Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (20) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Titularizare Informatică
tzoopee
Trimis: 7 May 2014, 08:40 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Mesaj personal
ralu_bya
Trimis: 7 May 2014, 10:54 AM

Utilizator
**

Ma poate ajuta cineva sa ma lamureasca: Daca voi participa la proba practica la informatica si nu voi lua peste 7 pot sa nu mai particip la proba scrisa?Se considera absent sau in acest caz pot pierde continuuitatea?
Multumesc
Mesaj personal
BURSUCUL
Trimis: 8 May 2014, 06:38 AM

Utilizator avansat

- Da
- Da
- Nu
Mesaj personal
band206
Trimis: 10 May 2014, 06:39 AM

Utilizator activ

Si-a pus cineva problema, ca noi profesorii de info trebuie sa scriem dublu decat ceilati candidati. O data pentru informatica si inca o data pentru TIC. Oare cine ar trebui sa se sesizeze in privinata cestui lucru. Nu mi se pare corect. Daca la, istorie de exemplu, au de facut un singur rand de itemi, noi facem si la info si la TIC.
Mesaj personal
docx
Trimis: 10 May 2014, 04:51 PM

Mentor

QUOTE (band206 @ 10 May 2014, 06:39 AM)
Si-a pus cineva problema, ca noi profesorii de info trebuie sa scriem dublu decat ceilati candidati. O data pentru informatica si inca o data pentru TIC. Oare cine ar trebui sa se sesizeze in privinata cestui lucru. Nu mi se pare corect. Daca la, istorie de exemplu, au de facut un singur rand de itemi, noi facem si la info si la TIC.

Adica examenul dureaza 8 ore? Sau dati doua examene? Sau cum?
Mesaj personal
band206
Trimis: 11 May 2014, 05:10 PM

Utilizator activ

Phuu, cum sa fie asa. Am spus doar ca in acelasi timp, practic, trebuie sa facem 2 subiecte, unul de informatica si unul de TIC. blink.gif
Mesaj personal
docx
Trimis: 11 May 2014, 11:21 PM

Mentor

QUOTE (band206 @ 11 May 2014, 05:10 PM)
Phuu, cum sa fie asa. Am spus doar ca in acelasi timp, practic, trebuie sa facem 2 subiecte, unul de informatica si unul de TIC.

Deci numarul de intrebari face diferenta? Eu banuiam ca tot atata se scrie la examen, adica 4 ore fara respiratie, indiferent daca sunt 3 itemi sau 7, o disciplina sau trei, un eseu amplu sau 2 intrebari + o problema. Si tematica de examen plus bibliografia. Dar nu ma indoiesc ca o sa adaugi ca la istorie nu sunt si probleme de rezolvat, ca la matematica, fizica sau informatica si ca ultimii sunt discriminati. Dar sa comparam merele cu perele, ca e o preocupare in crestere din partea unor colegi, care-s in stare sa cuantifice si numarul de cuvinte, idei sau neuroni folositi in elaborarea raspunsului si intru diferentierea salariului.
Spor la invatat si bafta la concurs.
Mesaj personal
andam_mail
Trimis: 14 May 2014, 01:27 PM

Utilizator avansat

Vor fi pe o singura fisa toate subiectele? sunt din cele din anii precedenti doar ca sunt pe o singura fisa? ca pana acum aveam subiecte propuse, acum nu mai sunt sau sunt aceleasi? eu acum ma refer la Bucuresti
Mesaj personal
Cristynel
Trimis: 14 May 2014, 02:47 PM

Utilizator avansat

QUOTE (andam_mail @ 14 May 2014, 02:27 PM)
Vor fi pe o singura fisa toate subiectele? sunt din cele din anii precedenti doar ca sunt pe o singura fisa? ca pana acum aveam subiecte propuse, acum nu mai sunt sau sunt aceleasi? eu acum ma refer la Bucuresti

Vor fi pe 2-3 pagini. La Informatica_tehn_info, anul trecut a fost pe 2 pagini.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 490 )
Fișier atașat  Tit_048_Informatica_tehn_info_P_2013_var_02_LRO.pdf
Mesaj personal
andam_mail
Trimis: 14 May 2014, 06:39 PM

Utilizator avansat

eu vb de proba practica......si fisa e ceva ...pagina e altceva.....foaia e altceva ...sad.gif
Mesaj personal
andam_mail
Trimis: 14 May 2014, 06:41 PM

Utilizator avansat

e cineva care are idee daca sunt la fel ca cele din anii precedenti doar ca sunt deja puse pe o singura foaie????
Mesaj personal
andam_mail
Trimis: 14 May 2014, 06:51 PM

Utilizator avansat

nu stie nimeni?
Mesaj personal
fnego
Trimis: 14 May 2014, 07:56 PM

Utilizator activ

Pentru proba practica,anul trecut a dat o fisa in care erau :
1 sb de programare c/c++;
1 sb baza de date acces/fox pro;
1 sb internet;
1 sb word;
1 sb excel;
1 sb paint;

--------------------
FNegoita [COLOR=blue]
Mesaj personalYahoo
noruletz
Trimis: 15 May 2014, 05:02 PM

Utilizator
**

QUOTE (andam_mail @ 14 May 2014, 08:41 PM)
e cineva care are idee daca sunt la fel ca cele din anii precedenti doar ca sunt deja puse pe o singura foaie????

Ce importanta are daca subiectele sunt pe o singura "fisa" sau pe 5 "fise"?
Mesaj personal
noruletz
Trimis: 15 May 2014, 05:02 PM

Utilizator
**

QUOTE (fnego @ 14 May 2014, 09:56 PM)
Pentru proba practica,anul trecut a dat o fisa in care erau :
1 sb de programare c/c++;
1 sb baza de date acces/fox pro;
1 sb internet;
1 sb word;
1 sb excel;
1 sb paint;

Subiectul de paint de fapt este subiectul de SO!
Mesaj personal
andam_mail
Trimis: 16 May 2014, 09:29 AM

Utilizator avansat

inainte erau 5 fise sau 4 adica la fiecare parte erau cateva subiecte de facut. acum ai doar cate un subiect din fiecare. eu vb de fise nu de foi !!!!!!
Mesaj personal
noruletz
Trimis: 16 May 2014, 09:34 AM

Utilizator
**

QUOTE (andam_mail @ 16 May 2014, 11:29 AM)
inainte erau 5 fise sau 4 adica la fiecare parte erau cateva subiecte de facut. acum ai doar cate un subiect din fiecare. eu vb de fise nu de foi !!!!!!

Vei avea de facut cateva subpuncte la fiecare capitol. Nu va fi o singura cerinta pe modul. De exemplu, la partea de birotice poti avea la word vreo 5 cerinte. Insa nu te speria, daca stapanesti materia, termini toata proba practica in circa 15 minute. Bafta multa!
Mesaj personal
andam_mail
Trimis: 17 May 2014, 09:32 PM

Utilizator avansat

sunt in CIC si imi este un pic de frica la programare. nu am mai dat pe info de cativa ani (mai am si alta specializare) nu am mai predat de ceva timp si am mai uitat una alta. de algoritmi nu imi e frica, ca aici e logica.....frica de proba in sine este ....asta e
Mesaj personal
Grieb M. J
Trimis: 21 May 2014, 06:37 AM

Utilizator
**

Bună ziua
Avem acest document word:
Informatica_si_tehnologia_informatiei_programa_titularizare_P
Aicea găsim cerințele pentru concurs și pentru Info. și pentru Metodică. Știu că știți tongue.gif.
Întrebarea mea este: Are cineva în format electronic tot ce este necesar pentru pregătire?
Dacă da vă rog să atașați
Succes la pregătiri!
Mesaj personal
andam_mail
Trimis: 21 May 2014, 12:44 PM

Utilizator avansat

adica ..mai exact ce vrei? ce materiale?
Mesaj personal
Grieb M. J
Trimis: 21 May 2014, 12:48 PM

Utilizator
**

Cam astea mai exact:
Eu am terminat specializare de Mecatronica, noi nu am pus accent pe limbajul de programare. Si doresc sa invat pentru examen din materiale bine puse la punct, daca este posibil acest lucru. Multumesc

1. Algoritmi
- noțiunea de algoritm și caracteristici;
- principiile programării structurate;
- structuri fundamentale (structura secvențială, structuri decizionale, structuri repetitive);
- reprezentarea algoritmilor (pseudocod, scheme logice);
- algoritmi elementari: prelucrarea numerelor - prelucrarea cifrelor unui număr, probleme de divizibilitate (determinarea divizorilor unui număr, algoritmul lui Euclid, numere prime etc.); prelucrarea unor secvențe de valori - calculul unor expresii simple (sume, produse etc.), determinare minim/ maxim, verificarea unor proprietăți, calculul unor expresii în care intervin valori din secvență, generarea șirurilor recurente (șirul lui Fibonacci etc.); metode de ordonare (bulelor, inserției, selecției, numărării); interclasare; metode de căutare (secvențială, binară);
- analiza complexității unui algoritm (considerând criteriile de eficiență durată de executare și spațiu de memorie utilizat).

2. Limbaje de programare (Pascal sau C/C++)
- concepte generale (sintaxa unui limbaj de programare, medii de programare);
- (*) elementele de bază ale unui limbaj de programare (Pascal sau C/C++, la alegere): vocabularul limbajului, identificatori, constante, tipuri de date simple, variabile, operatori, structura programelor, comentarii, expresii, instrucțiuni. Citirea/ scrierea datelor. Structuri de control (instrucțiunea compusă, instrucțiuni de decizie și instrucțiuni repetitive);
- (*) tipuri de date structurate – prelucrări specifice;
- (*) fișiere - operații specifice;
- (*) subprograme predefinite; subprograme definite de utilizator: proiectarea modulară a rezolvării unei probleme; declarare, definire și apel subprograme; mecanismul de transmitere a informațiilor prin parametri; variabile globale și variabile locale, domeniu de vizibilitate; recursivitate;
- concepte de bază ale programării orientate pe obiecte: principiile programării orientate pe obiecte, încapsulare, moștenire, polimorfism, constructori și destructori, domeniul de vizibilitate a componentelor unui obiect.

3. Metode de programare
- metoda Backtracking: prezentare generală, probleme de generare, oportunitatea utilizării metodei Backtracking, aplicații specifice;
- metoda Divide et Impera: descriere și aplicabilitate, exemple, sortarea prin interclasare, sortarea rapidă (quicksort);
- metoda Greedy: descriere și aplicabilitate, exemple;
- metoda Programării dinamice: descriere și aplicabilitate, exemple (determinarea unui subșir crescător de lungime maximă, problema rucsacului în variantă discretă, determinarea unui subșir comun de lungime maximă etc.).

4. Alocarea dinamică a memoriei
- tipuri specifice alocării dinamice a memoriei;
- structuri de date implementate dinamic (liste simplu și dublu înlănțuite, liste circulare, stive, cozi, arbori binari, arbori binari de căutare, operații specifice – creare, inserare, ștergere, parcurgere, căutare).

5. Combinatorică și teoria grafurilor
- algoritmi combinatoriali: generare permutări, aranjamente, combinări, produs cartezian, submulțimi ale unei mulțimi, partiții ale unei mulțimi;
- grafuri orientate și neorientate: definiție, metode de reprezentare, terminologie (grad, adiacență, incidență, lanț, lanț elementar, drum, drum elementar, ciclu, ciclu elementar, circuit, circuit elementar), tipuri particulare de grafuri;
- parcurgerea grafurilor (parcurgerea în lățime și în adâncime);
- conexitate/ tare conexitate, determinarea componentelor conexe/ tare conexe;
- grafuri ponderate, drumuri de cost minim (algoritmii Dijkstra și Roy-Floyd);
- grafuri euleriene și hamiltoniene;
- arbori, arbori parțiali de cost minim (algoritmii Kruskal sau Prim);
- arbori cu rădăcină: metode specifice de reprezentare în memorie. Arbori binari.

6. Baze de date
- concepte de bază: sistem de gestiune a bazelor de date, bază de date, tabele;
- modelul conceptual al unei probleme de gestiune: entități și instanțe, atribute, identificator unic, relații între entități, normalizarea datelor;
- clasificarea bazelor de date (modelul relațional, modelul rețea, modelul ierarhic);
- (*) operații specifice prelucrării bazelor de date (creare, adăugare, modificare, ștergere, sortare, căutare, vizualizare, interogare);
- comenzi de bază SQL (SELECT, INSERT, UPDATE, DELETE).

I. Proiectarea, organizarea și desfășurarea activității didactice la disciplinele informatice în concordanță cu curriculumul național
1. componentele curriculumului școlar: plan-cadru, programă școlară, manuale școlare;
2. planificarea calendaristică, proiectarea unității de învățare, proiecte de lecție;
3. elaborarea obiectivelor operaționale;
4. proiectarea și aplicarea curriculumului la decizia școlii;
5. abordarea inter-, trans- și multidisciplinară a conținuturilor lecțiilor pentru disciplinele informatice.
II. Strategii didactice utilizate în procesul de predare – învățare - evaluare la disciplinele informatice
1. Metode didactice:
– observarea;
– exercițiul;
– modelarea;
– problematizarea;
– demonstrarea;
– învățarea prin descoperire;
– expunerea sistematică a cunoștințelor;
– conversația;
– aplicații practice;
– instruire programată;
– învățare asistată de calculator;
– metode și instrumente de evaluare.
2. Forme de organizare a activității didactice:
– frontală;
– individuală;
– pe grupe.
III. Integrarea mijloacelor de învățământ în procesul de predare – învățare - evaluare la disciplinele informatice
1. organizarea activității în laborator;
2. alegerea manualului, a produselor software (sistem de operare, medii de programare) și a auxiliarelor didactice necesare;
3. valorificarea software-ului educațional inter-, trans- și multidisciplinar;
4. utilizarea platformelor de e-learning ca resursă educațională;
5. valorificarea rețelei Internet ca resursă educațională.
IV. Evaluarea randamentului școlar în concordanță cu obiectivele curriculare la disciplinele informatice
1. evaluarea, componentă fundamentală a procesului de învățământ;
2. obiectivele și funcțiile evaluării școlare;
3. strategii de evaluare a randamentului școlar;
4. instrumente clasice și moderne (alternative) de evaluare;
5. modalități de elaborare a probelor de evaluare.
Mesaj personal
BURSUCUL
Trimis: 21 May 2014, 04:13 PM

Utilizator avansat

Mesaj personal
BURSUCUL
Trimis: 21 May 2014, 04:20 PM

Utilizator avansat

http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=124795&st=0

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 925 )
Fișier atașat  toata_metodica.doc
Mesaj personal
BURSUCUL
Trimis: 21 May 2014, 05:43 PM

Utilizator avansat

lopri.GIF

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 729 )
Fișier atașat  informatica_metodica.doc
Mesaj personal
BURSUCUL
Trimis: 21 May 2014, 06:19 PM

Utilizator avansat

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (20) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved