Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (123) « Primul ... 120 121 [122] 123  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Domnul Costi
kittyy
Trimis: 8 Jul 2017, 12:04 PM

Utilizator activ

Grup: Members

QUOTE (elita @ 8 Jul 2017, 12:51 PM)
QUOTE (kittyy @ 8 Jul 2017, 11:45 AM)
Buna ziua!
Am o nelamurire: daca obtin nota 6 la scris, in conditiile in care am nota 10 la inspectia speciala, ma pot titulariza cu 253 in anul scolar viitor avand in vedere ca media celor 2 este 7?
Asa am inteles din ce am citit aici, pe forum!
Multumesc!

Eu stiu ca pentru titularizare ambele note trebuie sa fie cel putin 7 .

Asa stiam si eu...dar, acolo unde scrie despre 253 pe acest forum, d- l Roset scrie ceva de " nota/ medie" 7 intr- un articol pe care banuiesc ca l- a luat din lege.
Eu inteleg ca, daca ai nota sau media 7 te poti titulariza cu 253. Cu nota 7 la scris poti lua post titularizabil in sedinta publica.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 8 Jul 2017, 06:21 PM

Mentor

Buna ziua!
Am o nelamurire: daca obtin nota 6 la scris, in conditiile in care am nota 10 la inspectia speciala, ma pot titulariza cu 253 in anul scolar viitor avand in vedere ca media celor 2 este 7?
Multumesc!

Nu. Aveți nevoie de cel puțin 7 la ambele probe ale concursului (inspecția specială la clasă și proba scrisă).

--------------------
Mesaj personal
kittyy
Trimis: 8 Jul 2017, 10:50 PM

Utilizator activ

QUOTE (costi_52 @ 8 Jul 2017, 07:21 PM)
Buna ziua!
Multumesc!

Nu. Aveți nevoie de cel puțin 7 la ambele probe ale concursului (inspecția specială la clasă și proba scrisă).

Multumesc frumos!
Mesaj personal
lucian_s1981
Trimis: 10 Jul 2017, 12:35 PM

Utilizator avansat

Daca un candidat a sustinut inspectiile speciale la clasa in 2 judete, si sustine examenul de titularizare proba scrisa cum este normal doar intr-un judet .... mai este valabila nota care o obtine la titularizare si in celalat judet?
Nota obtinuta este valabila si in etapa de ocupare a posturilor pe perioada deteminta sau numai in etapa de titularizare ??
Adica daca dau proba scrisa in judetul X, si sa zicem ca nu prind un post de titular din pacate in acel judet pot participa cu nota de la titularizare in judetul Y in etapa de repartitie a posturilor pe perioada determinata de 1 an ??? Mentionez ca in ambele judete a fost sustinuta inspectiile speciale la clasa .
Va multumesc anticipat pentru raspuns
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 10 Jul 2017, 01:30 PM

Mentor

Ședința de repartizare din 26 iulie
n) repartizarea candidaților cu media de repartizare minimum 7 (șapte), conform art. 61 alin. (8), pe posturi didactice/catedre vacante publicate pentru angajare cu contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată, la nivelul județului în care au susținut proba practică sau inspecția specială la clasă în profilul postului, indiferent de județul în care au susținut proba scrisă, ierarhizați pe o listă unică, în ordinea descrescătoare a mediilor de repartizare;

Ședința de repartizare din 28 august
d) repartizarea posturilor didactice/catedrelor rămase vacante/rezervate, la nivelul inspectoratului școlar, a candidaților cu media de repartizare minimum 7 (șapte) la concursul din sesiunea 2017, conform art. 61 alin. (9) din Metodologie;

Ședința de repartizare din 30-31 august
a) candidați cu media de repartizare minimum 7 (șapte) la concursul din sesiunea 2017, conform art. 61 alin. (9), în vederea încheierii unui contract individual de muncă pe perioadă determinată, la nivelul județului în care au susținut atât proba practică sau inspecția specială la clasă în profilul postului, cât și proba scrisă ori în alte județe în care au susținut proba practică sau inspecția specială la clasă în profilul postului, în ordinea descrescătoare a mediilor de repartizare, cu respectarea prevederilor prezentei Metodologii, având prioritate candidații care au obținut cel puțin minimum media 7 (șapte) la concursul național sesiunea 2017 și care beneficiază de prelungirea duratei contractelor individuale de muncă în anul școlar 2017-2018 în baza mediei de repartizare minimum 7 (șapte) la concursurile naționale de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate în învățământul preuniversitar, sesiunile 2016 și/sau 2015, respectiv 2016, 2015, 2014 și/sau 2013 pentru învățători/institutori/profesori pentru învățământ primar, în condițiile prezentei Metodologii;

d) candidați cu media de repartizare minimum 5 (cinci) la concursul național din sesiunea 2017, conform art. 61 alin. (9), în vederea încheierii unui contract individual de muncă pe perioadă determinată, la nivelul județului în care au susținut atât proba practică sau inspecția specială la clasă în profilul postului, cât și proba scrisă ori în alte județe în care au susținut proba practică sau inspecția specială la clasă în profilul postului, în ordinea descrescătoare a mediilor de repartizare, cu respectarea prevederilor prezentei Metodologii;

e) candidați rămași nerepartizați după concursul național din sesiunea 2017, cu media de repartizare minimum 5 (cinci), conform art. 61 alin. (9), în profilul postului solicitat, care au susținut atât inspecțiile speciale la clasă/probele practice, cât și proba scrisă în cadrul concursului în alte județe, în ordinea descrescătoare a mediilor de repartizare, cu respectarea prezentei Metodologii;

--------------------
Mesaj personal
sora mami
Trimis: 10 Jul 2017, 02:15 PM

Utilizator activ

Buna ziua. Intrebare pt.di Costi.
Sa inteleg din ce ati postat mai sus la litera n, sunt repartizati pe 26 iulie candidatii care au media peste 7(sapte).
Intrebarea este aceasta medie trebuie sa fie din 2017 sau poate fi si din 2014 pentru data de 26 iulie. Va multumesc anticipat.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 10 Jul 2017, 02:21 PM

Mentor

Pe 26 iulie se repartizează doar candidați 2017.

--------------------
Mesaj personal
lucian_s1981
Trimis: 10 Jul 2017, 03:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 10 Jul 2017, 02:30 PM)
n) repartizarea candidaților cu media de repartizare minimum 7 (șapte), conform art. 61 alin. (8), pe posturi didactice/catedre vacante publicate pentru angajare cu contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată, la nivelul județului în care au susținut proba practică sau inspecția specială la clasă în profilul postului, indiferent de județul în care au susținut proba scrisă, ierarhizați pe o listă unică, în ordinea descrescătoare a mediilor de repartizare;

d) repartizarea posturilor didactice/catedrelor rămase vacante/rezervate, la nivelul inspectoratului școlar, a candidaților cu media de repartizare minimum 7 (șapte) la concursul din sesiunea 2017, conform art. 61 alin. (9) din Metodologie;

a) candidați cu media de repartizare minimum 7 (șapte) la concursul din sesiunea 2017, conform art. 61 alin. (9), în vederea încheierii unui contract individual de muncă pe perioadă determinată, la nivelul județului în care au susținut atât proba practică sau inspecția specială la clasă în profilul postului, cât și proba scrisă ori în alte județe în care au susținut proba practică sau inspecția specială la clasă în profilul postului, în ordinea descrescătoare a mediilor de repartizare, cu respectarea prevederilor prezentei Metodologii, având prioritate candidații care au obținut cel puțin minimum media 7 (șapte) la concursul național sesiunea 2017 și care beneficiază de prelungirea duratei contractelor individuale de muncă în anul școlar 2017-2018 în baza mediei de repartizare minimum 7 (șapte) la concursurile naționale de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate în învățământul preuniversitar, sesiunile 2016 și/sau 2015, respectiv 2016, 2015, 2014 și/sau 2013 pentru învățători/institutori/profesori pentru învățământ primar, în condițiile prezentei Metodologii;

d) candidați cu media de repartizare minimum 5 (cinci) la concursul național din sesiunea 2017, conform art. 61 alin. (9), în vederea încheierii unui contract individual de muncă pe perioadă determinată, la nivelul județului în care au susținut atât proba practică sau inspecția specială la clasă în profilul postului, cât și proba scrisă ori în alte județe în care au susținut proba practică sau inspecția specială la clasă în profilul postului, în ordinea descrescătoare a mediilor de repartizare, cu respectarea prevederilor prezentei Metodologii;

e) candidați rămași nerepartizați după concursul național din sesiunea 2017, cu media de repartizare minimum 5 (cinci), conform art. 61 alin. (9), în profilul postului solicitat, care au susținut atât inspecțiile speciale la clasă/probele practice, cât și proba scrisă în cadrul concursului în alte județe, în ordinea descrescătoare a mediilor de repartizare, cu respectarea prezentei Metodologii;

va multumesc pt raspuns
Mesaj personal
profedu
Trimis: 10 Jul 2017, 04:48 PM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 10 Jul 2017, 02:30 PM)

Unde se desfășoară repartizarea? La ISJ? Care este locația exactă?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 10 Jul 2017, 04:52 PM

Mentor

QUOTE (profedu @ 10 Jul 2017, 05:48 PM)
Unde se desfășoară repartizarea? La ISJ? Care este locația exactă?

Fiecare comisie de mobilitate județeană stabilește locul de desfășurare a ședințelor de repartizare. Funcție de spațiu, acesta poate fi la sediu sau la o unitate de învățământ.

--------------------
Mesaj personal
liadan
Trimis: 12 Jul 2017, 07:30 AM

Utilizator avansat

As vrea sa ma lamuriti in urmatoarea problema: daca am continuitate la informatica , mi se recunoaste proba practica?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 12 Jul 2017, 08:19 AM

Mentor

Da. Proba practică susținută la ocuparea postului rămâne valabilă.

--------------------
Mesaj personal
elvira2003
Trimis: 19 Jul 2017, 09:40 AM

Utilizator activ

Daca este suplinitor si are continuitate doar pe 9 ore in baza examenului de anul trecut 2016 nota peste 7, isi poate completa catedra inaintea celui care a fost anul acesta la concurs si a obtinut peste 5?
Multumesc,
Cu stima
Mesaj personal
profedu
Trimis: 19 Jul 2017, 05:50 PM

Utilizator
**

Pentru participantii la concursul din 12 Iulie 2017 - cu lucrari valide - ședințele de repartizare au loc astfel:

1. In data de 26 Iulie cei cu note mai mari sau egale cu 7 (șapte);
2. In data de 31 August cei cu note mai mici decât 7 (șapte) dar mai mari sau egale ca 5 (cinci).

Este corect?
Mesaj personal
iri25
Trimis: 19 Jul 2017, 05:57 PM

Utilizator
**

Am diploma de licenta si am participat la examenul de titularizare 2017.M-am inscris acum si la studiile de master pe care le voi incepe in toamna,de asemenea si la modulul pedagogic II.Intrebarea mea este daca pot solicita si post la liceu.Este prima data cand particip la examenul de tiularizare.Multumesc
Mesaj personal
atomic
Trimis: 19 Jul 2017, 07:08 PM

Utilizator avansat

nu

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
profedu
Trimis: 20 Jul 2017, 05:24 AM

Utilizator
**

Întrebare pt. Dl. Costi referitoare la participanții la concursul din 12 Iulie 2017.

Cei cu nota mai mare sau egala ca 7 se prezinta la repartizare in 26 Iulie? Cei cu nota mai mare sau egala ca 5 se prezinta la repartizare in 31 August? Puteți preciza datele precise in cazul in care cele pe care le-am indicat sunt greșite?

Cu stima.Mulțumesc.

P.S.
Ați mai detaliat acest răspuns, dar este mult prea detaliat pentru cei care nu cunosc limbajul metodologic, cu atat mai mult in cazul in care sunt menționate indicații legate de aliniate,litera,paragraf sau alte constrangeri sau excepții.

Mesaj personal
iri25
Trimis: 20 Jul 2017, 07:27 AM

Utilizator
**

Daca in dreptul unui post scrie"rezervat 1 an "ce inseamna asta?
Multumesc
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 20 Jul 2017, 07:33 AM

Mentor

1. Da. Dar și pe 28 august pentru posturi pentru perioadă determinată.
2. 30-31 august

--------------------
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 20 Jul 2017, 07:36 AM

Mentor

QUOTE (iri25 @ 20 Jul 2017, 08:27 AM)
Daca in dreptul unui post scrie"rezervat 1 an "ce inseamna asta?
Multumesc

Că postul este rezervat și poate fi ocupat doar pentru perioadă determinată.

--------------------
Mesaj personal
profedu
Trimis: 20 Jul 2017, 07:43 AM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 20 Jul 2017, 08:33 AM)
1. Da. Dar și pe 28 august pentru posturi pentru perioadă determinată.
2. 30-31 august

Multumesc.
Mesaj personal
Tipei
Trimis: 20 Jul 2017, 09:55 AM

Utilizator
**

Bună ziua, am și eu niște nelămuriri:
Și anul acesta am cea mai mare notă din județ la examenul de titularizare și, ca și anul trecut, nu sunt posturi titularizabile.
Am informația că un cadru didactic de specialitatea mea intră în pensie în 31 august. Eu merg la repartiție în 30 august.
Postul celui pensionat este "vânat" de un titular, de la altă școală.
Ce posibilități am eu să ocup postul lăsat liber de respectivul titular, ce va deveni liber după ce eu mi-am luat deja orele din oferta existentă înainte de 31 august?
Mulțumesc.
Mesaj personal
iri25
Trimis: 20 Jul 2017, 12:23 PM

Utilizator
**

Imi este neclar fiindca multe posturi sunt pe perioada determinata,unul sau mai multi ani.Care e diferenta dintre acestea si cele la care este specificat "rezervat"?

Acest mesaj a fost modificat de către iri25 la data 20 Jul 2017, 12:24 PM
Mesaj personal
Tipei
Trimis: 20 Jul 2017, 03:22 PM

Utilizator
**

QUOTE (iri25 @ 20 Jul 2017, 01:23 PM)
Imi este neclar fiindca multe posturi sunt pe perioada determinata,unul sau mai multi ani.Care e diferenta dintre acestea si cele la care este specificat "rezervat"?

Cele rezervate sunt tot pe perioadă determinată, perioada depinde de voința sau situația neprevăzută a titularului pentru care e rezervat postul.
Bunăoară, anul trecut, un profesor cu nota cea mai mare din județ, a ales un post din municipiu, rezervat pentru titulara care a cerut concediu fără plată pentru un an.După repartiții, titulara s-a răzgândit, iar respectivul a rămas fără post, fiindcă toate celelalte posturi au fost repartizate în etapele de până la 13 septembrie.
Mesaj personal
iri25
Trimis: 20 Jul 2017, 04:15 PM

Utilizator
**

Da,deci o explicatie exista.Si e bine de stiut.Am impresia ca sunt multe trucuri sau artificii pe care eu nu le stiu.Am citit multe postari si din anii trecuti si tot nu am inteles totul.
Poate imi explicati cum pot eu,cu o medie mare,sa obtin un post de titular in conditiile in care sunt doar 4 posturi in judet si eu am pozitia 7 in ierarhie.
Exista multe posturi pe perioada determinata,dar pe acele locuri eu voi fi suplinitor.
Daca ocup un asemenea post(de suplinitor) cum voi deveni titular?Se anunta undeva posturile libere in timpul anului?
Pot eu,daca aflu ca un profesor se pensioneaza,sa cer acel post?
Exista riscul ca anumite posturi libere sa nu se anunte si sa se dea"pe sub mana"?....nu mi-a venit alta exprimare in minte.
Stiu ca sunt multe intrebari,orice raspuns m-ar ajuta fiindca nu mai este mult pana la sedinta publica.
Multumesc
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (123) « Primul ... 120 121 [122] 123  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved