Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (18) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Mobilitatea personalului didactic 2017-2018
georgescu123
Trimis: 13 Nov 2016, 05:42 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Stiti cumva, a aparut metodologia 2017-2018?
Mesaj personal
atomic
Trimis: 15 Nov 2016, 06:24 PM

Utilizator avansat

ordinul pentru aprobarea metodologiei de miscare a personalului didactic, conform legii, trebuia sa apara cel mai tarziu azi ... o fi "coada" la M.O.? laugh.gif ... chiar daca ar fi coada la M.O., ministrul ar fi trebuit (pentru "legalitate") sa publice forma finala a ordinului care a fost transmis la M.O. ... M.O. doar constata si publica ! rolleyes.gif

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 15 Nov 2016, 06:25 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
polaroid
Trimis: 15 Nov 2016, 09:11 PM

Utilizator avansat

Nicio noutate ???
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 16 Nov 2016, 07:53 PM

Utilizator activ

Buna seara, stiti cumva a aparur metodologia?
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 16 Nov 2016, 07:54 PM

Utilizator activ

QUOTE (georgescu123 @ 16 Nov 2016, 08:53 PM)
Buna seara, stiti cumva a aparur metodologia?

aparut, scuze
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 17 Nov 2016, 07:12 PM

Utilizator activ

Buna seara, cu scuzele de rigoare, revin. A aparut cumva metodologia?
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 25 Nov 2016, 06:14 PM

Utilizator activ

Buna seara, ati mai auzit ceva de mobilitate 2017-2018? a aparut?
Mesaj personal
roset
Trimis: 25 Nov 2016, 08:27 PM

Mentor

Doar proiectul, deocamdată!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
polaroid
Trimis: 25 Nov 2016, 10:27 PM

Utilizator avansat

Da,păi cum sa se grăbească...
Mesaj personal
AMA.A
Trimis: 2 Dec 2016, 02:22 PM

Utilizator activ

Metodologia de miscare a cadrelor didactice n-a aparut. Sper sa apara dupa alegeri si sa fie echitabila pentru toti dascalii. Sa nu se mai creeze abuzuri ,,conform metodologiei .
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 2 Dec 2016, 05:18 PM

Utilizator activ

QUOTE (AMA.A @ 2 Dec 2016, 03:22 PM)
Metodologia de miscare a cadrelor didactice n-a aparut. Sper sa apara dupa alegeri si sa fie echitabila pentru toti dascalii. Sa nu se mai creeze abuzuri ,,conform metodologiei .

Este finalizata ..si aprobata.. apare sapt urmatoare
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 2 Dec 2016, 05:21 PM

Utilizator activ

QUOTE (georgescu123 @ 2 Dec 2016, 06:18 PM)
QUOTE (AMA.A @ 2 Dec 2016, 03:22 PM)

Este finalizata ..si aprobata.. apare sapt urmatoare

Intrvin mici modificari, datorita invatamantului dual
Mesaj personal
roset
Trimis: 3 Dec 2016, 09:25 AM

Mentor

QUOTE (AMA.A @ 2 Dec 2016, 02:22 PM)

Oricum, dacă ă referiți la păstrarea pensionabilior pe post, metodologia nu poate schimba un articol dintr-o lege organică! sign28.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
atomic
Trimis: 3 Dec 2016, 07:57 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 3 Dec 2016, 10:25 AM)
QUOTE (AMA.A @ 2 Dec 2016, 02:22 PM)

Oricum, dacă ă referiți la păstrarea pensionabilior pe post, metodologia nu poate schimba un articol dintr-o lege organică! sign28.gif

evident ca legea n-o poate modifica ... dar perioada etapei de desfasurare poate fi modificata ... altfel spus "prelungirea" se impune doar daca este nevoie (cumul, plata cu ora) ... articole din legi de genul mentinerii, reincadrarii pe criterii "subiective" sunt neconstitutionale oricand ... ca exista posibilitatea de modificare a legii indiferent daca modificarea este constitutionala sau nu, e ca si cum i-am lungi coada cainelui ca sa ajunga la ea!

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
AMA.A
Trimis: 3 Dec 2016, 09:34 PM

Utilizator activ

Va supun atentiei urmatorul aspect legat de mentinerea pensionabililor pe post, care poate crea
,,Abuzuri.
Anul trecut pe catedra de matematica exista un domn profesor care implinise varsta de pensionare. Pentru a favoriza pe altcineva, respectivul profesor de matematica a facut initial cerere de continuare a activitatii.Dupa ce a trecut perioada de restrangere si transfer, domnul pensionabil s-a razgandit si a facut cererere ca doreste sa iasa la pensie
Postul a fost ocupat de altcineva cu articolul 253.
ESTE CORECT?

Daca pensinabii ar fi incadrati dupa perioada de retrangere si transfer nu s-ar mai crea atatea
nereguli.

Adica ce-mi spuneti? Ca directorul poate sa faca ce vrea cu poturile.,,Daca nu vrea sa ma treaca strada si vrea sa titularizeze cu 253 este dreptul dumnealui . Nu-i asa?
Mesaj personal
atomic
Trimis: 3 Dec 2016, 10:10 PM

Utilizator avansat

QUOTE (AMA.A @ 3 Dec 2016, 10:34 PM)
Va supun atentiei urmatorul aspect legat de mentinerea pensionabililor pe post, care poate crea
,,Abuzuri.
Anul trecut pe catedra de matematica exista un domn profesor care implinise varsta de pensionare. Pentru a favoriza pe altcineva, respectivul profesor de matematica a facut initial cerere de continuare a activitatii.Dupa ce a trecut perioada de restrangere si transfer, domnul pensionabil s-a razgandit si a facut cererere ca doreste sa iasa la pensie
Postul a fost ocupat de altcineva cu articolul 253.
ESTE CORECT?

Daca pensinabii ar fi incadrati dupa perioada de retrangere si transfer nu s-ar mai crea atatea
nereguli.

Adica ce-mi spuneti? Ca directorul poate sa faca ce vrea cu poturile.,,Daca nu vrea sa ma treaca strada si vrea sa titularizeze cu 253 este dreptul dumnealui . Nu-i asa?

este absolut corect si legal dupa ce articole din legea 1/2011 au fost declarate neconstitutionale si modificate prin OUG-uri care sunt la fel de neconstitutionale DAR neaprobate sau nerespinse de PARLAMENT (https://www.youtube.com/watch?v=94EfbIIHLpk)

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
AMA.A
Trimis: 4 Dec 2016, 07:16 AM

Utilizator activ

Cui ma pot adresa pentru a nu pati si eu la fel?
Mesaj personal
atomic
Trimis: 5 Dec 2016, 08:04 PM

Utilizator avansat

"OMECS 5559 / 2015 - Metodologie - cadru mobilitate 2016 -2017
OMECS nr. 5559 / 27.10.2015 pentru aprobarea Metodologiei - cadru privind mobilitatea personalului didactic de predare din invatamantul preuniversitar in anul scolar 2016-2017

Monitorul Oficial nr. 848 bis 16.11.2015
"

sa fie oare schimbari majore in metodologie sau sa nu fie schimbari deloc astfel incat sa nu fie publicate inainte de alegeri? (termenul legal de publicare e depasit de aproape 3 saptamani)

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 5 Dec 2016, 08:06 PM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
polaroid
Trimis: 5 Dec 2016, 08:08 PM

Utilizator avansat

A aparut???
Mesaj personal
atomic
Trimis: 5 Dec 2016, 08:17 PM

Utilizator avansat

cea din 2015 ... da!

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
polaroid
Trimis: 5 Dec 2016, 09:06 PM

Utilizator avansat

Multumesc ! Sincer, nu stiam 😉😲
Mesaj personal
AMA.A
Trimis: 7 Dec 2016, 07:22 PM

Utilizator activ

Cred ca metodologia va apare dupa alegeri, asa cum si Curtea Constitutionala va decide dupa alegeri daca se dau sau nu maririle salariale.

In cazul acesta ,,Eu cu cine votez?"
Mesaj personal
educatie01
Trimis: 7 Dec 2016, 10:42 PM

Utilizator activ

QUOTE (AMA.A @ 7 Dec 2016, 08:22 PM)
Cred ca metodologia va apare dupa alegeri, asa cum si Curtea Constitutionala va decide dupa alegeri daca se dau sau nu maririle salariale.

In cazul acesta ,,Eu cu cine votez?"

Votati cu Ecaterina Andronescu, care a desfiintat invatamantul profesional, iar acum nu se mai poate aduce elevii in acest tip de invatamant, foarte necesar in economia tarii, din cauza faptului ca parintii copiilor doresc sa mearga doar la liceu, iar incepand chiar cu clasa a IX-a, incep abandonul scolar si din cei care sunt absolvenți de liceu doar 55% promoveaza examenul de bacalaureat, aprope toti intrand in invatamantul universitar si apoi ii gasim vanzand la butic, din cauza slabei pregatiri profesionale.
Votati cu Basescu, care impreuna cu Boc au taiat salariile profesorilor cu 25%, care de fapt in buzunarul nostru intra mai putin cu 48%.
Votati cu Tariceanu, care printr-un simplu gest facut in Guvern, nu a marit salariile profesorilor care era prevazuta intr-o lege votata de Parlament si promulgata de catre Presedinte.
Votati cu ....... ”tehnocratii” care au contestat legea maririi salariilor la Curtea Constitutionala, ne-au marit salariile in acest an cu ......... 5 lei si intarzie plata salariilor.
Votati cu Adrian Nastase, care in anul 2001 a scos la pensie cu sume mari, militari, securisti si militieni care unii dintre ei aveau versta de 37 de ani, iar profesorilor le-a aratat ........ drumul spre catedra.
Votati cu .......... ! Scuze, mi-e greu sa mai scriu.
Mesaj personalTrimite email
AMA.A
Trimis: 8 Dec 2016, 12:45 AM

Utilizator activ

In concluzie:NU MAI MERGEM LA VOT.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 8 Dec 2016, 09:57 PM

Utilizator avansat

e cel putin neelegant pentru "monitorul oficial" sa nu publice metodologia de miscare a personalului didactic pentru anul scolar 2017-2018, la termenul prevazut de lege ... daca "vina" este a "ministerului" se va vedea din data semnarii ordinului de ministru! mad.gif ... "ordinul" cu "temele elevilor" e afisat chiar daca nu e publicat ... e mai important cu temele (2 ore, 1 ora, nicio ora) decat cu concordanta intre o "metodologie" cu LEGEA!

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 8 Dec 2016, 10:06 PM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (18) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved