Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Titularizare Fizică
gbogatu
Trimis: 5 Jun 2017, 08:13 AM

Începător
*

Grup: Members

Cine ma poate ajuta cu subiectele de teorie la fizica pentru titularizare in format electronic?

Multumesc anticipat!
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 5 Jun 2017, 02:01 PM

Utilizator activ

QUOTE (gbogatu @ 5 Jun 2017, 09:13 AM)
Cine ma poate ajuta cu subiectele de teorie la fizica pentru titularizare in format electronic?

Multumesc anticipat!

Programa sau continutul(rezolvarea) lor?
Mesaj personal
gbogatu
Trimis: 5 Jun 2017, 04:17 PM

Începător
*

Ma refer la continutul subiectelor de teorie la fizica. Programa o am.

Acest mesaj a fost modificat de către gbogatu la data 5 Jun 2017, 04:18 PM
Mesaj personal
profedu
Trimis: 6 Jun 2017, 10:22 AM

Utilizator
**

Eu sunt interesat de subiectul "Elemente de teoria haosului". Nu îmi aduc aminte sa fi abordat acest subiect in timpul facultății.. MATLAB-ul are o mulțime de biblioteci care pot exemplifica la modul concret comportamentul haotic si geometria fractală. Dar cum faci acest lucru in scris,in timpul concursului. Reproducții cateva definitii? Ce scrii concret la acest subiect?
Mesaj personal
profedu
Trimis: 8 Jun 2017, 02:25 PM

Utilizator
**

Am gasit pe didactic.ro un material care pretinde ca prezinta "Elemente de teoria haosului." la nivelul clasei a xi-a. Se preda asa ceva in liceu!?
Mesaj personal
profedu
Trimis: 21 Jun 2017, 01:27 PM

Utilizator
**

Cineva a spus ca subiectele de la fizica de anul acesta sunt alcătuite pe modelul celor din 2016. Asta însemna ca subiectele de la "nouvorbă", didactică pe românește, își schimba conținuturile si competentele si păstrează cerințele?
Mesaj personal
profedu
Trimis: 28 Jun 2017, 11:31 AM

Utilizator
**

Stie careva ce inseamna ca se pastreaza modelul din 2016?
Mesaj personal
profedu
Trimis: 28 Jun 2017, 11:45 AM

Utilizator
**

Pentru cei care au alcătuit bibliografia la fizica! Cunoașteți ca dintre cele 28 de publicatii recomandate pentru didactica se găsesc pe piață doar 7.143% dintre ele, iar "Didactica fizicii" de Ciscani, de la Corint, nu poate fi citita oricâtă bunavointa ar avea cineva?
Mesaj personal
profedu
Trimis: 29 Jun 2017, 12:54 PM

Utilizator
**

Este absolut năucitor ce subiecte au fost in 2014. Pentru cei care le-au alcatuit am si eu o propunere de test, pentru autoevaluare. Primul subiect se refera la fizica clasica, cel de-al doilea subiect abordează fizica moderna.

=============================
1. Efectul Sagnac.Dezvoltati.
2. Alcatuiti un program de calcul care integrează ecuațiile Navier-Stokes pe un cilindru pentru care se cunoaște pierderea de presiune.Cum efectuati depanarea programului?

Timp de lucru 4 ore.

Același test pentru cei care au elaborat subiectele din 2016, tot pentru autoevaluare. Sunt cei care la subiectul de termodinamică au făcut o cerință pentru procesul A->B si au efectuat calculele pentru procesul C->B.
Mesaj personal
profedu
Trimis: 30 Jun 2017, 11:08 AM

Utilizator
**

QUOTE (profedu @ 29 Jun 2017, 01:54 PM)
Este absolut năucitor ce subiecte au fost in 2014. Pentru cei care le-au alcatuit am si eu o propunere de test, pentru autoevaluare. Primul subiect se refera la fizica clasica, cel de-al doilea subiect abordează fizica moderna.

1. Efectul Sagnac.Dezvoltati.
2. Alcatuiti un program de calcul care integrează ecuațiile Navier-Stokes pe un cilindru pentru care se cunoaște pierderea de presiune.Cum efectuati depanarea programului?

Timp de lucru 4 ore.

Același test pentru cei care au elaborat subiectele din 2016, tot pentru autoevaluare. Sunt cei care la subiectul de termodinamică au făcut o cerință pentru procesul A->B si au efectuat calculele pentru procesul C->B.

Nu am ales ca subiecte calculul rezistentelor electrice ale unei rețele neuronale, nici calculul secțiunilor de împrăștiere pentru efect Compton folosind diagrame Feynmann (manualul de clasa a12-a F1+F2 pagina 150). Am vrut sa subliniez faptul ca un subiect de examen care vizează calculul diametrului filetului unui șurub cu cap bonțat, deși se referă la mecanică, nu arată decât faptul că cineva a răsfoit in mod cu totul întâmplător o carte sau articol care viza acest subiect. Iar dintr-un alt punct de vedere ... diminuați gardul de dificultate al subiectelor de didactica, oricum este inutila ...
Mesaj personal
Victor73
Trimis: 12 Jul 2017, 08:55 PM

Utilizator
**

Am dat si eu azi examen de titularizare la Fizica. Subiectele au fost accesibile, ca si cele din anii trecuti. Cred ca se exagereaza ca ar fi aberante.
In general, in ultimii ani au fost subiecte usoare de teorie, iar la probleme se pot rezolva usor unele subpuncte (in proportie de 50%), insa trebuie atentie mare pt rezolvarea lor completa. Au niste capcane.
De ex. problema de termodinamica din 2016: e simplu de facut pe jumatate, dar atentie la cerinta a doua: se cere caldura cedata in procesul AB. Esti tentat sa calculezi toata caldura schimbata in procesul AB si rezultatul global e pozitiv, adica gazul per total primeste caldura. Intr-o parte din proces primeste, (de la A la o stare C care trebuia determinata), apoi cedeaza. Asta trebuia calculat de fapt. Ce e drept, nu e usor sa-ti dai seama si sa si ai timp sa rezolvi asta.

La subiectul de termodinamica de azi am facut usor prima cerinta, dar nu m-am descurcat la partea a 2-a. Am inteles problema, dar nu m-am prins cum sa determin acea stare la limita echilibrului, dincolo de care coloana de mercur este impinsa accelerat afara.

Problema de optica a fost relativ usoara si am facut-o complet.

Problema de mecanica initial mi s-a parut grea, dar m-am gandit putin si am rezolvat-o partial corect. Pe moment am crezut ca am facut-o complet, dar am cazut in capcana: la ciocnirea plastica am luat in considerare ca se ciocneste doar corpul 2 cu mansonul. De fapt tot sistemul de corpuri m1, m2, m3 e implicat. Aceasta omisiune m-a costat 3-4 puncte din 10.

Nu e greu examenul asta daca ai mintea limpede si nu esti prea stresat. Sigur, se dau probleme cu unele capcane (c-asa-i la Fizica) si nu-i usor sa le faci 100% corect, dar macar 60-70% corect se pot face fara sa fii un geniu.
Mesaj personal
mihaelarac
Trimis: 12 Jul 2017, 10:01 PM

Utilizator avansat

Mult succes tuturor participanților de la această disciplină !
Să aveți parte de o corectură corectă și indulgentă și să obțineți rezultate pe măsura stădaniei dumneavoastră!

Acest mesaj a fost modificat de către mihaelarac la data 12 Jul 2017, 10:04 PM
Mesaj personal
profedu
Trimis: 13 Jul 2017, 07:19 AM

Utilizator
**

MECTS si CNEE trebuie desființate.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved