Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (27) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Continuitate la suplinire
marianamariana
Trimis: 21 Feb 2014, 07:02 PM

Utilizator
**

Grup: Members

buna.....am cateva nelamuriri in legatura cu continuitatea !as dori sa stiu daca pot primi continuitate prin suplinire cu nota peste 7,dar fara def sad.gif ?si daca se poate ocupa postul de altcineva?si cum se procedeaza,mai apare postul in aplicatie cum era in anii trecuti sau nu?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 21 Feb 2014, 07:10 PM

Mentor

Fără definitivat vă încadrați în prevederile art. 85. Adică, solicitați continuitatea în perioada 11-17 aprilie, primiți acordul pe 23 aprilie, depuneți acordul la dosarul de la inspectorat în perioada 21-22 august (evident, dacă postul nu s-a ocupat în ședințele publice din 31 iulie, 1 august și 4-5 august), apoi participați la ședința publică din 27 august (cu speranța că postul nu se va ocupa până vă vine rândul (detașare în interesul învățământului, completare de normă, detașare în interesul învățământului pentru restrângere de activitate rămasă nesoluționată, detașare la cerere).

--------------------
Mesaj personal
marianamariana
Trimis: 21 Feb 2014, 07:18 PM

Utilizator
**

multumesc pt raspuns,dar eu auzisem ca posturile propuse pt continuitate nu apar in aplicatie si ca numai trebuie sa participi la nicio sedinta deoarece am nota peste 7,intradevar nu am citit metodologie pt a ma informa tongue.gif
Mesaj personal
irimie1
Trimis: 21 Feb 2014, 07:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 16 Feb 2014, 09:13 PM)
Continuitatea la suplinire în baza art. 85 se solicită la unitatea școlară în perioada 11-17 aprilie, iar acordul se primește pe 23 aprilie. Dacă postul nu se ocupă la repartițiile din 31 iulie, 1 august și 4-5 august, în perioada 21-23 august, suplinitorii depun dosarele și acordurile la inspectorat, apoi se prezintă în ședința publică din 27 august, cu speranța că postul nu se va ocupa (detașare în interesul învățământului, completarea normei didactice, detașare în interesul învățământului pentru restrângere de activitate rămasă nesoluționată, continuitate la detașare la cerere, detașare la cerere) până le vine rândul.

Conform art.85 mentionat, pot solicita continuitate si debutantii (inscrisi sau nu la definitivat), care indeplinesc conditiile de nota, calificativ?

Acest mesaj a fost modificat de către irimie1 la data 21 Feb 2014, 07:32 PM

--------------------
"Agresivitatea este întotdeauna o consecință a frustrării". (John Dollard)
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 21 Feb 2014, 07:23 PM

Mentor

Este vorba despre continuitatea la suplinire în baza art. 57. Aici se încadrează candidații cu cel puțin 7 și definitivat. Cererile se rezolvă pe 24 aprilie, iar posturile nu mai apar în lista pentru concurs (5 mai), ci în lista posturilor ocupate (30 aprilie).

--------------------
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 21 Feb 2014, 07:27 PM

Mentor

QUOTE (irimie1 @ 21 Feb 2014, 08:22 PM)

Conform art.85 mentionat, pot solicita continuitate si debutantii (inscrisi sau nu la definitivat), care indeplinesc conditiile de nota, calificativ etc?

Pentru art. 85 nu contează înscrierea la definitivat. Aceasta este valabilă doar pentru titularizarea în baza art. 253. Pot solicita continuitate la suplinire în baza art. 85 cadrele didactice cu nota cel puțin 5.

--------------------
Mesaj personal
irimie1
Trimis: 21 Feb 2014, 07:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 21 Feb 2014, 09:27 PM)
QUOTE (irimie1 @ 21 Feb 2014, 08:22 PM)

Conform art.85 mentionat, pot solicita continuitate si debutantii (inscrisi sau nu la definitivat), care indeplinesc conditiile de nota, calificativ etc?

Pentru art. 85 nu contează înscrierea la definitivat. Aceasta este valabilă doar pentru titularizarea în baza art. 253. Pot solicita continuitate la suplinire în baza art. 85 cadrele didactice cu nota cel puțin 5.

Cu alte cuvinte, in cazul continuitatii, art.57 se aplica canidatilor cu definitivat, iar art.85, celor fara definitivat, nu?

--------------------
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 21 Feb 2014, 07:36 PM

Mentor

La art. 57 este vorba despre candidații cu note cel puțin 7 și definitivat, iar la art. 85 despre candidații cu note cel puțin 5.

--------------------
Mesaj personal
marianamariana
Trimis: 21 Feb 2014, 07:48 PM

Utilizator
**

deci,sa o luam mai incet pt ca sunt incepatoare si nu prea stiu cum merg treburile smile.gif)lucrez ca si suplinitoare si am fost intrebata de la scoala daca doresc continuitate pt inca 1 an,dupa cum v-am spus mai sus sunt fara def,deci ma incadrez in art.85!stiu ca trebuie sa-mi depun o cerere prin aprilie ,sa ast raspunsul si dupa...ce mai trebuie sa fac?smile.gif
Mesaj personal
irimie1
Trimis: 21 Feb 2014, 07:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 21 Feb 2014, 09:36 PM)
(...) art. 85 despre candidații cu note cel puțin 5.

deci, si cei cu nota >7, dar FARA definitivat?

--------------------
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 21 Feb 2014, 07:53 PM

Mentor

Și cei cu 10, fără definitivat. Dar, și cei cu definitivat, dar cu note sub 7.

--------------------
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 21 Feb 2014, 07:55 PM

Mentor

QUOTE (marianamariana @ 21 Feb 2014, 08:48 PM)
deci,sa o luam mai incet pt ca sunt incepatoare si nu prea stiu cum merg treburile smile.gif)lucrez ca si suplinitoare si am fost intrebata de la scoala daca doresc continuitate pt inca 1 an,dupa cum v-am spus mai sus sunt fara def,deci ma incadrez in art.85!stiu ca trebuie sa-mi depun o cerere prin aprilie ,sa ast raspunsul si dupa...ce mai trebuie sa fac?smile.gif

Abia am precizat acest lucru într-o postare anterioară.

--------------------
Mesaj personal
lidia_tiron
Trimis: 21 Feb 2014, 10:11 PM

Utilizator
**

Deci.. eu fara DEF, cu nota peste 7, aspiranta la continuitate la suplinire, nu pot sta linistita pana la sfarsitul lui august 2014, pt ca un coleg care va da examenul in iulie 2014 si va lua orice nota si va vrea postul meu, il va lua?
Asta am inteles?
Mesaj personal
g3orgiana
Trimis: 21 Feb 2014, 10:50 PM

Utilizator activ

Da, ati inteles bine.
Suntem foarte multi in aceasta situatie.
Dle Costi, am si eu o intrebare, o colega de la o scoala din structura cu def si nota 5 in 2013 poate cere continuitate pe aceeasi specializare pe un post de la scoala principala?
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
a_gmona11
Trimis: 22 Feb 2014, 08:04 PM

Utilizator activ

Art. 57 prevede nota sau media peste 7? Nota 8,20 examen si 6,05 la proba practica, la care articol se incadreaza la continuitate?

--------------------
adnana11
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 22 Feb 2014, 08:12 PM

Mentor

1. Nota în cazul concursului din 2011 (doar pentru o categorie de învățători/institutori/profesori pentru învățământ primar), iar media de repartizare pentru concursurile din anii 2012 și 2013.
2. Art. 57, dacă ați obținut definitivarea în învățământ. Altfel, art. 85.

--------------------
Mesaj personal
Ireneme
Trimis: 23 Feb 2014, 11:28 AM

Utilizator avansat

QUOTE (lidia_tiron @ 22 Feb 2014, 12:11 AM)
Deci.. eu fara DEF, cu nota peste 7, aspiranta la continuitate la suplinire, nu pot sta linistita pana la sfarsitul lui august 2014, pt ca un coleg care va da examenul in iulie 2014 si va lua orice nota si va vrea postul meu, il va lua?
Asta am inteles?

mai bine mergi din nou la concurs si iti iei postul in sedinta din iulie, ca sa fii sigura

Acest mesaj a fost modificat de către Ireneme la data 23 Feb 2014, 11:29 AM
Mesaj personal
ingrid.alina
Trimis: 23 Feb 2014, 12:26 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ireneme @ 23 Feb 2014, 01:28 PM)
Asta am inteles?

mai bine mergi din nou la concurs si iti iei postul in sedinta din iulie, ca sa fii sigura

Si eu am dat examen anul trecut, iar anul asta dau definitivatul, mi-e imposibil sa dau si titularizarea, nu sunt superwoman sad.gif , deci am toate sansele sa raman fara post in iulie, chiar daca am continuitate.

Niste legi si metodologii mai demotivante ca in invatamant nu cred ca exista altundeva!
Mesaj personal
Ireneme
Trimis: 24 Feb 2014, 11:46 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ingrid.alina @ 23 Feb 2014, 02:26 PM)
Asta am inteles?

Si eu am dat examen anul trecut, iar anul asta dau definitivatul, mi-e imposibil sa dau si titularizarea, nu sunt superwoman sad.gif , deci am toate sansele sa raman fara post in iulie, chiar daca am continuitate.

Niste legi si metodologii mai demotivante ca in invatamant nu cred ca exista altundeva!

ce pot sa zic, sunt exact in aceeasi situatie imposibila, dar o sa ma stradui cat pot sa le dau pe amandoua.Nu cred ca rezist psihic la o vara intreaga de asteptare, si sa mai am surpriza sa ma trezesc fara post la sfarsit blink.gif mad.gif

si asa, cine stie ce le tuna astora la anul, si va trebui gradul 2 sau cine stie ce altele ca sa pastrezi continuitatea
Mesaj personal
Ireneme
Trimis: 24 Feb 2014, 11:47 AM

Utilizator avansat

Asta am inteles?

ce pot sa zic, sunt exact in aceeasi situatie imposibila, dar o sa ma stradui cat pot sa le dau pe amandoua.Nu cred ca rezist psihic la o vara intreaga de asteptare, si sa mai am surpriza sa ma trezesc fara post la sfarsit blink.gif mad.gif

si asa, cine stie ce le tuna astora la anul, si va trebui gradul 2 sau cine stie ce altele ca sa pastrezi continuitatea
Mesaj personal
ingrid.alina
Trimis: 24 Feb 2014, 12:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ireneme @ 24 Feb 2014, 01:47 PM)
Asta am inteles?

mad17.gif
Mesaj personal
nikko22
Trimis: 24 Feb 2014, 01:25 PM

Utilizator avansat

Asta am inteles?

Si daca participi in vara la examen si iei 5 si ceva, mai poate sa-ti ia cineva postul?sau trebuie sa iei tot peste 7?nu mai inteleg nimic,eu anul trecut nu m-am putut ,,atinge'' de posturile propuse la continuitate,nici macar nu au aparut in lista iar acum... mad.gif mad.gif
Mesaj personal
nikko22
Trimis: 24 Feb 2014, 01:28 PM

Utilizator avansat

Noua anul trecut in vara ne-au spus in sedinta de repartizare ca nu ne putem ,,atinge''de posturile propuse pt cotinuitate indiferent de medie decat daca renunta respectivul iar acum cand as vrea sa beneficiez si eu de continuitate vad ca de fapt e altfel...cine sa-i mai inteleaga??!!
Mesaj personal
ingrid.alina
Trimis: 24 Feb 2014, 01:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (nikko22 @ 24 Feb 2014, 03:25 PM)
Asta am inteles?

Si daca participi in vara la examen si iei 5 si ceva, mai poate sa-ti ia cineva postul?sau trebuie sa iei tot peste 7?nu mai inteleg nimic,eu anul trecut nu m-am putut ,,atinge'' de posturile propuse la continuitate,nici macar nu au aparut in lista iar acum... mad.gif mad.gif

exact!

eu sunt din tagma "unde-i rau, hop si eu"...
Mesaj personal
nikko22
Trimis: 24 Feb 2014, 01:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ingrid.alina @ 24 Feb 2014, 03:28 PM)
QUOTE (nikko22 @ 24 Feb 2014, 03:25 PM)
Asta am inteles?

exact!

eu sunt din tagma "unde-i rau, hop si eu"...

si eu la fel confused06.gif si de-abia sunt in primul an de invatamant..
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (27) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved