Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (20) « Primul ... 18 19 [20]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Titularizare Informatică
charcho
Trimis: 23 Sep 2015, 02:07 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna ziua,

Sunt profesor de informatica la un gimnaziu. De astazi avem o directoare noua. Ea este invatatoare si am mai studiat Management.
Doreste sa treaca la clasele V-VIII si sa renunte la postul de invatoare. A emis pretentii ca poate sa imi ia din ore, fiindca poate sa predea Informatica ca si calificat.
Conform Centralizatorului privind disciplinele de învățământ, domeniile și specializările, eu unul nu am vazut acest lucru.
Aveti idee, are cumva doamna dreptate

Va multumesc!
Mesaj personal
vali8181
  Trimis: 4 Oct 2015, 08:54 AM

Utilizator
**

Subiecte cu extraterestri !
In barem nu există un model de rezolvare corectă a problemelor Pascal/C/C+ sau pseudocod ,cum este si la celelalte discipline de concurs.

1. Se numește șir mijlociu asociat unui șir de caractere format din litere mici ale alfabetului englez
un șir egal cu acesta, dacă el nu conține două vocale distincte aflate pe poziții consecutive ale
sale, sau un șir obținut din acesta prin inserarea între oricare două astfel de vocale, notate cu a și
b, a unei alte litere, notate cu m, cu proprietatea că în șirul literelor alfabetului englez, ordonat
lexicografic, numărul literelor aflate între a și m este egal cu numărul literelor aflate între m și b. Se
consideră vocale literele a, e, i, o, u.
Exemplu: șirul acegi este șir mijlociu asociat unor șiruri ca acei, aegi, aei sau acegi, șirul
iou este șirul mijlociu asociat șirului iu, iar șirul alee este șirul mijlociu asociat șirului alee.
Subprogramul mijlociu are doi parametri:
· s, prin care primește un șir de cel mult 100 de caractere, numai litere mici ale alfabetului englez;
· sm, prin care furnizează șirul mijlociu asociat șirului primit prin parametrul s.
Scrieți un program Pascal/C/C++ care citește de la tastatură un text format din maximum 100 de
caractere, în care cuvintele sunt formate din litere mici ale alfabetului englez și sunt separate prin
unul sau mai multe spații. Programul afișează pe ecran numărul perechilor formate din cuvinte din
text care au asociat același șir mijlociu, ca în exemplu. Programul cuprinde definiția completă a
subprogramului precizat mai sus, precum și apeluri utile ale acestuia.
Exemplu: dacă se citește textul
acei extraterestri aegi aveau cu ei egi negri si egi albi
se afișează pe ecran 4 (pentru perechile acei-aegi, ei-egi, ei-egi, egi-egi). (15 puncte)
2. Fișierul titu.in conține pe prima linie două numere naturale din intervalul [2,104], na și nb, pe
a doua linie un șir descrescător de na numere, iar pe a treia linie un șir crescător de nb numere.
Termenii celor două șiruri sunt numere naturale cu cel mult nouă cifre, iar numerele aflate pe
aceeași linie a fișierului sunt separate prin câte un spațiu.
Se cere să se afișeze pe ecran, separate prin câte un spațiu, în ordine strict crescătoare, toate
numerele impare distincte aflate fie doar în primul, fie doar în al doilea șir aflat în fișier. Dacă nu
există niciun astfel de număr, se afișează pe ecran mesajul nu exista. Utilizați un algoritm
eficient din punctul de vedere al timpului de executare.
Exemplu: dacă fișierul are conținutul alăturat, se afișează pe ecran numerele:
1 3 7 9
Scrieți programul corespunzător și descrieți în limbaj natural metoda de
rezolvare, justificând eficiența acesteia. (15 puncte)
7 5
9 7 5 4 3 3 2
1 2 2 5 8
Mesaj personal
ISJ_MS
Trimis: 13 Oct 2015, 10:24 PM

Utilizator avansat

Grup: ISJ

QUOTE (charcho @ 23 Sep 2015, 04:07 PM)
Buna ziua,

Sunt profesor de informatica la un gimnaziu. De astazi avem o directoare noua. Ea este invatatoare si am mai studiat Management.
Doreste sa treaca la clasele V-VIII si sa renunte la postul de invatoare. A emis pretentii ca poate sa imi ia din ore, fiindca poate sa predea Informatica ca si calificat.
Conform Centralizatorului privind disciplinele de învățământ, domeniile și specializările, eu unul nu am vazut acest lucru.
Aveti idee, are cumva doamna dreptate

Va multumesc!

nu poate calificat cu management
depinde de specializarea de pe diploma....

--------------------
Mesaj personalTrimite email
band206
Trimis: 16 Jul 2016, 10:03 AM

Utilizator activ

Anul acesta nu da nimeni concurs la info?
Mesaj personal
BURSUCUL
Trimis: 17 Jul 2016, 12:27 PM

Utilizator avansat

Subiecte propuse lopri.GIF

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 161 )
Fișier atașat  Tit_048_Informatica_tehn_info_P_2015_var_03_LRO.pdf
Mesaj personal
BURSUCUL
Trimis: 17 Jul 2016, 12:27 PM

Utilizator avansat

lopri.GIF

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 80 )
Fișier atașat  Tit_048_Informatica_tehn_info_P_2015_bar_03_LRO.pdf
Mesaj personal
BURSUCUL
Trimis: 17 Jul 2016, 12:31 PM

Utilizator avansat

1. Prezentați arborii binari după următorul plan de idei:
- definiții, trei modalități de parcurgere;
- exemplificare prin două probleme rezolvate cu arbori binari, utilizând pentru reprezentarea acestora alocarea statică, respectiv alocarea dinamică a memoriei (enunț, implementare într-un limbaj de programare, descriere a soluției).

RASPUNS:
Mesaj personal
BURSUCUL
Trimis: 17 Jul 2016, 12:42 PM

Utilizator avansat

Un arbore binar este o multime finita de noduri care este fie vida,fie reprezinta un arbore ordonat in care fiecare nod are cel mult 2 descendenti.
Din definitie rezulta ca un arbore binar contine cel mult doi sub-arbori binari (stang sau drept).Ei se obtin deci prin suprimarea radacinii si a muchiilor incidente cu aceasta.Oricare din ei poate sa fie vid.Daca arborele binar este format dintr-un singur nod,atunci ambii subarbori sunt vizi.
Un nod fara descendenti se numeste nod terminal sau frunza.
Un arbore binar in care fiecare nod care nu este terminal are exact doi descendenti,se numeste arbore binar complet.
Mesaj personal
BURSUCUL
Trimis: 17 Jul 2016, 01:17 PM

Utilizator avansat

Un arbore binar este o multime finita de noduri care este fie vida,fie reprezinta un arbore ordonat in care fiecare nod are cel mult 2 descendenti.
Din definitie rezulta ca un arbore binar contine cel mult doi sub-arbori binari (stang sau drept).Ei se obtin deci prin suprimarea radacinii si a muchiilor incidente cu aceasta.Oricare din ei poate sa fie vid.Daca arborele binar este format dintr-un singur nod,atunci ambii subarbori sunt vizi.
Un nod fara descendenti se numeste nod terminal sau frunza.
Un arbore binar in care fiecare nod care nu este terminal are exact doi descendenti,se numeste arbore binar complet.
Mesaj personal
liadan
Trimis: 17 Jul 2016, 02:29 PM

Utilizator avansat

si eventualele rezolvari......? cine se incumeta...?
Mesaj personal
liadan
Trimis: 20 Jul 2016, 11:36 AM

Utilizator avansat

LA INFORMATICA CUM A FOST ???
Mesaj personal
PanteraRoz
Trimis: 12 Jul 2017, 05:23 PM

Utilizator
**

Ce parere aveti despre subiectele de astazi de la informatica? Vi se par formulate clar, concis, cu bune intentii? Sunt relevante? Evalueaza corect nivelul de pregatire?
Cred ca este necesara o astfel de discutie.
Mesaj personal
ematex
Trimis: 12 Jul 2017, 05:57 PM

Utilizator avansat

Prea multa programare.
Mesaj personal
PanteraRoz
Trimis: 12 Jul 2017, 06:05 PM

Utilizator
**

Sa incepem cu primul subiect. Oare un subiect de genul "Metoda Backtracking, descriere si exemplificare prin aplicatii" sa li se fi parut prea simplu celor care au conceput subiectele, astfel incat sa considere ca ar fi necesar sa-l complice plecand de la o aplicatie particulara si lasand dubiul asupra metodei alese? E in regula o astfel de abordare pentru un subiect teoretic care ar trebui sa aduca puncte - nu sa incurce prin formulare ambigua si particulara - celor care s-au straduit sa invete?
Cei mai multi dintre noi nu predam la liceu, ci la gimnaziu si majoritatea orelor libere sunt la gimnaziu.
Cine continua?
Mesaj personal
PanteraRoz
Trimis: 12 Jul 2017, 08:28 PM

Utilizator
**

Subiectul al doilea. Din toata materia de TIC care se preteaza foarte bine la un examen scris, subiecte frumoase, de cultura generala, au ales un subiect de nisa, care se preda pe la clasa a XII-a, cred. Noi ar trebui sa fim multilateral dezvoltati: sa stapanim in profunzime vreo doua limbaje de programare si tot pachetul Office cu meniuri si comenzi memorate.
Cei care fac subiectele ar fi in stare sa le rezolve, fara calculator si acces la meniuri?

Subiectul de metodica: "elementele din secventa sunt numere perfecte". N-ar fi normal sa se specifice ce sunt numerele perfecte, alta chichita fara rost, pentru ca nu are nicio relevanta daca stii ce sunt numerele perfecte, relevant este sa stii cum se revolva algoritmul!?

Parerea mea este ca cei ce fac subiectele sunt fie de rea intentie, fie habarnisti care vor sa faca pe desteptii.
Le-as sugera sa compare subiectele pe care s-au titularizat ei insisi cu subiectele pe care le incropesc azi, sa vada singuri diferenta si intentia.
Rezultatele la proba de la informatica, comparativ cu cele de la alte discipline, sunt intr-un contrast major. Au fost ani in care notele de 7 la nivel national puteau fi numarate usor.
Subiecte nu sunt relevante si sunt alese cu rea intentie dintr-un volum imens si eterogen de materie.
Multi colegi prefera sa iasa din sala - probabil 2 treimi au iesit azi.
Toata situatia este cu atat mai absurda cu cat au nevoie de oameni si, de multe ori, sunt nevoiti sa apeleze la necalificati.
Mesaj personal
PanteraRoz
Trimis: 13 Jul 2017, 06:58 AM

Utilizator
**

Sa facem o mica trecere in revista a materiei la informatica, nu ca ar fi relevant numarul de pagini, pentru ca la informatica e nevoie de exercitiu si de aprofundarea notiunilor, altfel n-ai facut nimic, dar si atat e concludent:

Programare C++ intensiv –manuale clasa a IX-a, a X-a, a XI-a 232+238+329=799 pagini

La clasa a XII-a sunt 3 module – programare pe obiecte, SGBD, BD total pagini 102+220+234=556

La clasa a XI-a – programare in FoxPro -288 pagini

Urmeaza partea de TIC (teorie si practica) – cu manuale pe ani de studiu si profile.

Anul trecut, la metodica TIC au ales un subiect care se studiaza doar la profil filologie. Nici google nu stia despre ce e vorba, doar in manualul respectiv gaseai raspunsul.

Cand volumul de materie este atat de eterogen si de vast, cum e posibil sa faci subiecte prin care sa incurci, nu sa ajuti?

De ce toata aceasta bataie de joc?
Mesaj personal
saraclara
Trimis: 13 Jul 2017, 09:45 AM

Începător
*

Cele mai urâte subiecte din ultimii ani.Eu credeam ca subiectele sunt făcute pentru oameni, nu pentru calculatoare. Din toată arhitectura sistemului de calcul,chiar nu se putea da nimic? . Bataie de joc! mai ales ca nu exista posturi titularizabile decât frânturi de ore prin coclaurile tarii pe la gimnaziu , unde nu se preda programare! Cu așa subiecte vom ajunge ca orele de informatica sa fie luate la plata cu ora de necalificați sau la plata cu ora de profesori titulari din alte specialități. Cred ca aceste subiecte sunt făcute intr-un mod cât mai complex de mai marii noștri din minister pentru a le creste punctajul la gradații de merit,diferite sporuri,nu pentru a încadra oameni în sistemul de învățământ. Înțeleg sa fie în examen cu în nivel ridicat de dificultate dar totuși, sa poată fi abordat intr-un mod civilizat.
Mesaj personal
PanteraRoz
Trimis: 14 Jul 2017, 06:48 AM

Utilizator
**

Bine si normal ar fi sa comenteze cat mai multa lume, poate asa ne facem auziti. Dar daca, an de an, acceptam aceasta bataie de joc, ca si cum ar fi ceva firesc, nu exista nicio sansa sa se schimbe ceva. N-am vazut categorie profesionala mai conformista si mai resemnata!
Mesaj personal
band206
Trimis: 14 Jul 2017, 01:01 PM

Utilizator activ

Subiectele de la info, chime si fizica sunt cele mai tampite ( scuzati ). La aceste trei discipline cei care propun subiectele sunt complet rupti de realitate. Ar trebui facuta o petitie si trimisa minstrului, altfel e de jale. De curiozitate, la afisarea rezultatelor, veti observa ca C- F - I sunt cele mai mici note. Pna si la matemtatica subiectele au fost abordabile, nu mai sus de nivelul bac-ului

Acest mesaj a fost modificat de către band206 la data 14 Jul 2017, 01:02 PM
Mesaj personal
PanteraRoz
Trimis: 14 Jul 2017, 06:10 PM

Utilizator
**

Notele la proba practica n-au fost afisate inca, sau nu le gasesc eu? E prima oara cand nu sunt afisate pe site-ul Titularizare inainte de examen.
Mesaj personal
saraclara
Trimis: 15 Jul 2017, 05:38 PM

Începător
*

Nu, nu sunt afișate.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (20) « Primul ... 18 19 [20]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved