Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (45) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> DETAȘARE
Leone-71
Trimis: 1 Jun 2014, 12:03 PM

Mentor

Grup: Members

QUOTE (PEPEPEPE @ 1 Jun 2014, 11:38 AM)
Atunci d l Costi ce este?

El e ''sperietoarea'' in caz ca depasim masura wink.gif

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
Leone-71
Trimis: 1 Jun 2014, 12:04 PM

Mentor

QUOTE (Prof.Bradea @ 1 Jun 2014, 11:43 AM)

D l Costi e mentor adevarat astia isi bat joc de noi .Se cred destepti si poate sunt.

laugh.gif laugh.gif laugh.gif BINGO!

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
Leone-71
Trimis: 1 Jun 2014, 12:07 PM

Mentor

QUOTE (liviu.olarean @ 1 Jun 2014, 12:00 PM)
.
Majoritatea celorlalti mentori au intrat in clubul ,,Mentorilor" pentru ca au pierdut 10 ani din viata pe forum si au publicat peste 7.500 de mesaje.

P.S.
Ma apropii vertiginos de momentul in care voi deveni ......................MENTOR.
happy29.gif

Si uite asa cum ai sa pierzi si tu 10 ani din viata pe forum inloc sa te duci la pus cartofi in gradina wink.gif

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 1 Jun 2014, 12:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Leone-71 @ 1 Jun 2014, 12:07 PM)
QUOTE (liviu.olarean @ 1 Jun 2014, 12:00 PM)
.
Majoritatea celorlalti mentori au intrat in clubul ,,Mentorilor" pentru ca au pierdut 10 ani din viata pe forum si au publicat peste 7.500 de mesaje.

P.S.
Ma apropii vertiginos de momentul in care voi deveni ......................MENTOR.
happy29.gif

Si uite asa cum ai sa pierzi si tu 10 ani din viata pe forum inloc sa te duci la pus cartofi in gradina wink.gif

cool20.gif

Cartofii sunt deja mari. tongue.gif
Peste o luna voi avea deja cartofi noi.
NU ESTE O RUSINE SA AI GRADINA PROPRIE!
Chiar daca nu renteaza, macar ai produsele tale proprii, produse care sunt oricum mai sanatoase decat ceea ce cumperi din comert.

Acest mesaj a fost modificat de către liviu.olarean la data 1 Jun 2014, 12:11 PM
Mesaj personal
PEPEPEPE
Trimis: 1 Jun 2014, 12:11 PM

Utilizator avansat

Liviu asia sunt* taie frunze la caini*nu mentori .ia si- o ,
Mesaj personal
PEPEPEPE
Trimis: 1 Jun 2014, 12:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Leone-71 @ 1 Jun 2014, 02:04 PM)

D l Costi e mentor adevarat astia isi bat joc de noi .Se cred destepti si poate sunt.

ESTI MARE NESIMTIT d l COSTI ne da raspunsuri tu esti un dobitoc
Mesaj personal
Leone-71
Trimis: 1 Jun 2014, 12:18 PM

Mentor

QUOTE (PEPEPEPE @ 1 Jun 2014, 12:11 PM)
Liviu asia sunt* taie frunze la caini*nu mentori .ia si- o ,

Te-ai impiedicat de nu ai terminat propozitia sau ti s-a rupt firul si nu mai poti fi coerent laugh.gif laugh.gif

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
PEPEPEPE
Trimis: 1 Jun 2014, 12:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Leone-71 @ 1 Jun 2014, 02:03 PM)
QUOTE (PEPEPEPE @ 1 Jun 2014, 11:38 AM)

El e ''sperietoarea'' in caz ca depasim masura wink.gif

NESIMTITULE tu intreci masura
Mesaj personal
Leone-71
Trimis: 1 Jun 2014, 12:20 PM

Mentor

QUOTE (PEPEPEPE @ 1 Jun 2014, 12:16 PM)

laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif Asa, asa arata-ti arama, hai ca poti mai mult. Ar trebui sa iei in considerare ce ti-a zis prof badea laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
PEPEPEPE
Trimis: 1 Jun 2014, 12:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Leone-71 @ 1 Jun 2014, 02:20 PM)
QUOTE (PEPEPEPE @ 1 Jun 2014, 12:16 PM)

laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif Asa, asa arata-ti arama, hai ca poti mai mult. Ar trebui sa iei in considerare ce ti-a zis prof badea laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Tu te ocupi de replici, d l Costi se documenteaza si ne ajuta, asta e tot.
Mesaj personal
PEPEPEPE
Trimis: 1 Jun 2014, 12:35 PM

Utilizator avansat

LEONE,LEONE.Ti-am citit mesajele esti bolnav(a) dute la psihatru nu ,nu la neurolog
Mesaj personal
atomic
Trimis: 1 Jun 2014, 12:42 PM

Utilizator avansat

PEPE, cati colegi ai la scoala?

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
PEPEPEPE
Trimis: 1 Jun 2014, 12:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (PEPEPEPE @ 1 Jun 2014, 02:35 PM)
LEONE,LEONE.Ti-am citit mesajele esti bolnav(a) dute la psihatru nu ,nu la neurolog

DU-TE scuze d l mentor sign28.gif
Mesaj personal
PEPEPEPE
Trimis: 1 Jun 2014, 12:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 1 Jun 2014, 02:42 PM)

9 si cu sergentul 10
Mesaj personal
PEPEPEPE
Trimis: 1 Jun 2014, 12:48 PM

Utilizator avansat

Tu ai colegi?Si stiu cine e atomicul?Deteapta desteptilor.
Mesaj personal
Leone-71
Trimis: 1 Jun 2014, 12:57 PM

Mentor

QUOTE (PEPEPEPE @ 1 Jun 2014, 12:35 PM)

laugh.gif laugh.gif De nervos ce esti uiti sa scrii si corect.. pe cand eu nu fac altceva decat sa ma amuz de tine. Asa ca nu stiu cine are nevoie de neurolog dar vezi sa nu-ti plesneasca vreo vena ceva laugh.gif laugh.gif

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
LIVE.O

Utilizator avansat

Art. 263.
- (9) Prin excepție, dacă norma didactică a profesorilor din
învățământul gimnazial nu se poate constitui conform
prevederilor alin. (1) și art. 262 alin. (3), aceasta poate fi
constituită din 2/3 din ore de la specializarea sau specializările
de bază și completată cu 1/3 din ore de la disciplinele stabilite
la alin. (2) ori prin adăugarea de ore conform prevederilor
art. 262 alin. (1) lit. c). În învățământul gimnazial din mediul rural
norma didactică se poate constitui din 1/2 din ore de la
specialitatea sau specialitățile de bază și completată cu 1/2 din
ore de la disciplinele stabilite la alin. (2) ori prin adăugare de ore
conform prevederilor art. 262 alin. (1) lit. c).

.
SECȚIUNEA a 6-a
Norma didactică
Art. 262. — (1) Activitatea personalului didactic de predare
se realizează într-un interval de timp zilnic de 8 ore, respectiv
40 de ore pe săptămână, și cuprinde:
a) activități didactice de predare-învățare-evaluare și de
instruire practică și examene de final de ciclu de studii, conform
planurilor-cadru de învățământ;
cool.gif activități de pregătire metodico-științifică;
c) activități de educație, complementare procesului de
învățământ: mentorat, școală după școală, învățare pe tot
parcursul vieții.

Din cate am citit in Len si in Metodologia Cadru de Miscare a Personalului Didactic nu am gasit (inca) un exemplu precum cel prezentat de PEPEPEPE, ceea ce inseamna ca probabil pana la 18 ore, un profesor care se detaseaza poate fi platit ca si calificat pentru completare de norma, chiar daca orele sunt la alta scoala.
Parca am mai vazut un mesaj pe Forumul cu Miscarea Personalului Didactic in care se punea problema aceasta, dar nu imi amintesc exact pe ce topic.
Mesaj personal
Leone-71

Mentor

QUOTE (PEPEPEPE @ 1 Jun 2014, 12:48 PM)

Tu ai colegi?Si stiu cine e atomicul?Deteapta desteptilor.

laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif Paranoiaaaaaa!

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
outside4
Trimis: 1 Jun 2014, 01:13 PM

Mentor

QUOTE (PEPEPEPE @ 1 Jun 2014, 10:01 AM)
Si andrei si autista(outisde) au sanse ca sunt obraznici si FRUMOSI character40.gif happy30.gif confused24.gif hipri.gif

Tu ce vrei, mic 25treist, te mananca? Ti s-a parut ca te-as fi bagat vreodata in seama? Mai, Pepe Le Pew, vezi-ti de freza ta.

--------------------
It's nothing personal. It's just business.
My degree of sarcasm depends on your degree of stupidity.
There is a place, like no place on Earth. Some say, to survive it, you need to be as mad as a hatter. Which, luckily, I am.

"The problem is not the problem. The problem is your attitude about the problem. Do you understand?"
"When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar, you're only telling the world that you fear what he might say."
"Everyone is in favor of free speech. Hardly a day passes without its being extolled, but some people's idea of it is that they are free to say what they like, but if anyone else says anything back, that is an outrage."
Mesaj personal
outside4
Trimis: 1 Jun 2014, 01:16 PM

Mentor

QUOTE (Prof.Bradea @ 1 Jun 2014, 12:43 PM)
QUOTE (PEPEPEPE @ 1 Jun 2014, 01:38 PM)

Nu poate, ci sigur! laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
It's nothing personal. It's just business.
My degree of sarcasm depends on your degree of stupidity.
There is a place, like no place on Earth. Some say, to survive it, you need to be as mad as a hatter. Which, luckily, I am.

"The problem is not the problem. The problem is your attitude about the problem. Do you understand?"
"When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar, you're only telling the world that you fear what he might say."
"Everyone is in favor of free speech. Hardly a day passes without its being extolled, but some people's idea of it is that they are free to say what they like, but if anyone else says anything back, that is an outrage."
Mesaj personal
atomic
Trimis: 1 Jun 2014, 01:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liviu.olarean @ 1 Jun 2014, 02:57 PM)

Din cate am citit in Len si in Metodologia Cadru de Miscare a Personalului Didactic nu am gasit (inca) un exemplu precum cel prezentat de PEPEPEPE, ceea ce inseamna ca probabil pana la 18 ore, un profesor care se detaseaza poate fi platit ca si calificat pentru completare de norma, chiar daca orele sunt la alta scoala.
Parca am mai vazut un mesaj pe Forumul cu Miscarea Personalului Didactic in care se punea problema aceasta, dar nu imi amintesc exact pe ce topic.

Din cate am citit in Len si in Metodologia Cadru de Miscare a Personalului Didactic nu am gasit (inca) un exemplu precum cel prezentat de PEPEPEPE,...

in "legile" mentionate nu sunt exemple!

la "situatia" prezentata de PEPEPE nu se poate da un raspuns pentru ca "situatia" nu poate exista ...

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 1 Jun 2014, 01:27 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 1 Jun 2014, 01:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 1 Jun 2014, 01:24 PM)

Din cate am citit in Len si in Metodologia Cadru de Miscare a Personalului Didactic nu am gasit (inca) un exemplu precum cel prezentat de PEPEPEPE,...

in legi nu sunt exemple!

la "situatia" prezentata de PEPEPE nu se poate da un raspuns pentru ca "situatia" nu poate exista ...

De ce nu poate exista?
Daca esti titular si te detasezi pe 9 ore, atunci ar fi normal sa reusesti sa iti faci catedra completa.

Cred ca inspectorul de la biroul personal este cel mai in masura sa dea un raspuns.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 1 Jun 2014, 01:32 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liviu.olarean @ 1 Jun 2014, 03:29 PM)

in legi nu sunt exemple!

De ce nu poate exista?
Daca esti titular si te detasezi pe 9 ore, atunci ar fi normal sa reusesti sa iti faci catedra completa.

Cred ca inspectorul de la biroul personal este cel mai in masura sa dea un raspuns.

catedra ramane formata din cele 9 ore pe care s-a efectuat detasarea si 9 ore din catedra proprie ...

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 1 Jun 2014, 01:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 1 Jun 2014, 01:32 PM)
QUOTE (liviu.olarean @ 1 Jun 2014, 03:29 PM)

in legi nu sunt exemple!

De ce nu poate exista?

catedra ramane formata din cele 9 ore pe care s-a efectuat detasarea si 9 ore din catedra proprie ...

DA!
Dar daca tu esti titular la Pocreaca sau la Cucuietii din Deal, preferi sa predai 9 ore alta disciplina, decat sa faci naveta 100 km pe zi.
Mesaj personal
PEPEPEPE
Trimis: 1 Jun 2014, 03:10 PM

Utilizator avansat

MENTORILOR eu n- am sa va m-ai deranjez,voi urmariti virgule si radeti de necazurile colegilor ,pa hipri.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (45) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved