Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Profesor geografie
oantoa
Trimis: 28 Jun 2017, 09:19 AM

Începător
*

Grup: Members

Buna ziua, am o nelamurire, daca eu am licenta pe Relatii Internationale si Studii Europene si vreau sa aplic la master la Geografie as putea sa profesez ca profesoara de geografie daca am modulul psihopedagogic?
Va multumesc!
Mesaj personal
oantoa
Trimis: 28 Jun 2017, 02:53 PM

Începător
*

Ma poate lamuri si pe mine cineva?Va rog frumos
Mesaj personal
profedu
Trimis: 28 Jun 2017, 03:51 PM

Utilizator activ

Concursul de ocupare a posturilor vacante se organizează tocmai pentru ca ministerul nu recunoaște diplomele de licență/master eliberate. Din acesta punct de vedere nu ar trebui sa conteze studiile. Dar, sunt convins ca exista reguli care reglementeaza si sistematizează normele regulamentelor actuale.

Mesaj personal
roset
Trimis: 28 Jun 2017, 04:17 PM

Mentor

Art. 248 ― f) pentru ocuparea functiilor de profesor in invatamantul gimnazial sau profesional, profesor de instruire practica, profesor in palatele si cluburile elevilor, profesor-antrenor in cluburile sportive scolare, profesor documentarist - absolvirea cu examen de licenta ori examen de absolvire a unei institutii de invatamant superior sau a unui colegiu pedagogic in profilul postului sau absolvirea cu diploma a ciclului I de studii universitare de licenta sau a ciclului II de studii universitare de masterat in profilul postului, cu conditia finalizarii cu certificat a programului de formare psihopedagogica de nivel I ori a indeplinirii conditiei prevazute la art. 238 alin. (1^2) sau alin. (7); g) pentru ocuparea functiilor de profesor in invatamantul liceale si tertiar nonuniversitar - absolvirea cu examen de licenta a unei institutii de invatamant superior de lunga durata sau echivalenta acesteia in profilul postului ori absolvirea cu diploma a ciclului II de studii universitare de masterat in profilul postului, cu conditia finalizarii cu certificat a programului de formare psihopedagogica de nivel I si II sau indeplinirea conditiei prevazute la art. 238 alin. (1^2) sau alin. (7) si finalizarea cu certificat a programului de formare psihopedagogica de nivel II.

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved