, la nivelul inspectoratului școlar, a candidaților cu media de repartizare minimum 7 (șapte) la concursul din sesiunea 2016, conform art. 61 alin. (9) din Metodologie;
Zilele: 19 și 22 august 2016

k) repartizarea, în ședință publică, a cadrelor didactice titulare prin detașare la cerere prin concurs specific în ordinea descrescătoare a punctajelor.
Termen: 24 august 2016

--------------------
Mesaj personal
arabella07
Trimis: 30 Jul 2017, 11:31 PM

Utilizator activ

QUOTE (costi_52 @ 30 Jul 2017, 11:34 PM)
QUOTE (arabella07 @ 30 Jul 2017, 09:41 PM)
Poate e ceva ce nu  stiu eu suficient.

d) repartizarea posturilor didactice/catedrelor rămase vacante/rezervate, la nivelul inspectoratului școlar, a candidaților cu media de repartizare minimum 7 (șapte) la concursul din sesiunea 2016, conform art. 61 alin. (9) din Metodologie;
Zilele: 19 și 22 august 2016

k) repartizarea, în ședință publică, a cadrelor didactice titulare prin detașare la cerere prin concurs specific în ordinea descrescătoare a punctajelor.
Termen: 24 august 2016

Cu alte cuvinte,un suplinitor are prioritate in fata unui profesor titular mai vechi la detasare.Nu mi se pare normal.
Mesaj personal
annaesp
Trimis: 31 Jul 2017, 08:01 AM

Utilizator activ

Ce diferenta este intre un profesor titular si un candidat (profesor, la randul lui) care a obtinut la concursul de titularizare nota/medie peste 7? Poate este suplinitor fara voia lui, din lipsa unor posturi titularizabile. Un candidat care a obtinut la concursul de titularizare din anul respectiv nota/media peste 7 nu are nimic in minus fata de un profesor titular care a avut sansa sa obtina nota peste 7 si sa existe posturi titularizabile in perioada respectiva.
Mesaj personal
arabella07
Trimis: 31 Jul 2017, 08:19 AM

Utilizator activ

QUOTE (annaesp @ 31 Jul 2017, 09:01 AM)
Ce diferenta este intre un profesor titular si un candidat (profesor, la randul lui) care a obtinut la concursul de titularizare nota/medie peste 7? Poate este suplinitor fara voia lui, din lipsa unor posturi titularizabile. Un candidat care a obtinut la concursul de titularizare din anul respectiv nota/media peste 7 nu are nimic in minus fata de un profesor titular care a avut sansa sa obtina nota peste 7 si sa existe posturi titularizabile in perioada respectiva.

Posturi titularizabile erau dar la tara, iar cel in discutie le-a refuzat. E vorba de statut si as zice eu,si de un anumit grad de seriozitate. Ciudat e ca promovezi acest concurs doar prin contestatie.

Acest mesaj a fost modificat de către arabella07 la data 31 Jul 2017, 08:33 AM
Mesaj personal
marilenaflorescu
Trimis: 1 Aug 2017, 08:01 PM

Utilizator
**

Pot depune două dosare de detașare prin concurs specific, respectiv în municipiul București și județul Ilfov?
Mesaj personal
andreutza01
Trimis: 2 Aug 2017, 08:26 PM

Utilizator activ

Buna seara

Mi-am facut dosarul pentru detasare prin concurs specific in alt judet. In judetul meu am fost luata in evidenta in vederea detasarii. Intre timp, din anumite motive, m-am razgandit. In judetul unde intentionam sa merg nu am depus dosarul. La mine in judet trebuie sa anunt ca nu mai vreau sa ma detasez? Care e procedura? Multumesc
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (45) « Primul ... 40 41 [42] 43 44 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved