Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (27) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Continuitate la suplinire
irina.c
Trimis: 16 Feb 2014, 07:21 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Domnule Costi v am trimis un mesaj...va rog sa ma ajutati
Mesaj personal
IPM77
Trimis: 16 Feb 2014, 07:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 16 Feb 2014, 09:13 PM)
Continuitatea la suplinire în baza art. 85 se solicită la unitatea școlară în perioada 11-17 aprilie, iar acordul se primește pe 23 aprilie. Dacă postul nu se ocupă la repartițiile din 31 iulie, 1 august și 4-5 august, în perioada 21-23 august, suplinitorii depun dosarele și acordurile la inspectorat, apoi se prezintă în ședința publică din 27 august, cu speranța că postul nu se va ocupa (detașare în interesul învățământului, completarea normei didactice, detașare în interesul învățământului pentru restrângere de activitate rămasă nesoluționată, continuitate la detașare la cerere, detașare la cerere) până le vine rândul.

Multumesc! Deci, ca si anul trecut...
Mesaj personal
gorgoneata
Trimis: 17 Feb 2014, 04:33 PM

Utilizator
**

deci sa inteleg ca a ramas aceeasi situatie ca acum un an: cei care vor da examen anul acesta si nu prind posturi titularizabile dar au note peste 7, nu isi pot alege un post din lista celor propuse pentru continuitate a caror candidati au avut peste 7 in 2013. Ma insel cumva?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 17 Feb 2014, 04:53 PM

Mentor

Vă înșelați, chiar de două ori. Nici anul trecut nu a existat o asemenea posibilitate. Atunci, posturile propuse pentru continuitate cu note peste 7 nu putea fi ocupate în ședința publică de repartiția a candidaților 2013 cu note peste 5. Anul acesta, nici candidații 2014 cu note peste 7 nu vor putea ocupa astfel de posturi. Posturile suplinitorilor cu note peste 7 (art. 57), care vor obține continuitatea la suplinire, deci, decizia de repartizare de la inspectorat (perioada 30 aprilie-6 mai), nu mai apar în lista posturilor pentru concurs (5 mai).

--------------------
Mesaj personal
Adrian_geo
Trimis: 17 Feb 2014, 05:28 PM

Utilizator activ

Desi am citit cateva posturi mai sus, intreb pentru siguranta inca odata. Metodologia nu m-a lamurit. Am examen 2012 cu nota peste 7 si ore in mai multe scoli. Cand trebuie sa depun cererea scrisa catre CA prin care sa solicit continuitate la suplinire?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 17 Feb 2014, 07:02 PM

Mentor

8) Stabilirea prelungirii duratei contractelor individuale de muncă, în anul școlar 2014-2015, pentru personalul didactic angajat cu contract individual de muncă pe perioadă determinată, care a dobândit cel puțin definitivarea în învățământ, în baza notei/mediei de repartizare minimum 7 (șapte) obținute la concursurile de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate în învățământul preuniversitar, sesiunile 2013, 2012 și/sau iulie 2011:

a) depunerea și înregistrarea la secretariatele unităților de învățământ, a cererilor personalului didactic angajat cu contract individual de muncă pe perioadă determinată, care a dobândit cel puțin definitivarea în învățământ, în baza notei/mediei de repartizare minimum 7 (șapte) obținute la concursurile de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate în învățământul preuniversitar, sesiunile 2013, 2012 și/sau 2011, conform prevederilor art. 57 din Metodologie;

Perioada: 9-23 aprilie 2014

--------------------
Mesaj personal
gorgoneata
Trimis: 17 Feb 2014, 07:34 PM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 17 Feb 2014, 06:53 PM)
Vă înșelați, chiar de două ori. Nici anul trecut nu a existat o asemenea posibilitate. Atunci, posturile propuse pentru continuitate cu note peste 7 nu putea fi ocupate în ședința publică de repartiția a candidaților 2013 cu note peste 5. Anul acesta, nici candidații 2014 cu note peste 7 nu vor putea ocupa astfel de posturi. Posturile suplinitorilor cu note peste 7 (art. 57), care vor obține continuitatea la suplinire, deci, decizia de repartizare de la inspectorat (perioada 30 aprilie-6 mai), nu mai apar în lista posturilor pentru concurs (5 mai).

EU AM O NOTA DE 9 SI CEVA, INSA NU AM DEFUL (anul acesta il sustin). DIN CATE INTELEG, TREBUIE SA DEPUN ACTELE DE CONTINUITATE IN PER. 11-17 APRILIE, CONFORM ART. 85?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 17 Feb 2014, 07:40 PM

Mentor

Din moment ce nu ați obținut definitivarea în învățământ, vă încadrați în prevederile art. 85.

--------------------
Mesaj personal
gorgoneata
Trimis: 18 Feb 2014, 09:15 AM

Utilizator
**

exact! Si atunci cine va avea prioritate: eu cu acordul de continuitate dat de scoala sau cei care vor da anul acesta examen si vor lua peste 7?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 18 Feb 2014, 09:34 AM

Mentor

Nu se pune problema unei priorități, fiind vorba despre etape diferite. Dumneavoastră, în eventualitatea că primiți acordul CA (24 aprilie), îl depuneți (21-22 august) la dosarul de la inspectorat și participați la ședința publică din 27 august (cu speranța că postul nu va fi ocupat, în aceeași ședință publică din 27 august prin completarea normei didactice, detașare în interesul învățământului pentru nesoluționarea restrângerii de activitate, detașare la cerere). Asta, evident, dacă postul nu este ocupat în ședința publică de repartizare a candidaților 2014 care au obținut cel puțin media 5 (4-5 august).

--------------------
Mesaj personal
Ireneme
Trimis: 18 Feb 2014, 11:06 AM

Utilizator avansat

eu am peste 7 , dar nu am deful , il sustin in vara.In cazul acesta eu solicit continuitate si voi primi un acord de principiu.Postul meu o sa apara in lista posturilor la sedintele de repartitie, cu mentiunea continuitate si, in principiu, va putea fi ocupat de oricine cu nota de 2014.
Daca particip la titularizare sii iau nota peste 5 pot sa imi cer postul in sedinta publica.Daca nu merg la titularizare astept pana in august, sperand sa nu-l ocupe cineva inaintea mea.

am inteles corect? blink.gif
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 18 Feb 2014, 11:09 AM

Mentor

Corect

--------------------
Mesaj personal
razzor
Trimis: 18 Feb 2014, 02:27 PM

Utilizator avansat

D-le Costi v-am trimis si eu un mesaj privat. Rog sa-mi dati un raspuns cand aveti posibilitatea.
Mesaj personal
ingrid.alina
Trimis: 18 Feb 2014, 03:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 18 Feb 2014, 11:34 AM)
Nu se pune problema unei priorități, fiind vorba despre etape diferite. Dumneavoastră, în eventualitatea că primiți acordul CA (24 aprilie), îl depuneți (21-22 august) la dosarul de la inspectorat și participați la ședința publică din 27 august (cu speranța că postul nu va fi ocupat, în aceeași ședință publică din 27 august prin completarea normei didactice, detașare în interesul învățământului pentru nesoluționarea restrângerii de activitate, detașare la cerere). Asta, evident, dacă postul nu este ocupat în ședința publică de repartizare a candidaților 2014 care au obținut cel puțin media 5 (4-5 august).

Sa inteleg ca sansele sa beneficiezi de continuitate in acest caz sunt aproape nule, chiar daca ai acordul CA, din moment ce postul ca aparea ca vacant in prima sedinta publica de dupa examenul de titularizare 2014?
Mesaj personal
ingrid.alina
Trimis: 18 Feb 2014, 03:32 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ireneme @ 18 Feb 2014, 01:06 PM)
eu am peste 7 , dar nu am deful , il sustin in vara.In cazul acesta eu solicit continuitate si voi primi un acord de principiu.Postul meu o sa apara in lista posturilor la sedintele de repartitie, cu mentiunea continuitate si, in principiu, va putea fi ocupat de oricine cu nota de 2014.
Daca particip la titularizare sii iau nota peste 5 pot sa imi cer postul in sedinta publica.Daca nu merg la titularizare astept pana in august, sperand sa nu-l ocupe cineva inaintea mea.

am inteles corect? blink.gif

Strigator la cer.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 18 Feb 2014, 03:35 PM

Mentor

Cam așa este, dar nu este o noutate. Așa a fost și în trecut. Cu mențiunea că situația este similară și pentru posturile rezervate, nu numai pentru cele vacante.

--------------------
Mesaj personal
gorgoneata
Trimis: 18 Feb 2014, 04:45 PM

Utilizator
**

acum un an nu a fost chiar asa. Cine avea medie peste 7 si acordul de principiu din partea unitatii scolare, statea relaxat. Postul lui aparea pe o lista separata si nu putea fi luat de unul care avea o nota mai mare, dar cu CN 2013! Eu m-am lovit de aceasta situatie: aveam o nota de 9 si nu am putut lua un post propus pentru continuitate pentru un candidat care avea 7 in 2012.
Deci idea este sa dam iar examen, pentru ca o nota de 5+acordul de continuitate este preferabila unei note de 8 si fara continuitate. Am inteles bine?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 18 Feb 2014, 04:58 PM

Mentor

Sunt două categorii de candidați care pot beneficia de continuitate la suplinire. Cei cu note peste 7 și cei cu note peste 5. Așa a fost și anul trecut. Față de anul trecut au intervenit niște modificări. Astfel, la continuitatea la suplinire se referă două articole din metodologie. Art. 57 la candidații cu note peste 7, iar art. 85 la candidații cu note peste 5. Pentru candidații cu note peste 7 au intervenit două modificări. Pe de o parte, a fost introdusă condiția obținerii definitivarii în învățământ, pe de altă parte, etapa a fost mutată în primăvară, înaintea concursului 2014.

--------------------
Mesaj personal
alyna24
Trimis: 18 Feb 2014, 06:37 PM

Utilizator activ

Buna seara...daca am obtinut peste 7 la concursul de titularizare, nu am definitivatul si nici nu m-am inscris...ar exista riscul in cazul in care primesc continuitate la suplinire postul sa fie ocupat in sedintele publice din luna august? cei care erau in situatia asta anul trecut au stat linistiti in privinta postului...acum nu mai e la fel?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 18 Feb 2014, 07:05 PM

Mentor

Nu mai este la fel. Pentru a sta liniștit, aveți nevoie și de definitivarea în învățământ.

--------------------
Mesaj personal
Ireneme
Trimis: 19 Feb 2014, 09:03 AM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 18 Feb 2014, 09:05 PM)
Nu mai este la fel. Pentru a sta liniștit, aveți nevoie și de definitivarea în învățământ.

da, in mod teoretic, pana mai scot astia o duda noua. Ca asa am stat si eu linistita pana a aparut noua metodologie.
Mesaj personal
davidutu
Trimis: 19 Feb 2014, 05:09 PM

Utilizator activ

Daca se primeste acordul la cererea pt. continuitate din aprilie,postul mai poate fi luat la pretansfer?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 19 Feb 2014, 05:14 PM

Mentor

Dacă un cadru didactic primește acordul pentru continuitate la suplinire, înseamnă că postul, fie nu a fost solicitat la pretransfer, fie solicitarea nu a fost aprobată.

--------------------
Mesaj personal
avramalexandra2012
Trimis: 19 Feb 2014, 06:03 PM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 18 Feb 2014, 06:58 PM)
Sunt două categorii de candidați care pot beneficia de continuitate la suplinire. Cei cu note peste 7 și cei cu note peste 5. Așa a fost și anul trecut. Față de anul trecut au intervenit niște modificări. Astfel, la continuitatea la suplinire se referă două articole din metodologie. Art. 57 la candidații cu note peste 7, iar art. 85 la candidații cu note peste 5. Pentru candidații cu note peste 7 au intervenit două modificări. Pe de o parte, a fost introdusă condiția obținerii definitivarii în învățământ, pe de altă parte, etapa a fost mutată în primăvară, înaintea concursului 2014.

Domnule Costi, conform articolului 85 din metodologie daca un professor cu gradul 1 a obtinut 6,70 la CNU si cadrul didactic primeste continuitate pe post , in afara de titulari , cei care obtin peste 7 in 2014 la CNU pot sa solicite acest post propus pentru continuitate ? Anul trecut se putea, chiar si cei cu 5 puteau deoarece au avut concurs 2013 . Multumesc .

Acest mesaj a fost modificat de către avramalexandra2012 la data 19 Feb 2014, 06:11 PM
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 19 Feb 2014, 06:38 PM

Mentor

Și anul acesta este la fel. Cu un 5 la concursul 2014 poate fi ocupat un post pentru care s-a primit acordul pentru continuitate la suplinire în baza art. 85.

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (27) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved