Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (18) « Primul ... 15 16 [17] 18  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Mobilitatea personalului didactic 2017-2018
liadan
Trimis: 12 Jul 2017, 10:12 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Cei care doresc, poate ne împărtășesc primele impresii......
Mesaj personal
SorinaMiha
Trimis: 12 Jul 2017, 11:30 AM

Utilizator
**

Buna ziua. Intrebare pentru dl Costi.
Am participat la examenul de titularizare in 2013 si2014. In 2013 la scris am obtinut nota 7,55la scris si 10 la, iar in anul 2014 la scris am obtinut nota 8, iar la inspectie 10. Am definitivatul in 2015 cu nota 8,60 la scris si 10 la cele 2 inspectii. Am avut post, catedra din 2011pana acum in 2017 la un liceu ,dar a fost post netitularizabil, suplinire. Posturi titularizabile pe disciplina mea de concurs ( Comert - profesori) nu au fost.Anul acesta a aparut unul la un alt liceu.Eu am sustinut inspectia, nota =10(zece), dar la proba scrisa am renuntat. Intrebare Daca nici o candidata nu obtine nota de titularizare, ma pot titulariza eu? cu media din 2014. Mentionez ca media mea din 2014 este cea mai mare din ultimii ani.
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 12 Jul 2017, 11:44 AM

Utilizator activ

QUOTE (SorinaMiha @ 12 Jul 2017, 12:30 PM)
Buna ziua. Intrebare pentru dl Costi.
Am participat la examenul de titularizare in 2013 si2014. In 2013 la scris am obtinut nota 7,55la scris si 10 la, iar in anul 2014 la scris am obtinut nota 8, iar la inspectie 10. Am definitivatul in 2015 cu nota 8,60 la scris si 10 la cele 2 inspectii. Am avut post, catedra din 2011pana acum in 2017 la un liceu ,dar a fost post netitularizabil, suplinire. Posturi titularizabile pe disciplina mea de concurs ( Comert - profesori) nu au fost.Anul acesta a aparut unul la un alt liceu.Eu am sustinut inspectia, nota =10(zece), dar la proba scrisa am renuntat. Intrebare Daca nici o candidata nu obtine nota de titularizare, ma pot titulariza eu? cu media din 2014. Mentionez ca media mea din 2014 este cea mai mare din ultimii ani.

Doar cu art 253
Mesaj personal
SorinaMiha
Trimis: 12 Jul 2017, 12:43 PM

Utilizator
**

Continuare intrbare dl Costi .Pot sa ma titularizez acum in 28 iulie, cu nota din 2014, daca nici o candidata nu obtine nota de titularizare?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 12 Jul 2017, 12:57 PM

Mentor

QUOTE (SorinaMiha @ 12 Jul 2017, 01:43 PM)
Continuare intrbare dl Costi .Pot sa ma titularizez acum in 28 iulie, cu nota din 2014, daca nici o candidata nu obtine nota de titularizare?

Nu. Dacă veți îndeplini condițiile din metodologie, veți putea solicita în primăvară repartizarea în baza art. 253 pentru anul școlar 2018-2019.

--------------------
Mesaj personal
SorinaMiha
Trimis: 12 Jul 2017, 01:42 PM

Utilizator
**

Va multumesc.Dar acum cand mai pot solicita post? Mentionez ca la inscriere am trecut si nota din 2014.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 12 Jul 2017, 03:48 PM

Utilizator avansat

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 12 Jul 2017, 04:32 PM

Mentor

QUOTE (SorinaMiha @ 12 Jul 2017, 02:42 PM)
Va multumesc.Dar acum cand mai pot solicita post? Mentionez ca la inscriere am trecut si nota din 2014.

Cu nota din 2014 puteți solicita post în ședința de repartizare din 30-31 august.

--------------------
Mesaj personal
camomille
Trimis: 17 Jul 2017, 10:41 AM

Utilizator avansat

Studiu de caz:

Candidat cu notă peste 7 la titularizarea din 2016. Pe baza acestei note este repartizat ptr suplinire pe postul cu codul 1 la școala 1.

Pe parcursul anului ISJ îi face numire de suplinire pe niște ore la școala 2.

În 2017-2018 are continuitate la suplinire la școla 2 pe acele ore de mai sus și altele în plus, declarate ca postul cu codul 2.

Poate aplica în martie 2018 ptr postul cu codul 2, dacă este declarat viabil, ptr titularizare pe 253 ?

Mulțumesc!

Acest mesaj a fost modificat de către camomille la data 17 Jul 2017, 10:43 AM
Mesaj personal
atomic
Trimis: 17 Jul 2017, 11:13 AM

Utilizator avansat

In principiu,da! Trebuie vazute prevederile metodologiei pentru 2018-2019!

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
elvira2003
Trimis: 18 Jul 2017, 10:15 AM

Utilizator activ

Buna ziua, candidatii cu nota peste 5 la concursul național 2017 in care etapa sunt repartizati? Un candidat cu nota peste 7 anul trecut, pentru completarea catedrei(suplinitor) intra inaintea celor cu concurs anul acesta?
Multumesc,
Cu stima
Mesaj personal
atomic
Trimis: 18 Jul 2017, 11:15 AM

Utilizator avansat

art.90

c) candidați care beneficiază de prelungirea duratei contractului individual de muncă pe perioadă determinată în anul școlar 2017-
2018;
d) candidați cu media de repartizare minimum 5 (cinci) la concursul național din sesiunea 2017, conform art. 61 alin. (9), în
vederea încheierii unui contract individual de muncă pe perioadă determinată, la nivelul județului în care au susținut atât proba practică
sau inspecția specială la clasă în profilul postului, cât și proba scrisă ori în alte județe în care au susținut proba practică sau inspecția
specială la clasă în profilul postului, în ordinea descrescătoare a mediilor de repartizare, cu respectarea prevederilor prezentei
Metodologii.;

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
elvira2003
Trimis: 18 Jul 2017, 11:35 AM

Utilizator activ

Deci pe 30-31 august si au prioritate cei cu media peste 5 de anul acesta fata de completarea normei- suplinitor - cu nota peste 7 de anul trecut.Am inteles bine?
Mesaj personal
atomic
Trimis: 18 Jul 2017, 12:25 PM

Utilizator avansat

continuitatile se fac pe 28 si 29 august:

e) repartizarea candidaților care au obținut cel puțin media de repartizare 7 (șapte) la concursul național de ocupare a
posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate în învățământul preuniversitar, sesiunea 2017, în ordinea descrescătoare a
mediilor de repartizare, având prioritate candidații care beneficiază și de prelungirea duratei contractelor individuale de muncă
în anul școlar 2017-2018 în baza mediei de repartizare minimum 7 (șapte) la concursurile naționale de ocupare a posturilor
didactice/catedrelor vacante/rezervate în învățământul preuniversitar, sesiunile 2016 și/sau 2015, respectiv 2016, 2015, 2014
și/sau 2013 pentru învățători/institutori/profesori pentru învățământ primar, în condițiile din Metodologie;
Termen: 28 august 2017
f) repartizarea cadrelor didactice care îndeplinesc condițiile privind prelungirea duratei contractelor individuale de
muncă, în anul școlar 2017-2018, conform 85 din Metodologie.
Termen: 29 august 2017

pe 30 si 31 se repartizeaza conform art. 90, la punctul c) fiind cei cu continuitate si norma incompleta

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
Dita_40
Trimis: 18 Jul 2017, 01:32 PM

Utilizator activ

Poate mai clar:
-contestatii data
-rezultate contestatii data
-titularizare data
-repartitii note 2017 data
-continuitati data
-repartitii note 2016, 2015..
.
Mesaj personal
elvira2003
Trimis: 18 Jul 2017, 02:56 PM

Utilizator activ

Daca este suplinitor si are continuitate doar pe 9 ore in baza examenului de anul trecut 2016 nota peste 7, isi poate completa catedra inaintea celui care a fost anul acesta la concurs si a obtinut peste 5?
Mesaj personal
ana.io
Trimis: 18 Jul 2017, 03:24 PM

Utilizator
**

QUOTE (atomic @ 18 Jul 2017, 01:25 PM)
continuitatile se fac pe 28 si 29 august:

e) repartizarea candidaților care au obținut cel puțin media de repartizare 7 (șapte) la concursul național de ocupare a
posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate în învățământul preuniversitar, sesiunea 2017, în ordinea descrescătoare a
mediilor de repartizare, având prioritate candidații care beneficiază și de prelungirea duratei contractelor individuale de muncă
în anul școlar 2017-2018 în baza mediei de repartizare minimum 7 (șapte) la concursurile naționale de ocupare a posturilor
didactice/catedrelor vacante/rezervate în învățământul preuniversitar, sesiunile 2016 și/sau 2015, respectiv 2016, 2015, 2014
și/sau 2013 pentru învățători/institutori/profesori pentru învățământ primar, în condițiile din Metodologie;
Termen: 28 august 2017
f) repartizarea cadrelor didactice care îndeplinesc condițiile privind prelungirea duratei contractelor individuale de
muncă, în anul școlar 2017-2018, conform 85 din Metodologie.
Termen: 29 august 2017

pe 30 si 31 se repartizeaza conform art. 90, la punctul c) fiind cei cu continuitate si norma incompleta

Sa inteleg ca pe pe 28 august sunt continuitatile cu note peste 7 si Def.
Este vorba de sedinte publice sau apar direct in aplicatie continuitatile, ca cele din luna mai?
Mesaj personal
ana.io
Trimis: 18 Jul 2017, 03:30 PM

Utilizator
**

QUOTE (Dita_40 @ 18 Jul 2017, 02:32 PM)
Poate mai clar:
-contestatii data
-rezultate contestatii data
-titularizare data
-repartitii note 2017 data
-continuitati data
-repartitii note 2016, 2015..
.

Contestatii: azi pana la ora 21:00. Maine pana la 15:00.
Rezultate finale : 25 iulie
Sedinta titularizare: 26 iulie
Pe 28, 29, 30,31 august sunt supliniri dar nu stiu exact cand sunt continuitatile si cand sunt suplinirile exact. Astept si eu lamuriri de pe aici, ca am intrebat si eu.....
Mesaj personal
Cristina Michai
Trimis: 18 Jul 2017, 05:05 PM

Utilizator
**

Buna ziua, este primul an cand am participat la examen, am obtinut 8.7, cand ar trebui sa ma prezint pt repartitie? M-am uitat si in calendar, dar nu-mi e clar.
Multumesc!
Mesaj personal
silviairina
Trimis: 18 Jul 2017, 06:37 PM

Utilizator
**

Buna ziua,

As dori daca se poate sa primesc un raspuns la urmatoarea situatie: am luat nota cea mai mare de titularizare din judet, apare un singur post titularizabil dar in listele cu notele de la inspectia la clasa apare un candidat din alt judet. Acest candidat nu s-a prezentat la examen in judetul in care am concurat eu(nici nu figureaza deloc in listele de candidati de pe site iar in sala a fost strigat si declarat absent) in schimb este inregistrat in judetul sau de domiciliu, obtinand prima nota din judetul sau. Intrebarea mea este, in situatia descrisa mai sus, avand in vedere ca nota sa este mai mare, chiar daca nu figureaza pe lista din judetul meu, are posibilitatea sa ocupe postul titularizabil iar eu sa ocup post doar in august? Multumesc anticipat pentru raspuns.

Acest mesaj a fost modificat de către silviairina la data 18 Jul 2017, 06:39 PM
Mesaj personal
mrusu78
Trimis: 18 Jul 2017, 06:56 PM

Utilizator
**

QUOTE (silviairina @ 18 Jul 2017, 07:37 PM)
Buna ziua,

As dori daca se poate sa primesc un raspuns la urmatoarea situatie: am luat nota cea mai mare de titularizare din judet, apare un singur post titularizabil dar in listele cu notele de la inspectia la clasa apare un candidat din alt judet. Acest candidat nu s-a prezentat la examen in judetul in care am concurat eu(nici nu figureaza deloc in listele de candidati de pe site iar in sala a fost strigat si declarat absent) in schimb este inregistrat in judetul sau de domiciliu, obtinand prima nota din judetul sau. Intrebarea mea este, in situatia descrisa mai sus, avand in vedere ca nota sa este mai mare, chiar daca nu figureaza pe lista din judetul meu, are posibilitatea sa ocupe postul titularizabil iar eu sa ocup post doar in august? Multumesc anticipat pentru raspuns.

a) repartizarea candidaților cu media de repartizare minimum 7 (șapte), conform art. 61 alin. (8), pe posturi didactice/catedre vacante publicate pentru angajare cu contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată, la nivelul județului în care au susținut proba practică sau inspecția specială la clasă în profilul postului, indiferent de județul în care au susținut proba scrisă, ierarhizați pe o listă unică, în ordinea descrescătoare a mediilor de repartizare, cu respectarea condițiilor prezentei Metodologii; situațiile excepționale se rezolvă numai cu avizul Ministerului Educației Naționale și Cercetării Științifice ;
Mesaj personal
silviairina
Trimis: 18 Jul 2017, 07:21 PM

Utilizator
**

QUOTE (mrusu78 @ 18 Jul 2017, 07:56 PM)

a) repartizarea candidaților cu media de repartizare minimum 7 (șapte), conform art. 61 alin. (8), pe posturi didactice/catedre vacante publicate pentru angajare cu contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată, la nivelul județului în care au susținut proba practică sau inspecția specială la clasă în profilul postului, indiferent de județul în care au susținut proba scrisă, ierarhizați pe o listă unică, în ordinea descrescătoare a mediilor de repartizare, cu respectarea condițiilor prezentei Metodologii; situațiile excepționale se rezolvă numai cu avizul Ministerului Educației Naționale și Cercetării Științifice ;

"ierarhizați pe o listă unică, în ordinea descrescătoare a mediilor de repartizare"....acest aspect ma punea pe ganduri, ca nu apare pe lista din judetul meu. Printre randuri citesc si e asa cum banuiam, sa-mi iau adio de la titularizare...dar am sperat totusi. Multumesc frumos de ajutor! smile.gif
Mesaj personal
mrusu78
Trimis: 18 Jul 2017, 07:33 PM

Utilizator
**

QUOTE (silviairina @ 18 Jul 2017, 08:21 PM)
QUOTE (mrusu78 @ 18 Jul 2017, 07:56 PM)

"ierarhizați pe o listă unică, în ordinea descrescătoare a mediilor de repartizare"....acest aspect ma punea pe ganduri, ca nu apare pe lista din judetul meu. Printre randuri citesc si e asa cum banuiam, sa-mi iau adio de la titularizare...dar am sperat totusi. Multumesc frumos de ajutor! smile.gif

Candidatul respectiv are inspecție specială la clasă atât în jud. Mureș cât și în Cluj, proba scrisă în județul Cluj, are media 10, deci ... poate ocupa postul de geografie titularizabil de la Iernut.
Mesaj personal
silviairina
Trimis: 18 Jul 2017, 07:56 PM

Utilizator
**

QUOTE (mrusu78 @ 18 Jul 2017, 08:33 PM)
Candidatul respectiv are inspecție specială la clasă atât în jud. Mureș cât și în Cluj, proba scrisă în județul Cluj, are media 10, deci ... poate ocupa postul de geografie titularizabil de la Iernut.

biggrin.gif ce usor ati nimerit situatia in cauza! o seara frumoasa smile.gif
Mesaj personal
IssaInsec
Trimis: 19 Jul 2017, 03:08 PM

Începător
*

Buna ziua! Am nevoie de niste lamuriri, daca ma poate ajuta cineva. Am sustinut pentru prima oara examenul de titularizare anul acesta, obtinand media peste 9, a patra medie din judet. Din pacate, cred ca nu voi putea obtine nici un post din cele pe perioada nedeterminata. Dintre cele pe perioada determinata, 2 dintre ele sunt in oras si, bineinteles, m-ar interesa. Problema intervine aici. Ambele sunt propuse pentru continuitate. In aceasta situatie, cine are prioritate: persoana care a detinut postul pana acum, dar are o medie mai mica decat mine sau eu?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (18) « Primul ... 15 16 [17] 18  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved