Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (14) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Titularizare Matematică
elenaoana
Trimis: 10 Jul 2012, 06:15 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Ce parere aveti despre modelul aparut astazi? Eu dau pentru prima data titularizare si sincer nu stiu ce sa invat sad.gif Astept idei despre ceea ce considerati ca s-ar incadra in aceste doua subiecte ...poate asa ma voi lamuri si eu pentru ca sunt intr-o ceata totala ...
Mesaj personalYahoo
constantin111
Trimis: 10 Jul 2012, 07:04 PM

Utilizator activ

dai la matematica?
Mesaj personal
elenaoana
Trimis: 10 Jul 2012, 07:06 PM

Utilizator avansat

da...pana acum m-am pregatit gandindu-ma ca va fi la fel ca si in ceilalti ani...dar se pare ca nu este asa....nu stiu pe ce drum sa o apuc acum ...
Mesaj personalYahoo
constantin111
Trimis: 10 Jul 2012, 07:16 PM

Utilizator activ

in aceeasi situatie ca si tine ma aflu si eu...am rezolvat exercitii de matematica in speranta ca se va da asemanator ca in anii anteriori dar acum sunt complet dezorientat.
Asi dori sa ma lamureasca cineva ce subiecte pot sa cada la disciplina matematica daca nu se va mai da partea de specialitate.
O alta problema care apare este aceea ca programa din 2010 nu mai este la fel de buna acum cand a aparut acest model cadru...trebuie revizuita
Mesaj personal
elenaoana
Trimis: 10 Jul 2012, 07:20 PM

Utilizator avansat

de aceleasi lamuriri as avea si eu nevoie......numai sa nu ne lamureasca careva dupa data de 2 august ca este grav ...sad.gif(
Mesaj personalYahoo
blug01
Trimis: 10 Jul 2012, 07:53 PM

Utilizator
**

Ne vom lamuri cu totii vazand subiectele. Desi e necesar de pe acum macar un model concret, care sa nu contina, de exemplu, subiecte din programa. Dar de la vorba la fapta...
Mesaj personal
antonie
Trimis: 10 Jul 2012, 08:48 PM

Utilizator activ

Salut. Si eu dau examen la matematica.
La fel ca voi nu mai pricep deloc. Pana acum am tot rezolvat exercitii si probleme si acum...........surpriza.
Mesaj personal
antonie
Trimis: 10 Jul 2012, 08:50 PM

Utilizator activ

Cred ca la sub al II va fi ceva ca anul trecut, dar la primul nu am priceput mai nimic .
Poate ati inteles voi mai bine sau poate aflati de la cineva metodist, inspector de specialitate sau eu stiu.....
Mesaj personal
mayytza
Trimis: 10 Jul 2012, 11:09 PM

Începător
*

Buna! Si eu dau din matematica si tocmai am vazut modelul cadru al probei scrise....pana la urma ce trebuie sa invatam? Din ce dam examenul?
Mesaj personal
victoria_popa24
Trimis: 11 Jul 2012, 09:16 AM

Utilizator
**

Buna! Si eu sunt la fel de nelamurita in privinta subiectelor pentru titularizare.
Trebuie sa stim sa facem proiecte de lectie sau teste de evaluare pentru fiecare tema in parte din programa?
Mesaj personal
antonie
Trimis: 11 Jul 2012, 09:21 AM

Utilizator activ

Haideti sa propunem teme pentru sub I ca se pare ca nimeni nu o sa ne mai nici o informatie.
Mesaj personal
victoria_popa24
Trimis: 11 Jul 2012, 09:48 AM

Utilizator
**

Proiectati o unitate de invatare cu tema: Teorema cresterilor finite a lui Lagrange.
In cadrul acesteia prezentati numai urmatoarele activitati de invatare:
- enuntul teoremei
- demonstratia teoremei
-formularea unui exemplu de functie care nu verifica o ipoteza a teoremei lui Lagrange, dar pentru care concluzia ramane valabila.

In acest caz se respecta si programa dar si modelul.
Sper ca nu va fi asa, pentru ca eu predau la gimnaziu si nu mai stapanesc f bine lectiile de liceu.
Mesaj personal
cameea
Trimis: 11 Jul 2012, 10:28 AM

Utilizator activ

Eu una sunt de acord; s-ar aplica partea cu "ilustrari si exemplificari" si "corectitudinea continutului stiintific" din MODELUL -CADRU.
Mesaj personal
antonie
  Trimis: 11 Jul 2012, 11:18 AM

Utilizator activ

Poate un CDS......
D-ul Liviu POP ar putea sa ne ajute (un exemplu de model) ca doar e de matematica smile.gif .
Mesaj personal
mayytza
Trimis: 11 Jul 2012, 05:51 PM

Începător
*

Nu a fost nimeni la un centru sa intrebe? Totusi asta se numeste bataie de joc. Inainte cu 3 sapt se fac schimbari destul de serioase
Mesaj personal
mihaelarac
Trimis: 11 Jul 2012, 06:31 PM

Utilizator avansat

QUOTE (antonie @ 11 Jul 2012, 12:18 PM)
Poate un CDS......
D-ul Liviu POP ar putea sa ne ajute (un exemplu de model) ca doar e de matematica smile.gif .

ha,ha,ha
ca la rezolvarea problemei de la ex national confused06.gif sau alt fel de ajutor confused24.gif
Mesaj personal
cameea
Trimis: 11 Jul 2012, 06:50 PM

Utilizator activ

Poate ne lamuresc fostii membrii ai comisiilor de la inspectia speciala. Adica cei care erau sa faca subiectele in scoli . Doar chestiunea cu "subiecte din didactica specialitatii" era valabila si daca ramaneau ei ca "propunatori" de variante pt. examen . Teoretic, ar trebui sa aiba competentele necesare si sa ne poata lamuri usor, rapid si pe intelesul nostru.
Mesaj personal
Iszlai.Lorand
Trimis: 11 Jul 2012, 11:12 PM

Utilizator avansat

Acesta e momentul 10.07.2012 ... momentul apocalipsei in invatamant. Din acest moment o sa avem profesori care nu stiu sa rezolve nici exercitiile din carte, dar sunt "buni pedagogi". Tot mai mult se inclina balanta spre vest... spre calatoriile cu un singur sens spre vest...

--------------------
... cand renunti la orgoliu, cand renunti la prostie... iti lipseste doar optimismul... si atunci vei ajunge fericit! Eu sunt, tu esti?

Pentru a castiga lupta cu morile de vant trebuie sa opresti vantul ... poti? daca nu, nu uita... viata e mai frumoasa in 2!
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
Iszlai.Lorand
Trimis: 11 Jul 2012, 11:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (victoria_popa24 @ 11 Jul 2012, 10:48 AM)
Proiectati o unitate de invatare cu tema: Teorema cresterilor finite a lui Lagrange.
In cadrul acesteia prezentati numai urmatoarele activitati de invatare:
- enuntul teoremei
- demonstratia teoremei
-formularea unui exemplu de functie care nu verifica o ipoteza a teoremei lui Lagrange, dar pentru care concluzia ramane valabila.

In acest caz se respecta si programa dar si modelul.
Sper ca nu va fi asa, pentru ca eu predau la gimnaziu si nu mai stapanesc f bine lectiile de liceu.

Cu siguranta de programa le pasa celor care fac subiectele. Normal ca orice subiect ne dau o sa respecte programa, in programa sunt bagate si vrute si nevrute. Sa aveti bafta la examen!

--------------------
... cand renunti la orgoliu, cand renunti la prostie... iti lipseste doar optimismul... si atunci vei ajunge fericit! Eu sunt, tu esti?

Pentru a castiga lupta cu morile de vant trebuie sa opresti vantul ... poti? daca nu, nu uita... viata e mai frumoasa in 2!
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
antonie
Trimis: 15 Jul 2012, 12:07 AM

Utilizator activ

Ce mai pregatiti pt examen?

Pe ce puneti mai mult accent?
Mesaj personal
antonie
Trimis: 15 Jul 2012, 12:09 AM

Utilizator activ

Eu le ametesc de tot, ba mai fac cate un proiect cu diverse metode moderne, ba mai citesc din manuale anumite teoreme si demonstratii.
Mesaj personal
Ionescu_Serban
Trimis: 16 Jul 2012, 04:37 PM

Utilizator activ

.................
Prezentati un demers didactic elaborat în vederea formării competentelor precizate în secventa de mai sus, având în vedere următoarele:

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 903 )
Fișier atașat  Titularizare_Matematica_2012_model_subiect.pdf
Mesaj personal
Ionescu_Serban
Trimis: 16 Jul 2012, 04:40 PM

Utilizator activ

...............
Prezentati un demers didactic elaborat în vederea formării competentelor precizate în secventa de mai sus, având în vedere următoarele:
- precizarea a două metode de învătare centrate pe elev, justificând totodată si alegerea acestora din perspectiva formării / dezvoltării competentelor specifice din secventa de mai sus

As dori sa le rezolvam impreuna

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 565 )
Fișier atașat  Titularizare_Matematica_2012_model_barem.pdf
Mesaj personal
ionela_pop
Trimis: 16 Jul 2012, 04:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Iszlai.Lorand @ 12 Jul 2012, 12:12 AM)
Acesta e momentul 10.07.2012 ... momentul apocalipsei in invatamant. Din acest moment o sa avem profesori care nu stiu sa rezolve nici exercitiile din carte, dar sunt "buni pedagogi". Tot mai mult se inclina balanta spre vest... spre calatoriile cu un singur sens spre vest...

cool20.gif

--------------------
"Tot ce doriți să vă facă vouă oamenii faceți-le și voi la fel!"
Mesaj personal
victoria_popa24
Trimis: 16 Jul 2012, 05:31 PM

Utilizator
**

demers didactic? de fapt un proiect de lectie?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (14) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved